В месеците преди президентските избори в САЩ, състояли се през ноември миналата година, Доналд Тръмп направи редица обещания, голяма част от които звучат, меко казанo, трудно изпълними. Едно от тях привлече особено голямо внимание. Американският държавен глава многократно заяви, че е способен да сложи край на войната в Украйна в рамките на 24 часа. Нещо повече – той подчерта, че може да договори мир между Москва и Киев още преди официално да встъпи в длъжност. Очевидно, това не се случи, а прекратяването на конфликта все още изглежда като далечен мираж. Досегашните опити на администрацията на Тръмп да даде тласък на опитите за намиране на изход от кризата завършиха с провал, което накара редица експерти да повдигнат въпроса дали САЩ няма да се оттеглят от преговорите.
Trump's call with Putin exposes shifting ground on Ukraine peace talks https://t.co/tLwFNh6Q0u
— BBC News (UK) (@BBCNews) May 20, 2025
- Липса на напредък
В началото на седмицата Тръмп проведе двучасов телефонен разговор с Владимир Путин, определен от руския президент като „полезен и много откровен“. „Изглежда сме на прав път“, добави малко по-късно той на кратка пресконференция. По думите му, Москва е готова да работи за изготвянето на меморандум с Украйна, който да очертае рамките на бъдещи преговори и да включва временно прекратяване на огъня, но за тази цел и двете страни в конфликта трябва да направят компромиси (без да конкретизира какво има предвид). Тръмп на свой ред окачестви разговора като много добър, подчертавайки, че Русия и Украйна ще започнат диалог за прекратяване на сраженията. Конкретен резултат, обаче, така и не беше постигнат, а изказванията на двамата президенти на практика показаха, че опитите за постигане на мир все още буксуват.
Телефонният разговор между Тръмп и Путин беше предшестван от първите преки преговори между делегации на Москва и Киев от повече от три години насам. Те се състояха в Истанбул, като също не доведоха до сближаване на позициите между двете страни. Въпреки че украинският държавен глава Володимир Зеленски изрази готовността си да преговаря директно с Путин, това не се случи. Руският му колега предпочете да изпрати в Турция делегация, с което сякаш демонстрира, че към настоящия момент няма желание да започне реален диалог за мир. Повечето експерти смятат, че позицията на Кремъл е директно следствие от провала на стратегията на САЩ и ЕС за Украйна. Опитите на Запада да постави Киев в силна позиция преди започването на евентуални преговори с Москва не доведоха до очакваните резултати. На всичкото отгоре, завръщането на Тръмп в Белия дом доведе до безпрецедентно обтягане на отношенията между САЩ и техните партньори – нещо, което несъмнено е добре дошло за Русия.
Липсата на напредък е повод за отправянето на все по-остри критики както срещу Вашингтон, така и срещу Брюксел. „Европа и Америка тласкат Украйна към преговори, но същевременно изпращат сигнали на слабост. Пример за това е смело обявеният преди седмица ултиматум към Русия да се съгласи на прекратяване на огъня или да понесе нови наказателни мерки. След изтичането на крайния срок не се случи почти нищо. САЩ не искат да имат нищо общо с нови санкции, а ЕС в своята разединеност успя да се споразумее само за смекчен пакет от мерки. Можете да си представите смеха зад стените на Кремъл“, се подчертава в анализ на немското издание "Нойе Цюрхер Цайтунг". Подобна статия беше публикувана и във „Вашингтон поуст“. Според престижната медия, „въпреки многомесечните призиви на Тръмп за незабавно спиране на военните действия, президентът, който някога обеща да сложи край на войната за един ден, изглежда не само избегна европейските планове, но и се отказа от собствения си призив за бързо прекратяване на огъня“.
Ukraine will ask the EU next week to consider big new steps to isolate Moscow, as uncertainty hangs over Washington's future role https://t.co/L187vVMYjK pic.twitter.com/XhbC6qupvo
— Reuters (@Reuters) May 21, 2025
- Следващият ход на Тръмп
Откакто встъпи в длъжност в началото на година, Тръмп разговаря три пъти по телефона с Путин. Привидното затопляне на отношенията между Белия дом и Кремъл, обаче, по никакъв начин не допринася за постигането на мир в Украйна. Позицията на руския президент е пределно ясна – необходимо е сключването на широкообхватно споразумение между Москва и Киев, но това засега е невъзможно и по тази причина няма как да бъдат прекратени бойните действия. Така, той се опитва да печели време, тъй като е убеден, че през летния сезон руските войски ще успеят да превземат още украински територии. Дори и най-оптимистично настроените експерти смятат, че реален напредък в търсенето на изход от конфликта няма как да бъде осъществен преди края на годината.
