Х иляди загинали, огромни разрушения и задълбочаваща се хуманитарна криза. Това е трагичната равносметка от конфликта в Близкия изток, започнал след шокиращото нападение срещу Израел, извършено от бойци на „Хамас“ на 7 октомври. Към настоящия момент изглежда, че спирането на бойните действия е невъзможна задача. В плен на „Хамас“ продължават да са над 200 души. Представители на терористичната организация предупредиха, че нито един от тях няма да бъде освободен, докато Израел не прекрати огъня и не допусне хуманитарна помощ в Ивицата Газа.

Израелският външен министър Ели Коен на свой ред категорично отхвърли тези призиви. Пред Съвета за сигурност на ООН той нарече групировката „новите нацисти“ и зададе въпроса: „Как можеш да се съгласиш на прекратяване на огъня с някой, който се е заклел да те убие“. Напрежението продължава да ескалира, а редица експерти са на мнение, че постигането на мир в Близкия изток се е превърнало в обречена кауза. Основателни ли са подобни песимистични твърдения или надеждата за намирането на изход от кризата е все още жива?

Задълбочаваща се криза

Конфликтът в Близкия изток се задълбочава с всеки изминал ден и на практика няма надежда за скорошното му прекратяване, заяви в интервю за Vesti.bg Патрик Джеймс, който е професор по международни отношения от университета в Южна Калифорния. „Няма как да се говори за постигането на мир, от днешна гледна точка това изглежда като абсолютно непостижима цел. Разбира се, в някакъв момент това може и да се промени. Решение, включващо създаването на две държави и подкрепено от Съвета за сигурност на ООН (или дори само от САЩ и Китай), би могло да проработи, но това няма да се случи скоро. Жестоката атака на „Хамас“ на практика изпари надеждата за мир. За съжаление, настоящите събития ще доведат до смъртта на още много хора“, смята той.

Подобно е и мнението на проф. Мохамед Абу Нимер от Американския университет във Вашингтон, който е автор на голям брой изследвания, свързани с различни международни конфликти. „Колкото и да е малка, надежда за мир все пак има, но съществуват няколко важни условия за започването на преговори между двете страни. На първо място, медицинска и хуманитарна помощ трябва да бъде осигурена за населението на Газа възможно най-скоро, за да бъде предотвратена невиждана катастрофа, която ще отнеме живота на огромен брой палестинци. На второ място, сраженията трябва да бъдат прекратени. Действията на „Хамас“ са недопустими и Израел има пълното право да се защитава. Проблемът е, че в момента виждаме как огромен брой невинни палестинци, включително деца, жени и възрастни хора, загиват всеки ден. САЩ и ЕС трябва да се намесят по-активно, за да помогнат за намирането на изход от кризата. Не на последно място, всички заложници, които „Хамас“ държи в плен, трябва незабавно да бъдат освободени“, подчерта проф. Нимер за Vesti.bg.

Ефектът на доминото

Притесненията на повечето анализатори са свързани с опасността от разрастването на конфликта и включването на други държави в него. „Ако подобно нещо се случи, последствията ще са непредвидими. От едната страна стоят Русия и нейните съюзници Сирия и Иран. Те са опоненти на САЩ и в голяма степен споделят общи интереси. Въпреки това, ако напрежението ескалира още повече, Москва ще се окаже в много трудна ситуация. Иранците ще очакват да получат помощ от Русия, особено в случай, че САЩ се намесят активно в случващото се. Кремъл, обаче, води и друга изтощителна война – в Украйна, а освен това не иска да бъде свързван по какъвто и да е начин с „Хамас“ и зверствата, извършени от групировката“, смята проф. Джеймс.

