18

Н а днешната дата се навършват 66 години от изстрелването в космоса на първия изкуствен спътник – „Спутник-1“. Историческото събитие води до разпалването на ожесточена космическа надпревара между САЩ и СССР, която е част от Студената война. Показателен е фактът, че новината за успешния старт на съветския апарат предизвиква истинска „спътникова криза“ в Америка. В интерес на истината, надпреварата между двете световни сили започва още през 1955 г. Именно тогава властите в САЩ обявяват, че ще изведат свой апарат в околоземна орбита по случай приближаващата Международна геофизична година (1 юли 1957 – 31 декември 1958 г.). Само четири дни по-късно, Съветския съюз съобщава, че възнамерява да направи същото.

Изстрелването на „Спутник-1“

Съветското правителство одобрява плана за изстрелването на сателита в началото на 1956 г. Той гласи, че т. нар. „Обект Д“ трябва да тежи около тон и половина и да носи със себе си внушително оборудване за провеждането на различни изследвания. Само няколко месеца по-късно, обаче, става ясно, че амбициозният проект няма как да бъде осъществен до края на 1958 г. Притесненията, че САЩ ще успеят първи да изведат в орбита свой апарат кара властите в СССР да променят първоначалния си план. Учените се захващат със създаването на много по-лек сателит, разполагащ със значително по-скромна апаратура.

Така се стига до датата 4 октомври 1957 г. Тогава, от секретния научноизследователски полигон на съветското министерство на отбраната „Тюра-Там“ (който по-късно се превръща в космодрума Байконур – мястото, от което след няколко години към космоса полита и Юрий Гагарин) към околоземна орбита се отправя „Спутник-1“. Сателитът тежи около 83 кг. (теглото на захранващия блок от сребърно-цинкови акумулатори е 51 кг.), а диаметърът му е 58 см. Представлява идеална сфера, изработена от алуминиева сплав, с четири разгъващи се антени и два радиопредавателя. Корпусът му е направен от две полусфери с дебелина 2 мм., съединени с 36 болта. Повърхността им е полирана за по-добри отражателни свойства.

„Спутник-1“ лети около Земята в продължение на 92 дни. Скоростта му е 29 000 км/ч, като извършва една пълна обиколка около планетата ни за малко над 96 минути (апаратът осъществява общо 1440 обиколки). Полетът му е незабравимо събитие за всички радиолюбители по света, тъй като в продължение на 22 дни те могат да улавят излъчваните от него сигнали на честоти 20,005 и 40,002 MHz. Спътникът изгаря при навлизането си в земната атмосфера на 4 януари 1958 г. Това се случва, след като „Спутник-1“ изминава общо над 70 млн. км.

САЩ срещу СССР

Изстрелването на „Спутник-1“ дава началото на период, в който СССР демонстрира по неоспорим начин превъзходството си над САЩ в сферата на космическите изследвания. Само месец след това историческо събитие – на 3 ноември 1957 г., е даден старт на мисията на „Спутник-2“. Това е първият апарат, изстрелян в Космоса, на борда на който им живо същество – кучето Лайка. Следват още няколко гръмки успеха – като първия апарат, достигнал Луната („Луна-1“), фотографирането на обратната страна на естествения ни спътник, както и първия сателит, достигнал друга планета („Венера-1“). Несъмнено, най-значимото събитие в този етап от надпреварата се случва на 2 април 1961 г., когато СССР става първата страна, изпратила човек в космоса – Юрий Гагарин.

Американските власти са крайно обезпокоени от случващото се. След няколко неуспешни опита, на 31 януари 1958 г. „Експлорър-1“ се превръща в първия апарат на НАСА, достигнал околоземна орбита. Първият американски астронавт – Алън Шепард, излита на 25 май 1961 г., по-малко от два месеца след историческия полет на Гагарин. На същия ден президентът на САЩ Джон Кенеди произнася реч в Конгреса, в която заявява следното: „Вярвам, че тази нация трябва да се ангажира с постигането на целта преди края на това десетилетие – кацането на човек на Луната и безопасното му връщане на Земята“. Думите му дават началото на най-важния етап от космическата надпревара между Вашингтон и Москва, а погледите на всички вече са отправени към нашия естествен спътник.

