15

С поред ежегодната класация на списание „Форбс“, най-богатият човек в света към настоящия момент е Илон Мъск. Неговото състояние се оценява на внушителните 219 млрд. долара.

Сумата несъмнено е впечатляваща, но е значително по-малка от богатството на един африкански владетел, живял през XIV век. Става въпрос за Манса Муса, който управлявал Малийската империя в продължение на около три десетилетия. Учените смятат, че той е най-богатият владетел в световната история. Техните изчисления сочат, че по съвременните стандарти състоянието му било в размер на над 400 млрд. долара.

Ето какво казва по този повод професорът по история от университета в Мичиган Рудолф Уеър: „Какво е максималното количество злато, което според вас може да притежава един човек? Когато си отговорите на този въпрос, умножете въпросното количество по две. Според историческите източници, богатството на Манса Муса било толкова голямо“.

Възходът на Малийската империя

За произхода на Манса Муса се знае сравнително малко. Предполага се, че е роден през 1280 г. и е представител на династията Кейта. Той станал владетел на Малийската империя в началото на XIV век – според някои историци, това се случило през 1307 г., а според други – през 1312 г. Манса Муса наследил на престола Мохамед ибн Ку, който изчезнал по време на плаване. Сирийският историк Шабаб ал-Умари твърди, че той бил обсебен от Атлантическия океан и искал да разкрие неговите тайни. Някои историци предполагат, че Мохамед ибн Ку и спътниците му достигнали Южна Америка, но доказателства в подкрепа на тази теория няма.

Когато започнало управлението на Манса Муса, в състава на Малийската империя влизали територии, първоначално принадлежели на Ганайската империя. Той успял да разшири значително границите на своите владения, присъединявайки към тях редица градове, включително Тимбукту. Малийската империя обхващала части от съвременните територии на Сенегал, Мали, Буркина Фасо, Нигер, Мавритания, Гамбия, Гвинея, Гвинея-Бисау и Кот д’Ивоар. Учените отбелязват, че в тези райони имало богати находища на злато и сол. Според някои изследователи, по време на управлението на Манса Муса Малийската империя притежавала половината злато в целия тогавашен свят.

По пътя към Мека

Въпреки несметните богатства, с които разполагал Манса Муса, за него били чували малко хора извън пределите на Малийската империя. Това се променило през 1324 г., когато той решил да отиде на поклонение в Мека, минавайки през Сахара и Египет.

Разбира се, владетелят не пътувал сам. Той бил придружен от около 60 000 войници, роби, търговци и други негови поданици. Много от тях носели дрехи, направени от персийска коприна, а на всичкото отгоре имали и всевъзможни златни украшения. В кервана имало и голям брой камили и коне, които били използвани за транспортирането на стотици килограми чисто злато.

Това зрелище нямало как да остане незабелязано. Според историка Шихаб ал-Умари, Манса Муса бил посрещнат в Кайро от един от съветниците на султан Мохамед ал-Насир. Той предложил двамата владетели да се срещнат, но Манса Муса отклонил поканата, отбелязвайки, че няма време за губене и иска да пристигне възможно най-скоро в Мека.

Истинската причина обаче най-вероятно била друга. В един от текстовете, посветени на пътуването, се цитира мъж, наречен емир Абу. Ето какво разказва той:

„Осъзнах, че идеята за тази среща отвращава Манса Муса, тъй като ще трябва да се поклони и да целуне ръката на султана…аз продължих да го убеждавам, а той да се оправдава, но протоколът изискваше Манса Муса да се срещне със султана, така че не спрях да настоявам, докато не се съгласи“.

Срещата не започнала гладко, тъй като Манса Муса първоначално отказал да се поклони, но малко по-късно склонил да го направи. След това двамата владетели провели приятелски разговор и си разменили пищни подаръци.

Опасна щедрост

Съвсем скоро Манса Муса се превърнал в истинска сензация. Без да се замисля, той подарявал скъпоценности и купувал всевъзможни предмети от египетските търговци на изключително завишени цени. Хората били безкрайно впечатлени от неговото богатство, но щедростта му се превърнала в огромно изпитание за местното население. Тя довела до рязко обезценяване на златото, а египетската икономика изпаднала в тежка криза. Според съвременни оценки, поведението на Манса Муса нанесло загуби на Египет в размер на приблизително 1,5 млрд. долара.

На връщане от Мека малийският владетел отново минал през Египет и се опитал да подпомогне местната икономика, изкупувайки злато на завишени цени. Според историка Люси Дюран, шутовете от кервана на Манса Муса, които създавали различни творби, посветени на неговите подвизи, били огорчени от действията му. „Те отказали да пеят песни за него, тъй като смятали, че пръска ресурсите на империята извън нейните граници“, отбелязва тя.

Разточителството на Манса Муса било толкова голямо, че на практика целият свят разбрал за него. Показателен е фактът, че в един каталански атлас, създаден през 1375 г., присъства рисунка на африканския владетел, който седи на трон, на главата му има корона, в едната си ръка държи скиптър, а в другата – парче злато.

