6

Н а 14 май в Турция ще се проведат избори, които според повечето анализатори ще бъдат от ключово значение за бъдещето на страната. Те ще дадат отговор на въпроса дали президентът Реджеп Тайип Ердоган ще остане на власт или неговият дългогодишен престой начело на държавата ще приключи. Какво предстои да се случи в югоизточната ни съседка? По темата разговаряхме с Мариян Карагьозов, който е журналист и автор на монография, посветена на турската външна политика. Понастоящем той работи като политолог в Института за балканистика с Център по тракология – БАН.

Близо месец преди дългоочакваните избори в Турция, основният въпрос, който си задават всички, е дали Ердоган ще остане на власт. Каква е вашата прогноза? 

Наблюдаваме едно изключително оспорвано състезание. Шансовете на опозицията да отстрани от власт президента Ердоган са добри, дори, бих казал, безпрецедентно добри за целия период на управлението му, но това, все пак, не означава, че победата й е гарантирана. Данните на социологическите агенции са различни, но за пръв път толкова много от тях сочат преднина на кандидата на опозицията - до момента техните кандидати винаги са били в ролята на догонващи. Президентът Ердоган взе мерки, за да укрепи позициите си - обяви намаляване на цените на електроенергията и газта, откри инфраструктурни обекти, беше обявено, че ще започнат доставки за бита на турски природен газ, добит от находищата в Черно море. По-рано Ердоган анонсира възможност за пенсиониране на 2,5 млн. души, които имат необходимите стаж и възраст, увеличаване на пенсиите до минимум 7500 турски лири, увеличаване също и на минималната заплата, както и на възнагражденията на държавните служители. В сферата на военното строителство беше официално представен самолетоносачът TCG Anadolu (кораб, който ще може да носи на борда си дронове и хеликоптери) и бяха проведени изпитания на безпилотния изтребител "Къзълелма". Анкара също така не крие амбициите си в космическсата сфера. Това са все мерки, насочени и към материалните проблеми на хората, и към националната гордост. Мисля, че решаващо за определяне на финалния победител ще бъде развитието на кампанията в дните след Рамазан Байрама (20-22 април) - празникът, поставящ края на свещения за мюсюлманите месец Рамадан - и началото на май. Така че ще има интрига до последния момент. 

Способна ли е опозицията да поднесе изненада и да сложи край на управлението на Ердоган? 

Социологическо изследване на уважаваната турска агенция "Метропол" от периода 1 – 3 април показва подкрепа от 42,6% за кандидата на обединената опозиция Кемал Кълъчдароглу, 41,1% за президента Ердоган, а също така и 9% нерешили за кого ще гласуват, без отговор и протестен вот при малко под две на сто грешка в извадката. Иначе казано, от ключово значение за крайния резултат ще бъде вота на нерешилите избиратели и тези, които подкрепят другите двама претенденти за президентското кресло в Турция. Това са Мухаррем Индже, който се отцепи от светската опозиционна Народнорепубликанска партия и националиста Синан Оган. Индже има подкрепа от около 5%, като сред тях около една трета биха гласували за Кълъчдароглу, а около 23% от поддръжниците му - за Ердоган. Синан Оган има подкрепа от около 2 на сто, като там картината е доста неясна - като цяло това е протестен вот срещу управляващите, но Ердоган е съюзник с националистическата Партия на националистическото действие (ПНД) и може да привлече части от електората на Синан Оган, например при евентуален втори тур. 

Турция все още се съвзема след мощните земетресения, които разтърсиха страната преди около два месеца. Ще повлияе ли това на резултатите от изборите?

В повечето от десетте засегнати от огромното по мащабите си природно бедствие области подкрепата за Ердоган, Партията на справедливостта и развитието (ПСР) и съюзниците им от националистическата ПНД беше между 50 и 75%. Това е общата картина, с някои изключения, например населената предимно с кюрди област Диарбекир и област Хатай, където и светската опозиционна НРП има силни позиции. По-скоро, обаче, не смятам, че земетресението ще повлияе значително на резултатите от изборите. Президентът Ердоган обеща отломките да бъдат разчистени бързо, а строежът на нови домове на мястото на разрушените да започне на 31 март. Опозицията разкритикува този ход като рисков и изрази опасения, че разчистването няма да бъде достатъчно качествено. За хората, които са загубили домовете си, обаче, е по-важно да се предприемат действия, което властта обещава, отколкото да се говори абстрактно за евентуалните рискове от строителството. Интересен факт е, че от построените от държавното Управление по жилищно строителство над 130 000 апартамента в района нямаше разрушени. Освен това, нямаше и срутили се държавни болници или големи инфраструктурни обекти. 

Турция е изправена и пред сериозни икономически проблеми. Как ще се отрази това върху решението на избирателите кого да подкрепят?

Това е един от най-често споменаваните фактори за евентуален наказателен вот в Турция. Струва ми се, обаче, че влиянието му се надценява. Първо, както вече споменах, президентът Ердоган взе мерки като увеличаване на доходите и пенсиите. Към момента инфлацията расте по-бавно, отколкото през миналата година, а правителството полага усилия да поддържа стабилен курса на лирата. Второ, в Турция имаме голяма обществена поляризация по редица оси - етническа, религиозно – консервативно, ляво – дясно. Въпросната поляризация намалява влиянието на икономическите мотиви при гласуването. Също така, избирателите оценяват икономическата ситуация през партийната си призма – дори и да не са доволни, поддържниците на управляващите може да имат очаквания, че нещата скоро ще се оправят. Също така, изследвания навсякъде по света сочат, че за да сменят предпочитанията си, избирателите трябва да са убедени, че опозицията може да се справи по-добре с управлението на икономиката. Въпросът е дали в оставащите дни до изборите опонентите на Ердоган ще успеят да ги убедят в това или мерките на властите ще се окажат по-красноречиви. 

