П рез последните десетилетия палеонтолозите разкриха редица неизвестни по-рано факти за динозаврите. Откритията, които учените не спират да правят с помощта на модерните технологии, непрекъснато променят представите ни за тези забележителни създания.

Примери в това отношение са няколко изследвания, които хвърлят повече светлина върху здравословните проблеми на динозаврите. Резултатите от тях показват, че част от болестите, от които те страдали, не само съществуват и до днес, но дори засягат и хората.

Създанията от ерата на динозаврите, които живеят и днес

Някои експерти предполагат, че въпросните болести се превърнали в една от основните причини за изчезването на динозаврите.

Рак

Преди близо 20 години екип от учени, начело с Брус Ротшилд от медицинския университет в Рутстаун, Охайо, направи едно изненадващо откритие – динозаврите страдали от ракови заболявания. Експертите изследвали около 10 000 вкаменелости, съхранявани в няколко музея в САЩ и Канада. Те принадлежали на различни видове – тиранозаври, стегозаври, трицератопси и др. Само във фосилите на 29 от общо 97-те изследвани хадрозаври обаче били открити следи от туморни образувания. Учените все още не са сигурни защо само този вид бил засегнат от смъртоносната болест. Според най-популярната теория, причината се крие в някои опасни химикали в иглолистните растения, с които въпросните животни се хранели.

Друго изследване обаче разкри, че не само хадрозаврите страдали от ракови заболявания. През 1989 г. в канадската провинция Албърта били намерени вкаменелости от рогат динозавър, наречен центрозавър, Учените веднага забелязали, че една от костите е с твърде необичайна форма. Първоначално те предположили, че става въпрос за зараснала фрактура. Години по-късно въпросният фосил бил подложен на подробен анализ, в резултат на който станало ясно, че изкривяването се дължи на остеосаркома – агресивен рак на костите. Туморът бил масивен, „по-голям от ябълка“, отбелязва палеонтологът Дейвид Евънс от Кралския музей в Торонто.

Малария

Съществуват редица доказателства, че маларията е една от най-древните болести. Тя била пренасяна от насекоми, живели преди повече от 100 млн. години. Става въпрос за несъществуващ вече вид кръвосмучещи мушици, които обитавали крайречни райони.

Някои изследователи, сред които е ентомологът Джордж Пойнър-младши от университета в Орегон, дори смятат, че маларията допринесла за измирането на динозаврите преди 65 млн. години.

Все още обаче няма убедителни доказателства в подкрепа на това твърдение. И до ден днешен няма ваксина, която да осигурява пълна защита срещу болестта. Пойнър смята, че детайлното анализиране на историята на маларията може да помогне за справянето с този проблем и да спаси живота на много хора.

Пърхот

Пернат динозавър, живял преди около 125 млн. години, е най-древното създание, което имало пърхот. Учените отбелязват, че въпросното животно е микрораптор – малък хищник с размерите на гарван.

Следи от пърхот впоследствие били забелязани и във фосили на бейпиаозавър и синорнитозавър (представителите на тези видове били около два пъти по-големи от микрорапторите). Самото откритие било направено случайно, в рамките на изследване на една важна еволюционна загадка – дали пернатите динозаври имали мека и деликатна кожа като на съвременните птици или нещо, приличащо на роговата „броня“ на гущерите.

„Пърхотът във фосилите е почти идентичен с този при съвременните птици. Вижда се дори спираловидно усукване на отделните влакна“, отбелязва д-р Мария Макнамара, която е един от авторите на изследването.

Също както и при хората, пърхотът на пернатите динозаври се състои от твърди клетки, наречени корнеоцити. Важно е да се отбележи, че при птиците той се образува при лющенето на тяхната кожа, в резултат на което нейният мъртъв горен слой пада. Предполага се, че тази характеристика се появила за пръв път през периода Юра.

„Много е вълнуващо да се проследи как кожата на ранните птици и пернатите динозаври еволюирала бързо в отговор на появата на перата“, добавя д-р Макнамара.

Катаракта

В някои от своите научни трудове офталмологът Лорънс Крофт изказва предположението, че динозаврите масово страдали от катаракта (очно заболяване, наричано още „перде на окото“, което представлява потъмняване на естествената леща). Според него много от тях ослепели напълно и това се превърнало в една от основните причини за изчезването им. Крофт посочва още, че високите нива на ултравиолетова радиация, идваща от Слънцето, не само увредили очите на динозаврите, но и довели до катастрофални климатични промени. В същото време бозайниците успели да се справят с този проблем, тъй като ловували предимно през нощта.

Повечето палеонтолози не са съгласни с теорията на Крофт и подчертават, че няма никакви доказателства в нейна подкрепа. Според тях ако ултравиолетовата радиация действително била токова силна, с течение на времето динозаврите щели да развият някакъв защитен механизъм, с помощта на който да се предпазват от нея.

Туберкулоза и пневмония

Учените смятат, че въпросните две болести са по-стари дори и от динозаврите. Съществуват доказателства, че от белодробно заболяване страдал представител на вида Proneusticosasiacus – морско влечуго, живяло преди около 245 млн. години. Откритието било направено, след като негови фосили били подложени на рентгенов анализ. Резултатите от изследването показали, че някои от ребрата на влечугото са с необичайна форма. Първоначално учените предположили, че тези изкривявания са причинени от наранявания, гъбички или туморни образувания, но след това се оказало, че всъщност става въпрос за пневмония или екстрапулмонарна туберкулоза.

Експертите установили още, че праисторическото влечуго страдало от заболяването в продължение на месеци или дори години, преди да умре. Някои учени на свой ред смятат, че изследваните кости всъщност са от друг вид – Cymatosaurus. Любопитна подробност е, че както Proneusticosasiacus, така и Cymatosaurus са тясно свързани с нотозаврите – морски влечуги, които живеели и се размножавали на сушата, но ловували във водата, подобно на тюлените (случайно или не, тези бозайници сравнително често се разболяват от туберкулоза).

Още от автора:

Непознатото масово измиране, довело до изчезването на 2/3 от видовете на Земята

Как динозаврите се превърнаха в птици

Съвременниците на динозаврите, които са живи и днес

Новите открития, които променят представите ни за динозаврите

Защо женската богомолка изяжда мъжкия след секс

Истинската история на седемте смъртни гряха

Малтусианският проблем: Обречено ли е човечеството

„Марс е населен от обезумели градинари“: Най-странните теории за извънземни

Извънземното чудовище, което ужаси САЩ

Краят на света, който така и не настъпи

Малките сиви извънземни – историята на един феномен

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 44 минути

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 1 час

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 1 час

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 2 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 3 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 3 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 3 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 11 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 11 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 11 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 12 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 12 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 12 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия