В началото на седмицата една новина, която на пръв поглед не изглежда особено значима, привлече голямо внимание. Става въпрос за информацията, че филипински кораб се е сблъскал с китайски плавателен съд в Южнокитайско море. Защо този инцидент предизвика такъв интерес? Причините са няколко. На първо място, инцидентът се е случил до островите Спратли, териториални претенции към които имат няколко страни, включително Китай и Филипините. Освен това, на 15 юни влязоха в сила нови правила, по силата на които китайската брегова охрана вече може да арестува всеки чужденец, навлязъл в района на Южнокитайско море, за който Пекин твърди, че е негова собственост. Редица държави, обаче, смятат, че това решение е незаконно. На фона на тези събития, напрежението не спира да расте, а все повече анализатори алармират, че е възможно да се стигне до избухването на мащабен конфликт.

Острови от стратегическа важност

До момента се знае сравнително малко за инцидента в Южнокитайско море. Според китайската брегова охрана, до него се стигнало, след като филипинският плавателен съд „пренебрегнал многобройни призиви“ да промени курса си. В резултат, той „се приближил до китайския кораб по опасен и непрофесионален начин, което довело до сблъсък“, се добавя в изявлението. Пекин твърди още, че действията на бреговата охрана били „в съответствие със закона“ – нещо, с което властите във Филипините не са съгласни. Според тях, изказванията, идващи от Китай, са „неверни и заблуждаващи“, а „агресивните действия“ на азиатската държава ще доведат до „ескалация на напрежението в региона“.

Каква всъщност е причината, поради която островите Спратли са обект на такъв интерес? Те нямат коренно население, но на някои от тях са разположени военни бази, контролирани от Китай, Филипините, Малайзия, Виетнам и Тайван (трябва да се отбележи, че Бруней има претенции за изключителна икономическа зона в югоизточната част на Спратли). Местоположението на архипелага го прави стратегически, а освен това районът е богат на риба. Не на последно място, там има и значителни находища на нефт и природен газ. През последните години Пекин на няколко пъти използва една любопитна стратегия – натрупа огромни количества пясък, образувайки по този начин изкуствена суша, чрез която укрепи позициите си. Направени сателитни снимки разкриха, че това се е случило за изключително кратко време – само в рамките на няколко месеца.

Опитите на Китай да затегне хватката си над Южнокитайско море не спират, доказателство за което са новите правила, влезли в сила на 15 юни. Бреговата охрана вече има правото да задържа чуждестранни граждани, „заподозрени в нарушаване на ограниченията за преминаване на границите“. Те могат да бъдат арестувани за срок до 60 дни в някои „сложни случаи“. Отговорът на филипинския президент Фердинанд Маркос-младши не закъсня. Той предупреди, че решението на Пекин е „много тревожно“ и ще увеличи напрежението в района. Представители на външното министерство на Филипините пък представиха пред ООН документи за претенциите на своята страна към Южнокитайско море, които по думите им са съобразени с международното право.

Манила от години обвинява Пекин във „варварско и нечовешко отношение“ към филипинските плавателни съдове. Известни са редица случаи, в които китайската брегова охрана използва водни оръдия срещу рибарски лодки в оспорваните води. Неслучайно, Маркос-младши отбелязва, че „се обсъждат редица стъпки, които да бъдат предприети, за да бъде гарантирана безопасността“ на рибарите в района. Той призова сънародниците си „да не се страхуват, а да продължат с нормалните си дейности за риболов в нашата изключителна икономическа зона“. Експерти коментират, че това е директен призив за пренебрегване на новите правила на Пекин – ход, който най-вероятно ще доведе до задълбочаване на кризата.

Размяна на обвинения

Повод за много притеснения е и непрекъснато покачващото се напрежение между Пекин и Тайпе. Показателни са думите на тайванския президент Лай Чинг-те, според когото Китай гледа на анексирането и „елиминирането“ на острова като на своя национална кауза. „Трябва да можем да правим разлика между себе си и своите противници, между приятели и врагове и не бива да приемаме пораженството, смятайки, че първата битка е последната битка“, отбеляза преди дни Лай пред кадети от Висшата военна академия. Държавният глава също така подчерта, че нееднократно е предлагал да започнат преговори между двете азиатски страни, но призивите му са били отхвърлени от китайските власти.

Откакто стана президент преди около месец, Лай беше подложен на ожесточени критики от страна на Китай. Той не само беше наречен „сепаратист“, но Пекин организира и мащабни военни учения около Тайван малко след встъпването му в длъжност. Освен това, Уан Хунин, който е четвъртият по ранг лидер на Китайската комунистическа партия, наскоро посочи, че анексирането на Тайван е „историческа необходимост за голямото подмладяване на нашата нация“ и обеща „всички сепаратистки заговори да бъдат разбити“. В същото време, обект на много коментари стана публикация на „Файненшъл таймс“, според която китайският президент Си Дзинпин е заявил по време на среща с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен през април миналата година, че САЩ се опитват да провокират Пекин да нападне Тайван. Тогава той подчертал, че „няма да се хване на въдицата“ на Вашингтон. Китайското посолство в САЩ не коментира въпросната публикация, но напомни, че Тайпе продължава да закупува американски оръжия, а освен това Белият дом подкрепя „сепаратистките сили“ на острова.

Съдбата на Тайван несъмнено е един от най-наболелите въпроси в отношенията между САЩ и Китай. От десетилетия Вашингтон помага на островната държава, но без да подкрепя нейната независимост – позиция, която на няколко пъти беше потвърдена от администрацията на Джо Байдън. С оглед на задаващите се президентски избори в САЩ, евентуална ескалация на напрежението между Пекин и Тайпе би била лоша новина за Белия дом.