Още от автора:

Истината зад легендата – какво знаем за предателството на Юда

"Сакро Боско": Градината, която ще ви ужаси

Какво знаем за астероида-убиец, причинил изчезването на динозаврите

Забравените постижения на науката през Средновековието

Най-абсурдните твърдения за животните, на които хората някога са вярвали

Трагичната история на Хелмут Хюбнер – момчето, което се опълчи на нацистите

Световните лидери и решенията, които взеха с помощта на астрологията

Загадки, феномени и конспирации – непознатото лице на Индия

Как НАСА ще избере астронавтите, които ще се отправят към Луната

Конспиративните теории, за които (не) сте чували​

Изумително! Скритите тайни на въздушния шпионаж

Пет войни, които приключиха без нито една жертва

Между футбола и политиката: Как се справи тази страна

Забравената трагедия, която отне живота на 5 млн. души

Най-дългата и кървава война в историята на Европа

Мир между Русия и Украйна – постижим ли е?

Заплашват ли Източна Европа имперските амбиции на Путин

Фалшивите новини и войната в Украйна – как действа руската пропаганда

Успех или провал е стратегията на руската армия в Украйна

След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна

Чеченските войни и конфликтът в Украйна: Уроците на историята

Западът срещу Русия

Какъв ще бъде следващият ход на Русия?

Истината vs пропагандата: Защо Русия нахлу в Украйна

Сблъсък на империи: Какво не знаем за Кримската война

Руската инвазия в Украйна: Ще помогне ли Пекин на Москва?

Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>Василев: Внесохме искането за оставката на председателя на Народното събрание</p>

Асен Василев: Внесохме искането за оставката на председателя на Народното събрание

България Преди 7 часа

Петков обясни, че подписите са събрани от ПП и БСП

Главчев: До 15 май плащаме на земеделците парите по украинската помощ

Главчев: До 15 май плащаме на земеделците парите по украинската помощ

България Преди 7 часа

Той определи среща като безпрецедентна

United Group B.V. продължава позитивната тенденция на растеж с рекордни резултати през 2023 година

United Group B.V. продължава позитивната тенденция на растеж с рекордни резултати през 2023 година

България Преди 9 часа

Консолидираните приходи на Групата за 2023 г. нарастват със 7% на годишна база, достигайки до 2 791 млн. евро

За първи път в Европа един от големите телекомуникационни оператори  демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

За първи път в Европа един от големите телекомуникационни оператори демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

Технологии Преди 9 часа

Това приложение на технологията ще допринесе значително в областта на транспорта на бързооборотни малотрайни стоки и храни

ЕП прие първите по рода си правила срещу насилието над жени

ЕП прие първите по рода си правила срещу насилието над жени

Свят Преди 9 часа

Новите правила имат за цел да предотвратят насилието, основано на пола, и да защитят жертвите

Хаити

Ситуацията в Хаити е "катастрофална“ и става все по-лоша е влошава

Свят Преди 10 часа

Три милиона деца в островната страна се нуждаят от хуманитарна помощ, но така и не могат да я получат

Димитър Стоянов: Да вляза и да го ритам, докато шава, или да туширам конфликта

Димитър Стоянов: Да вляза и да го ритам, докато шава, или да туширам конфликта

България Преди 10 часа

Димитър Стоянов: Аз не разбрах, че е служител на НАП

Асен Василев: Не познавам Марин и Стефан Димитрови

Асен Василев: Не познавам Марин и Стефан Димитрови

България Преди 10 часа

Василев: Тази изфабрикувана информация нека си я проверят всички разследващи органи

о

30% ръст на туристите у нас за зимния сезон

България Преди 11 часа

По данни на НСИ общият брой регистрации на туристи у нас е над 1,8 млн.

Румен Спецов: Истинските журналисти не се разхождат с пистолети в джоба

Румен Спецов: Истинските журналисти не се разхождат с пистолети в джоба

България Преди 11 часа

Румен Спецов: Не се интересувам кой и защо изкривява фактите

Обмислят обявяване на епидемия от коклюш у нас

Обмислят обявяване на епидемия от коклюш у нас

България Преди 11 часа

Ето кога се очаква това

Европейски парламент

Европейският съюз с нови правила за повторна употреба и рециклиране на опаковките

Свят Преди 11 часа

Основната цел на регламента е противодействие на постоянното увеличаване на отпадъците

<p>&quot;Фито е уникален&quot;: Къде е наркобаронът, заснел музикален клип в затвора</p>

След 2 бягства от затвора: Къде е Фито, известният еквадорски наркобарон сега

Свят Преди 11 часа

Историята на известният еквадорски наркобарон четете в следващите редове

Разкриха подробности за случая с Димитър Стоянов

Разкриха подробности за случая с Димитър Стоянов

България Преди 11 часа

Според полицията това е рутинен случай

Видео: Украински дрон унищожи танк Т-72 и друга руска техника

Видео: Украински дрон унищожи танк Т-72 и друга руска техника

Свят Преди 12 часа

Унищожена е и руска техника в Донецкия регион на Украйна

Дисциплинарно производство срещу скандален прокурор в София

Дисциплинарно производство срещу скандален прокурор в София

България Преди 12 часа

То е по искане на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, който настоява за неговото уволнение