Д окато насилието в Газа и на Западния бряг ескалира, международната общност е длъжна да действа, за да го спре. Това мнение изразява Мохамад Аласмар - представител на „Спасете децата“ в ООН в Ню Йорк.

Когато се върнах в родния си град близо до Рамала в окупирания Западен бряг през януари, напрежението беше осезаемо. Напомняше ми за Втората интифада, на която бях свидетел като дете. Имаше страх, тревожност и нарастващо усещане за несигурност заради постоянните нападения от израелски заселници. Пътищата към и от града бяха блокирани от контролно-пропускателни пунктове, което водеше до часове на чакане и унижение за палестинците, които се опитваха да влязат или излязат, разказва Аласмар за Al Jazeera.

Седмици преди посещението ми, израелски заселници подпалиха земята на семейството ми по време на сезона за събиране на маслини. Това бе поредната атака – подобен инцидент имаше миналото лято, а предходната година бяха извършени още две нападения, които унищожиха имущество, реколта и вековни маслинови дървета, посочва представителят в ООН.

Източник: БТА

Баща ми ми разказа, че е стоял безпомощен, неспособен да потуши огъня, тъй като въоръжените заселници са били охранявани от израелските сили. Дори ако войниците не бяха там, за да предотвратят всякакви действия за спасяване на имота, нямаше да има достатъчно вода, за да се загаси огънят – защото водата се отклонява към близките незаконни селища, пише Аласмар.

Ситуацията в окупирания Западен бряг се влошава от години, но насилието рязко се засили след 7 октомври 2023 г. Почти половината от всички палестински деца, убити от израелските сили или заселници, са загинали само през последните две години, смята авторът на Al Jazeera.

Само тази година това насилие доведе до смъртта на двегодишно дете, простреляно в главата от израелски снайперист в собствения си дом, както и на 23-годишна бременна жена. Това не са изолирани случаи, а част от по-широка тенденция, при която палестинци биват убивани по безпрецедентни начини и с безпрецедентна скорост, категоричен е Аласмар.

Израелски военни нападения над палестински домове и произволни арести са ежедневие. От 10 000 палестинци, държани в израелски затвори, над 300 са деца – повечето без повдигнати обвинения, без никаква представа дали и кога ще видят семействата си отново, допълва той.

Села са атакувани, домове разрушавани, а имущество унищожавано с ускорени темпове. Архитектурата на окупацията – контролно-пропускателни пунктове, бариери и разрешителни – се засили и направи ежедневието на палестинците непоносимо. Близо 900 нови военни контролни пункта и бариери бяха инсталирани след 7 октомври, което доведе до сериозни ограничения на движението и нарушаване на жизненоважни услуги, задълбочавайки и без това тежката хуманитарна криза, коментира представителят на „Спасете децата“ в ООН.

Подкрепят ли САЩ създаването на палестинска държава?

Това, което някога беше немислимо, вече се е превърнало в „рутина“ – а светът сякаш свиква с него. Нашата нова реалност включва израелски въздушни удари върху бежански лагери, обсадени болници, деца, застреляни пред домовете си. Такива прояви на жестоко насилие станаха редовни, казва Мохамад Аласмар.

Помните ли първата атака срещу болница в Газа? Първото нападение срещу училище, в което бяха подслонени разселени хора? Първия пожар, предизвикан от израелски въздушен удар, който погълна палатките на бежанци и изгори хора живи?

А сега се опитайте да си спомните последния такъв случай, призовава авторът на Al Jazeera.

Същото се случва и в окупирания Западен бряг.

Като представител на Save the Children към ООН виждам как тази динамика се отразява и на международната сцена. Постоянната липса на ефективна отговорност за израелските сили е създала култура на безнаказаност – което позволява бомбардирането на училища, опожаряването на домове и убийствата на журналисти и хуманитарни работници да се възприемат като „нормални“, пише Аласмар.

Източник: БТА

И дори когато Палестина попада в светлината на прожекторите на глобални събития, това сякаш не променя нищо. По-рано този месец палестино-израелският филм No Other Land спечели „Оскар“ за най-добър документален филм.

Приемайки наградата, палестинският режисьор Басел Адра изрази надеждата си, че дъщеря му няма да живее живота, който той води – винаги в страх от насилието на заселниците, разрушаването на дома и принудителното разселване.