„Файненшъл таймс“ цитира експерта по международни отношения Джуд Бланшет, според когото „ако Си наистина вярва, че САЩ активно се стремят към конфликт с Китай заради Тайван, тогава опасенията, че той е създал информационен вакуум или получава лоши съвети от подчинените си, са тревожно верни“. При всички положения, експертите са единодушни за едно: ситуацията в Югоизточна Азия става все по-непредсказуема, а опасенията, че може да се стигне до избухването на въоръжен конфликт, нарастват с всеки изминал ден.

Още от автора:

Между популизма и недоволството на избирателите – възходът на крайната десница

Президентските избори в Украйна, които така и не се проведоха

Обречени на провал ли са преговорите за мир в Украйна

Марсианците, които нападнаха Еквадор

Изборите, които ще решат съдбата на ЕС

Разделената Европа – нападението срещу Роберт Фицо и задаващите се избори за ЕП

Война срещу природата – екологичните последици от конфликтите в Украйна и Газа

"Руският закон", който предизвика масови протести в Грузия

Застрашава ли дезинформацията предстоящите избори за ЕП

Дипломатическият ребус на Си Цзинпин

Избори в условията на глобална криза – накъде ще поеме Индия

Имигрантите, които спасиха американската икономика

Печели или губи Русия от ескалацията на напрежението в Близкия изток

Хуманитарният кошмар в Ивицата Газа

Сблъсъкът между Тайван и Китай и бъдещето на изкуствения интелект

Кой се страхува от Доналд Тръмп?

Избори по руски – несменяем ли е Владимир Путин

Между фактите и лъжите – конспирацията QAnon и „откраднатата победа“ на Тръмп

„Супер вторник“: Ключов ден за изборите в САЩ

Децата войници, които написаха историята на САЩ

Загадъчната история на Шотландия

Несбъднатите прогнози за живота през XXI век

Фалшивите новини, които застрашават здравето ни

Най-абсурдните конспиративни теории, свързани с природни бедствия

Между религията и суеверията: Средновековните предсказания за края на света

Забравената история на нацисткото движение в САЩ

Скандалните тайни на Католическата църква

Антинаталистите, които смятат, че не бива да имаме деца

Сделките за един долар, които ще ви изумят

Избори от двете страни на Атлантическия океан

Великите учени, останали без Нобелова награда

Кои са най-древните традиции, свързани с настъпването на Нова година

Фалшивите новини, които могат да повлияят на предстоящите президентски избори в САЩ

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase 

Съдията: - Подсъдимия, защо открадна кравата? - Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Защо Светият отец&nbsp;ще бъде погребан извън Ватикана?</p>

Защо папа Франциск ще бъде погребан извън Ватикана?

Свят Преди 37 минути

За първи път от повече от век понтифекс ще бъде погребан извън Ватикана

<p>Имен ден днес празнуват...</p>

Почитаме голям апостол и учител, имен ден имат...

Любопитно Преди 40 минути

Марк е един от четиримата евангелисти, описали живота и дейността на Иисус Христос

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Свят Преди 9 часа

Трусът е бил с епицентър под Мраморно море

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Свят Преди 11 часа

Зеленски: Украйна не разполага с достатъчно оръжия, за да си върне контрола над Кримския полуостров

МВФ: Очакваме България в еврозоната през 2026 г.

МВФ: Очакваме България в еврозоната през 2026 г.

България Преди 11 часа

Това заяви директорът на европейския департамент на МВФ Алфред Камер

Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”

Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”

Любопитно Преди 12 часа

Коя ще бъде последната “Супер двойка” във Вилата на любовта?

Катастрофа на две коли и патрулка в София

Катастрофа на две коли и патрулка в София

България Преди 12 часа

Полицаите са били на път към подаден сигнал за домашно насилие

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Свят Преди 13 часа

Конгресът застава твърдо зад защитата на правата на човека и достойнството на всички в Европа, включително и на ромите

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

България Преди 13 часа

Тя започнала да отправя обиди и закани за физическа саморазправа срещу възпитателка

<p>Хекимян: ПП сложиха свой човек за шеф на &quot;Метрополитен&quot;</p>

Хекимян: "Продължаваме Промяната" сложиха свой човек за шеф на "Метрополитен"

България Преди 13 часа

Той коментира, че Найденов е бил назначен от Кирил Петков през 2022 г. като заместник-министър на транспорта

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Свят Преди 14 часа

Сърбия е ключова страна за европейската интеграция на западните Балкани и евентуален провал може да подкопае стабилността на самия ЕС, се казва в анализа на медията

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Свят Преди 14 часа

Тръмп: Тогава САЩ и Русия ще могат да правят бизнес

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Свят Преди 14 часа

Пронатализмът се разглежда като възможен начин за справяне с намаляващата раждаемост в Америка

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Любопитно Преди 15 часа

Те ще ви помогнат да се тонизирате, ще ви заредят с енергия и ще зарадват вкусовите ви рецептори

Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък

Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък

България Преди 15 часа

На срещата, преминала в дух на приятелство и конструктивизъм, бяха обсъдени перспективите за развитие на взаимоотношенията между двете страни

България сключи договор за над 1 млрд. лева за закупуване на нови влакове

България сключи договор за над 1 млрд. лева за закупуване на нови влакове

България Преди 16 часа

12 от влаковете ще бъдат финансирани от НПВУ