Опитва ли се Путин да върне Русия в Средновековието
Източник: istock

Н а 1 септември, когато в Русия ще започне новата учебна година, стотици хиляди деца ще получат учебник, наречен „Моето семейство“. Той беше официално представен преди около месец, а един от авторите му е Нина Останина, която е председател на Комитета за защита на семейството към Държавната дума. По думите ѝ, основната цел на въпросния учебник е да популяризира „традиционните морални ценности“, което на свой ред би подобрило „демографската ситуация в страната“. Един от източниците, използвани за написването на „Моето семейство“, е крайно любопитен – сборник с правила за „поддържането на патриархалния ред“, носещ името „Домострой“. Той е написан през XVI в. от монаха Силвестър, живял по време на управлението на Иван Грозни. Никак не е изненадващо, че голяма част от книгата звучи, меко казано, архаично. В нея, например, се посочва, че е напълно нормално бащата да използва сила, за да принуди останалите членове на домакинството да се съобразяват с православните догми.

„Мъжете трябва да учат жените си с любов и образцови наставления“, се казва в „Домострой“.

„Съпругите трябва да подреждат дома старателно и да се подчиняват на съпрузите си по всички въпроси…те трябва да изпълняват всичко, което съпрузите им наредят“, гласи друг откъс от книгата.

Според редица експерти, използването на въпросната книга като източник на информация при съставянето на учебник е пряко свързано с декриминализирането на домашното насилие в Русия. Очевиден пример в това отношение е приет през 2017 г. закон, според който „нанасянето на лека телесна повреда на близки лица“ не трябва да се счита за престъпление. Според професора по културология Дина Капаева, всичко това е част от стратегията на Кремъл, която тя нарича „политически неомедиевализъм“. По думите ѝ, президентът Владимир Путин и неговото обкръжение използват Средновековието не просто като обяснение за имперските си амбиции, но и като своеобразен модел, по който да бъде изградено бъдещето на Русия.

  • Наследството на Иван Грозни

През февруари, около месец преди представянето на учебника „Моето семейство“, във Вологодска област беше основана неправителствената организация „Опричнина“. Подкрепена от местните власти, нейните цели са да „развива морала на младежта“ и да „предпазва руската идентичност“. Името ѝ е пряко свързано с управлението на Иван Грозни и един от най-мрачните периоди в историята на Русия. През февруари 1565 г. той обявява серия от мерки за борба със своите противници и увеличаване на приходите в хазната. Царят определя приблизително една трета от територията на страната за опричнина. Тя е под негов пряк контрол, а аристокрацията остава изолирана. Въпросните райони са управлявани от опричници, които облагат местните жители с високи данъци и потъпкват жестоко всеки опит за съпротива. В резултат, обширни региони са опустошени, а стотици хиляди хора са брутално избити или прогонени от домовете си. Опричнината е премахната през 1573 г., като Иван Грозни впоследствие екзекутира някои видни опричници и дори твърди, че тя никога не е съществувала.

Каква оценка дават историците на неговото управление? Той е основател на Руското царството, успява да завладее Поволжието, полага основите на редица държавни институции, просъществували до XVIII в., реформира съдебната система, създава редовна армия и установява търговски връзки с Европа. Неговите постижения, обаче, са засенчени от жестокостта и ексцентричното му поведение. Той убива най-големия си син, погребва жива една от съпругите си, тъй като му се сторило, че погледнала кокетно друг мъж, а освен това се самообожествява. По тази причина, повечето експерти смятат Иван Грозни за жесток тиранин. През последните две десетилетия, обаче, Кремъл полага значителни усилия, за да промени тази представа. Властите в Москва го описват като мъдър и справедлив владетел, както и отдаден християнин. Освен това, по нареждане на Путин, през последните години в Русия бяха издигнати няколко паметника на Иван Грозни. „По мои оценки, в периода 2009 – 2022 г. по телевизионните канали в страната са излъчени общо 12 филма и сериала, посветени на жестокия цар“, допълва проф. Капаева пред сайта The Conversation. Тя подчертава, че освен Путин, още един руски държавен ръководител не криел симпатиите си към Иван Грозни – Йосиф Сталин.

В интерес на истината, реабилитацията на царя започва още през 1994 г., когато е публикувана книгата „Самодържавие на духа“. Неин автор е Иван Сничов, който по това време е митрополит на Санкт Петербург. Именно той поставя основите на движение, известно като „Царебожие“, призоваващо за превръщането на Русия в авторитарна монархия и канонизирането на всички руски царе. Тезата, че държавната власт е „сакрална“, беше повторена съвсем наскоро – на 18 април тази година, в статия, написана от Александър Харичев, който е част от администрацията на Путин и оглавява отдел „Мониторинг и анализ на обществените процеси“. „Според мнозина, този текст представлява нещо като наръчник за създаването на т. нар. путинизъм“, смята проф. Капаева.

  • „Един от най-доверените съветници на Путин“

За „Царебожие“, канонизацията на Иван Грозни е основен приоритет – нещо, за което призовават редица руски свещеници и политици. Самият Путин на свой ред не крие, че в много отношения е възхитен от начина, по който царят е управлявал Русия. Показателни са думите на министъра на външните работи Сергей Лавров, който преди време посочи Иван Грозни за „един от най-доверените съветници“ на президента. Тук трябва да се отбележи, че Сталин използва жестокия диктатор, за да оправдае репресиите, извършени от самия него. В резултат, редица историци слагат опричнината и сталинизма под общ знаменател. Това пък е пряко свързано с начина, по който Путин се опитва да го реабилитира, акцентирайки върху ролята му за победата над нацистка Германия по време на Втората световна война. Посланието на Кремъл е очевидно – докато Сталин се сражава срещу Адолф Хитлер и го побеждава, то Путин днес върви по стъпките му и се опитва да „денацифицира“ Украйна.

„Всичко това стои в основата на милитаризацията на руското общество и е важна част от пропагандните усилия за оправдаване на продължаващата война“, отбелязва проф. Капаева. По думите ѝ, съществуват много прилики между неомедиевализма на президента и идеологията на крайната десница, според която Русия трябва да се завърне към своите средновековни корени, към традициите, съществували преди реформите, предприети от Петър Велики в началото на XVIII в.

„През последните 15 години телевизионните зрители са имали възможността да гледат всеки месец средно по два филма, възхваляващи Средновековието. Създаването им е финансирано с държавни пари. Тези интерпретации на руската история позволяват на Путин да нормализира използването на насилие както в страната, така и в чужбина, а освен това оправдава начина, по който държавният глава репресира опозицията. Основната цел на политическия неомедиевализъм е да легитимира огромните социални и икономически неравенства в постсъветското общество като част от националното наследство на Русия“, обобщава тя.

Още от автора:

Как Кашмир се оказа „ябълката на раздора“ между Индия и Пакистан

Светът според Доналд Тръмп

Войната на Виктор Орбан срещу ЛГБТ+ общността

По пътя на дипломацията – ще помогне ли Саудитска Арабия за постигането на мир в Украйна

След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна

Бизнес, дипломация и заплахи – какво ще се случи с Гренландия

Политиците, които обявиха война на науката

Ердоган срещу Имамоглу – сблъсъкът за бъдещето на Турция

Задава ли се краят на ерата Орбан

Република Сръбска – бурето с барут, което може да избухне съвсем скоро

Непостижима цел ли е мирът в Украйна

Шокиращата история на най-корумпирания държавен лидер в историята

Единството като непостижима цел: Застрашено ли е бъдещето на ЕС

Тръмп срещу Зеленски – скандалът, който раздели Запада на две

Кой ще спечели войната в Украйна

Климатичната криза, която заплашва бъдещето на човечеството

Изборите в Германия и неясното бъдеще на Европа

Държавите, които поеха доброволно по пътя на диктатурата

Как Европа се оказа изолирана от преговорите за Украйна

Секретните военни бази в САЩ, за които повечето хора дори и не са чували

Един век по-късно – събитията, които промениха света

Успехи и провали – какво е наследството на Байдън

„Последният диктатор в Европа“ отива на избори

Задава ли се разрив в отношенията между САЩ и Германия

Непостижима цел ли е присъединяването на Турция към ЕС

Неизбежната промяна в отношенията между САЩ и Куба

Най-сериозните икономически проблеми, пред които Тръмп ще се изправи

Операция „Вълшебният свирач“ - как Великобритания евакуира 800 000 деца за три дни

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 45 минути

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 53 минути

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 5 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 5 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 5 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 6 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 6 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 6 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 6 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 6 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 7 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 7 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала

На финала сме за картовите разплащания в евро

На финала сме за картовите разплащания в евро

България Преди 7 часа

В евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите

Принц, дама и херцогиня: Най-скандалният кралски любовен триъгълник

Принц, дама и херцогиня: Най-скандалният кралски любовен триъгълник

Любопитно Преди 7 часа

Разказ за привличане, ревност и странна дружба в най-необикновения любовен триъгълник в британската монархия

<p>Май започва със студено време&nbsp;🥶</p>

Май започва със студено време 🥶

България Преди 7 часа

От 2 до 33 градуса ще са температурите през месец май

800 лева за „услуга“ след катастрофа: Как едно момче остана само до смачкана кола и без помощ

800 лева за „услуга“ след катастрофа: Как едно момче остана само до смачкана кола и без помощ

България Преди 8 часа

За това разказва роднина на катастрофиралите вчера на АМ "Тракия"