П рез май 2024 г. Испания, Ирландия и Норвегия се присъединиха към страните, признали Палестина за независима държава, с което общият им брой стана 144. В този дълъг списък има една осезаема липса – САЩ. Официално, Вашингтон подкрепя т. нар. решение за две държави още от 90-те години на миналия век, когато президент беше Бил Клинтън. Настоящият държавен глава Джо Байдън наскоро отбеляза, че позицията на Белия дом не се е променила. Въпреки това, САЩ нееднократно попречиха на Палестина да стане страна-членка на ООН, като до ден днешен тя е със статут на наблюдател. Това ѝ позволява да присъства на повечето международни срещи, но без да има право на глас. Каква всъщност е визията на Вашингтон за бъдещето на палестинската територия?

  • Невъзможните преговори за мир

След създаването си през 1948 г., Израел почти незабавно е нападнат от своите арабски съседи Египет, Ирак, Йордания, Ливан и Сирия, които отказват да признаят съществуването на страната. В същото време, обаче, те не правят нищо за създаването на независима палестинска държава. Последвалите въоръжени конфликти водят до ескалация на напрежението, което не стихва и до ден днешен. Всеизвестен факт е, че през изминалите десетилетия САЩ предоставят съществена помощ на Израел – както финансова, така и военна. Освен това, Белият дом се опитва да посредничи за постигането на траен мир, което все повече изглежда като обречена на провал задача.

„Настоящата война в Газа накара редица политици, както в Израел, така и в други страни, да заявят, че обсъждането на темата за създаване на палестинска държава би представлявало своеобразна награда за „Хамас“ и ужасяващото нападение, извършено от организацията и довело до избухването на конфликта. В даден момент войната ще приключи и проблемите, довели до нея, ще останат нерешени. Убеден съм, че израелската офанзива по никакъв начин не приближава района до така желания мир“, отбелязва Денис Джет, който е професор по международни отношения от университета в Пенсилвания. Той припомня, че евентуалното започване на преговори е свързано с разискването на редица изключително сложни въпроси – като правото на някои палестинци да се завърнат в земите, които са били принудени да напуснат през 1948 г., както и статутът на Йерусалим.

Що се отнася до САЩ, позицията им на пръв поглед изглежда пределно ясна – трябва да съществуват две държави. Президентът Доналд Тръмп отбеляза през 2018 г., че „харесва“ това решение и „то е възможно най-добрият ход“. Сходно е мнението и на неговите предшественици Барак Обама и Джордж Буш-младши. Въпреки това, САЩ не спират да спъват Палестина по пътя ѝ към пълноправно членство в ООН. За последен път това се случи през април 2024 г., когато Вашингтон наложи вето на резолюция, препоръчваща Общото събрание на световната организация да предостави такъв статут на палестинската територия. От останалите членове на Съвета за сигурност, 12 гласуваха „за“, а Великобритания и Швейцария се въздържаха.

  • „Обяснението е просто – вътрешна политика“

„Постигането на споразумение относно границите на бъдеща палестинска държава, както и по редица други въпроси, ще бъде изключително трудно. Несъмнено, ефективното посредничество е от съществено значение за постигането на мир. За съжаление, САЩ до голяма степен вече са неспособни да поемат тази роля заради своята непоследователна и на моменти хаотична политика“, смята проф. Джет. Преди няколко месеца говорител на Белия дом подчерта, че палестинската независимост не може да бъде постигната чрез „едностранно признаване“ и са необходими „преки преговори между двете страни“. С оглед на продължаващите военни действия и хуманитарната криза в Газа, едва ли има нужда от обяснение защо това едва ли ще се случи в обозримо бъдеще.

„Всъщност, има два проблема с позицията на Вашингтон. Първо, 144 държави-членки на ООН вече са признали независимостта на Палестина, което означава, че това няма как да бъде определено като „едностранно“. Не бива да забравяме, че именно ООН създаде Израел през 1948 г. Второ, в момента начело на страната стои най-радикалното и крайнодясно правителство в нейната история. Премиерът Бенямин Нетаняху неведнъж нагледно демонстрира, че е категорично против създаването на палестинска държава. Дори и да се съгласи да обсъди възможността за започването на подобен процес, коалицията, начело на която стои, ще се разпадне веднага и той ще бъде принуден да подаде оставката си“, отбелязва проф. Джет.

С оглед на всичко това, защо САЩ не искат да позволят на Палестина да стане страна-членка на ООН, при положение, че подкрепят идеята за две държави? И защо Белият дом продължава до стои плътно зад настоящото израелско правителство, което никога няма да позволи да бъде осъществен подобен сценарий? „Обяснението е просто – вътрешна политика“, допълва експертът. Еврейската общност в САЩ от десетилетия подкрепя Демократическата партия, поради което интересите на Израел са от голямо значение за формацията. Въпреки това, опасявайки се, че подкрепата за тях може да намалее, властите в Тел Авив постепенно се обърнаха към евангелските християни, които са поддръжници на Републиканската партия. За тях, израелската кауза се превърна в нещо като религиозен въпрос, обяснява проф. Джет. В резултат, днес демократите и републиканците се „състезават“ по отношение на това кой е по-верен приятел на Израел.

Когато прокурорът на Международния наказателен съд (МНС) Карим Хан поиска издаването на заповеди за арест на Нетаняху, израелския министър на отбраната Йоав Галант и няколко високопоставени членове на „Хамас“, обвинявайки ги в престъпления срещу човечеството, американската Камара на представителите реагира изненадващо бързо. Тя прие законодателство, с което се предвижда налагане на санкции срещу МНС. Самото предложение беше на републиканците, които имат мнозинство в Камарата, но беше подкрепено и от 42-ма демократи. Не закъсня и реакцията на Джо Байдън, който нарече искането на МНС „възмутително“ и добави, че то на практика слага знак за равенство между Израел и „Хамас“. В разгара на надпреварата за Белия дом между Доналд Тръмп и Камала Харис, няма как да се очаква промяна в американската позиция по въпроса за Палестина. Всички погледи сега са насочени към предстоящите президентски избори, а анализаторите са единодушни – който и да спечели, намирането на изход от кризата в Близкия изток ще бъде сред основните предизвикателства пред следващия президент на САЩ.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Още от автора:

„Враждебен сексизъм“: Готови ли са САЩ да изберат жена за президент

Войната в Украйна и растящото влияние на Русия в Африка

Най-скандалните крайнодесни групировки, за които не сте чували

Непознатата история на Статуята на свободата

Атаката, която изненада Русия и новата тактика на Украйна

Конгресът на републиканците и звездният миг на Доналд Тръмп

Войната в Газа – голямото предизвикателство пред отношенията между САЩ и Израел

Звездният миг на крайната десница

Великобритания по пътя на промяната

Рискованият ход на Макрон – накъде ще поеме Франция след предсрочните избори

Технологиите, които могат да ни превърнат в супергерои

Севернокорейската авантюра на Путин

Опасната игра на Китай

Между популизма и недоволството на избирателите – възходът на крайната десница

Президентските избори в Украйна, които така и не се проведоха

Обречени на провал ли са преговорите за мир в Украйна

Марсианците, които нападнаха Еквадор

Изборите, които ще решат съдбата на ЕС

Разделената Европа – нападението срещу Роберт Фицо и задаващите се избори за ЕП

Война срещу природата – екологичните последици от конфликтите в Украйна и Газа

"Руският закон", който предизвика масови протести в Грузия

Застрашава ли дезинформацията предстоящите избори за ЕП

Дипломатическият ребус на Си Цзинпин

Избори в условията на глобална криза – накъде ще поеме Индия

Имигрантите, които спасиха американската икономика

Печели или губи Русия от ескалацията на напрежението в Близкия изток

Хуманитарният кошмар в Ивицата Газа

Сблъсъкът между Тайван и Китай и бъдещето на изкуствения интелект

Кой се страхува от Доналд Тръмп?

Избори по руски – несменяем ли е Владимир Путин

Между фактите и лъжите – конспирацията QAnon и „откраднатата победа“ на Тръмп

„Супер вторник“: Ключов ден за изборите в САЩ

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 6 часа

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 6 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

България Преди 8 часа

ДПС-ДПС ще продължи подкрепата си до приемането на еврото

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 10 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 10 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 11 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 11 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 11 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 11 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 12 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 12 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 12 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 12 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 12 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 12 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Свят Преди 12 часа

Мъжът се грижил за семеен гроб на 22 март, когато бил заподозрян в запалване на пожар