По пътя на дипломацията – ще помогне ли Саудитска Арабия за постигането на мир в Украйна
Източник: iStock/Getty Images

С аудитска Арабия се намира на около 3200 км. от Украйна и на пръв поглед няма нищо общо със случващото се в европейската страна. Въпреки това, през последните няколко месеца Рияд се превърна в ключов посредник в най-сериозния опит да бъде постигнато споразумение за прекратяването на руската инвазия, започнала преди повече от три години. Именно там се състоя дългоочакваната среща между делегациите на САЩ и Кремъл, а саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман разговаря както с украинския президент Володимир Зеленски, така и с американския държавен секретар Марко Рубио. Към настоящия момент изглежда, че Москва и Киев няма да се споразумеят за спирането на бойните действия в скоро време. Въпреки това, повечето експерти са на мнение, че когато и да бъде намерен изход от кризата, Саудитска Арабия ще изиграе важна роля в този процес, а евентуален мирен договор най-вероятно ще бъде подписан именно там. Всичко това демонстрира по недвусмислен начин дипломатическите амбиции на страната, както и желанието ѝ да се утвърди като основен играч на международната сцена.

  • Новият курс на Саудитска Арабия

Водеща роля във външната политика на Саудитска Арабия има принц бин Салман, който през 2022 г. официално наследи баща си на поста министър-председател на страната. Сред неговите основни приоритети са намирането на изход от кризите в Газа и Судан, както и затоплянето на отношенията между кралството и един от неговите най-големи съперници – Иран. Показателно в това отношение беше сключеното през 2023 г. споразумение за възстановяване на дипломатическите връзки между двете страни, както и посещението на външния министър на Ислямската република Абас Арагчи в Рияд, състояло се преди близо половин година. Тогава той беше посрещнат не само от саудитския си колега, но и от самия престолонаследник. Експертите отбелязват, че настоящото разведряване между Саудитска Арабия и Иран е процес, започнал през 2021 г., като в него активно участие има Китай. Това не е особено изненадващо – отношенията между Рияд и Техеран са важни за Пекин, тъй като той купува повече саудитски и ирански петрол от всяка друга държава по света.

Всичко това представлява сериозна промяна в политиката, която Саудитска Арабия водеше допреди няколко години. Заради военната намеса на кралството в Йемен, наложената блокада на Катар, задържането на министър-председателя на Ливан Саад Харири и превръщането на 5-звездния хотел „Риц-Карлтън“ в Рияд в импровизиран затвор, повечето хора започнаха да гледат на бин Салман като на импулсивен диктатор, който не се вслушва в гласа на своите съветници. През 2018 г. се случи нещо, което потресе целия свят – убийството на журналиста Джамал Хашоги в саудитското консулство в Истанбул. В резултат, Рияд беше подложен на ожесточени критики от страна на международната общност, а бин Салман се оказа подложен на силен натиск, особено по темата за защитата на човешките права. Така, необходимостта от промяна стана повече от очевидна.

  • Между Изтока и Запада

Основната причина, поради която Саудитска Арабия успешно влиза в ролята на посредник в преговорите за прекратяване на сраженията в Украйна, е нейният статут на неутрална държава. Рияд се стреми да не взема категорична позиция в съперничеството между Изтока и Запада, като кралството поддържа добри отношения както с Москва, така и с Киев. През 2022 г., например, Саудитска Арабия и страните от ОПЕК+ решиха да намалят продукцията си на петрол с два милиона барела дневно, което доведе до неговото поскъпване. Този ход беше разкритикуван от Белия дом и определен като опит да се помогне на Русия да преодолее последиците от санкциите, наложени ѝ заради нахлуването в Украйна. Само няколко месеца по-късно, Зеленски беше поканен да вземе участие в среща на върха на Арабската лига, състояла се в саудитския град Джеда. Близо година по-късно, отново там се състоя среща, посветена на продължаващата война, на която присъстваха представители на над 40 държави. Конкретни резултати не бяха постигнати, но форумът демонстрира желанието на Рияд да бъде посредник между Русия и Украйна.

Участието на Саудитска Арабия в опитите да бъде намерен изход от най-сериозния конфликт в Европа от края на Втората световна война несъмнено е голяма стъпка напред за страната. Осъществяването ѝ беше подпомогнато от завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, който по време на предизборната си кампания многократно заяви, че постигането на мир в Украйна е сред неговите основни приоритети. За да постигне това, той се нуждае от помощта на неутрална държава, където дипломатите да търсят изход от кризата. Така, само седмици след началото на втория мандат на Тръмп, в Саудитска Арабия се срещнаха американският държавен секретар Марко Рубио и руският външен министър Сергей Лавров, което доведе до споразумение за възстановяване на двустранните отношения между Белия дом и Кремъл. Освен това, бин Салман разговаря в Джеда със Зеленски, отбелязвайки, че подкрепя всички усилия за прекратяването на войната. Посланието е ясно, коментират експерти – престолонаследникът иска да се представи пред света като опитен държавник, който е способен да се намеси в най-важните въпроси, засягащи глобалната сигурност. В същото време, той се намира в изгодна позиция, която може да му донесе единствено дивиденти, тъй като никой няма да обвини него в случай, че преговорите между САЩ, Русия и Украйна завършат с провал.