Настоящата безизходица изправя Тръмп пред дилемата дали да се оттегли от масата за преговори или да продължи с опитите за постигане на споразумение между Москва и Киев. Анализаторите не са единодушни по въпроса какъв ще бъде следващият ход на американския президент.
„Смятам, че е немислимо САЩ да се откажат напълно от преговорите за мир в Украйна“, заяви за Vesti.bg Ричард Каплан, професор по международни отношения от Оксфордския университет. Според него, намеците, че подобно нещо може да се случи, всъщност са част от стратегията на Тръмп.
„Заплахите, че Вашингтон обмисля да се оттегли от преговорите, всъщност представляват средство за оказване на натиск върху двете страни в конфликта. По този начин американският президент иска да демонстрира, че участието на САЩ е необходимо за постигането на дипломатически резултати“, смята проф. Каплан.
Далеч не всички споделят това мнение. Според някои експерти, Тръмп действително възнамерява да ограничи участието на САЩ в преговорния процес – нещо, за което самият той намекна, отбелязвайки, че диалогът трябва да се води между Москва и Киев.
„Подобен ход няма да бъде изненадващ. Тръмп твърди, че постигането на мир е негов основен приоритет, но ако в скоро време не бъде осъществен напредък, той най-вероятно ще преосмисли ролята на САЩ. Не бива да забравяме, че подобно изказване съвсем наскоро направи вицепрезидентът Джей Ди Ванс“, коментира за Vesti.bg професорът по политология от университета в Чикаго Робърт Гълоти. Тук трябва да се отбележи още една важна подробност – миналата седмица Тръмп отбеляза, че „нищо няма да се случи“, докато не се срещне с Путин. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков на свой ред побърза да уточни, че няма планирана среща между двамата президенти. Това е ясен сигнал, че Русия не възнамерява да прекрати офанзивата си в Украйна, а липсата на единство между САЩ и ЕС допълнително затруднява всеки опит за постигане на траен мир.
Още от автора:
Настъплението на Русия в Африка
Изборите в Полша и дългата ръка на Кремъл
Индонезия – страната, която иска да има нула врагове и хиляда приятели
Случайните открития, които промениха историята на медицината
Опитва ли се Путин да върне Русия в Средновековието
Как Кашмир се оказа „ябълката на раздора“ между Индия и Пакистан
Войната на Виктор Орбан срещу ЛГБТ+ общността
По пътя на дипломацията – ще помогне ли Саудитска Арабия за постигането на мир в Украйна
След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна
Бизнес, дипломация и заплахи – какво ще се случи с Гренландия
Политиците, които обявиха война на науката
Ердоган срещу Имамоглу – сблъсъкът за бъдещето на Турция
Задава ли се краят на ерата Орбан
Република Сръбска – бурето с барут, което може да избухне съвсем скоро
Непостижима цел ли е мирът в Украйна
Шокиращата история на най-корумпирания държавен лидер в историята
Единството като непостижима цел: Застрашено ли е бъдещето на ЕС
Тръмп срещу Зеленски – скандалът, който раздели Запада на две
Кой ще спечели войната в Украйна
Климатичната криза, която заплашва бъдещето на човечеството
Изборите в Германия и неясното бъдеще на Европа
Държавите, които поеха доброволно по пътя на диктатурата
Как Европа се оказа изолирана от преговорите за Украйна
Секретните военни бази в САЩ, за които повечето хора дори и не са чували
Един век по-късно – събитията, които промениха света
Успехи и провали – какво е наследството на Байдън
„Последният диктатор в Европа“ отива на избори
Задава ли се разрив в отношенията между САЩ и Германия
Непостижима цел ли е присъединяването на Турция към ЕС
Неизбежната промяна в отношенията между САЩ и Куба
Най-сериозните икономически проблеми, пред които Тръмп ще се изправи
Операция „Вълшебният свирач“ - как Великобритания евакуира 800 000 деца за три дни