16

П рограмата „Аполо“ несъмнено е едно от най-значимите постижения в историята на космическите изследвания. Благодарение на нея, в периода 1969 – 1972 г. САЩ успяват да изпратят на Луната общо 12 астронавти. Близо половин век по-късно, НАСА отново поглежда към нашия естествен спътник. През ноември миналата година беше даден старт на мисията „Артемис 1“, по време на която капсулата „Орион“ измина над 2,2 млн. км. за по-малко от месец и извърши две прелитания около Луната, доближавайки се на 130 км. от нейната повърхност. На 11 декември апаратът се завърна за Земята, приводнявайки се в Тихия океан, близо до Сан Диего. Следващата стъпка ще бъде „Артемис 2“ – пилотирана мисия, по време на която четирима астронавти ще обиколят Луната. Имената им ще бъдат обявени на 3 април, а самото изстрелване е планирано за ноември 2024 г. 

На борда на „Орион“

Капсулата „Орион“, в която ще се намират астронавтите, ще бъде изстреляна с ракетата SLS. Очакванията са, че полетът ще продължи около 10 дни. Самата ракета досега е летяла само веднъж – по време на мисията „Артемис 1“. Джим Фрий, който е асоцииран администратор в дирекция „Мисия за развитие на изследователски системи“ на НАСА, отбеляза преди няколко дни, че анализът на събраните от „Артемис 1“ данни продължава. „Искаме да използваме наученото за планирането и изпълнението на бъдещи пилотирани мисии. Безопасността на екипажите е основен приоритет за нас“, подчерта той. 

Въпросът, който сега вълнува всички, е кои астронавти ще се отправят към Луната в края на следващата година. Това, което се знае за бъдещия екипаж, е, че ще бъде съставен от „трима американски и един канадски гражданин“, отбеляза ръководителят на НАСА Бил Нелсън. Той добави, че на борда на „Орион“ ще има един цветнокож астронавт, както и една жена. Процесът по подбор се пази в пълна тайна, като право да участват в „Артемис 2“ имат всички действащи астронавти (към настоящия момент те са 42). Що се отнася до онези, кандидатурите на които не бъдат одобрени, за тях остава надеждата, че могат да бъдат избрани за мисията „Артемис 3“, в рамките на която човешки крак ще стъпи на Луната за пръв път от 1972 г. насам. Тя е планирана за края на 2025 г., но има голяма вероятност да бъде отложена.  

От „Аполо“ до „Артемис“

Все още е рано да се каже кои астронавти ще участват в „Артемис 2“, но най-вероятно те ще са такива, които имат зад гърба си поне един престой на борда на Международната космическа станция. От НАСА нееднократно заявиха, че сред основните цели на всички техни предстоящи мисии е насърчаването на равенството между половете, както и да бъде отразено етническото разнообразие на хората, живеещи в САЩ. Показателен е фактът, че през 2019 г. Кристина Кох и Джесика Меир извършиха първото в историята излизане в открития космос, в което не участва мъж (трябва да се отбележи, че то продължи цели седем часа). Минала година Джесика Уоткинс пък се превърна в първата чернокожа жена, прекарала няколко месеца на борда на МКС. 

Включването на жени и хора с различен цвят на кожата далеч не е единствената разлика между програмите „Аполо“ и „Артемис“. Това не е особено изненадващо, тъй като светът се е променил значително през изминалия половин век. Историците отбелязват, че основната задача на учените, участвали в програмата „Аполо“, била да демонстрират превъзходството на САЩ в космическата надпревара със СССР по време на Студената война. „Целта на президента Джон Кенеди, както и на Конгреса, който одобрил финансирането на програмата, не е имала почти нищо общо с науката“, отбелязва Тийзъл Мюър Хармъни, който е куратор в музея на авиацията и космонавтиката „Смитсониън“. За разлика от „Аполо“, „Артемис“ ще се фокусира изцяло върху научните открития и иновациите. Астронавтите ще посетят южния полюс на Луната, където експертите смятат, че може да има лед. Според тях, евентуалното наличие на вода би улеснило изграждането на научна база на естествения ни спътник. 

Амбициозните планове на НАСА

Преди да стане астронавт, Лорал О‘Хара била инженер в океанографския институт „Уудс Хол“. Тя участвала в редица подводни експедиции и дори изследвала потъналия през 1912 г. кораб „Титаник“. Натрупаният от нея опит ще бъде изключително ценен за навигацията и работата в мрачните кратери на Луната. Дениз Бърнам, която пък е кандидат за астронавт, на свой ред ръководила сондажи за петрол край бреговете на САЩ и Канада. Уменията ѝ биха били много полезни за добиването на вода и други ресурси от повърхността на спътника ни. Привличането на подобни експерти нагледно демонстрира, че НАСА вече не залага единствено на пилоти и военни за своите мисии в космоса. „Вече се подбират хора, които имат познания в различни сфери – като технологии, математика, медицина и т. н. Техният опит ще е от ключово значение за успеха на бъдещите мисии“, отбелязва експертът в сферата на космическите изследвания Лаура Форчик.  

