24

П оследиците за Германия след поражението, което претърпява през Втората световна война, са изключително тежки.

Нейната столица Берлин е поделена на четири окупационни зони между страните победителки – САЩ, Франция, Великобритания и СССР. Източната част, която е под контрола на съветските войски, впоследствие става столица на Германската демократична република (ГДР). Трите западни зони пък се обединяват във Федерална република Германия (ФРГ). Разделението между двете държави води до издигането на един от най-известните символи на Студената война – Берлинската стена. По-официални данни, в периода 1961 – 1989 г. най-малко 140 души са убити, опитвайки се да я преминат или загиват при инциденти, свързани със стриктния граничен контрол. 

Смъртта на Петер Фехтер

Петер Фехтер бил на 18 години, когато решил да избяга от Източен Берлин на Запад при сестра си. Това се случило през 1962 г. – само година след издигането на стената. По това време вече имало 12 случая на хора, убити при опита им да напуснат съветския сектор. Това обаче не уплашило Фехтер и неговия приятел Хелмут Кубелик. На 15 август те набелязали място, на което да прескочат оградата. То се намирало близо до американския сектор и контролно-пропускателния пункт „Чекпойнт Чарли“. Два дни по-късно младежите пристъпили към осъществяването на своя дързък план за бягство. 

Хелмут Кубелик успял да прескочи стената и да се спаси. Не такава обаче била съдбата на Петер Фехтер. Граничарите, намиращи се в съветския сектор, открили огън и го простреляли. Той паднал на земята, облян в кръв и в продължение на часове викал за помощ, преди да бъде откаран в болница, където починал. Хора и от двете страни на стената чули стрелбата и виковете и се струпали около мястото, където лежал Фехтер. Сред тях имало и журналисти, които направили снимки на случилото се. Милицията на ГДР веднага изтласкала множеството, събрало се в съветския сектор. От другата страна на стената американските войници и западногерманските полицаи стояли безучастно, след като получили заповед да не правят нищо, за да не се стигне до изостряне на ситуацията.

Осуетеното бягство

Прокопаването на тунели било едно от най-често използваните средства за бягство от ГДР. В същото време съществуват и редки случаи, в които хора се промъквали в контролирания от СССР сектор. Именно това се опитали да направят двама мъже, които искали да помогнат на съпругите и децата си да избягат на Запад. Планът им се провалил, след като били заловени от съветски войници, чакащи ги на изхода на тунела. Единият от тях бил застрелян на място, а другият – арестуван. Той прекарал цели десет години в затвор. По-късно станало ясно, че жената на единият от мъжете разкрила техните намерения на властите в ГДР. 

Погребението на Клаус Брюске

Издигането на Берлинската стена разделило десетки хиляди семейства. Именно това била една от основните причини, поради които много хора искали да избягат на Запад – освен че се надявали на по-добър живот, те искали да се съберат отново с близките си. Ограниченията за преминаването на границата между Източен и Западен Берлин били толкова стриктни, че ако някой загинел в опит да премине стената, близките му нямали право дори да присъстват на неговото погребение. Именно това се случило с Клаус Брюске. След като бил убит от граничари, неговата майка и седемте му братя и сестри не получили разрешение от властите в ГДР да си вземат последно сбогом с него. 

Студентът, който искаше да завърши образованието си

Бернд Люнцер бил 22-годишен студент от Берлин. Когато стената била издигната, а преминаването между двете части на града – силно ограничено, той се оказал затворен в съветския сектор. Тъй като бил твърдо решен да продължи обучението си, Люнцер решил да избяга в Западен Берлин, където се намирал университета, в който следвал. За целта на 4 октомври 1961 г. той се качил на покрива на една сграда, намираща се в близост до стената. Планът му бил да използва въже, с което да премине над зида и да се спусне от другата страна. 

Студентът обаче бил забелязан от няколко граничари, които започнали да го преследват и открили огън по него.  В отчаянието си Люнцер видял няколко души, които преминавали по улица, намираща се в Западен Берлин. Според разказите на очевидци, той се провикнал: „Помогнете ми! Искам да скоча!“ След броени минути на мястото се събрали полицаи, пожарникари, както и случайни минувачи. Те се опитали да помогнат на младежа, опъвайки голяма мрежа, върху която той да скочи. Люнцер обаче влязъл в схватка с един от граничарите, който се опитал да го залови и паднал от сградата. Студентът починал на място. 

Случаят привлякъл голямо внимание, тъй като за пръв път след издигането на стената се стигнало до престрелка между представители на Източен и Западен Берлин. Кой стрелял пръв е въпрос, на който и до днес няма категоричен отговор. Според ГДР това били западногерманските полицаи, които открили огън по източногерманските граничари. Тогавашният вътрешен министър на страната Карл Марон дори определил инцидента като „огромна провокация“, която застрашава мира. Властите във ФРГ на свой ред отхвърлили тези обвинения и заявили, че полицаите започнали да стрелят едва след като изстрелите, идващи от Източен Берлин, застрашили живота на хората от другата страна на стената. 