На 20 юли 1969 г. на повърхността на Луната стъпва Нийл Армстронг, а малко след него това прави и Едуин Олдрин. Полетът на „Аполо 11“ е огромен успех за САЩ. Следват още няколко американски мисии до естествения ни спътник, които потвърждават очевидното – Съветският съюз е претърпял поражение в космическата надпревара. В интерес на истината, СССР се опитва да осъществи няколко мисии до Луната, но в крайна сметка ги отменя. Постепенно, надпреварата се превръща в сътрудничество, доказателство за което е емблематичната среща на американски и съветски астронавти в околоземна орбита, състояла се през юли 1975 г.

Новата космическа надпревара

Редица експерти смятат, че космическата надпревара между САЩ и Русия не е останала в миналото и в момента се разгаря с нова сила. Този път, обаче, ситуацията е много по-различна, смята проф. Рам Джаку от университета „Макгил“ в Монреал, който е член на борда на директорите на Международния институт по космическо право. „Определено може да се каже, че ставаме свидетели на нова космическа надпревара. Нейната ожесточеност нараства, причините за което са стратегически, геополитически и търговски. Основните участници в нея не са единствено САЩ и Русия. Успехите, които постигат страни като Китай и Индия, а и някои частни компании, нагледно демонстрират, че в надпреварата вече са замесени и много други играчи“, заяви за Vesti.bg проф. Джаку.

Един от най-често задаваните въпроси е дали Китай ще успее да изпревари САЩ и да се превърне във водеща космическа сила. Азиатската страна завърши строежа на своята космическа станция „Тянгун“ („Небесен дворец“), а освен това активно развива сателитните си комуникации и разработва ракети за многократна употреба. Според някои експерти, Китай следва плътно САЩ и е възможно да се изравни със своя опонент до края на десетилетието. Едно нещо изглежда безспорно – надпреварата отново е насочена към Луната. Изпращането на хора там този път няма да е със символична стойност. Териториалните претенции могат да се превърнат във факт, а освен това на нашия спътник има и някои ценни ресурси. Сред тях е Хелий-3. Изотопът, който липсва на Земята, може да улесни термоядрения синтез и да предизвика истинска революция в енергетиката.

Още от автора:

Войната в Украйна, Китай и бъдещето на Тайван

Екстрасенсите, които станаха част от Студената война

Изненадващата история на биологичните и химическите оръжия

Виктор Орбан – между патриотизма и авторитаризма

Пожарът, който изпепели Лондон

На края на света – непозната Аляска

Да измамиш Хитлер – как операция „Минсмийт“ помогна на Съюзниците да спечелят Втората световна война

Трябва ли да се страхуваме от изкуствения интелект, мнението на експертите

Руско влияние или конспирация: Задълбочава ли се проблемът с проявите на антисемитизъм в България

Непозната и шокираща – какво знаем за историята на стоматологията​

Адренохром – истина или измислица е конспиративната теория за „дрогата на елита“

Зверствата, извършени от Съюзниците по време на Втората световна война

Теориите, които се опитват да променят представите ни за Античността

Как изкуственият интелект променя бъдещето на медицината

Ядрен взрив или метеорит: Какво се крие зад инцидента „Вела“

На ръба на масова истерия: НЛО и Студената война

Земята е плоска, а гравитацията не съществува – войната между науката и конспиративните теории

Трагичната история на децата на Сталин

Отнета свобода – мрачната история на робството в Древен Рим

Какво не знаем за живота на основателя на СССР – Владимир Ленин

Колко опасни са снарядите с обеднен уран, които САЩ възнамеряват да предоставят на Украйна

Зоологическите градини, превърнали се в символ на Студената война

Ужасите на Първата световна война: Как химическото оръжие промени историята

Тайните на московското метро и подземните убежища на съветската власт

Индустриалната революция: Краят на една епоха и началото на друга

Между фактите и легендите – как викингите изчезнаха от Гренландия

Изумително: Гигантите, които наследиха динозаврите

САЩ срещу Китай – новата космическа надпревара

Кафето – напитката, която промени света

Масови екзекуции, смъртоносен студ и апокалиптични разрушения: Непознатата история на Корейската война

