40

Р ешението на Владимир Путин да нахлуе в Украйна изправи руската икономика пред огромно изпитание. Анализаторите отбелязват, че заради значителните военни разходи и наложените международни санкции тя е понесла щети в размер на над 67 млрд. долара. В ранните етапи на инвазията, някои медии дори твърдяха, че въпросната сума всъщност е още по-голяма – около 900 млн. долара на ден. Никак не е изненадващо, че към настоящия момент Москва не планира намаляване на средствата, отпускани за военния сектор. В бюджета за 2024 г. е предвидено увеличение от цели 70% на разходите за отбрана – нещо немислимо в началото на войната, когато немалко експерти смятаха, че тя ще продължи не повече от няколко седмици. Въпреки високата цена, която руската икономика плаща за продължаващия конфликт, тя продължава да изглежда относително устойчива на фона на натиска, на който е подложена. Представители на Кремъл на свой ред не спират да повтарят, че западните санкции са неефективни и вредят повече на Европа, отколкото на Русия. Какво сочат фактите?

Между истината и пропагандата

Според резултатите от социологическо проучване, проведено наскоро в Русия, около 80% от жителите на страната твърдят, че международните санкции не са повлияли на ежедневието им. Това, обаче, едва ли е така, смятат експертите. „Когато става въпрос за положението, в което се намира руската икономика, не бива да се забравя един много прост факт – става въпрос за държава, която е във война и разчита изключително много на пропагандната си машина. Смятам, че няма уважаващ себе си икономист, който да вярва на данните, разпространявани от Кремъл. Очевидно е, че те са манипулирани по политически причини и не отговарят на истината“, заяви за Vesti.bg проф. Стивън Холмс от университета в Ню Йорк, който е автор на няколко изследвания, посветени на политическата система и икономиката на Русия след разпадането на СССР.

Истината е, че животът в страната засега тече сравнително нормално, въпреки наложените от Запада санкции. Въпреки това, проблемите постепенно се натрупват. Показателен е фактът, че продажбите на дребно са спаднали с приблизително 8% от февруари 2022 г., а цените на месните продукти в Москва отбелязват рекорден ръст. Освен това, руската авиационна индустрия се срина поради липса на резервни части. Според анализаторите, повишаването на основния лихвен процент е довело до спиране на обезценяването на рублата, но това представлява само временно решение. Действията на Централната банка няма как да решат дилемата, пред която е изправен Кремъл – как да се финансира войната в Украйна, без това да доведе до тотален срив на националната валута. Някои икономисти са на мнение, че Москва е решила да отпуска средства за конфликта за сметка на благосъстоянието на домакинствата. В дългосрочен план това ще има негативен ефект върху икономическия ръст, а без чуждестранни инвестиции Русия ще изпитва все по-големи затруднения в редица отрасли.

Прогнозите на МВФ

В края на юли Международният валутен фонд (МВФ) публикува своите прогнози за 2023 и 2024 г. Според тях, руската икономика ще нарасне с 1,5% през настоящата година и с 1,3% през следващата. Очаквано, тези данни станаха обект на разпалени дебати. Редица експерти започнаха да задават въпроса дали западните санкции са се оказали пълен провал. Други пък сравниха прогнозите за Русия със ситуацията в най-голямата европейска икономика – Германия, където прогнозите за 2023 г. сочат спад от 0,3% на Брутния вътрешен продукт. Въпреки всичко това, не бива да се забравя една важна подробност – през 2022 г. реалният БВП на Русия се е свил с около 2,1%. В началото на годината МВФ все още прогнозираше ръст от 3%, което означава, че на практика е налице спад, основната причина за което са именно международните санкции.

