П риключилото преди по-малко от месец Световно първенство в Катар предложи много емоции на всички почитатели на футбола. Освен спиращия дъха финал, който изиграха тимовете на Франция и Аржентина, представянето на един друг отбор също привлече голямо внимание. Става въпрос за Хърватия. Страната зае престижното трето място, след като по пътя си към бронзовите медали успя да отстрани не кого да е, а Бразилия.

Впечатляващото представяне на Лука Модрич и компания накара редица анализатори да направят паралел между спортните и политическите успехи на Хърватия, която от началото на настоящата година се присъедини едновременно към Еврозоната и Шенген. Как една държава, която извоюва своята независимост преди едва три десетилетия, успя да се превърне в своеобразен модел за подражание? И с кои предизвикателства Загреб все още не може да се справи?

„А ти къде беше през 1991 г.?“

Хърватия обяви своята независимост от Югославия през 1991 г. Това доведе до избухването на война, която продължи близо четири години. Миналото няма как да бъде забравено, отбеляза пред Vesti.bg Тибор Агич – 26-годишен студент по етнология, антропология и южнославянски езици, който работи и живее в Загреб. „Да, войната несъмнено ни е повлияла, а последиците от нея вероятно ще се усещат още дълго време. Днес те не са толкова икономически, колкото са вградени в човешките ценности и в общественото мнение. Става въпрос за неща като фалшива обич към родината, нездравословен национализъм, нетърпимост към по-различните, разкол в обществото между „истинските хървати“ и „нехърватите“. И винаги се стига до въпроса: А ти къде беше през 1991 г.?“, смята той.

„Преди избухването на войната, Хърватия беше втората най-богата република в състава на Югославия. На първо място в тази класация беше Словения“, подчерта пред Vesti.bg проф. Уейлс Браун от университета „Корнел“. Той е автор на голям брой изследвания, посветени на историята и културата на страните от Източна Европа. „В конфликта, който избухна след разпадането на Югославия, бяха замесени няколко страни. Словения например пострада относително леко от него. Щетите, които Хърватия понесе, бяха по-сериозни, но тя успя да се възстанови сравнително бързо. Значително по-тежко пострада Босна и Херцеговина, която и до ден днешен не може да превъзмогне последиците от войната“, добавя проф. Браун.

Успехи и провали

Постиженията на Хърватия от последните години няма как да променят факта, че страната е изправена пред някои сериозни проблеми, подчерта Агич. „Мога да изброя три несъмнени повода за гордост – приемането ни в ЕС, влизането в Еврозоната и присъединяването ни към Шенген. Веднага обаче в ума ми изникват и три примера за провали:

Две години след земетресението в Петриня, все още не е възстановена почти нито една къща, хората живеят във фургони, на които им казваме фургонски селища.

Вуковар, който определяме като „Града на героите“ заради всичко, което се е случило там по време на войната, днес има около 23 хиляди жители, от които поне 2/3 живеят на ръба на бедността. Веднъж годишно политиците използват Вуковар като възможност за позиране пред обективите на камерите, а през останалото време изглежда никой не се интересува от него.

Невъзможността ни да се изправим срещу миналото очи в очи и да се примирим с него, като започнем от Втората световна война и стигнем до неразчистените сметки от конфликта през 90-те години на миналия век“, отбеляза още Агич.

Криза след криза

„Ако сравним Хърватия с останалите страни от региона, които не са били част от Югославия, няма как да не ни направи впечатление следното: югославската икономическа система за „самоуправление“ несъмнено имаше много недостатъци. Въпреки това, тя превърна Хърватия в страна, която е много по-добре подготвена да търгува с останалия свят в сравнение с България, Румъния и Албания, например. Много хървати отидоха да работят в държави като Швеция и Западна Германия още през 60-те години на миналия век. След това те се завърнаха в родината си, натрупали или пари, или ценни умения, а в някои случаи и двете“, смята проф. Браун.

„Откакто съм се родил, в Хърватия непрестанно се говори за някаква криза. Ние не познаваме друг живот. Първо беше кризата и възстановяването след войната, после т.нар. преход. След това дойде икономическа криза от 2008 г. Тъкмо когато започна да се усеща, че ситуацията се подобрява и избухна пандемията от COVID-19, след това имаше две разрушителни земетресения в рамките на половин година, от които Хърватия все още не се е възстановила, а сега светът е във война и икономическите последствия и инфлацията ни се отразяват особено тежко. И пак сме в неизвестност. Въпреки всичко това смятам, че днес живеем по-добре и хората стават все по-големи оптимисти. Откакто влязохме в ЕС, някои от моите най-добри приятели и техните семейства отидоха да живеят на Запад. Те ми липсват, но и се радвам за тях, тъй като постигат големи успехи в кариерно отношение“, споделя на свой ред Агич.

Най-добрите посланици на Хърватия

Вече стана въпрос за отличното представяне на Хърватия на Световното първенство по футбол в Катар. Експертите припомнят, че на Мондиала през 2018 г. тимът достигна финал, който загуби от Франция, а през 1998 г. отново спечели бронзовите медали. Тези успехи несъмнено са впечатляващи – особено като се има предвид, че става въпрос за страна с население от едва 4 млн. души. „В Хърватия има слоган, който гласи, че нашите най-добри посланици са спортистите. Фразата произлиза от времето на войната в периода 1991-1995 г. Тогава Хърватия се стреми да бъде възможно най-видима за международната общност – и то точно чрез спорта, като по този начин фокусира вниманието върху въоръжения конфликт“ разказва Агич.