Сектата „Райски порти“: Масовото самоубийство на поклонниците на „Стар Трек“

Най-странните медицински практики в Древен Рим

Новият крал на Великобритания и церемонията, която светът очаква с нетърпение

Жената, която се опълчи на нацистите и спаси стотици хора от сигурна смърт

Наистина ли използваме едва 10 процента от мозъка си

Между фактите и легендите – истинската история на крал Артур

Коментари 18
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

18 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
След бурен скандал: Нидерландия отстъпи за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген

След бурен скандал: Нидерландия отстъпи за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген

Свят Преди 23 минути

Той избухна след като министърът на убежищата Марджолейн Фабер пренебрегна позицията на собствената си партия PVV и реши да подкрепи членството на двете страни

Година след демонтажа на Паметника на Съветска: Какво се случи досега?

Година след демонтажа на Паметника на Съветска: Какво се случи досега?

България Преди 38 минути

В този текст ще си припомним всичко от изграждането на монумента, до проявите на вандализъм, вътрешнополитически конфликти и протести

<p>Слънцето се завръща в четвъртък</p>

Слънцето се завръща в четвъртък

България Преди 1 час

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Това ли е началото на автономния AI

Това ли е началото на автономния AI

Технологии Преди 1 час

Google показа новото поколение на Gemini

Двама души загинаха при нападения на слонове

Двама души загинаха при нападения на слонове

Свят Преди 8 часа

Хората настояват да се поставят заграждения, с които да се предотвратят подобни случаи в бъдеще

Какво се промени в Сирия след падането на режима на Асад

Какво се промени в Сирия след падането на режима на Асад

Свят Преди 9 часа

Предприятията отново отвориха врати и много хора се връщат на работа след драматичния срив на правителството в Сирия

<p>Директорът на ФБР подава оставка, каква е&nbsp;причината&nbsp;</p>

Заради Тръмп: Директорът на ФБР подава оставка

Свят Преди 9 часа

Ръководителят заяви, че обича работата си във ФБР, мисията на службата и хората, с които е работил

Мащабна полицейска операция срещу платформи за кибератаки

Мащабна полицейска операция срещу платформи за кибератаки

Свят Преди 9 часа

"Атаките са включвали търсене на финансова изгода, прикриване на други кибератаки, както и политически мотиви“

<p>Доц. Николай Велинов стана &quot;Лекар на София - 2024&quot; (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Доц. Николай Велинов стана "Лекар на София - 2024"

България Преди 10 часа

Той е началник на Отделение по съдова неврохирургия в болница "Пирогов"

<p>Лидерът на австрийската крайна десница загуби депутатския си имунитет (СНИМКА)</p>

Политически хаос: Лидерът на австрийската крайна десница загуби депутатския си имунитет

Свят Преди 10 часа

Той може да бъде разследван по подозрения в лъжесвидетелстване

<p>Полицейска операция блокира град Крън, има задържани (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Полицейска операция блокира град Крън, има задържани

България Преди 10 часа

Това е втори такъв случай за днес в Крън

<p>Ето колко ще стане средната пенсия през 2025 г.</p>

Средната пенсия ще достигне 975 лв. през 2025 г.

България Преди 10 часа

Това предвижда проектът на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г.

Срив на Facebook и Instagram

Срив на Facebook и Instagram

България Преди 11 часа

Най-честото съобщение, което потребителите виждат, е: "Съжаляваме, нещо се обърка"

<p>&quot;Жалко, че Зеленски категорично отказа и изключи това&quot;</p>

Орбан: Киев отказа прекратяване на огъня и размяна на затворници с Русия

Свят Преди 11 часа

"Направихме всичко по силите си", написа Орбан в социалната мрежа "Екс"

<p>&quot;Правосъдие за всеки&quot; с нов протест пред Съдебната палата (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

"Правосъдие за всеки" с нов протест пред Съдебната палата

България Преди 11 часа

Според протестиращите се случват безобразия в съдебната система