Наследството на Манса Муса

В резултат на хаджа на Манса Муса, в Малийската империя пристигнали редица видни мюсюлмански мислители, учени и творци. Сред тях бил поетът и архитект Абу Ес Хак ес Сахели, за когото се смята, че е създал известната джамия Джингеребер. Тогавашната столица Ниани се превърнала в огромен град с население от близо 1 млн. души. Добивът и търговията със злато пък достигнали такива размери, че в крайна сметка то се обезценило драстично и се превърнало в най-обикновена стока.

Въпросът кога е починал Манса Муса все още няма категоричен отговор. Според повечето историци смъртта му е настъпила в периода 1332 – 1337 г. След това начело на империята застанали синовете му, които обаче не успели да я запазят обединена и тя постепенно се разпаднала.

В края на XIX век, когато Мали станала френска колония, все още съществували предания за несметните богатства, с които владетелят разполагал. Някои авантюристи дори предприели експедиции в търсенето на легендарен град от злато, където според тях бил погребан Манса Муса.

Още от автора:

Джордж Сорос – милиардерът, който е "виновен за всичко"

Кръвосмешение, заговори, убийства: Кървавият път на една владетелка 

Най-шокиращите, жестоки и зловещи експерименти в историята

Ужасяващите фобии на "безстрашните" диктатори

Чингис хан, Клеопатра, Атила... Загадките на изчезналите гробници

От Месалина до Гала Плацидия: Кои са жените, управлявали Римската империя

Коментари 15
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

15 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Apple iPhone 15 Pro

Apple потвърди, че iPhone 15 Pro прегрява заради бъг

Технологии Преди 19 минути

Проблемът е софтуерен и може да бъде решен лесно

<p>Зеленски: Все повече се приближаваме до деня на победата</p>

Зеленски: Нищо няма да отслаби решимостта на Киев срещу Русия

Свят Преди 1 час

Изявлението му дойде ден, след като Конгресът на САЩ прие законодателна мярка за временно финансиране на федералното правителство, от която отсъства обаче помощта за Украйна

кораб украйна зърно

Три кораба напуснаха украинските пристанища по "хуманитарния коридор"

Свят Преди 9 часа

Те трябваше да натоварят 127 000 метрични тона селскостопански продукти и желязна руда за Китай, Египет и Испания

нагорни карабах

За първи път от 30 години: Мисия на ООН пристигна в Нагорни Карабах

Свят Преди 9 часа

Масовото изселване на етнически арменци от региона започна да се приближава към своя край

Юлиян Попов

Екоминистърът: Има политически партии, които се възползват и разпалват протеста още повече

България Преди 9 часа

Според него протестът за въглищните региони не може да събори правителството, защото разумен разговор ще се намери

-

Да овдовееш на 20 години: Трагичната съдба на съпругите на украинските войници

Свят Преди 10 часа

"Хората се разхождат, смеят се, организират купони. А аз отивам на гробището", казва Ерика Мартинюк

д

Великобритания: Русия се готви за дългогодишна война срещу Украйна

Свят Преди 11 часа

Русия очаква да прекрати войната в Украйна до 2025 г.

Жозеп Борел

Борел: Украйна се нуждае от повече ресурси и то бързо

Свят Преди 12 часа

"Подготвяме се за дългосрочни ангажименти в подкрепа на Украйна в областта на сигурността", допълни Борел

д

Кюрдските сепаратисти си признаха за атентата в Анкара

Свят Преди 13 часа

"Жертвена акция беше извършена срещу турското вътрешно министерство от екип от нашата Безсмъртна бригада", каза ПКК

Ваня Григорова

Ваня Григорова: Хекимян и Терзиев представляват един и същи модел

Избори 2023 Преди 13 часа

По думите ѝ гражданите са ударени по много начини и много пъти

Лунните пещери: Идеалното убежище за астронавтите

Лунните пещери: Идеалното убежище за астронавтите

Технологии Преди 13 часа

Лунните лавови пещери може да се окажат ценен ресурс

ж

Повдигнаха обвинение за умишлено убийство срещу 18-годишния младеж от Пазарджик

България Преди 13 часа

След извършване на деянието младежът се е укрил

Хаинбоаз протест

Протестиращите промениха решението си - "Хаинбоаз" остава затворен

България Преди 14 часа

Вече трети ден продължават протестите и блокадите на енергетици и миньори

Заловени българи шпионаж Великобритания

Кой е раздавал поръчките на българите, обвинени в шпионаж във Великобритания?

Свят Преди 14 часа

"Ян Марсалек е познавал българите от години", каза разследващият журналист Фиделиус Шмид от "Шпигел"

Представители на арменската общност се събраха на протест в подкрепа на арменците от Нагорни Карабах пред сградата на Европейската комисия в София.

Арменската общност у нас: Не на етническата чистка в Нагорни Карабах

България Преди 15 часа

"Най-много искаме да няма повече жертви, да се освободят арестуваните и пленниците", каза една от организаторките на протеста