Анализаторите са единодушни, че руската икономика е станала изключително военно ориентирана. Оръжейните заводи работят непрекъснато, а това изхабява огромно количество ресурси. Данните сочат, че най-голямо е увеличението при производството на метал и радарно оборудване. Москва също така инвестира големи суми и за възстановяването на пътища и сгради в окупираните територии. Това, обаче, не променя вече споменатия факт, че в други области ситуацията далеч не е розова. Сред тях са производството на автомобили, където е отчетен срив от над 50%, както и на фармацевтични продукти, където спадът е в размер на около 40 на сто.

Войната като схема на Понци

Комбинацията от военна агресия и значителни разходи със сигурност не е нещо ново за Русия, смята професорът по право и икономика от университета в Минесота Пол Валер.

„Фискалното управление на страната в периода 1820 – 1914 г. на практика може да бъде сравнено със схема на Понци (незаконна финансова операция, обещаваща високи печалби на потенциални инвеститори. Самите печалби се изплащат на старите инвеститори от парите, идващи от новите инвеститори). Тя включва финансиране на военни кампании и заграбване на земя чрез емитиране на облигации и теглене на големи заеми. След това, натрупаните задължения се изплащат чрез данъчното облагане на новопридобитите територии“, отбелязва проф. Валер.

Според него, Путин управлява Русия по сходен начин през последните две десетилетия. „Чрез външни заеми и износ на природни ресурси се финансират военни действия в различни райони. Примерите са много – Чечня, Грузия, Крим, Донбас, а сега и Украйна“, обобщава той.

В исторически план, успехите на бойното поле са били от огромна важност за Русия, която по този начин е финансирала както своята военна машина, така и индустриализацията. В същото време, дори и наглед незначителни провали застрашавали стабилността не само на икономиката, но и на управляващия режим. Именно това се случило през 1905 г., когато Русия загубила войната срещу Япония. „Ако погледнем новия бюджет за отбрана, спокойно можем да заключим, че Москва не е научила нито един от уроците на своето минало. Украйна неведнъж е представлявала сериозна заплаха за руските териториални амбиции. През 2024 г. това може да се окаже твърде голямо предизвикателство за все по-крехката икономика на Русия. Също както през 1917 г., последствията може да са далеч извън контрола на съвременния цар, намиращ се в Кремъл“, заключава проф. Валер.

Още от автора:

Постижима цел ли е прекратяването на конфликта в Близкия изток

Номер или лакомство – изненадващата история на една от най-популярните традиции, свързани с Хелоуин

Как дроновете се превръщат във все по-важен елемент от войната в Украйна

Между гениалността и лудостта – непознатата история на Исак Нютон

Великите учени, създали ужасяващи оръжия

Историческите заблуди, в които много хора все още вярват

Противоречивите теории, свързани с някои от най-значимите събития в световната история

Газа, Украйна и страховете, че се приближаваме към световна война

Изстрелването на „Спутник-1“ и началото на космическата надпревара между САЩ и СССР

Войната в Украйна, Китай и бъдещето на Тайван

Екстрасенсите, които станаха част от Студената война

Изненадващата история на биологичните и химическите оръжия

Виктор Орбан – между патриотизма и авторитаризма

Пожарът, който изпепели Лондон

На края на света – непозната Аляска

Да измамиш Хитлер – как операция „Минсмийт“ помогна на Съюзниците да спечелят Втората световна война

Трябва ли да се страхуваме от изкуствения интелект, мнението на експертите

Руско влияние или конспирация: Задълбочава ли се проблемът с проявите на антисемитизъм в България

Непозната и шокираща – какво знаем за историята на стоматологията​

Адренохром – истина или измислица е конспиративната теория за „дрогата на елита“

Зверствата, извършени от Съюзниците по време на Втората световна война

Теориите, които се опитват да променят представите ни за Античността

Как изкуственият интелект променя бъдещето на медицината

Ядрен взрив или метеорит: Какво се крие зад инцидента „Вела“

Коментари 40
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

40 коментара
 
Семейните разправии са като рок музика -започват с новите парчета и завършват със старите хитове.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Какво е здравословното състояние на бразилския президент</p>

