П о време на Студената война редица жители на страни от Източния блок се опитали да избягат на запад с надеждата за по-добър живот. За повечето от тях това се оказало невъзможна задача, но някои все пак успели да сбъднат мечтата си. В същото време, има примери и за хора, извървели обратния път – от запад на изток. По една или друга причина, те били привлечени от идеята да заживеят в СССР. В следващите редове може да научите повече за някои от тях:

Анабел Бюкар

В края на 40-те години на миналия век в американското посолство в Москва започнала работа Анабел Бюкар. Родената в Пенсилвания жена била запленена от руската история и култура. Неин пряк ръководител бил посланик Уолтър Бедел Смит. Тя попаднала в полезрението на КГБ, след като започнала любовна афера с Константин Лапшин – актьор и известен плейбой, работил за НКВД. За него се твърдяло, че „ухажвал почти всяка млада и необвързана чужденка в Москва“. КГБ го убедило да продължи връзката си с Бюкар, за да я накара да дезертира, в замяна на което му било обещано да се даде тласък на актьорската му кариера.

В резултат, Лапшин ѝ предложил брак, а тя приела, след което написала писмо, в което обявила, че е взела решение да остане в СССР. По-късно Бюкар написала книга, наречена „Истината за американските дипломати“. В нея тя описва посолството на САЩ като „огромна шпионска мрежа“, пълна с некомпетентни и неморални служители. Според повечето експерти, голяма част от твърденията ѝ нямат почти нищо общо с истината, тъй като са базирани на данни, до които тя не е имала достъп. Бюкар работила в радио „Москва“ до смъртта си през 1998 г.

Едуард Лий Хауърд

Присъединилият се към ЦРУ през 1980 г. Едуард Лий Хауърд бързо привлякъл вниманието на своите ръководители. Според тях, той притежавал качества, които могат да го превърнат в изключително ценен служител. Съпругата му Мери също била вербувана от ЦРУ през 1981 г. Двамата били поканени да се присъединят към отдела, занимаващ се с шпионаж на СССР. Хауърд, обаче, се провалил на рутинен полиграфски тест. Според резултатите, той излъгал на въпроси, свързани с миналото му – по специално за употреба на наркотици и предполагаеми дребни кражби, извършени от него.

Докато двойката се подготвяла да замине за Москва, ЦРУ решило да уволни Хауърд. Вбесен, той се обадил на американското посолство в Москва по линия, за която се знаело, че е подслушвана. В резултат, той разкрил самоличността на американски агент, работещ на съветска територия. След този случай, семейство Хауърд се преместило в Ню Мексико. Смята се, че Едуард имал сериозни проблеми с алкохола, а малко по-късно бил обвинен, че е съветски информатор от дезертиралия агент на КГБ Виталий Юрченко. На всичкото отгоре, той се оказал замесен и в разкриването и последвалата екзекуция на съветския изследовател Адолф Толкачов, който в продължение на години предоставял секретни данни на американските власти.

След като ФБР започнало да го разследва, Хауърд заминал за Ню Йорк, където се качил на самолет за Хелзинки, а оттам се насочил към СССР. Щом пристигнал в Съветския съюз, той получил апартамент в Москва и дача в Жуковка. През 2002 г. Хауърд починал при мистериозни обстоятелства, след като счупил гръбнака си в резултат на падане. Подробности за инцидента така и не били разпространени.

Джеф Карни

След като се присъединил към Американските военновъздушни сили, Джеф Карни бил натоварен със задачата да подслушва и превежда телефонни разговори. Той, обаче, изпаднал в депресия заради семейни проблеми, a и мразел работата си, основната причина за което била забраната в армията да служат хомосексуалисти (самият той бил с такава сексуална ориентация). Така, Карни решил да избяга в Източна Германия, където се надявал да започне нов живот. Той притъпил към осъществяването на плана си през април 1983 г. Щом пристигнал в Източен Берлин, младият мъж бил почти моментално задържан от местните власти. Той бил разпитан от представители на Министерството на държавната сигурност (Щази), които го принудили да стане шпионин.

Използвайки кодовите имена „Уве“ и „Хлапето“, Карни пренасял секретни документи в ботушите и панталоните си или ги оставял в гора, намираща в северозападен Берлин. Той също така използвал миниатюрен фотоапарат, скрит в кутия за студен чай, за да снима документи, свързани с дейността на американската армия. Карни получавал „заплата“ от едва 300 германски марки. Любопитна подробност е, че освен това той бил снабдяван и с висококачествени стероиди.