По думите му, показателен е следният факт: „Ако попитате някой чужденец дали е чувал за Хърватия, той ще ви каже – да, Давор Шукер, Мирко „CroCop“ Филипович и Лука Модрич. Никой, обаче, няма да спомене Никола Тесла, който е роден на територията на днешна Хърватия или Лавослав Рижичка, носител на Нобелова награда за химия, роден във Вуковар. Националната гордост и до ден днешен е характерна за хърватските спортисти и има сериозна заслуга за големите им постижения. Трябва, разбира се, да споменем и още нещо – става въпрос за наистина изключителни спортисти, но и за ентусиасти, постигнали успехи посредством огромни лишения и усилия. Струва ми се, че това, което винаги е липсвало на хърватския спорт, са инвестиции от страна на държавата“.

Още от автора:

"Той харчеше 2500 долара на месец за ластици за пачки": Непознатият Пабло Ескобар

От враг в приятел: Как САЩ и Япония станаха партньори

Да продадеш душата си: Мостовете, построени от дявола

Най-шокиращите археологически открития за 2022 г.

Три мистерии, които никога няма да бъдат разгадани

Забравената трагедия, която отне живота на 5 млн. души

 

След първа среща. Тя: - Ще се радвам пак да вечеряме! Той: - Ама още ли си гладна?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Актьор от „Лило и Стич“ почина внезапно седмици след дебюта си

Актьор от „Лило и Стич“ почина внезапно седмици след дебюта си

Свят Преди 5 минути

Дейвид Хекили Кенуи Бел, който направи своя дебют в игралния римейк на „Лило и Стич“ миналия месец, е починал внезапно

Демонстранти носят плакати на висши ирански командири, убити при израелските удари по Техеран, 14 юни 2025 г.

Израел обяви, че е елиминирал военновременния началник на Генералния щаб на Иран

Свят Преди 11 минути

Али Шадмани е смятан за най-високопоставения военен командир в Иран

Снимката е илюстративна

Жена е намушкана с нож след скандал във Велико Търново

България Преди 31 минути

44-годишен мъж от Бяла черква е заподозрян за нападението, след което избягал. Пострадалата е в болница.

<p>Лекар ще се признае за виновен за кетамина, довел до смъртта на Матю Пери</p>

Калифорнийски лекар ще се признае за виновен за кетамина, убил Матю Пери

Свят Преди 58 минути

Д-р Салвадор Пласенсия ще признае вина по четири обвинения за незаконно разпространение на кетамин

<p>МВР купува &bdquo;безвредни&ldquo; тейзери за полицаите</p>

МВР купува „безвредни“ тейзери и тактически елечета за бодикамери за полицаите

България Преди 1 час

"Всеки, който получава сертификат за ползване, ще тества тейзъра върху себе си"

Netflix пусна филм за българин заложник, сърбин в главната роля

Netflix пусна филм за българин заложник, сърбин в главната роля

Любопитно Преди 1 час

Нашият сънародник е "действал за част от секундата"

Тръмп и Стармър подписаха търговското споразумение между САЩ и Великобритания

Тръмп и Стармър подписаха търговското споразумение между САЩ и Великобритания

Свят Преди 1 час

Президентът на САЩ по грешка нарече документа "търговско споразумение с Европейския съюз"

БезГранично: Австрия - къде да отидем и какво да ядем

БезГранично: Австрия - къде да отидем и какво да ядем

БезГранично Преди 1 час

От имперско величие до алпийски гледки и кулинарни изкушения

Снимката е илюстративна

Сенатор Тун допусна възможността за военни действия на САЩ в Иран

Свят Преди 2 часа

Президентът Доналд Тръмп каза, че Техеран е дал знак, че е готов да води разговори

<p>Кой има имен ден днес</p>

Почитаме св. мъченици Мануил, Савел и Измаил, какво се знае за тях

Любопитно Преди 2 часа

Тримата били родни братя и живели в Персия през ІV век

Британският министър за отношенията с ЕС е на посещение в България

Британският министър за отношенията с ЕС е на посещение в България

България Преди 3 часа

Той ще бъде посрещнат от министъра на вътрешните работи Даниел Митов на Летище „Васил Левски“ - София

Нощ на терор в Киев и Одеса: Жертви, ранени и разрушения

Нощ на терор в Киев и Одеса: Жертви, ранени и разрушения

Свят Преди 3 часа

През последните седмици Москва засили въздушните си нападения срещу украинските градове

Откриха древна византийска гробница под къща в Сирия

Откриха древна византийска гробница под къща в Сирия

Любопитно Преди 3 часа

Гробницата е открита миналия месец в град Маарат ал-Нуман - ключов град между Алепо и Дамаск

Първа гледка към южния полюс на Слънцето, заснета от космически апарат

Първа гледка към южния полюс на Слънцето, заснета от космически апарат

Любопитно Преди 4 часа

Новите изображения ще позволят на учените да разгадаят как Слънцето преминава от периоди на бурни бури към периоди на затишие

,

Какво покрива НЗОК за очни заболявания

България Преди 4 часа

Те са включени в пакета на лекаря със специалност „Очни болести“, сключил договор с НЗОК