6

Ч етирите десетилетия на конфронтация между САЩ и СССР са период на ескалиращо напрежение и постоянни страхове, че човечеството може да бъде унищожено в резултат на ядрен сблъсък между двете световни сили. Студената война преминала и под знака на тайни операции, заговори и всевъзможни конспирации. По тази причина не е особено изненадващо, че тогава се случили някои загадъчни събития, за които все още няма задоволителни обяснения. Ето и няколко примера:

  • Изчезването на Пол Уипки

Всеки, който познавал лейтенант Пол Уипки, го описвал като интелигентен, смел и дисциплиниран войник, готов на всичко в името на родината си. Той живеел и работил във Форд Орд, Калифорния, заедно с колегите си от военновъздушните сили на САЩ. Любопитна подробност за него е, че взел участие в цели пет мисии, по време на които били извършени тестове на атомни оръжия. На 10 юли 1958 г. Уипки казал на приятелите си, че отива в заведение в намиращия се наблизо град Монтерей. Никой не подозирал, че това ще е последният път, в който го виждат. Лейтенантът така и не се завърнал, а няколко седмици по-късно автомобилът му бил открит в Долината на смъртта, на около 650 км. от базата. Ключовете още били на таблото на колата, а освен това в нея били открити и документите на Уипки.

30 дни след безследното му изчезване, той бил обявен за дезертьор. Според представители на американската армия, лейтенантът най-вероятно претърпял нервен срив, поради което отишъл в пустинята, където загинал. Тялото му, обаче, така и не било открито. Неговият брат, Карл, започнал собствено разследване и установил, че Пол Уипки най-вероятно бил изложен на изключително високи нива на радиация по време на работата си. Дали това била причината за изчезването – и предполагаемата му смърт? Или всъщност е загинал в хода на секретна операция? През 1977 г. военните унищожили всички документи, свързани със случая, което прави невъзможно провеждането на по-задълбочено разследване. Редица негови близки са убедени, че Уипки всъщност работил за ЦРУ и бил убит по време на мисия, подробностите за която никога няма да бъдат разкрити.

  • Смъртта на Сталин

Датата е 28 февруари 1953 г. Съветският диктатор Йосиф Сталин гледа филм, заобиколен от най-близките си съюзници, сред които са Георгий Маленков, Лаврентий Берия, Никита Хрушчов и Вячеслав Молотов. След това, той устройва пир във вилата си, намираща се близо до Москва. Когато се оттегля в своята стая, Сталин нарежда никой да не го безпокои, за да може да си почине. На следващата сутрин, той не става от леглото си. Опасявайки се, че ще бъдат жестоко наказани, ако нарушат заповедта на диктатора, телохранителите му не влизат в спалнята. В 22 часа на следващия ден един от тях все пак се престрашава да прекрачи прага на стаята и открива Сталин проснат на пода. Никой, обаче, не проверява дали той все още е жив, а Хрушчов подозира, че може да е припаднал заради големите количества алкохол, които е погълнал. Минава още време, преди събралата се група да потърси медицинска помощ. Впоследствие, пристигналите лекари констатират смъртта му, а в попълнения доклад се отбелязва, че причината за кончината на Сталин е мозъчен кръвоизлив. Немалко експерти смятат, че той може да е бил предизвикан от приемането на варфарин – лекарство, което по това време било използвано като отрова за мишки.

Възможно ли е Сталин да е бил отровен? Въпросната теория има много поддръжници, според които неговите приближени умишлено не потърсили медицинска помощ толкова дълго време, надявайки се, че диктаторът ще умре. Самият Сталин имал редица здравословни проблеми, а в същото време се опасявал, че срещу него може да бъде организиран заговор. Именно по тази причина той изпратил личния си лекар в затвора, обвинявайки го, че е шпионин. Историците отбелязват, че ако Сталин действително е бил отровен, най-вероятният извършител е Берия. В мемоарите си Хрушчов твърди, че два месеца след смъртта на диктатора, той заявил: „Ликвидирах го и спасих всички нас“. Освен това, именно Берия повикал лекарите, които се опитали да спасят живота на Сталин и им казал какво да напишат в доклада си. Той също така унищожил всички документи, намиращи се във вилата и освободил от длъжност телохранителите на съветския лидер, двама от които по-късно се самоубили.