Самият Карни твърдял, че с работата си предотвратил избухването на ядрена война между САЩ и СССР. Той събрал информация за планирана операция, в хода на които в обсега на съветските радари щели да бъдат разположени американски изтребители. Целта на Вашингтон била да се провери каква ще бъде реакцията на Москва. Опасявайки се, че съветските власти ще сметнат това за началото на нападение и ще предприемат контраофанзива, Карни веднага съобщил за случващото се на своите началници. През 1984 г. той бил принуден да се върне в Тексас и продължил своята шпионска дейност, като се срещал с агенти на Щази в Мексико и Бразилия. След като попаднал в полезрението на американските власти, Карни се завърнал в Източен Берлин, където получил малък апартамент, паспорт, както и ново име – Йенс Карни. Той продължил да подслушва телефонни разговори, а след рухването на Берлинската стена започнал работа в метрото. През 1991 г. бил арестуван и експулсиран в САЩ, където бил осъден на 12 години затвор по обвинения в шпионаж.

Джон Дискоу Смит

Роденият в Масачузетс Джон Дискоу Смит бил служител в Държавния департамент на САЩ, а в периода 1954 – 1959 г. работил в американското посолство в Ню Делхи. Той подал оставката си през 1960 г., след което посетил няколко европейски държави. В крайна сметка, Смит емигрирал в СССР, след което изпратил писмо на властите в Индия, в което разкрил подробности за дейността на ЦРУ в страната. Той също така започнал да пише статии, които по-късно обединил в книгата „Аз бях агент на ЦРУ в Индия“, издадена през 1967 г.

В нея той твърди, че един ден получил пратка, която трябвало да предаде на китайски националист в Хонконг. По-късно Смит осъзнал, че в нея имало експлозиви. По думите му, те били поставени в самолет на „Еър Индия“, който излетял от Мумбай към Джакарта, но се взривил над Южнокитайско море. При въпросния бомбен атентат, извършен през 1955 г., загинали 16 души. На борда на самолета имало делегация на китайската комунистическа партия, в която трябвало да е и премиера Джоу Енлай. Той, обаче, изпуснал полета, причините за което са неизяснени и продължават да са обект на много спекулации. Твърденията на Смит остават непотвърдени, тъй като няма категорични доказателства за участието на ЦРУ в атентата.

Още от автора:

Носи ли вина ООН за геноцида в Руанда

Цената на войната в Украйна и неясното бъдеще на руската икономика

Постижима цел ли е прекратяването на конфликта в Близкия изток

Номер или лакомство – изненадващата история на една от най-популярните традиции, свързани с Хелоуин

Как дроновете се превръщат във все по-важен елемент от войната в Украйна

Между гениалността и лудостта – непознатата история на Исак Нютон

Великите учени, създали ужасяващи оръжия

Историческите заблуди, в които много хора все още вярват

Противоречивите теории, свързани с някои от най-значимите събития в световната история

Газа, Украйна и страховете, че се приближаваме към световна война

Изстрелването на „Спутник-1“ и началото на космическата надпревара между САЩ и СССР

Войната в Украйна, Китай и бъдещето на Тайван

Екстрасенсите, които станаха част от Студената война

Изненадващата история на биологичните и химическите оръжия

Виктор Орбан – между патриотизма и авторитаризма

Пожарът, който изпепели Лондон

На края на света – непозната Аляска

Да измамиш Хитлер – как операция „Минсмийт“ помогна на Съюзниците да спечелят Втората световна война

Трябва ли да се страхуваме от изкуствения интелект, мнението на експертите

Руско влияние или конспирация: Задълбочава ли се проблемът с проявите на антисемитизъм в България

Непозната и шокираща – какво знаем за историята на стоматологията​

Адренохром – истина или измислица е конспиративната теория за „дрогата на елита“

Зверствата, извършени от Съюзниците по време на Втората световна война

Теориите, които се опитват да променят представите ни за Античността

Как изкуственият интелект променя бъдещето на медицината

Ядрен взрив или метеорит: Какво се крие зад инцидента „Вела“

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 11 минути

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 1 час

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 1 час

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 2 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 2 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 3 часа

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 3 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 4 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 4 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 4 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 4 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 12 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 12 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас