Кашмир
Източник: Istock

П реди около седмица 26 туристи бяха застреляни в контролираната от Индия част на областта Кашмир. Предполага се, че извършителите на нападението са представители на групировката „Фронт за съпротива“, известна и с името „Кашмирска съпротива“. Властите в Ню Делхи обвиниха Пакистан за случилото се – твърдение, което Исламабад категорично отхвърля, а военният министър Хаваджа Асиф изрази предположение, че атаката всъщност е инсценирана от Индия. Напрежението не спира да се покачва, като страховете, че може да се стигне до пълномащабна война между двете ядрени сили, стават все по-големи. Основателни ли са тези твърдения? 

Претенции към Кашмир 

Историята на конфликта в Кашмир започва през 1947 г., когато бившата колония Британска Индия е разделена на две държави – хиндуистка Индия и мюсюлмански Пакистан. По това време районът е управляван от хиндуистки махараджа, но в него живеят основно мюсюлмани. Първоначално, местният управител не иска да се присъедини към нито една от двете страни, но това се променя, след като пакистански партизани се опитват да извършат преврат. Така, махараджата се обръща за помощ към Ню Делхи, с което започва и Първата индийско-пакистанска война. Тя приключва през 1949 г., когато е сключено примирие с посредничеството на ООН. Създадена е т. нар. Линия на контрол, разделяща Кашмир на две части, едната от които е контролирана от Индия, а другата – от Пакистан. Днес, там живеят около 15 млн. души, а напрежението не стихва. Според Исламабад, целият район трябва да бъде обявен за част от Пакистан, тъй като населението му е мюсюлманско. Претенциите на Ню Делхи пък са основани на споменатото решение на махараджата от 1947 г. 

Важна подробност е, че Китай също има интерес към областта. Нейната североизточна част, наречена Аксай Чин, на практика е под контрола на Пекин, въпреки че Индия не признава това. Напрежението между двете страни ескалира през 1962 г., когато между тях избухва война. Именно оттогава Китай контролира Аксай Чин, а в последните години значително засили военното си присъствие там. Експертите допълват, че региона е от стратегическа важност за Пекин. Китайско-пакистанският икономически коридор, който е от ключово значение за инициативата „Един пояс, един път“ (нейната цел е свързването на Източна Азия с Европа и Африка, като в рамките на амбициозния проект Пекин инвестира значителни суми в около 70 страни), минава именно през Кашмир. По тази причина, поддържането на стабилността там е считано за приоритет от Китай. 

Ще избухне ли война между Индия и Пакистан? 

Настоящата ситуация напомня за ескалацията на напрежението през 2019 г., когато при атентат в Пулвама загинаха 40 души. В резултат, Индия нанесе въздушни удари по цели в Пакистан, което изправи двете страни на ръба на война. Повечето анализатори все пак смятат, че до избухването на подобен конфликт едва ли ще се стигне. Сред тях е Канишкан Сатасивам, който е професор по международни отношения от университета в Сейлъм. „Размяната на обвинения и заплахи между двете страни е нещо, на което сме ставали свидетели и преди. Тези изказвания са насочени предимно към вътрешните аудитории, тъй като нито Индия, нито Пакистан искат да се стигне до избухването на пълномащабна война“, заяви той за Vesti.bg. „И двете страни в момента са изправени през сериозни икономически и политически проблеми, а евентуален конфликт само би влошил ситуацията“, допълва той. 

Въпреки тези прогнози, някои анализатори не изключват вероятността да се стигне до война. Според тях, ако това действително се случи, последиците могат да бъдат катастрофални. „Струва ми се, че при подобен развой на събитията, Пакистан ще бъде по-тежко засегната страна. Очевидно е, че тя е по-слабата, но освен това правителството ѝ е изключително нестабилно. Не бива да се забравя, че американският президент Доналд Тръмп открито симпатизира на Индия, което означава, че Пакистан най-вероятно ще се озове в ситуация на международна изолация, особено ако той започне конфликта. Предполагам, че единствено Китай би подкрепил властите в Исламабад, но едва ли ще окаже военна помощ, тъй като забелязваме известно разведряване в отношенията между Пекин и Ню Делхи през последните години – процес, който китайските власти едва ли искат да прекратят“, смята още проф. Сатасивам.

Конфликт за вода

В отговор на нападението, извършено на 22 април, Индия взе няколко важни решения – понижи дипломатическите си отношения с Пакистан, затвори въздушните и сухопътните граници и за пръв път в историята прекрати действието на Договора за водите на река Инд от 1960 г. Въпросното споразумение е от огромна важност за двете страни, тъй като именно то урежда въпроса за използването на общите водни ресурси. Пакистан вече предупреди, че всяко прекъсване на водоснабдяването ще бъде счетено за военно действие. Това накара мнозина да си спомнят за думите на бившия вицепрезидент на Световната банка Исмаил Серагелдин, който през 1995 г. заяви, че ако конфликтите през изминалите 100 години са се водили за петрол, то тези през следващия век ще се водят за вода.