Трагичното бягство на едно младо семейство

Една от най-трагичните истории, свързани с Берлинската стена, е тази на Клаус и Ингрид Х. На 22 януари 1973 г. те се опитали да избягат от Източен Берлин със своя 15-месечен син. Тримата се скрили в празни сандъци, пренасяни от камион, отправил се към западната част на града. Проверката на граничния контролно-пропускателен пункт обаче продължила дълго време. Тъй като бебето се разплакало, Ингрид се ужасила, че граничарите могат да го чуят. Тя запушила устата му с ръка, но това се оказало огромна грешка. Жената нямала представа, че бебето имало възпаление на средното ухо, както и бронхит. По тази причина то не можело да диша през носа. Няколко минути, след като камионът най-после преминал границата, Ингрид изскочила от сандъка, в който била скрита и започнала да моли за помощ хората, които се събрали около нея, но било твърде късно – бебето ѝ вече не дишало, а всички опити да бъде спасено се оказали неуспешни. 

Още от автора:

Непозната история на аферата „Уотъргейт“

Как Сталин забрани уикендите

Знаменитостите, свързани с нацисткия режим на Хитлер

Възходът на Мусолини – диктаторът, който превърна Италия във фашистка държава

Коментари 24
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

24 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво се промени в Сирия след падането на режима на Асад

Какво се промени в Сирия след падането на режима на Асад

Свят Преди 4 часа

Предприятията отново отвориха врати и много хора се връщат на работа след драматичния срив на правителството в Сирия

Мащабна полицейска операция срещу платформи за кибератаки

Мащабна полицейска операция срещу платформи за кибератаки

Свят Преди 4 часа

"Атаките са включвали търсене на финансова изгода, прикриване на други кибератаки, както и политически мотиви“

Срив на Facebook и Instagram

Срив на Facebook и Instagram

България Преди 6 часа

Най-честото съобщение, което потребителите виждат, е: "Съжаляваме, нещо се обърка"

<p>&quot;Жалко, че Зеленски категорично отказа и изключи това&quot;</p>

Орбан: Киев отказа прекратяване на огъня и размяна на затворници с Русия

Свят Преди 6 часа

"Направихме всичко по силите си", написа Орбан в социалната мрежа "Екс"

<p>&quot;Правосъдие за всеки&quot; с нов протест пред Съдебната палата (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

"Правосъдие за всеки" с нов протест пред Съдебната палата

България Преди 6 часа

Според протестиращите се случват безобразия в съдебната система

<p>Повод за гордост! Карлос Насар завоюва историческа световна титла с два рекорда (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Повод за гордост! Карлос Насар завоюва историческа световна титла с два рекорда

България Преди 7 часа

Талантът от Червен бряг вече си осигури златото в изхвърлянето със световен рекорд от 183 кг.

<p>Президентът обясни защо не е поканил &quot;ДПС - Ново начало&quot; на консултации (ВИДЕО)</p>

Президентът обясни защо не е поканил "ДПС - Ново начало" на консултации

България Преди 7 часа

Той обясни, че в действията си се ръководи стриктно от Конституцията

Олаф Шолц внесе в парламента искане за вот на доверие

Олаф Шолц внесе в парламента искане за вот на доверие

Свят Преди 7 часа

Очаква се Шолц да загуби вота, насрочен за 16 декември

ЕС постигна съгласие по нов санкционен пакет срещу Русия

ЕС постигна съгласие по нов санкционен пакет срещу Русия

Свят Преди 7 часа

"Пакетът добавя повече лица и организации към вече съществуващия списък със санкции"

Ивелин Михайлов от "Величие": Оттеглям се от "Исторически парк"

Ивелин Михайлов от "Величие": Оттеглям се от "Исторически парк"

България Преди 8 часа

Той категорично отрече паркът да има задължения

Каква е цената на мира в Украйна, Орбан е в Киев за първи път от началото на инвазията

Зеленски разкритикува Орбан, че е обсъдил войната с Путин

Свят Преди 8 часа

Киев продължава да изключва възможността за мирно уреждане на конфликта

"Топлофикация София" има задължения за над 1,66 млрд. лв.

"Топлофикация София" има задължения за над 1,66 млрд. лв.

България Преди 8 часа

"Парно ще има, топло ще има, независимо от авариите и ежедневните трудности, софиянци няма да останат на студено и тази Коледа"

Епична четворна елиминационна битка в “Игри на волята” тази вечер

Епична четворна елиминационна битка в “Игри на волята” тази вечер

Любопитно Преди 8 часа

Битка на търпението определя първия сигурен полуфиналист

САЩ: Русия може би се готви да изстреля новата си ракета по Украйна

САЩ: Русия може би се готви да изстреля новата си ракета по Украйна

България Преди 8 часа

Това заяви представител на администрацията на президента Джо Байдън

Лодка с 45 мигранти се преобърна, 11-годишно момиче е единственото оцеляло

Лодка с 45 мигранти се преобърна, 11-годишно момиче е единственото оцеляло

Свят Преди 9 часа

Лодката е потеглила от тунизийския град Сфакс на път за Европа