П рез последните дни темата за политическата ситуация в Румъния привлече вниманието на цяла Европа. Причина за това стана изненадващо доброто представяне на крайната десница на състоялите се в страната президентски и парламентарни избори. Резултатите повдигнаха редица въпроси за бъдещето на северната ни съседка и посоката, в която ще поемат отношенията между Букурещ и Брюксел. Какво предстои да се случи? Ще се отклони ли Румъния от досегашния си прозападен курс? И основателни ли са твърденията, че Русия се опитва да се намеси във вътрешните работи на страната?

  • Възходът на крайнодесните партии

Последните няколко седмици определено бяха турбулентни за северната ни съседка. Състоялите се в неделя избори за 466-местния румънски парламент демонстрираха по неоспорим начин, че крайната десница е в подем. Вотът беше спечелен от управляващата Социалдемократическа партия (СДП) на премиера Марчел Чолаку, което създава предпоставки за започването на преговори за съставянето на прозападна коалиция (най-вероятно с дясноцентристките формации Национално-либерална партия и „Съюз за спасение на Румъния“, останали съответно на трето и четвърто място). Това, обаче, не променя факта, че новият парламент на Румъния ще бъде силно фрагментиран, като в него влизат общо седем партии. Три от тях са крайнодесни. От тях, най-много гласове събра Алиансът за обединение на Румъния – около 18%. Неговият председател Джордже Симион не пропусна възможността да благодари на поддръжниците си, които, по думите му, са „издигнали трикольора и не са забравили предците си“.

Статистиката е красноречива – в сравнение с предходните избори, подкрепата за крайната десница на практика се е утроила. Другите две формации с подобни възгледи, които преминаха 5-процентния праг за влизане в парламента, са „SOS Румъния“ и „Партия на младите хора“. Те събраха подкрепа от близо 14%, което означава, че около една трета от избирателите са гласували за крайнодесни партии. Това стана повод за всевъзможни коментари. Според някои анализатори, причината за силното им представяне е растящото недоволство на румънците от ЕС, от което се възползват популисти като Симион. Той не спира да отправя остри критики срещу Брюксел, като в една от речите си заяви, че „Европейския съюз е ръководен от болни мозъци“, които са донесли „инфлация, бедност, една измислена пандемия и подготвят всякакъв вид лудости, докато Румъния има нужда от неща като болници и пътища“.

Други експерти считат, че в съществен фактор за успехите на крайната десница се е превърнала пропагандата, идваща от Кремъл. Парламентарните избори в Румъния бяха важен тест не само за външнополитическата ориентация на северната ни съседка, но и за стабилността на източния фланг на НАТО. На фона на продължаващата война в Украйна, Букурещ не спира да подкрепя Киев. Крайнодесните партии използват това, разпалвайки страховете, че Румъния може да се превърне в пряк участник в конфликта, а освен това критикуват значителните средства, които властите отпускат за украинските бежанци. Показателни за нагласите на голяма част от избирателите са думите на Мариан Джордже, таксиметров шофьор от Букурещ, който заяви пред агенция „Ройтерс“: „Къде е справедливостта? Защо управляващите се отнасят по-добре към украинските деца, отколкото към румънските?“

  • Следващият президент на Румъния

Кой ще сформира следващото правителство в голяма степен зависи от това кой ще спечели президентските избори, тъй като едно от основните правомощия на държавния глава е да назначава министър-председател. Отговорът на този въпрос ще стане ясен на 8 декември, когато ще се състои балотажът между ултранационалиста Калин Джорджеску и лидерката на „Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони – убеден поддръжник на членството на страната в НАТО и ЕС, която също така категорично отхвърля идеята Украйна да направи териториални отстъпки на Русия с цел постигането на мир. Зелена светлина за провеждането на вота даде Конституционният съд, който реши, че няма да касира първия тур, състоял се на 24 ноември. Заради слабото си представяне, Чолаку, който остана трети, подаде оставка като лидер на СДП. Някои експерти прогнозираха, че Конституционния съд може да анулира резултатите, а Чолаку да измести Ласкони от втората позиция, но това така и не се случи.

Резултатите от първия тур на изборите несъмнено шокираха Румъния. Най-много гласове събра Джорджеску – кандидат, на когото социолозите предричаха слабо представяне и никакви шансове за победа. 62-годишният земеделски инженер, който е известен с проруските си възгледи, спечели вота, събирайки подкрепа от близо 23%. Позициите му са повече от противоречиви, коментират медиите в северната ни съседка. През 2021 г. той нарече противоракетния щит на НАТО, разположен в Девеселу, Южна Румъния, „срам за дипломацията“. Според него, Алиансът не би защитил нито един от членовете си в случай на руска атака. Джорджеску също така смята за национални герои Йон Антонеску и Корнелиу Зелеа Кодряну. Първият е управлявал Румъния по време на Втората световна война и е осъден на смърт заради участието си в Холокоста, а вторият е лидер на антисемитското движение „Желязна гвардия“ преди избухването на глобалния конфликт.

Подобно на други представители на крайната десница, Джорджеску се радва на завидна популярност в социалните мрежи. В профила си в TikTok, например, той редовно качва клипове, на които се вижда как посещава църкви, тренира джудо или бяга на писта. Тези видеа имат стотици хиляди харесвания и споделяния. Броени дни преди първия тур на президентските избори, Джорджеску започна кампания в TikTok, призоваваща за прекратяването на помощта за Украйна. Не е особено изненадващо, че Симион беше сред първите, които го поздравиха за постигнатия резултат. Ласкони на свой ред обвини крайната десница, че успехите ѝ се дължат на засилващото се влияние на Кремъл, добавяйки, че „руските ботове“ не могат да разрушат румънската демокрация. „Вече не става въпрос за кандидати и политически партии – става въпрос за демокрацията в нашата страна и за оставането ни в НАТО и ЕС“, обобщи тя.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase 

Още от автора:

Бъдещето на Русия след Путин

Мирът като непостижима цел – има ли изход от кризата в Близкия изток

Готов ли е светът за завръщането на Тръмп

Изборите в САЩ и ефектът им върху войната в Украйна

Трудният избор на Грузия

Следващият ход на Израел

Дебатът, който не се състоя – защо Тръмп отказва да се изправи срещу Харис

Крахът на Русия в Черно море

Скандалните тайни на технологичните гиганти, които възмутиха света

Една година по-късно – задълбочаващата се криза в Близкия изток

Сблъсъкът на вицепрезидентите – Джей Ди Ванс срещу Тим Уолц

Унгария поглежда към Африка

Екстремното време, което заплашва Европа

Най-абсурдното състезание в историята на Олимпийските игри

Тръмп или Харис – за кого ще гласуват младите американци

Подкрепят ли САЩ създаването на палестинска държава?

„Враждебен сексизъм“: Готови ли са САЩ да изберат жена за президент

Войната в Украйна и растящото влияние на Русия в Африка

Най-скандалните крайнодесни групировки, за които не сте чували

Непознатата история на Статуята на свободата

Атаката, която изненада Русия и новата тактика на Украйна

Конгресът на републиканците и звездният миг на Доналд Тръмп

Войната в Газа – голямото предизвикателство пред отношенията между САЩ и Израел

Звездният миг на крайната десница

Великобритания по пътя на промяната

Рискованият ход на Макрон – накъде ще поеме Франция след предсрочните избори

Технологиите, които могат да ни превърнат в супергерои

Севернокорейската авантюра на Путин

Опасната игра на Китай

Между популизма и недоволството на избирателите – възходът на крайната десница

Президентските избори в Украйна, които така и не се проведоха

Обречени на провал ли са преговорите за мир в Украйна

Марсианците, които нападнаха Еквадор

Изборите, които ще решат съдбата на ЕС

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Третият медицински хеликоптер пристигна в България

Третият медицински хеликоптер пристигна в България

България Преди 1 минута

Въздушната линейка ще бъде временно базирана в регионалната база на HEMS в Сливен

<p>Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния</p>

Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния, опитал да открадне жилището на възрастна жена

България Преди 9 минути

Съдът счита, че той може да извърши друго престъпление, както и да повлияе на свидетели, които предстои да бъдат разпитани

А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS

А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS

Технологии Преди 41 минути

Практическото приложение на 6G технологиите са насочени към управление на преносната мрежа, предвидимост и поддръжка на ветроенергийни паркове

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

България Преди 43 минути

Става въпрос за обществена поръчка по проект на стойност 4,5 милиона евро

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

България Преди 1 час

15 хиляди родители се борят за 13 хиляди места в София

Радев: С Георги Марков си отива частица от легендарното поколение на българския рок

Радев: С Георги Марков си отива частица от легендарното поколение на българския рок

България Преди 1 час

Държавният глава изрази съболезнования на семейството и колегите на музиканта

,

Обясниха как ще се пресмята втората пенсия в евро

България Преди 1 час

Осигурените ще виждат парите си и в двете валути за известен период

<p>Най-богатата жена в света за 2025 г</p>

Алис Уолтън: Новата най-богата жена в света с 101 милиарда долара

Свят Преди 1 час

Уолтън е най-новият член на „Клуба на стомилиардерите“

"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

Любопитно Преди 1 час

Звездата от "Топ Гън", който водеше дълга битка с рак на гърлото, си отиде във вторник

Снимката е архивна

Парламентът одобри стратегическа сделка за ВМС: новите патрулни кораби получават високотехнологична комуникационна защита

България Преди 1 час

Системите Link-22 ще осигурят на българските Военноморски сили защитен обмен на тактически данни с НАТО. Сделката на стойност 1,4 млн. долара включва оборудване, обучение и техническа поддръжка

<p>Фехтовачка дисквалифицирана за протест срещу транссексуален опонент&nbsp;</p>

Фехтовачка дисквалифицирана за отказ да се състезава срещу транссексуален спортист

Свят Преди 1 час

Сензационно видео показва как Стефани Търнър коленичи, вместо да се състезава срещу транссексуалния спортист Редмънд Съливан

Пеевски: Кабинетът да се захваща със събирането на приходи, за да има средства за хората

Пеевски: Кабинетът да се захваща със събирането на приходи, за да има средства за хората

България Преди 1 час

По думите му в парламента се занимават само с това, което става навън

<p>&quot;Трудно е да си представим, че ще има мир&quot;</p>

Украйна - "Трудно е да си представим, че ще има мир"

Свят Преди 1 час

В края на март руската армия отново засили нападенията си по Покровското направление

Цветомир от Hell's Kitchen: С брат ми преминаваме през всички трудности заедно (ВИДЕО)

Цветомир от Hell's Kitchen: С брат ми преминаваме през всички трудности заедно (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Заедно с водещия Станислав Иванов обсъдиха създалата се ситуация между Виктория и Тоника

Oт МЕЧ също подготвят вот на недоверие, обмислят кога да го внесат

Oт МЕЧ също подготвят вот на недоверие, обмислят кога да го внесат

България Преди 1 час

Ще търсим подкрепа от всички в Народното събрание, които искат свалянето на това правителство, заяви Радостин Василев