В интерес на истината, река Инд се превръща в повод за напрежение между Ню Делхи и Исламабад още през 1947 г. Тъй като двете страни не успяват да постигнат споразумение, на следващата година Индия спира потока на водите към Пакистан. Следват продължителни преговори, важна роля в които играе Световната банка, а крайният резултат е договорът от 1960 г. Ситуацията днес, обаче, е много различна. Когато споразумението е подписано, в Пакистан живеят 46 млн. души, а в Индия – 436 млн. Сега, населението на двете държави е съответно около 240 млн. и 1,4 млрд. души. Огромна част от тях разчитат на водите на река Инд и нейните притоци. Климатичните промени допълнително влошават ситуацията. Ледниците, които са основен източник на вода, се топят с рекордна скорост, а Световната метеорологична организация предупреждава за опасно засушаване, което ще има силно негативен ефект върху екосистемите и земеделските площи. 

Според експертите, заради напрежението между Ню Делхи и Исламабад, днес се използва едва 19,8% от потенциала на водните ресурси на Кашмир. Обект на разгорещени спорове са някои планове на Индия за създаване на язовири и водноелектрически централи, което би нарушило достъпа до вода на селскостопански райони, намиращи се в пакистанската част на Кашмир. Това повдига въпроса дали не е настъпил моментът за сключването на ново споразумение. През септември миналата година Ню Делхи официално призова за преразглеждане на Договора за водите на река Инд, изтъквайки като причини за това демографските промени, нарасналото потребление на енергия и ситуацията в Кашмир. Постигането на консенсус между Индия и Пакистан несъмнено е в интерес и на двете страни, но към настоящия момент това изглежда почти невъзможно. 

Още от автора:

Светът според Доналд Тръмп

Войната на Виктор Орбан срещу ЛГБТ+ общността

По пътя на дипломацията – ще помогне ли Саудитска Арабия за постигането на мир в Украйна

След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна

Бизнес, дипломация и заплахи – какво ще се случи с Гренландия

Политиците, които обявиха война на науката

Ердоган срещу Имамоглу – сблъсъкът за бъдещето на Турция

Задава ли се краят на ерата Орбан

Република Сръбска – бурето с барут, което може да избухне съвсем скоро

Непостижима цел ли е мирът в Украйна

Шокиращата история на най-корумпирания държавен лидер в историята

Единството като непостижима цел: Застрашено ли е бъдещето на ЕС

Тръмп срещу Зеленски – скандалът, който раздели Запада на две

Кой ще спечели войната в Украйна

Климатичната криза, която заплашва бъдещето на човечеството

Изборите в Германия и неясното бъдеще на Европа

Държавите, които поеха доброволно по пътя на диктатурата

Как Европа се оказа изолирана от преговорите за Украйна

Секретните военни бази в САЩ, за които повечето хора дори и не са чували

Един век по-късно – събитията, които промениха света

Успехи и провали – какво е наследството на Байдън

„Последният диктатор в Европа“ отива на избори

Задава ли се разрив в отношенията между САЩ и Германия

Непостижима цел ли е присъединяването на Турция към ЕС

Неизбежната промяна в отношенията между САЩ и Куба

Най-сериозните икономически проблеми, пред които Тръмп ще се изправи

Операция „Вълшебният свирач“ - как Великобритания евакуира 800 000 деца за три дни

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 37 минути

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 45 минути

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 5 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 5 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 5 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 5 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 5 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 6 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 6 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 6 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 7 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 7 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала

На финала сме за картовите разплащания в евро

На финала сме за картовите разплащания в евро

България Преди 7 часа

В евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите

Принц, дама и херцогиня: Най-скандалният кралски любовен триъгълник

Принц, дама и херцогиня: Най-скандалният кралски любовен триъгълник

Любопитно Преди 7 часа

Разказ за привличане, ревност и странна дружба в най-необикновения любовен триъгълник в британската монархия

<p>Май започва със студено време&nbsp;🥶</p>

Май започва със студено време 🥶

България Преди 7 часа

От 2 до 33 градуса ще са температурите през месец май

800 лева за „услуга“ след катастрофа: Как едно момче остана само до смачкана кола и без помощ

800 лева за „услуга“ след катастрофа: Как едно момче остана само до смачкана кола и без помощ

България Преди 8 часа

За това разказва роднина на катастрофиралите вчера на АМ "Тракия"