15

С поред ежегодната класация на списание „Форбс“, най-богатият човек в света към настоящия момент е Илон Мъск. Неговото състояние се оценява на внушителните 219 млрд. долара.

Сумата несъмнено е впечатляваща, но е значително по-малка от богатството на един африкански владетел, живял през XIV век. Става въпрос за Манса Муса, който управлявал Малийската империя в продължение на около три десетилетия. Учените смятат, че той е най-богатият владетел в световната история. Техните изчисления сочат, че по съвременните стандарти състоянието му било в размер на над 400 млрд. долара.

Ето какво казва по този повод професорът по история от университета в Мичиган Рудолф Уеър: „Какво е максималното количество злато, което според вас може да притежава един човек? Когато си отговорите на този въпрос, умножете въпросното количество по две. Според историческите източници, богатството на Манса Муса било толкова голямо“.

Възходът на Малийската империя

За произхода на Манса Муса се знае сравнително малко. Предполага се, че е роден през 1280 г. и е представител на династията Кейта. Той станал владетел на Малийската империя в началото на XIV век – според някои историци, това се случило през 1307 г., а според други – през 1312 г. Манса Муса наследил на престола Мохамед ибн Ку, който изчезнал по време на плаване. Сирийският историк Шабаб ал-Умари твърди, че той бил обсебен от Атлантическия океан и искал да разкрие неговите тайни. Някои историци предполагат, че Мохамед ибн Ку и спътниците му достигнали Южна Америка, но доказателства в подкрепа на тази теория няма.

Когато започнало управлението на Манса Муса, в състава на Малийската империя влизали територии, първоначално принадлежели на Ганайската империя. Той успял да разшири значително границите на своите владения, присъединявайки към тях редица градове, включително Тимбукту. Малийската империя обхващала части от съвременните територии на Сенегал, Мали, Буркина Фасо, Нигер, Мавритания, Гамбия, Гвинея, Гвинея-Бисау и Кот д’Ивоар. Учените отбелязват, че в тези райони имало богати находища на злато и сол. Според някои изследователи, по време на управлението на Манса Муса Малийската империя притежавала половината злато в целия тогавашен свят.

По пътя към Мека

Въпреки несметните богатства, с които разполагал Манса Муса, за него били чували малко хора извън пределите на Малийската империя. Това се променило през 1324 г., когато той решил да отиде на поклонение в Мека, минавайки през Сахара и Египет.

Разбира се, владетелят не пътувал сам. Той бил придружен от около 60 000 войници, роби, търговци и други негови поданици. Много от тях носели дрехи, направени от персийска коприна, а на всичкото отгоре имали и всевъзможни златни украшения. В кервана имало и голям брой камили и коне, които били използвани за транспортирането на стотици килограми чисто злато.

Това зрелище нямало как да остане незабелязано. Според историка Шихаб ал-Умари, Манса Муса бил посрещнат в Кайро от един от съветниците на султан Мохамед ал-Насир. Той предложил двамата владетели да се срещнат, но Манса Муса отклонил поканата, отбелязвайки, че няма време за губене и иска да пристигне възможно най-скоро в Мека.

Истинската причина обаче най-вероятно била друга. В един от текстовете, посветени на пътуването, се цитира мъж, наречен емир Абу. Ето какво разказва той:

„Осъзнах, че идеята за тази среща отвращава Манса Муса, тъй като ще трябва да се поклони и да целуне ръката на султана…аз продължих да го убеждавам, а той да се оправдава, но протоколът изискваше Манса Муса да се срещне със султана, така че не спрях да настоявам, докато не се съгласи“.

Срещата не започнала гладко, тъй като Манса Муса първоначално отказал да се поклони, но малко по-късно склонил да го направи. След това двамата владетели провели приятелски разговор и си разменили пищни подаръци.

Опасна щедрост

Съвсем скоро Манса Муса се превърнал в истинска сензация. Без да се замисля, той подарявал скъпоценности и купувал всевъзможни предмети от египетските търговци на изключително завишени цени. Хората били безкрайно впечатлени от неговото богатство, но щедростта му се превърнала в огромно изпитание за местното население. Тя довела до рязко обезценяване на златото, а египетската икономика изпаднала в тежка криза. Според съвременни оценки, поведението на Манса Муса нанесло загуби на Египет в размер на приблизително 1,5 млрд. долара.

На връщане от Мека малийският владетел отново минал през Египет и се опитал да подпомогне местната икономика, изкупувайки злато на завишени цени. Според историка Люси Дюран, шутовете от кервана на Манса Муса, които създавали различни творби, посветени на неговите подвизи, били огорчени от действията му. „Те отказали да пеят песни за него, тъй като смятали, че пръска ресурсите на империята извън нейните граници“, отбелязва тя.

Разточителството на Манса Муса било толкова голямо, че на практика целият свят разбрал за него. Показателен е фактът, че в един каталански атлас, създаден през 1375 г., присъства рисунка на африканския владетел, който седи на трон, на главата му има корона, в едната си ръка държи скиптър, а в другата – парче злато.

Наследството на Манса Муса

В резултат на хаджа на Манса Муса, в Малийската империя пристигнали редица видни мюсюлмански мислители, учени и творци. Сред тях бил поетът и архитект Абу Ес Хак ес Сахели, за когото се смята, че е създал известната джамия Джингеребер. Тогавашната столица Ниани се превърнала в огромен град с население от близо 1 млн. души. Добивът и търговията със злато пък достигнали такива размери, че в крайна сметка то се обезценило драстично и се превърнало в най-обикновена стока.

