П етролната криза от 1973 г. е събитие, последиците от което в голяма степен се усещат и до днес. Тя избухва, след като на 6 октомври Египет и Сирия, подкрепени от още няколко страни, изненадващо нападат Израел. Конфликтът остава в историята като войната от Йом Кипур (причината е, че инвазията започва в деня, в който евреите отбелязват своя най-голям празник).

Това води до рязко покачване на цените на петрола, а кризата се задълбочава, след като американският президент Ричард Никсън взема решението да подпомогне военно Израел. Реакцията на СССР не закъснява – съветските власти започват да доставят оръжия на Египет и Сирия.

Малко по-късно страните износителки на петрол, членуващи в ОПЕК, решават да наложат петролно ембарго на САЩ и още няколко държави, сред които са Канада, Нидерландия, Великобритания, Португалия и Япония.

Последиците от петролното ембарго

Ефектът от прекратените доставки е незабавен. Пазарната цена на петрола скача от 3 до 12 долара за барел. Това е съпроводено от рецесии, както и високи нива на инфлация и безработица в редица държави. В същото време високите цени облагодетелстват страните от ОПЕК, които забогатяват значително. Според редица експерти кризата от 1973 г. е повратен момент в съвременната история, тъй като именно тогава арабските държави демонстрират нагледно как могат да използват петролните доставки като политическо и икономическо оръжие.

Ембаргото няма сериозен ефект върху Европа. На практика единствено Нидерландия е с напълно спрени доставки, тъй като тя решава да подкрепи Израел. В същото време кризата почти не се усеща във Великобритания и Франция.

Далеч не такава е ситуацията в САЩ. Цената за галон бензин (1 галон е равен на приблизително четири литра) се покачва от 38,5 цента през май 1973 г. до 55,1 през юни 1974 г.

Властите в някои щати налагат ограничения върху консумацията на електричество, а Никсън призовава бензиностанциите да не продават гориво в почивните дни.

Ново министерство

Четири години след избухването на кризата в своя реч, произнесена през април 1977 г., тогавашният американски президент Джими Картър обявява решението си да бъде създадено Министерство на енергетиката. Това е само една от съществените реформи, извършени в резултат на петролното ембарго.

„Енергийната криза все още не ни е победила, но това неизбежно ще се случи, ако не вземем спешни мерки“, предупреждава държавният глава в своя реч. „Както потребителите, така и производителите се нуждаят от решения, които да им позволят да планират спокойно своите бъдещи действия. Това е една от причините, поради които работя с Конгреса за създаването на ново Министерство на енергетиката, което ще замени около 50 различни агенции, действащи в момента“, подчертава още Картър.

Неговото решение има за цел да улесни действията на американските власти в случай на нова енергийна криза. Освен това, като част от министерството е създадена и Службата по ядрена енергетика.

Енергийна ефективност

Кризата от 1973 г. дава силен тласък на разработването на енергийно ефективни прозорци в САЩ. Министерството на енергетиката финансира редица изследвания в тази насока. В резултат на тези усилия са създадени покрития, които помагат на милиони домакинства да поддържат температурата в домовете си по-висока през зимата и по-ниска през лятото. Продажбите на енергийно ефективни прозорци бележат огромен ръст, което не е особено изненадващо – те намаляват потреблението на енергия с около 40 процента. Изчисленията на Американската академия на науките сочат, че въпросните прозорци спестили на данъкоплатците няколко милиарда долара.

Един от учените, участвали в разработването на енергоспестяващите покрития, е физикът Стив Селковиц. Ето какво споделя той: „Концепцията, част от материалите, а и патентите вече съществуваха. Основното предизвикателство беше да превърнем теорията в практика, да преминем от вече съществуващите добри идеи към създаването на достъпни продукти, които могат да допринесат за справянето с последиците от енергийната криза“. Историците отбелязват, че през 70-те години на миналия век на американския пазар навлизат и редица други нововъведения. През 1976 г. например са представени първите енергоспестяващи крушки.

„Осакатяващата зависимост от чужд петрол“

Заради кризата енергийната ефективност постепенно се превръща в национален приоритет на САЩ. Само два месеца след встъпването си в длъжност на 9 август 1974 г., американският президент Джералд Форд произнася реч в Конгреса, в която представя своя план за справяне с инфлацията. Той призовава американците да бъдат по-пестеливи:

„За да помогнете за справянето с енергийната криза, карайте по-малко, отоплявайте се по-малко“.

През 1977 г. Джими Картър на свой ред отбелязва, че заради недостига на природен газ, жителите на САЩ трябва да поддържат температура в домовете си, която да не надвишава 18 градуса през зимните дни и 13 градуса през нощните часове. Той също така предупреждава за възможна „национална катастрофа“, ако американците не намалят потреблението си на електроенергия и бензин. „С изключение на предотвратяването на война, това е най-голямото предизвикателство, с което ще се сблъскаме“, заявява Картър.

Държавният глава също така се опитва да даде личен пример, инсталирайки слънчеви панели върху покрива на Западното крило на Белия дом през 1979 г. Редица съвременни експерти отбелязват, че Картър е изпреварил времето си със своя опит да постави акцент върху потенциала на възобновяемата енергия. Ето какво завява самият президент:

„След едно поколение тези слънчеви панели може да се превърнат в интересен музеен експонат, напомнящ за пътя, по който не сме поели. Те обаче може и да се окажат малка стъпка от едно от най-големите и вълнуващи приключения, предприемани някога от американския народ – овладяването на силата на Слънцето. Това ще обогати нашия живот и ще ни отдалечи от осакатяващата зависимост от чужд петрол“.

Още от автора:

В очакване на 8-милиардния жител на Земята

Шест изобретения, които бяха посрещнати с недоверие, но промениха света

Съществува ли заговор за намаляване на световното население

Вечната война между две от най-могъщите страни в света

Планът „Моргентау“ и защо САЩ искаха да нападнат Бразилия

Изненадващи факти за Студената война, които вероятно не знаете

Кой е „Генерал Мраз“ и къде е била най-голямата танкова битка в историята

„Гей бомба“, „Леден червей“: Най-абсурдните проекти на американската армия

Невероятната история на космическата надпревара: СССР и САЩ планирали да взривят атомна бомба на Луната

Шест знаменитости, свързани с нацисткия режим на Хитлер

Най-абсурдните политически скандали в историята на САЩ

Светът след 11 септември 2001 г. – успех или провал е войната срещу терора

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 39 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 2 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 2 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 2 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 2 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 3 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 4 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 5 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 5 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас