4

К леопатра несъмнено е една от най-известните жени в световната история. Тя най-често е определяна като неземна красавица и фатална прелъстителка, която отлично знаела как да използва красотата си за постигането на своите цели.

Не просто съблазнителка: Тайните на Клеопатра, за които не подозирате

Нейната история се превърнала във вдъхновение за редица писатели, сред които Уилям Шекспир и Джордж Бърнард Шоу.

В следващите редове може да научите няколко любопитни подробности, свързани с живота на Клеопатра:

Произходът на Клеопатра

Макар и родена в египетския град Александрия, Клеопатра всъщност е от гръцки произход. Тя била най-голямото дете на фараона Птолемей XII от династията на Птолемеите (основана от Птолемей I Сотер, който бил един от пълководците на Александър Македонски. Той станал владетел на Египет след смъртта на великия завоевател). Нейното пълно име е Клеопатра VII Теа Филопатор, което означава „Богинята Клеопатра, обичана от своя баща“. Въпреки своя произход тя стриктно спазвала местните обичаи и дори станала първия представител на Птолемеите, който научил египетски език.

Бракове между братя и сестри

Кръвосмешението в наши дни е табу, но през вековете било често срещана практика сред аристократите. По този начин кралските фамилии смятали, че ще запазят „чистотата“ на своята кръв. Представителите на династията на Птолемеите споделяли това мнение. На браковете между роднини се гледало като на нещо напълно нормално.

Предполага се, че родителите на Клеопатра били брат и сестра. Самата тя направила същото, след като се омъжила за двамата си братя в различни периоди от управлението си.

Неустоимата Клеопатра

В повечето исторически извори Клеопатра е описвана като развратна изкусителка, която непрекъснато използвала своята красота, за да манипулира мъжете около себе си и да постига политическите си цели. Външният ѝ вид обаче далеч не бил нейното единствено оръжие. Още като дете тя демонстрирала завиден интелект. Имала задълбочени познания в сфери като математиката, астрономията и философията, била отличен оратор, а на всичкото отгоре владеела седем езика. Тя също така обичала да беседва с учени на различни теми.

Някои изследователи смятат, че разказите за привлекателността на Клеопатра са силно преувеличени. Те отбелязват, че са открити монети с нейния лик, на които египетската владетелка е изобразена с мъжествени черти и дълъг нос. Други пък са на мнение, че Клеопатра умишлено се представяла по такъв начин, за да демонстрира своята сила.

Древногръцкият историк и писател Плутарх на свой ред твърди, че красотата на Клеопатра „не била несравнима“, но мъжете се влюбвали в нея заради нейния глас и „неустоимия ѝ чар“.

Кървавият път към властта

Пътят към властта на Клеопатра преминал през смъртта на няколко нейни роднини. След като баща ѝ починал (предполага се, че бил отровен от сестрата на Клеопатра - Арсиноя), тя сключила брак с брат си - Птолемей XIII. Той обаче я прокудил от Египет, в резултат на което избухнала гражданска война.

Малко по-късно Клеопатра си спечелила могъщ съюзник в лицето на Юлий Цезар (който бил и неин любовник). С негова помощ тя се възкачила на престола, а Птолемей XIII бил убит.

Нейният следващ ход бил да се омъжи за другия ѝ брат – Птолемей XIV, който по това време бил едва 10-годишен. Целта на Клеопатра била да легитимира своето управление.

Постепенно тя започнала да демонстрира, че няма никакво намерение да дели властта със своя невръстен съпруг. Клеопатра премахнала името му от всички официални документи, а на монетите, сечени по това време, присъствал само нейният лик – нещо, което било в разрез с традициите на Птолемеите. Историците смятат, че малко по-късно тя наредила да бъдат убити Птолемей XIV и Арсиноя.

Модна икона

Юлий Цезар не криел, че Клеопатра е негова любовница. През 46 г. пр. н. е. двамата пристигнали в Рим заедно със своето дете – Птолемей XV Цезар, по-известен с прякора си Цезарион. Решението на Юлий Цезар да издигне позлатена статуя на Клеопатра в храма на Венера Генетрикс скандализирало мнозина и предизвикало голям скандал.

Египетската владетелка била принудена да избяга от Рим през 44 г. пр. н. е., след като Юлий Цезар бил убит. Тя обаче оставила своята следа във Вечния град. Нейната екзотична прическа, както и перлените ѝ бижута, се превърнали в истинска модна сензация сред жителките на Рим.

„Неподражаемите черни дробове“

Легендарната любовна афера между Клеопатра и Марк Антоний започнала през 41 г. пр. н. е. Във взаимоотношенията им несъмнено имало политически елемент – владетелката се нуждаела от подкрепа, за да запази властта си, а римският генерал имал нужда от богатствата и ресурсите на Египет. Въпреки това между двамата имало и силно привличане.

През зимата на 41 – 40 г. пр. н. е., двамата се отдали на непрекъснати пиршества и дори създали свой „таен клуб“, известен като „Неподражаемите черни дробове“. Основното занимание на неговите членове било консумирането на впечатляващи количества алкохол. Освен това те участвали в различни състезания и забавни игри.

Битката при Акциум

Предполагаемото решение на Марк Антоний да се ожени за Клеопатра (двамата имали и три деца) предизвикало голям скандал в Рим. Неговият основен опонент – Октавиан, го обвинил, че е предател и се е оставил да бъде манипулиран от египетската владетелка. В резултат през 32 г. пр. н. е. Сенатът обявил война на Клеопатра. Година по-късно се състояла знаменитата морска битка при Акциум.

Клеопатра лично застанала начело на няколко кораба и се сражавала редом до Марк Антоний. Римската флота обаче постигнала убедителна победа, а двамата влюбени били принудени да избягат и се завърнали в Египет.

Смъртта на Клеопатра

Едва ли има човек, който да не знае как приключва трагичната любовна история на Клеопатра и Марк Антоний. Преследвани от римските войници, двамата решили да се самоубият. Това се случило през 30 г. пр. н. е. в Александрия.

Марк Антоний отнел живота си, пронизвайки се със своя меч. Съдбата на Клеопатра обаче е обект на много противоречия. Най-популярната теория гласи, че тя се е самоубила, оставяйки се да бъде ухапана от отровна змия (най-вероятно кобра).

Плутарх обаче пише, че това е само догадка, а истината за случилото се „не е известна на никого“.

Съществуват твърдения, че Клеопатра използвала отрова, скрита в един от нейните гребени.

Древногръцкият историк Страбон на свой ред смята, че тя намазала тялото си с отровен мехлем. Редица съвременни изследователи пък са на мнение, че Клеопатра отнела живота си, убождайки се с игла, потопена в мощен токсин.

Още от автора:

Чингис хан, Клеопатра, Атила... Загадките на изчезналите гробници

Бронзовият гигант, който не знаеше, че е робот

Смразяващи кръвта истории: Кой е звярът от Жеводан

Животните, в които се вселявали хора и богове

"Носоотрязаният" император, провъзгласил хан Тервел за "кесар"

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>Ето къде плащат 18 хил. евро, за да спиш и лежиш</p>

Ето къде плащат 18 хил. евро за два месеца спане и лежане

Свят Преди 7 минути

Как е възможно да ни платят 18 хил. евро за два месеца спане четете в следващите редове

<p>&quot;Молех го да ми остави поне една ръка&quot;</p>

"Молех го да ми остави поне една ръка": Пастор залови църковен крадец, наказа го с мачете

Свят Преди 21 минути

Местната асоциация за обществена полиция каза, че напоследък има проблем с наркотиците в Емалахлени

Около 100 българи са блокирани на летището в Дубай

Около 100 българи са блокирани на летището в Дубай

Свят Преди 1 час

Страната беше обхваната от силни дъждове, които предизвикаха наводнения

ЕС осигурява спешно противовъздушна отбрана на Украйна

ЕС осигурява спешно противовъздушна отбрана на Украйна

Свят Преди 2 часа

27-те решиха също да засилят санкциите срещу Иран след ракетното нападение на Техеран над Израел

Президентът на Украйна Володимир Зеленски по време на среща с военнослужещи в украинската Черниговска област, 5 април 2024 г.

Украйна е атакувала руско летище на анексирания Кримски полуостров

Свят Преди 2 часа

Това съобщи украинският президент Володимир Зеленски

За трети път гледат мерките за неотклонение на Петя Банкова и Стефан Димитров

За трети път гледат мерките за неотклонение на Петя Банкова и Стефан Димитров

България Преди 2 часа

От сряда обвинение за участие в престъпна група получи и бившият главен секретар на МВР Живко Koцев

Прокуратурата иска постоянен арест за мъжа, осквернил гроба на патриарх Неофит

Прокуратурата иска постоянен арест за мъжа, осквернил гроба на патриарх Неофит

България Преди 2 часа

Търсят негови роднини, за да се установи страда ли от психично заболяване

<p>Еврокомисарят Илва Йохансон на посещение у нас</p>

Еврокомисарят по вътрешни работи Илва Йохансон на посещение в България

България Преди 3 часа

Тя ще обсъди с българските власти ефекта от премахването на граничния контрол по въздушните и морските вътрешни граници на Шенген от 31 март насам

Белгия и Чехия поискаха санкции за руска намеса в изборите за европарламент

Белгия и Чехия поискаха санкции за руска намеса в изборите за европарламент

Свят Преди 3 часа

Двете страни са изпратили отворено писмо до лидерите на ЕС

Boston Dyanmics започна нова ера в роботиката

Boston Dyanmics започна нова ера в роботиката

Технологии Преди 3 часа

Компанията представи първия си електрически хуманоиден робот

Разкриха последните документирани думи на Кралица Елизабет

Разкриха последните документирани думи на Кралица Елизабет

Свят Преди 3 часа

Какви са последните думи на кралицата четете в следващите редове

Внимание, жълт код за значителни валежи в четвъртък

Внимание, жълт код за значителни валежи в четвъртък

България Преди 3 часа

Атмосферното налягане ще се повиши и ще се доближи до средното за месеца

Байдън обвини Китай в измама

Байдън обвини Китай в измама

Свят Преди 10 часа

Байдън: Те не се конкурират, те мамят

Швеция прие спорен закон за смяна на пола

Швеция прие спорен закон за смяна на пола

Свят Преди 11 часа

Шведският парламент прие закон, с който минималната възраст за законна смяна на пола се намалява от 18 на 16 години и се улеснява достъпът до хирургически интервенции. Законът беше приет с 234 гласа "за" и 94 "против" в 349-местния парламент, предаде АФП. Макар че скандинавската страна е първата, която въвежда законна смяна на пола през 1972 г., предложението, целящо да позволи така наречената "самоидентификация" и да опрости процедурата, предизвика интензивен дебат в страната. Дебатът отслаби позициите на консервативния министър-председател Улф Кристерсон, след като той призна, че се е поддал на натиск от страна на членове на партията по въпроса.

Присъда от 18 г. затвор за убийството в „Люлин”

Присъда от 18 г. затвор за убийството в „Люлин”

България Преди 12 часа

Присъдата на СГС не е окончателна

Републиканците представиха военен пакет за Украйна

Републиканците представиха военен пакет за Украйна

Свят Преди 12 часа

Гласуването ще се проведе в събота