7

Б ългарските имена, които трябва да знаем и помним са голям брой. Много са хората, които са оставили след себе си такъв ярък отпечатък, че ехото от техните дела кънти и днес и ще продължава да кънти и занапред, ако правилно и внимателно съхраним историята си за бъдещите поколения.

Такова име е и това на Георги Раковски, което е много повече от столичен булевард и гимназия в центъра на София. Георги Раковски е велик българин, за който всички са чували, но малко знаят нещо за него. Той е бил учител, преводач, писател, редактор и най-вече революционер, който много активно е участвал в борбата за свобода на българите

Кой е Раковски?

Георги Стойков (Сава) Раковски е роден с името Съби Стойков Попович. Той е виден български публицист, писател, историк, етнограф и създател на революционното движение за освобождение на България.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ямурлук (@yamurlukbg)

Семейството

Родното му място е град Котел. Там, през месец април 1821 г. в сравнително заможно семейство се ражда един бъдещ велик българин. Рождената му дата е 2 април (14 април по нов стил). Раковски е кръстен на своя дядо, Съби Попович, който е известен търговец на кожи и поддържа оживени връзки с голям брой румънски градове. Чорбаджи Стойко Попович е уважаван българин и водач на местните еснафи. Той е родом от сливенското село Раково, откъдето идва и приемното фамилното име Рàковски. Майката на Раковски, Руска, е сестра на Георги Мамарчев, един от организаторите на Велчовата завера през 1835 г. в Търново. Точно това кара Раковски да смени името си на Георги, в чест на своя славен вуйчо.

Образование

Георги Раковски е бил изключително начетен човек, освен килийното училище, в което е бил, той е учил и в Цариград, в престижно за онова време учебно заведение. Там Раковски изучава философия, красноречие, краснопис, богословие, математика, латински език, гръцки език, физика, химия, френски, персийски, арабски, санскрит и други предмети. Под влияние най-вече на Неофит Бозвели, но също така на Иларион Макариополски и Сава Доброплодни, Раковски се включваи и в борбата за църковна независимост.

Революционна дейност

Георги Раковски е имал много развито национално чувство и където е успявал се е включвал в различни борби и национални движения за свобода. Често е бил арестуван, дори веднъж осъден на смърт, но е бил спасяван от видни еснафи и други негови поддръжници. Съдбата си знае работата, все пак той е човекът, който ще даде началото на революционните комитети у нас.

Раковски е лежал и три години в затвор в Цариград, от 1845 до 1848 г. Когато излиза на свобода, той отново продължава своята много актива революционна дейност. През периода 1851 г. – 1854 г, той пише няколко текста, които са запазени до днес в ръкопис: „Три съня“, „Неповинен българин“ и „Дневник на четата“. След избухването на Кримската война (1853 г.). Раковски заедно с малка група българи, създава в Свищов „Тайното общество“, което има няколко цели и задачи, но основните са да събира пари за Освобождението и сведения за османските войски. Въпросното „Тайно общество“ приема като свое знаме това на бъдещата българска република, трибагреника – бяло, зелено и червено. 

За да може да съберат повече сведения за османците, Раковски и неговите другари отиват като преводачи в турската армия. Намеренията им са разкрити бързо и той отново е арестуван. При отвеждането му в Цариград успява да избяга.

Последни години

В края на 1866 г. Раковски образува „Върховно народно българско гражданско началство“ в лицето на Тайния централен български комитет (ТЦБК). През 1866 г. той отново посещава Руската империя, като прекарва известно време в Кишинев, Каприянския манастир и Одеса и преминава през българските колонии в Южна Бесарабия. Неговата основа цел е била да събере пари за организиране на въоръжени чети, както и да подготви бесарабските българи за участие в тях. За съжаление, Раковски не постига голям успех с намирането на средства, защото по това време е имало много голям натиск на руската полиция върху българската общност в Одеса.

На 1 януари 1867 г. новата организация издава „Привременен закон за народните горски чети за 1867-о лято“, в който са били описани ясни и точни принципи за изграждането на четите и правата и задълженията на самите четници в тях и извън тях. Раковски силно е вярвал, че със създаването на добре организирани чети ще може да се постигнат желаните резултати за така мечтаната и бленувана свобода за българския народ.

През пролетта на 1867 г. са били прехвърлени четите на Панайот Хитов и на Филип Тотю. На 9 октомври същата година Раковски умира в Букурещ от туберкулоза.

Георги Раковски е бил наистина един много деен човек. Заминавал се е толкова много неща, революционна дейност, преподаване, писане (най-известният му труд е поемата „Горски пътник“), писал е статии, редактирал е вестници и списания и какво ли още не. Неговото значение за нашата история е неоспоримо и не бива да не знаем кой е бил той.

Георги Раковски е бил първият идеолог и организатор на националноосвободителното движение в България, както и е негов ръководител през първите десет години. Със своята страст и нестихващи идеи и мечти, той не само поставя началото на организираното националнореволюционно движение, но и го поставя на съвсем различно ниво – по-организирано и по-дисциплинирано. Богатят опит, който Раковски е трупал с годините и теоретична му дейност са използвани от следващото поколение български революционери като например, Васил Левски и водачите на Априлското въстание от 1876 г. 

Раковски оставя наистина много ярки следи в много пластове от живота на българския народ, със своята писателска, журналистическа и публицистична дейност. Целият му живот е бил посветен на делото за освобождение на България от османско владичество.

Знаейки кой е Левски и вече и Раковски, може да стигнем до извода, че те са две части от едно цяло. Те са двете основни парчета от една идея за свобода, която се е зародила в много хора тогава, но малцина като тях са се осмелили да мечтаят гласно и да действат. И добре, че са били те, иначе кой знае каква щеше да е съдбата на България днес. Но каква е и сега? Дали Раковски и Левски са мечтали за такава България и какво биха казали сега за нас – дали сме свободни или сме роби? Ето нещо, върху, което трябва всички много хубаво да се замислим.

Още от автора:

Вицепрезидентът, който е любим автор на поколения българи

"Кърмени от вълчица, те били смятани за непобедими"

Елин Пелин - "художникът", възпяващ българското село, църквата и морала

"Истинският" Шекспир и скритите послания зад неговото творчество

Цивилизацията на олмеките – кои са били те и какво се е случило с тях?

Потайни и много красиви: 3 от най-посещаваните пещери у нас

“Чувствам се силен, защото съм българин“: Балканският лъв Дан Колов

Магия като никоя друга: Българските народни танци

Съвпаденията между различните религии: Странност или не?

Пирамидите в Босна и Херцеговина: Какви тайни крият и какъв е техният произход?

Всяка дума е написана със страст: Великият майстор на перото Иван Вазов

Древна, красива, неостаряваща: Знаете ли тези 50 факта за София?

10 детски книги, на които се радват и възрастните

Спираща дъха красота: 5 не толкова известни, но впечатляващи водопада у нас

Всеки българин трябва да знае поне половината от тези факти

Три от най–значимите български съкровища

И днес вълнува душите ни: Влюбеният в българката Владимир Димитров – Майстора

Най-мощните вулканични изригвания в историята

Предвестник на смъртта или ново начало: Един природен феномен, много поверия

Повод за гордост: 8 удивителни български рекорда и постижения

Как се е образувала най–опасната планинска верига на Земята

Три от най-ценните български книги: Какво не знаем за тях

За да са по–близо до Бог: Скалните манастири на Метеора

Обзалагаме се, че не знаете тези 100 факта за България

Между легендите и истината: Домът на Дракула край Брашов

“И ние сме дали нещо на света“: Четирима позабравени, но велики българи (ЧАСТ 4)

Последният дом на Севт III - „Голямата косматка“ край Казанлък

Мистичният Татул – светилището на боговете в Родопите

Красота, романтика и великолепие: Царското величие Евксиноград

Магията на Румъния: Приказните замъци Пелеш и Пелишор 

Съветите на една майка и „книжен плъх“: Как да отгледаме читател

“И ние сме дали нещо на света“: Позабравените велики българи (ЧАСТ 3)

Абагар – какво пише в първата българска книга

Мистерия на хиляди години: Тайните на Розетския камък

Седем от най-странните и красиви книжарници по света

Ефес – историята на един древен град, изпълнен с мистерия

Тайните на остров Мурано и венецианското стъкло

Какво пише в „Кодекс Гигас“– Библията на дявола

Мистериозната неразбулена тайна на Леонардо да Винчи

Невероятната история на Фаберже и неговите шедьоври

Остров Бурано - една приказна феерия от цветове (СНИМКИ)

„Мъртвият град“, погребан под тонове пепел (СНИМКИ)

Романтика и красота: Градът на Ромео и Жулиета

Четири позабравени, но велики български постижения

„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба

В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?