Въпросът кога е починал Манса Муса все още няма категоричен отговор. Според повечето историци смъртта му е настъпила в периода 1332 – 1337 г. След това начело на империята застанали синовете му, които обаче не успели да я запазят обединена и тя постепенно се разпаднала.

В края на XIX век, когато Мали станала френска колония, все още съществували предания за несметните богатства, с които владетелят разполагал. Някои авантюристи дори предприели експедиции в търсенето на легендарен град от злато, където според тях бил погребан Манса Муса.

Още от автора:

Джордж Сорос – милиардерът, който е "виновен за всичко"

Кръвосмешение, заговори, убийства: Кървавият път на една владетелка 

Най-шокиращите, жестоки и зловещи експерименти в историята

Ужасяващите фобии на "безстрашните" диктатори

Чингис хан, Клеопатра, Атила... Загадките на изчезналите гробници

От Месалина до Гала Плацидия: Кои са жените, управлявали Римската империя

Коментари 15
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

15 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&quot;Правителството изпраща хората в изгнание&quot;</p>

"Правителството изпраща хората в изгнание": Китай налага репресии срещу книжарница в Шанхай

Свят Преди 12 минути

В книжарницата се предлагат книги от континентален Китай, Хонконг и Тайван

Експлозия по време на химическо шоу в Дания, има ранени

Експлозия по време на химическо шоу в Дания, има ранени

Свят Преди 35 минути

Причината за експлозията не е известна веднага

Пожарът край Сандански е овладян

Пожарът край Сандански е овладян

България Преди 2 часа

Общо 14 горски служители се включиха в овладяването на огнената стихия

Отстранена е повреда, причинила смущения в железопътните услуги в Германия

Отстранена е повреда, причинила смущения в железопътните услуги в Германия

Свят Преди 2 часа

Последните закъснения идват на фона на нарастващите критики срещу "Дойче Бан"

Експерт определи като "странно и необяснимо" решението на ЦИК за ДПС

Експерт определи като "странно и необяснимо" решението на ЦИК за ДПС

България Преди 2 часа

"Очевидно решението беше продиктувано от напрежението пред комисията", каза Ваня Нушева

Областните председатели на БСП с позиция за сформирането на широка лява коалиция

Областните председатели на БСП с позиция за сформирането на широка лява коалиция

България Преди 2 часа

"Коалицията може и трябва да бъде гарант за защита на социалните интереси на българските граждани", посочват оттам

<p>Украински &ldquo;драконови&rdquo; дронове обсипват с разтопен метал руски позиции&nbsp;</p>

Иновация на бойното поле: Украински “драконови” дронове обсипват с разтопен метал руски позиции

Свят Преди 3 часа

Службата на ООН за разоръжаване казва, че запалителните оръжия могат да причинят огромни разрушения и щети на околната среда

<p>Пеевски: Радев командва ЦИК и притиска партии</p>

Пеевски: Радев се намеси недопустимо в изборния процес, командва ЦИК и притиска партии

България Преди 4 часа

"В отчаянието и безпомощността си президентът разкри истинското си лице", заяви той

<p>Косово блокира част от границите си със Сърбия, ето защо</p>

След протести: Косово блокира част от границите си със Сърбия

Свят Преди 4 часа

На 6 септември десетки демонстранти в Сърбия блокираха двата гранични пункта, за да предотвратят влизането в Сърбия от Косово

<p>Супертайфунът &quot;Яги&quot; връхлетя Виетнам (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Отнесени кораби и изкоренени дървета: Супертайфунът "Яги" връхлетя Виетнам

Свят Преди 5 часа

Тайфунът достигна сушата в провинциите Хайфонг и Куанг Нин, като предизвика ветрове със скорост над 149 км/ч

<p>Те&nbsp;осъдиха идеологията на &quot;руския свят&quot;</p>

Вселенската патриаршия осъди идеологията на "руския свят"

Свят Преди 5 часа

Йерарсите обсъдиха „неморалния“ опит на Москва да „нахлуе“ в каноничната територия на древната Александрийска патриаршия

<p>Силни взривове отекнаха в руската Воронежка област, каква е ситуацията там (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Силни взривове отекнаха в руската Воронежка област

Свят Преди 5 часа

Няма жертви и още не е ясно какъв е размерът на нанесените щети

Втори опит: Възобновяват работата на нов френски ядрен реактор

Втори опит: Възобновяват работата на нов френски ядрен реактор

Свят Преди 5 часа

Европейският реактор под налягане е на стойност 13,2 млрд. евро

Мелони: Италия никога няма да спре подкрепата си за Украйна

Мелони: Италия никога няма да спре подкрепата си за Украйна

Свят Преди 6 часа

Италианската министър-председателка се срещна със Зеленски в кулоарите на икономическия форум "Европейски дом - Амброзети" в Италия

<p>Най-кървавият ден в историята на спорта</p>

Най-кървавият ден в историята на спорта - да си спомним за Олимпиадата в Мюнхен през 1972 година

Свят Преди 7 часа

На 5 септември се навършиха 52 години от ужасяващите събития на Олимпиадата в Мюнхен