  • Потъването на К-129

През февруари 1968 г. съветската подводница К-129 напуснала района на Камчатка и се отправила на разузнавателна мисия във водите на Тихия океан. На борда ѝ имало 98-членен екипаж, както и три ядрени балистични ракети. Около месец по-късно, тя изчезнала безследно, а опитите на властите в Москва да я открият завършили с провал. Освен това, те така и не обявили изчезването на подводницата, като тя дори била заличена от състава на съветските военноморски сили. Държавното ръководство на практика забравило за нея, както и за ядрените ѝ ракети. На следващата година, американски експерти се заели с издирването на подводницата и успели да установят къде е потънала. Операцията по изваждането ѝ започнала в края на 1973 г. и продължила повече от половин година, като важна роля в нея изиграл колоритният милиардер Хауърд Хюз. Основната цел на САЩ била да се сдобият с шифрите на подводницата и да научат повече за разработените от СССР оръжия. Впоследствие, обаче, се оказало, че останките са радиоактивни заради разрушен ядрен заряд и анализирането им било почти невъзможно.

Какво всъщност се случило с подводницата? Според някои, тя била потопена в резултат на сблъсък с американски плавателен съд, но доказателства в подкрепа на тази теория няма. Други подозират, че проблем с оборудването е довел до инцидента. Трети пък спекулират, че на борда на К-129 имало агенти на КГБ, които искали да започнат Трета световна война. Те възнамерявали да направят това като изстрелят ядрена ракета срещу Хаваите, инсценирайки атака срещу САЩ, извършена от Китай. Това, според тях, щяло да доведе до избухването на конфликт между двете страни, което на свой ред би помогнало на СССР да се превърне във водеща световна сила. Капитанът на подводницата, обаче, разбрал за плана им и предоставил на агентите грешни кодове за изстрелване. Това довело до детонирането на една от ядрените ракети (което обяснява защо били открити само две при изваждането на подводницата) и потъването на К-129. Въпреки че тази теория е изцяло основана на догадки, някои експерти не изключват възможността поне част от нея да отговаря на истината.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase 

Още от автора:

Бъдещето на Русия след Путин

Мирът като непостижима цел – има ли изход от кризата в Близкия изток

Готов ли е светът за завръщането на Тръмп

Изборите в САЩ и ефектът им върху войната в Украйна

Трудният избор на Грузия

Следващият ход на Израел

Дебатът, който не се състоя – защо Тръмп отказва да се изправи срещу Харис

Крахът на Русия в Черно море

Скандалните тайни на технологичните гиганти, които възмутиха света

Една година по-късно – задълбочаващата се криза в Близкия изток

Сблъсъкът на вицепрезидентите – Джей Ди Ванс срещу Тим Уолц

Унгария поглежда към Африка

Екстремното време, което заплашва Европа

Най-абсурдното състезание в историята на Олимпийските игри

Тръмп или Харис – за кого ще гласуват младите американци

Подкрепят ли САЩ създаването на палестинска държава?

„Враждебен сексизъм“: Готови ли са САЩ да изберат жена за президент

Войната в Украйна и растящото влияние на Русия в Африка

Най-скандалните крайнодесни групировки, за които не сте чували

Непознатата история на Статуята на свободата

Атаката, която изненада Русия и новата тактика на Украйна

Конгресът на републиканците и звездният миг на Доналд Тръмп

Войната в Газа – голямото предизвикателство пред отношенията между САЩ и Израел

Звездният миг на крайната десница

Великобритания по пътя на промяната

Рискованият ход на Макрон – накъде ще поеме Франция след предсрочните избори

Технологиите, които могат да ни превърнат в супергерои

Севернокорейската авантюра на Путин

Опасната игра на Китай

Между популизма и недоволството на избирателите – възходът на крайната десница

Президентските избори в Украйна, които така и не се проведоха

Обречени на провал ли са преговорите за мир в Украйна

Марсианците, които нападнаха Еквадор

Изборите, които ще решат съдбата на ЕС

Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>БНР отбеляза 90-ата си годишнина (ВИДЕО)</p>

БНР отбеляза 90-ата си годишнина

България Преди 1 час

Цвети Радева е носителят на голямата награда "Сирак Скитник" за 2024 г.

