40

Н а фона на продължаващите сражения в Украйна, една новина предизвика сериозни притеснения. Става въпрос за решението на администрацията на американския президент Джо Байдън да предостави на Киев снаряди с обеднен уран. Това се случи след продължили няколко седмици дебати по въпроса как да бъдат оборудвани танковете „Ейбрамс“, които САЩ изпращат в Украйна. Великобритания вече снабди Киев с подобни муниции, което беше разкритикувано от Кремъл. Руският държавен глава Владимир Путин отбеляза, че армията на страната също разполага с такива оръжия и може да ги използва. Какво всъщност представляват тези снаряди и какви рискове крие използването им?

Обеднен уран

Учените отбелязват, че обедненият уран представлява плътен страничен продукт, останал след обогатяването на урана. Той е около 40% по-малко радиоактивен от естествената уранова руда, но въпреки това, тъй като е тежък метал, е силно токсичен. Плътността му е висока и се използва като противотежест в самолети и ракети, както и за радиационна защита. Състои се предимно от изотопа U-238, както и много ниски нива на U-235 (той се използва предимно като гориво за захранване на ядрени реактори) и U-234.

Важно е да се отбележи, че мунициите с обеднен уран не могат да причинят ядрена експлозия. Представители на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) подчертават, че той се използва за военни цели, тъй като е около 1,7 пъти по-плътен от оловото и се самозапалва се при високи температури и налягане. Какво всъщност означава това? След като даден снаряд проникне в своята цел, той се разпада на по-малки парчета и се запалва, което предизвиква големи щети. Експертите отбелязват, че такова оръжие може да прореже бронята на танк за миг, след което предизвиква мощна експлозия. За да бъдат предпазени, някои по-модерни танкове имат обеднен уран в броните си. Предполага се, че подобни снаряди се произвеждат от шест страни – САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Китай и Пакистан. Съществуват сведения, че има още 14 държави, които съхраняват муниции с обеднен уран.

Кога са били използвани подобни снаряди?

Според историците, първите оръжия с обеднен уран били създадени в САЩ през 70-те години на миналия век. Причина за това станал доклад, в който се отбелязвало, че мунициите, с които разполагат страните от НАТО, не могат да преминат през броните на някои съветски танкове. Така, Пентагонът започнал да провежда тестове с различни материали за производството на нов вид бронебойни снаряди. В резултат на извършените изследвания учените заключили, че най-подходящ е обедненият уран.

Подобни боеприпаси били използвани на няколко пъти през последните десетилетия. Един от тези случаи е войната в Персийския залив през 1990 – 1991 г. Предполага се, че изстреляните тогава снаряди съдържали между 315 и 350 т. обеднен уран. При бомбардировките на НАТО над Югославия през 1999 г. пък били използвани над 11 т. Освен това, американската армия имала на разположение такива оръжия по време на инвазията в Ирак през 2003 г. Те били използвани и при бомбардировките по позициите на терористичната групировка „Ислямска държава“ в Сирия през 2015 г.

WSJ: САЩ готвят да дадат на Украйна снаряди с обеднен уран

Рискове за здравето

Добавянето на обеднен уран в боеприпаси е противоречив въпрос, тъй като все още няма категорични данни за неговото влияние върху човешкото тяло. Редица специалисти смятат, че част от здравословните проблеми, които имат ветераните от войната в Персийския залив през 1991 г., се дължат на отравяне именно с обеднен уран. Според учените, радиацията, които тези муниции излъчват, не е достатъчно силна, за да проникне през човешката кожа. В същото време, съществуват опасения, че поглъщането и вдишването на частици с обеднен уран (или получаването на наранявания от шрапнели) може да доведе до тежки последици – като ракови заболявания и нарушена бъбречна функция.

„Проведени са многобройни изследвания, свързани с потенциалните ефекти на обеднения уран върху здравето. В тях са участвали войници, участвали във войната в Персийския залив, както и в инвазията в Ирак. До момента няма данни за нежелани последици“, отбелязва Катрин Хигли, която е професор по ядрена физика и инженерство от университета в Орегон. МААЕ на свой ред обръща внимание на факта, че малък брой ветерани от войната в Персийския залив имат фрагменти, съдържащи обеднен уран, в телата си. Това е довело до повишени нива на обеднен уран в урината им, но без забележими последици за здравето. Проучванията показват статистически незначително повишаване на смъртността сред ветераните, но то по-скоро се дължи на инциденти, а не на заболявания, смятат експертите. Британското кралско научно дружество все пак предупреждава, че „в екстремни условия и при най-лошите сценарии, хората, които приемат голямо количество обеднен уран, биха могли да страдат от неблагоприятни ефекти върху бъбреците и белите дробове“.

Фрагменти от боеприпаси с обеднен уран могат да останат в почвата или да проникнат в подпочвени води, което повдига въпроса дали това представлява опасност за хората, живеещи в тези райони. „Като цяло, всички проведени до момента изследвания показват незначителни количества радиация“, отбелязва проф. Хигли. „По отношение на въздействието върху околната среда, научната литература до голяма степен мълчи относно степента, в която растенията и животните могат да абсорбират обеднен уран от паднали снаряди. Извършени лабораторни експерименти показват, че това е възможно. Учените продължават да провеждат изследвания, целта на които е да се подобри способността ни да предвиждаме дългосрочните ефекти върху околната среда“, допълва тя. Преди няколко години беше публикуван доклад на ООН, в който се отбелязва, че „няма значително, широко разпространено замърсяване“ в резултат на използването на оръжия с обеднен уран по време на бомбардировките над Югославия. Някои сръбски политици отхвърлят това заключение. Те отбелязват, че останалите след въздушните удари фрагменти от бомби са довели до значителен ръст на случаите на ракови заболявания.