Международната общност следи с повишено внимание и действията на „Хизбула“. Според ливанската телевизия „Ал Манар“, ръководителят на шиитското движение се е срещнал с висши представители на „Хамас“ и „Ислямски джихад“, за да обсъдят как може да бъде постигната „истинска победа на съпротивата“ в Газа. Израелският премиер Бенямин Нетаняху на свой ред предупреди, че евентуалното включване на „Хизбула“ в конфликта ще е равносилно на опустошение не само за организацията, „но и за държавата Ливан“. Подобна ескалация трябва да бъде избегната на всяка цена, смята проф. Джеймс. „Ако „Хизбула“ предприеме някаква атака и израелската армия отвърне на удара, каква ще бъде реакцията на Иран? Ако Техеран се намеси, ще извърши ли Израел нападения и по цели на иранска територия (най-вероятно с американска помощ)? Какво ще направи Русия? А Китай? Дали Пекин ще реши, че е дошъл моментът да започне офанзива срещу Тайван? Истината е, че никой не знае какво предстои. Нападението на „Хамас“ беше толкова ужасяващо, че Нетаняху нямаше какво друго да направи, той беше длъжен да нападне Газа. Така, обаче, беше отворена кутията на Пандора, а нито един сценарий, колкото и ужасяващо да звучи той, не бива да бъде отписван“, добавя проф. Джеймс.

Ролята на Саудитска Арабия

Преди няколко дни американският президент Джо Байдън заяви, че целта на атаката, извършена от „Хамас“, е да попречи на процеса по нормализирането на отношенията между Израел и Саудитска Арабия. Евентуално споразумение между двете страни би било истински дипломатически подвиг и историческа стъпка напред в Близкоизточния мирен процес. Събитията от последните седмици, обаче, доведоха до спирането на преговорите. Експертите са единодушни, че големият печеливш от тази ситуация е Иран. Саудитска Арабия и Израел са сред най-видните противници на режима в Ислямската република и затоплянето на отношенията им със сигурност не е добра новина за Техеран.

Едно нещо е безспорно – докато сраженията продължават, опасността от избухването на още по-мащабен конфликт ще се увеличава. „На всички е ясно, че мир в Близкия изток няма как да бъде постигнат по пътя на войната. Броят на загиналите израелци и палестинци не спира да расте. Разрушени са домовете на огромен брой хора, които нямат никаква вина за нападението, извършено от „Хамас“. Международната общност трябва да вземе мерки, за да не позволи напрежението да ескалира още повече. В Близкия изток е възможно да има мир и сигурност, но това ще се случи само тогава, когато спрат атаките срещу невинни хора и израелците и палестинците демонстрират искрено желание за започване на конструктивен диалог“, обобщава проф. Нимер.

Още от автора:

Номер или лакомство – изненадващата история на една от най-популярните традиции, свързани с Хелоуин

Как дроновете се превръщат във все по-важен елемент от войната в Украйна

Между гениалността и лудостта – непознатата история на Исак Нютон

Великите учени, създали ужасяващи оръжия

Историческите заблуди, в които много хора все още вярват

Противоречивите теории, свързани с някои от най-значимите събития в световната история

Газа, Украйна и страховете, че се приближаваме към световна война

Изстрелването на „Спутник-1“ и началото на космическата надпревара между САЩ и СССР

Войната в Украйна, Китай и бъдещето на Тайван

Екстрасенсите, които станаха част от Студената война

Изненадващата история на биологичните и химическите оръжия

Виктор Орбан – между патриотизма и авторитаризма

Пожарът, който изпепели Лондон

На края на света – непозната Аляска

Да измамиш Хитлер – как операция „Минсмийт“ помогна на Съюзниците да спечелят Втората световна война

Трябва ли да се страхуваме от изкуствения интелект, мнението на експертите

Руско влияние или конспирация: Задълбочава ли се проблемът с проявите на антисемитизъм в България

Непозната и шокираща – какво знаем за историята на стоматологията​

Адренохром – истина или измислица е конспиративната теория за „дрогата на елита“

Зверствата, извършени от Съюзниците по време на Втората световна война

Теориите, които се опитват да променят представите ни за Античността

Как изкуственият интелект променя бъдещето на медицината

Ядрен взрив или метеорит: Какво се крие зад инцидента „Вела“

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 5 минути

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 24 минути

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 2 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 2 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 2 часа

Нанесени са и редица материални щети

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 2 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 3 часа

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 4 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 4 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 5 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 5 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 5 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни