Б лизо осем десетилетия след края на Втората световна война, историците продължават да анализират как и защо са се случили някои от най-важните събития в хода на бойните действия.

Мнозина пък си задават въпроса какво щеше да стане, ако политическите лидери и военачалниците бяха взели други решения.

В интерес на истината по време на кървавия конфликт били изготвени редица планове, които по една или друга причина останали неосъществени. Ето някои от тях:

Съюзът между Франция и Великобритания

През декември 1939 г. Жан Моне, който по това време работел като икономически съветник в Лондон, застанал начело на т. нар. Английско-Френски координационен комитет. Въпросната организация отговаряла за разходите, които двете страни правели в хода на Втората световна война. Една от големите мечти на Моне била създаването на единна европейска общност след края на конфликта. В неговите очи обединяването на Великобритания и Франция било важна стъпка по пътя към постигането на тази цел.

Идеята на Моне била подкрепена от друг представител на координационния комитет – Артър Солтър. Те предложили парламентите на двете страни да бъдат обединени, всички французи да получат британско гражданство, а всички жители на Обединеното кралство – френско.

Планът бил одобрен от Шарл дьо Гол и френския премиер Пол Рейно, а Уинстън Чърчил го определил като „необходим риск“. Редица държавници във Франция обаче се обявили категорично против тази идея. Сред тях бил маршал Филип Петен, според когото подобен ход би бил равносилен на „сключване на брак с труп“.

В крайна сметка, планът бил отхвърлен от Париж, в резултат на което Чърчил заявил: „Рядко се случва толкова щедро предложение да бъде посрещнато така враждебно“. По-късно Рейно отбелязал, че провалът на идеята за създаването на съюз между Франция и Великобритания е най-голямото разочарование в политическата му кариера. Любопитна подробност е, че много хора посрещнали въпросното предложение с ентусиазъм и дори били отпечатани специални марки, с които да бъде отбелязано събитието.

Неосъществената инвазия в Бразилия

След първоначалните успехи на германската армия и шокиращата капитулация на Франция, в САЩ започнали да се увеличават опасенията, че Бразилия може да се присъедини към страните от Оста. Властите във Вашингтон считали лидера на латиноамериканската държава Жетулиу Варгас за непредсказуем и жесток диктатор. Освен това някои високопоставени представители на бразилската армия открито подкрепяли фашистката идеология. По тази причина редица американски анализатори започнали да твърдят, че Германия може да използва Бразилия като база, от която да нападне САЩ.

В резултат на тези притеснения бил създаден т. нар. план „Ръбър“. В него се предвиждало около 64 000 американски войници да нахлуят в Бразилия. Първоначално офанзивата трябвало да бъде насочена срещу три града – Натал, Ресифе и Белем. В продължение на няколко месеца изглеждало, че инвазията е неизбежна, а американската армия дори провела серия от военноморски учения.

Най-скандалните неуспешни експерименти на американската армия

В крайна сметка здравият разум надделял. На 29 януари 1942 г. в Рио де Жанейро се състояла Панамериканска конференция, на която почти всички страни взели решение да прекъснат връзките си с Оста. Отговорът на Адолф Хитлер не закъснял. През август германска подводница потопила пет кораба край бреговете на Бразилия, което окончателно убедило властите в латиноамериканската държава да се присъединят към Съюзниците.

Рициновата бомба

Рицинът е отровно вещество, нямащо вкус и мирис, което се извлича от едноименното растение. Когато попадне в човешкото тяло, то нарушава синтеза на протеини в клетките. Рицинът предизвиква повръщане, респираторни проблеми, гърчове, а някои органи спират да функционират, което води до смърт. По време на Втората световна война няколко страни проучвали по какъв начин могат да използват отровата. Сред тях били Великобритания и САЩ, които провели серия от експерименти във военна база, намираща се в Мериленд.

Според някои изследователи, там били произведени приблизително 1700 кг. от веществото, известно и като „Агент W“. Освен това били създадени и тествани бомби, съдържащи отровата. Смята се, че всяка една от тях била способна да засегне площ от около 90 кв. м. Съществуват документи, според които Съюзниците обмисляли да нападнат Япония с подобни бомби.

Планът „Моргентау“

През 1944 г. тогавашният финансов министър на САЩ Хенри Моргентау представил план за ограничаването на военния капацитет на Германия след края на Втората световна война. Той предвиждал не само разделянето на страната на няколко части, но и пълното ликвидиране на военната ѝ промишленост, както и на редица свързани с нея стратегически клонове на тежката промишленост. Според предложението, което било подкрепено от американския президент Франклин Делано Рузвелт, Германия трябвало да бъде превърната в „предимно земеделска държава“. Според държавния глава, германците не заслужавали да гладуват, но било напълно достатъчно да се хранят единствено със супа три пъти на ден.

Съюзниците на САЩ, включително Франция и Великобритания, били възмутени от плана на Моргентау. Уинстън Чърчил лично укорил американския финансов министър, но впоследствие променил позицията си (според повечето историци, основната причина за това било обещанието на Вашингтон да отпусне финансова помощ на Лондон в размер на няколко милиарда долара).

Редица американски политици, включително държавният секретар Кордел Хъл, също били категорично против осъществяването на плана. Когато медиите разбрали за предложението, избухнал огромен скандал. Разкритата информация била използвана от нацисткия министър на пропагандата Йозеф Гьобелс, който искал да обедини германците и да ги накара да се сражават на живот и смърт срещу съюзническите войски.

В резултат на скандала Рузвелт бил принуден да отрече, че има нещо общо с изготвянето на плана. Въпреки това, той продължил да го подкрепя. С наближаването на края на войната, част от предложенията на Моргентау били реализирани, макар и в ограничен вариант. Повечето експерти смятат, че основната причина, поради която идеите на финансовия министър така и не бил осъществени в пълния си мащаб, била смъртта на Рузвелт през 1945 г. Впоследствие САЩ се насочили към създаването на „стабилна и продуктивна Германия“ в рамките на плана „Маршал“.

Още от автора:

Изненадващи факти за Студената война, които вероятно не знаете

Кой е „Генерал Мраз“ и къде е била най-голямата танкова битка в историята

„Гей бомба“, „Леден червей“: Най-абсурдните проекти на американската армия

Невероятната история на космическата надпревара: СССР и САЩ планирали да взривят атомна бомба на Луната

Шест знаменитости, свързани с нацисткия режим на Хитлер

Най-абсурдните политически скандали в историята на САЩ

Убийства, измами и подкупи - четири скандала, които разтърсиха света

Символ с мрачно минало – какво знаем за розовия триъгълник

Звездите, участвали във Втората световна война

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 52 минути

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 1 час

Историята на едно от най-известните тайни общества

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 2 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 2 часа

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 3 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 4 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 4 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 4 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 12 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 12 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 12 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 13 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 13 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място