"Тук съм, невредим": Бразилският президент е изписан от болница

Свят Преди 15 минути

В краткото си изявление оптимистично настроеният Лула каза, че няма търпение да се върне на работа възможно най-скоро

Иранският президент се противопостави на строг закон, касаещ жените

Иранският президент се противопостави на строг закон, касаещ жените

Свят Преди 1 час

Законът е част от борбата за власт между хардлайнерите и умерените сили в Ислямската република

БСП свиква Конгреса на партията на 15 февруари догодина

БСП свиква Конгреса на партията на 15 февруари догодина

България Преди 2 часа

След това ще има и пряк избор на председател

<p>Репликата &quot;Отивам в затвора&quot; има нов, съвсем друг смисъл (СНИМКИ)</p>

"Черен код": Какво се случва със затворите в Нидерландия

Свят Преди 3 часа

Затворите и полицейските участъци в Нидерландия са пълни до краен предел

<p>Турският външен министър: Не позволявайте на тероризма да се възползва от това</p>

САЩ е в "пряк контакт" с терористичната групировка "Тахрир ал Шам"

Свят Преди 3 часа

Сирия няма интерес от започването на нови конфликти, заяви Ахмад аш Шарех

Иван Таков остава председател на БСП - София

Иван Таков остава председател на БСП - София

България Преди 3 часа

Той е спечелил доверието на 76,4% от делегатите на Градската конференция

<p>След свалянето на Асад: Какво се случва със сирийски бежанци в Турция (СНИМКИ)</p>

След свалянето на Асад: Над 7500 сирийски бежанци са се завърнали в Сирия от Турция

Свят Преди 4 часа

По над 1000 сирийци прекосяват границата от понеделник насам

<p>Военен лагер в чеченската столица Грозни е поразен, кой е отговорен за атаката (ВИДЕО)</p>

Военен лагер в чеченската столица Грозни е поразен

Свят Преди 4 часа

Видеозаписи, разпространени в интернет, показват момента на удара

<p>Руски танкери пострадаха в Керченския проток, има загинал (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Руски танкери пострадаха в Керченския проток, има загинал

България Преди 4 часа

И двата танкера имат товарен капацитет от около 4200 тона петролни продукти

<p>Почина известен&nbsp;румънски актьор</p>

Почина известният румънски актьор Мирча Дякону

Свят Преди 5 часа

Той си е отишъл на 74-годишна възраст

Колекторът на пречиствателната станция в Кранево отново аварира

Колекторът на пречиствателната станция в Кранево отново аварира

България Преди 5 часа

Хотелиерите са притеснени, че това ще се отрази пагубно върху новия летен сезон и подготвят протести

Отстраненият президент на Южна Корея не се отзова за разпит

Отстраненият президент на Южна Корея не се отзова за разпит

Свят Преди 5 часа

Юн и редица висши официални представители са изправени пред наказателно разследване за потенциални обвинения в бунт и злоупотреба с власт

,

9 цвята боя, които могат напълно да преобразят дома ви

Любопитно Преди 6 часа

„Един силен, дълбок, звучен цвят може и ще промени изцяло настроението на стаята“

Зрелищна катастрофа блокира Околовръстното шосе в София

Зрелищна катастрофа блокира Околовръстното шосе в София

България Преди 6 часа

На място има три екипа на полицията, както и репатрак

Мощно торнадо връхлетя Северна Калифорния (ВИДЕО)

Мощно торнадо връхлетя Северна Калифорния (ВИДЕО)

Свят Преди 6 часа

Само в Сан Франциско без ток са 13 000 домакинства, а в целия щат Калифорния - повече от 170 000 души

Откриха кокаин за 7 млн. долара на кораб, акостирал в Бургас

Откриха кокаин за 7 млн. долара на кораб, акостирал в Бургас

България Преди 6 часа

Използван е нов метод за укриване на дрогата