Още от автора:

Зоологическите градини, превърнали се в символ на Студената война

Ужасите на Първата световна война: Как химическото оръжие промени историята

Тайните на московското метро и подземните убежища на съветската власт

Индустриалната революция: Краят на една епоха и началото на друга

Между фактите и легендите – как викингите изчезнаха от Гренландия

Изумително: Гигантите, които наследиха динозаврите

САЩ срещу Китай – новата космическа надпревара

Кафето – напитката, която промени света

Масови екзекуции, смъртоносен студ и апокалиптични разрушения: Непознатата история на Корейската война

Сектата „Райски порти“: Масовото самоубийство на поклонниците на „Стар Трек“

Най-странните медицински практики в Древен Рим

Новият крал на Великобритания и церемонията, която светът очаква с нетърпение

Жената, която се опълчи на нацистите и спаси стотици хора от сигурна смърт

Наистина ли използваме едва 10 процента от мозъка си

Между фактите и легендите – истинската история на крал Артур

Изборите в Турция наближават – ще успее ли Ердоган да остане на власт

Истината зад легендата – какво знаем за предателството на Юда

"Сакро Боско": Градината, която ще ви ужаси

Какво знаем за астероида-убиец, причинил изчезването на динозаврите

Коментари 40
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

40 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Умъртвяват 84 овце с шарка в Ямболско, собствениците им ги укривали

Умъртвяват 84 овце с шарка в Ямболско, собствениците им ги укривали

България Преди 53 минути

Сигнал е бил подаден от жители на село Жельо Войвода

<p>БСП обсъжда поканата на ГЕРБ за експертен разговор и подкрепа за правителство</p>

Националният съвет на БСП обсъжда поканата на ГЕРБ за експертен разговор и подкрепа за правителство

България Преди 1 час

След това ще има заседание и на Коалиционния съвет на „БСП-Обединена левица“

Пламен Димитров/КНСБ

Пламен Димитров за Бюджет 2025: Това, което са си надробили политиците, да си го решат

България Преди 2 часа

Президентът на КНСБ отбеляза, че само някои сектори ще получат сериозни увеличения

Тир се вряза в двора на къща в село Самоводене

Протест във Великотърновско срещу засиления трафик на тирове (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Инцидент с румънски камион стана причина за спешна среща между жителите на село Самоводене и институциите

Нападнаха Джейми Фокс, докато вечеря със семейството си

Нападнаха Джейми Фокс, докато вечеря със семейството си

Свят Преди 4 часа

Холивудската звезда е бил ударен със стъклена чаша в ресторант

Снимката е илюстративна

Мощен циклон връхлетя френския остров Майот в Индийския океан, има жертви

Свят Преди 4 часа

Бурята доведе до най-мащабните разрушения във френската отвъдморска територия от почти век

Двуетажен автобус се удари в железопътен мост в Глазгоу, има пострадали

Двуетажен автобус се удари в железопътен мост в Глазгоу, има пострадали

Свят Преди 5 часа

Един от ранените е в критично състояние

Официално: Великобритания стана част от Транстихоокеанския търговски пакт

Официално: Великобритания стана част от Транстихоокеанския търговски пакт

Свят Преди 5 часа

Това се смята за най-голямата търговска сделка за страната, след като тя напусна ЕС след референдума през 2016 г.

Нов график за движение на влаковете влиза в сила от днес

Нов график за движение на влаковете влиза в сила от днес

България Преди 5 часа

За подобряване на обслужването са осигурени удобни връзки между влаковете с възможности за пътуване между повече населени места

Нострадамус

Предсказанията на Нострадамус за 2025 г.

Любопитно Преди 5 часа

2025 г. е точно зад ъгъла и това провокира изследователи и хора с любознателни умове да се вгледат отново в пророчествата на Нострадамус

Кейт Мидълтън може да стане кралица по-рано от очакваното

Кейт Мидълтън може да стане кралица по-рано от очакваното

Любопитно Преди 14 часа

Причината са здравословните проблеми на крал Чарлз III

Мадона разгневи феновете си: Пусна фалшиви снимки с папата

Мадона разгневи феновете си: Пусна фалшиви снимки с папата

Любопитно Преди 14 часа

Певицата сподели снимки, генерирани от изкуствен интелект, на които тя и папа Франциск се прегръщат

От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

Свят Преди 15 часа

Те са за хотелите, круизите и пътищата и се въвеждат заради новия климатичен данък, който измества досегашния туристически

Петима убити в Северна Франция, извършителят се е предал

Петима убити в Северна Франция, извършителят се е предал

Свят Преди 15 часа

Четири от жертвите са били убити близо до град Дюнкерк

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Свят Преди 16 часа

През последните месеци Баладжи се изказа публично срещу практиките на компанията за изкуствен интелект

Трагична загуба за модния свят: Основателят на Mango почина на 71 години

Трагична загуба за модния свят: Основателят на Mango почина на 71 години

Свят Преди 16 часа

Испанските медии съобщиха, че мъжът е паднал в пропаст, докато се разхождал в планината