  • Стратегията на Рияд

Един от най-важните въпроси, който експертите непрекъснато задават, е дали Саудитска Арабия действително е неутрална. За никого не е тайна, че страната поддържа добри взаимоотношения с администрацията на Тръмп. Показателен е фактът, че първият му мандат започна с посещение именно в кралството. Американският президент също така се стреми да нормализира отношенията между Саудитска Арабия и Израел, което е изключително важен елемент от стратегията му за Близкия изток. В тази връзка, повод за всевъзможни коментари стана втвърдяването на тона на Тръмп спрямо Иран. Това се случва в навечерието на срещата между представители на Техеран и Вашингтон, която ще се състои в Оман. На нея ще бъде обсъдена деликатната тема за ядрената програма на Ислямската република. Американският президент на няколко пъти отбеляза, че военни действия срещу Иран са напълно възможен сценарий, ако не бъде постигнато споразумение, като Тел Авив би имал активно участие в тях. Въпросът дали думите на Тръмп са празни заплахи, целящи да дадат тласък на преговорите или представляват действителна заплаха, е обект на много противоречия. При всички положения, едно нещо е безспорно – допълнителна ескалация на напрежението не би била в интерес на никого, а настоящата ситуация може да се окаже отлична възможност за Саудитска Арабия да демонстрира нарастващото си дипломатическо влияние.

В същото време, близостта на бин Салман с Владимир Путин е повод за сериозни притеснения във Вашингтон. Според редица анализатори, принцът е очарован от начина, по който руският президент управлява страната си. Смята се, че през последните години саудитският престолонаследник е получил ключова роля в няколко размени на затворници между САЩ и Русия. Затоплянето на отношенията между Москва и Рияд започна още през 2015 г., когато бин Салман се срещна с Путин в Санкт Петербург. През 2023 г., около година след началото на инвазията в Украйна, руският държавен глава посети Саудитска Арабия. Сътрудничеството между двете страни се задълбочава, което обяснява защо Рияд не желае да критикува Кремъл по отношение на продължаващата война (кралството гласува в подкрепа на резолюции на ООН, осъждащи употребата на сила от Русия и анексирането на Кримския полуостров, но категорично отказва да я изолира дипломатически). Въпреки недоволството на Запада, Русия продължава да бъде основен фактор в „стратегията за диверсификация на външната политика“ на Саудитска Арабия и това едва ли ще се промени в обозримото бъдеще.

Още от автора:

След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна

Бизнес, дипломация и заплахи – какво ще се случи с Гренландия

Политиците, които обявиха война на науката

Ердоган срещу Имамоглу – сблъсъкът за бъдещето на Турция

Задава ли се краят на ерата Орбан

Република Сръбска – бурето с барут, което може да избухне съвсем скоро

Непостижима цел ли е мирът в Украйна

Шокиращата история на най-корумпирания държавен лидер в историята

Единството като непостижима цел: Застрашено ли е бъдещето на ЕС

Тръмп срещу Зеленски – скандалът, който раздели Запада на две

Кой ще спечели войната в Украйна

Климатичната криза, която заплашва бъдещето на човечеството

Изборите в Германия и неясното бъдеще на Европа

Държавите, които поеха доброволно по пътя на диктатурата

Как Европа се оказа изолирана от преговорите за Украйна

Секретните военни бази в САЩ, за които повечето хора дори и не са чували

Един век по-късно – събитията, които промениха света

Успехи и провали – какво е наследството на Байдън

„Последният диктатор в Европа“ отива на избори

Задава ли се разрив в отношенията между САЩ и Германия

Непостижима цел ли е присъединяването на Турция към ЕС

Неизбежната промяна в отношенията между САЩ и Куба

Най-сериозните икономически проблеми, пред които Тръмп ще се изправи

Операция „Вълшебният свирач“ - как Великобритания евакуира 800 000 деца за три дни

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 29 минути

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 37 минути

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 5 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 5 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 5 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 5 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 5 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 6 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 6 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 6 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 6 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 6 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала

На финала сме за картовите разплащания в евро

На финала сме за картовите разплащания в евро

България Преди 7 часа

В евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите

Принц, дама и херцогиня: Най-скандалният кралски любовен триъгълник

Принц, дама и херцогиня: Най-скандалният кралски любовен триъгълник

Любопитно Преди 7 часа

Разказ за привличане, ревност и странна дружба в най-необикновения любовен триъгълник в британската монархия

<p>Май започва със студено време&nbsp;🥶</p>

Май започва със студено време 🥶

България Преди 7 часа

От 2 до 33 градуса ще са температурите през месец май

800 лева за „услуга“ след катастрофа: Как едно момче остана само до смачкана кола и без помощ

800 лева за „услуга“ след катастрофа: Как едно момче остана само до смачкана кола и без помощ

България Преди 7 часа

За това разказва роднина на катастрофиралите вчера на АМ "Тракия"