Една от най-важните задачи на „Артемис“ е да бъдат проучени условията на лунния Южен полюс, където НАСА планира да създаде своя база. От астронавтите се очаква да съберат голямо количество проби, както и да извършат много експерименти. Експертите подчертават, че това е само началото на едно от най-амбициозните начинания в историята на космическите изследвания. Освен база, НАСА планира да създаде и малка станция, която ще обикаля около Луната.

Тя трябва да бъде завършена до 2030 г., като в проекта ще участват учени от цял свят. Изследването на нашия спътник няма да бъде единственото ѝ предназначение. Базата ще изиграе важна роля и за изпращането на астронавти на Марс – нещо, което НАСА планира да направи след по-малко от две десетилетия. 

Още от автора:

Конспиративните теории, за които (не) сте чували​

Изумително! Скритите тайни на въздушния шпионаж

Пет войни, които приключиха без нито една жертва

Между футбола и политиката: Как се справи тази страна

Забравената трагедия, която отне живота на 5 млн. души

Най-дългата и кървава война в историята на Европа

Мир между Русия и Украйна – постижим ли е?

Заплашват ли Източна Европа имперските амбиции на Путин

Фалшивите новини и войната в Украйна – как действа руската пропаганда

Успех или провал е стратегията на руската армия в Украйна

След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна

Чеченските войни и конфликтът в Украйна: Уроците на историята

Западът срещу Русия

Какъв ще бъде следващият ход на Русия?

Истината vs пропагандата: Защо Русия нахлу в Украйна

Сблъсък на империи: Какво не знаем за Кримската война

Руската инвазия в Украйна: Ще помогне ли Пекин на Москва?

Коментари 16
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

16 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Споразумяха се за реформа за бежанците в ЕС

Споразумяха се за реформа за бежанците в ЕС

Свят Преди 1 час

Сред въздържалите се е била и нашата страна, а също Малта, Литва и Словакия

ЕК стартира процедура срещу Полша за закона за "руското влияние“

ЕК стартира процедура срещу Полша за закона за "руското влияние“

Свят Преди 3 часа

Преди дни стотици хиляди излязоха по улиците на столицата Варшава, за да протестират срещу закона

МО: Гръцки изтребители могат да охраняват България

МО: Гръцки изтребители могат да охраняват България

България Преди 5 часа

Съвместното изпълнение на тези задачи от ВВС на България и Гърция ще повиши способността на българската бойна авиация

Контраофанзивата на Украйна изглежда започна

Контраофанзивата на Украйна изглежда започна

Свят Преди 6 часа

Украинските официални лица мълчат за плановете на Киев

МВР: Виждали ли сте тази жена

МВР: Виждали ли сте тази жена

България Преди 7 часа

Висока е 165 см, със сини очи, облечена е била със синя блуза с дълги ръкави и черен клин

Шефът на КЕВР: Токът за бита ще поскъпне

Шефът на КЕВР: Токът за бита ще поскъпне

България Преди 7 часа

Tова се налага заради заповед на Росен Христов за електроенергия, произведена от ТЕЦ „Марица-изток 2”

е

Учени установиха как новият COVID-19 поразява мозъка

Теми в развитие Преди 8 часа

Резултатите могат да обяснят защо някои пациенти с COVID-19 изпитват главоболие, състоянието, станало известно като "мозъчна мъгла" , загубата на усет за мирис и вкус и други дълготрайни неврологични симптоми

Еврозоната влезе в техническа рецесия

Еврозоната влезе в техническа рецесия

Свят Преди 8 часа

Анализатори прогнозират, че забавянето може да се задълбочи през годината

Кристоф Ламбер

Кристоф Ламбер и Падма Патил от „Хари Потър“ пристигат за Aniventure Comic Con 2023

Любопитно Преди 8 часа

Специалната новина за феновете на косплея е Bakka cosplay, уникален майстор в специалните ефекти

Секс скандал с фронтмена на "Рамщайн", обвиняват го в сексуална експолатация

Секс скандал с фронтмена на "Рамщайн", обвиняват го в сексуална експолатация

Любопитно Преди 8 часа

Млади жени, почитателки на "Рамщайн", уличават Линдеман в действия, които го поставят в центъра на мрежа с цел сексуална експлоатация на фенки след концерти на групата.

Нападателят е от сирийски произход

Ужас и гняв: Шокиращи подробности за нападението над деца във Франция

Свят Преди 8 часа

"Той скочи на детската площадка, започна да крещи и след това се насочи към количките, като многократно мушкаше малките с нож."

<p>Изпратиха Христов в Дупница, бивш командос: Бил е убит</p>

Изпратиха Ангел Христов в Дупница, бивш командос: Бил е убит

България Преди 9 часа

Бивш командос на погребението: Разбира се, че е бил убит

Блокада на новите санкции срещу Русия от Гърция и Унгария

Блокада на новите санкции срещу Русия от Гърция и Унгария

Свят Преди 9 часа

Жозеп Борел, първият дипломат на ЕС, обеща да реши проблема

Снимката е илюстративна

Горещи вълни и горски пожари: Това може да увеличи екстремните метеорологични явления

Технологии Преди 9 часа

Резултатите показват, че независимо от сценариите за емисиите, първият септември без морски лед ще настъпи още през 2030-2050 г.

Мария Габриел

Първи разговор между Мария Габриел и Борел

България Преди 10 часа

Това обяви Габриел в своя профил в Twitter