<p>Евродепутат за кабинета &quot;Желязков&quot;: Не е сериозно да се говори за вот на недоверие</p>

Емил Радев за кабинета "Желязков": Не е сериозно да се говори за вот на недоверие

България Преди 2 часа

Той отговори задочно на депутата от ПП-ДБ Андрей Цеков, че ако управляващите не поискат конвергентен доклад, от опозицията може да внесат вот на доверие

Numbeo: София сред водещите градове по престъпност в Източна Европа

Numbeo: София сред водещите градове по престъпност в Източна Европа

България Преди 4 часа

Според данни от платформата, градовете с най-висока престъпност в Източна Европа са Днепър, Одеса и Минск

<p>Джип самокатастрофира на прохода Превала, шофьорът почина (СНИМКИ)</p>

Джип самокатастрофира на прохода Превала, шофьорът почина

България Преди 4 часа

На място се извършва оглед от екип на полицията

<p>&quot;Варварско решение&quot;: Остри реакции срещу закона, позволяващ брак с 9-годишни деца</p>

"Варварско решение": Остри реакции срещу закона, позволяващ брак с 9-годишни деца в Ирак

Свят Преди 5 часа

"Не съм шокирана", заяви Бенин Елиас, иракски журналист и защитник на правата на жените

Хусите освободиха едностранно 153 военнопленници

Хусите освободиха едностранно 153 военнопленници

Свят Преди 6 часа

Освобождаването беше предшествано от задържането на седем йеменски служители на ООН

<p>Кола се обърна по таван край&nbsp;Хасково, мъж загина (СНИМКА)</p>

Кола се обърна по таван край Хасково, мъж загина

България Преди 6 часа

Образувано е досъдебно производство

<p>Израел ще позволи на палестинците да се върнат в Газа при това условие (ВИДЕО)</p>

Израел ще позволи на палестинците да се върнат в Газа при това условие

Свят Преди 6 часа

Това се казва в изявление на службата на премиера Бенямин Нетаняху

<p>Най-младият дебютант в историята на Манчестър Юнайтед е починал (СНИМКИ)</p>

Най-младият дебютант в историята на Манчестър Юнайтед е починал

Свят Преди 6 часа

Това съобщиха от клуба в официално съобщение

<p>Жилищна сграда се срути, има жертви (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Жилищна сграда се срути в Турция, има жертви

Свят Преди 6 часа

Трима души са били спасени от останките и са настанени за лечение в болница

Частично е възстановено движението на АМ "Струма"

Частично е възстановено движението на АМ "Струма"

България Преди 6 часа

Движението се регулира от екипи на "Пътна полиция"

Разбиха нарколаборатория в Стара Загора

Разбиха нарколаборатория в Стара Загора

България Преди 6 часа

Разпитани са множество свидетели

"Мудис" потвърди кредитния рейтинг на България със стабилна перспектива

"Мудис" потвърди кредитния рейтинг на България със стабилна перспектива

България Преди 7 часа

Потвърждаването на рейтинга на България Baa1 се балансира от три основни фактора

Парламентът в Гърция не успя да избере нов президент на първия кръг на гласуването

Парламентът в Гърция не успя да избере нов президент на първия кръг на гласуването

Свят Преди 7 часа

Мандатът на настоящия президент Катерина Сакеларопулу изтича на 13 март

<p>Голям брой гости и участници&nbsp;на втория&nbsp;ден на &quot;Сурва&quot; в Перник (СНИМКИ)</p>

Голям брой гости и участници от България и чужбина на втория фестивален ден на "Сурва" в Перник

Любопитно Преди 8 часа

Изкуството си пред публиката показаха множество сурвакари, кукери, кукове, старци, бабугери, джамалари, камилари и др.

<p>МВнР: България приветства освобождаването на българката, държана в плен от &quot;Хамас&quot;</p>

МВнР: България приветства освобождаването на българката Даниела Гилбоа, държана в плен от "Хамас"

България Преди 8 часа

"Това положително развитие е резултат от интензивни дипломатически усилия, в които страната ни активно участва", посочват от ведомството