Семейство Булгари от Корфу – потомци на последния български цар преди падането на България под турско робство

Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?

Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"

Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев

Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C

Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време

Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул

Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга

Тайните на Ватикана

Древна и красива България: Античният град с име на богиня

Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина

Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети

Гербовете на България и София: Какво се крие в техните символи

„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско

Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби

Тайните на Белоградчишките скали

Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет

Чудесата на България: Ивановски скални църкви

Тайните на многоликия Перперикон

Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска

Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?

Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“

Мистериите на траките: Казанлъшката гробница

Владетел или бог - кой е Мадарският конник?

Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари

Тихото гнездо на една кралица в България

Мистериите на Аладжа манастир

Вила Армира - мистерия и изящество от римско време

Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи

Еленската базилика – останки от някогашно величие

Асеновата крепост - самотният страж на Родопите

Лувърът – дворец, музей и още нещо

Любопитната история на най-старото висше училище у нас

Превратната съдба на най-старата постройка в София

 

Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
- Хайде да пием по бира след работа. - Ааа, не! Ти и предния път така каза, а после три часа се прибирах до вкъщи!…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сирия

Американец, който твърди, че влязъл в Сирия пеша, бе освободен след 7 месеца задържане

Свят Преди 26 минути

Травис Тимерман изглежда е един от хилядите затворници, освободени печално известните затвори в страната

а

Папа Франциск призова за нови глобални споразумения за дълга и военните разходи

Свят Преди 1 час

Призивът на папата днес беше част от посланието му и за Световния ден на мира

Пламен Димитров КНСБ

КНСБ: Проектобюджет 2025 е труден, но не трябва да виним финансовия министър

България Преди 2 часа

Това заяви президентът на синдиката Пламен Димитров

Главчев

Главчев: Членството в Шенген носи икономически ползи за гражданите, бизнеса и инвеститорите

България Преди 2 часа

Финансовият ефект за страната ни възлиза на над 1,6 милиарда лева, посочват от МС

Снимката е илюстративна

Новото правителство на Литва положи клетва и обеща помощ за Украйна

Свят Преди 2 часа

Програмата обещава подкрепа за Украйна „преди и след победата“

Прекратяват конкурса "Мис Нидерландия", бил морално остарял

Прекратяват конкурса "Мис Нидерландия", бил морално остарял

Свят Преди 2 часа

Конкурсът дава път на нова онлайн платформа, която ще се фокусира върху овластяването и подкрепата за младите жени

.

Путин без покана, Зукърбърг дарява $ 1 млн. за клетвата на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Междувременно Тръмп е поканил китайския президент Си Дзинпин

Макрон

Макрон: Трябва да намерим път, който да отчита интересите на Украйна и на Европа

Свят Преди 3 часа

Макрон заяви, че единственият възможен мир в Украйна ще е „устойчивият мир“

Делян Пеевски

Делян Пеевски: Влизането в Шенген е шанс за ново начало за европейска България

България Преди 3 часа

"След днешното решение, страната ни е в зоната за свободно придвижване през вътрешните граници на Европейския съюз", каза той

.

МЕЧ пред президента: Този парламент не е в състояние да роди нещо стабилно

България Преди 3 часа

„Българското общество е изключително разделено”, смята Радостин Василев

Джо Байдън

Джо Байдън помилва близо 1500 души

Свят Преди 3 часа

Белият дом: Това е най-големият еднодневен акт на помилване в историята на САЩ

Еди Джордан

Легендата на F1 Еди Джордан се бори с рак

Свят Преди 3 часа

76-годишният бивш собственик на отбор във Формула1 каза, че преминава през „мрачни дни“ и призова хората да се изследват

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Технологии Преди 3 часа

Цялостната програма по QA инженерство на SoftUni предлага възможност на всеки, който има амбицията да преследва кариера в IT сектора, да се подготви на експертно ниво

.

Съветът на ЕС прие допълнителни правила за проверка на пътниците

Свят Преди 3 часа

Правилата засягат събирането и споделянето на данните за пътуващите със самолет

Съпругът на ТВ звезда почина след скок в леден басейн

Съпругът на ТВ звезда почина след скок в леден басейн

Свят Преди 4 часа

Карол Ройл казва, че „сърцето я боли“

10-те най-разпространени суеверия в света

10-те най-разпространени суеверия в света

Любопитно Преди 4 часа

От счупено огледало до черна котка - избягвайте ги, ако искате да имате добър късмет