Но въпреки че филмът получи най-високото признание (или може би именно заради това), атаките на израелските войници и заселници срещу Масафер Ята – общността на Адра – само се засилиха. Международната общност не предприе никакви значими действия, посочва Аласмар.

Хората може да бъдат извинени, че се чувстват претоварени от безмилостното насилие, което продължава вече година и половина. Освен това мнозина са изложени на медийно отразяване, което систематично дехуманизира палестинците и заглушава гласовете им, прекъсвайки човешката връзка и съпричастност, смята авторът на Al Jazeera.

Но правителствата не могат да бъдат извинени за бездействието си. Те имат юридическо задължение да защитават международното право. Неговите норми не са относителни; те не подлежат на договаряне, пише още Аласмар.

В ООН подкрепиха пълно членство на Палестина

Истината е, че шокиращите нарушения, които се извършват в Газа и на Западния бряг, са станали нормализирани, защото се приемат от онези, които са натоварени със задачата да защитават принципите на международното право.

Трябва да настояваме международните институции и правителствата да предприемат конкретни мерки за подвеждане под отговорност на извършителите. Това включва прекратяване на трансферите на оръжие и подкрепа за механизми, които се противопоставят на безнаказаността на нарушителите на международното право, коментира Аласмар.

Световната общност трябва да действа решително, за да възстанови уважението към международното право, допълва той.

Седмични кланета не са нормални. Население, доведено до ръба на умишлено предизвикана гладна криза, не е нормално. Въздушни удари по бежански лагери не са нормални. Двустепенна система на права, основана на етническа принадлежност, не е нормална. Арестуването, затварянето и убиването на деца не е нормално, пише представителят на „Спасете децата“ в ООН.

Времето за пасивно наблюдение изтече. Светът трябва да настоява за отговорност, да подкрепя хуманитарните усилия и да отказва да приеме неприемливото, категоричен е Аласмар.

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Al Jazeera и на Vesti.bg като цяло.

Разруха и болка: Войната между "Хамас" и Израел

* Видеото е архивно!

Не пропускайте още от Vesti.bg:

Доклад: Тръмп може да предостави Крим на Путин като част от мирното споразумение

Учен напада колегите си на Антарктида, екипът моли за евакуация

Карта показва новото настъпление на Русия, стартирано преди разговора между Путин и Тръмп

Мъж казва на жена си: – Скъпа, тази вечер ще съм като Джеймс Бонд! – Уха, ще ме заведеш на вечеря, ще караш спортна кола…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Милорад Додик избегна затвора, наложиха му парична глоба

Милорад Додик избегна затвора, наложиха му парична глоба

Свят Преди 9 часа

Додик ще плати 36 500 босненски марки

Украйна изпраща резерви за спиране на настъплението край Покровск

Украйна изпраща резерви за спиране на настъплението край Покровск

Свят Преди 10 часа

Укринформ съобщи още, че руските сили са засилили натиска си и в района на Купянск и Новопавловка

<p>🌡️Невиждана жега в Кипър и Турция, термометрите удариха 53&deg;C</p>

Невиждана жега в Кипър и Турция, термометрите на места удариха 53°C

Свят Преди 12 часа

Забраната за работа на открито е в сила във всички райони с оранжев код в Кипър

Евакуират екипите, които се борят с огъня в района на Илинденци

Евакуират екипите, които се борят с огъня в района на Илинденци

Свят Преди 12 часа

С огъня се борят само хеликоптери

Ужас в Монтана: Баща преби жестоко 19-годишната си дъщеря

Ужас в Монтана: Баща преби жестоко 19-годишната си дъщеря

България Преди 12 часа

Майката била свидетел на насилието

Драматично кацане: Самолет се приземи аварийно в Истанбул

Драматично кацане: Самолет се приземи аварийно в Истанбул

Свят Преди 12 часа

В комуникацията си с кулата пилотът е обяснил, че има проблем с предната ходова част на апарата

Ердоган разговаря със Зеленски

Ердоган разговаря със Зеленски

Свят Преди 12 часа

Ердоган е заявил, че оценява напредъка по преговорите между Украйна и Русия

Министър Запрянов: Guardian - системата на самолета "Спартан", има множество ограничения

Министър Запрянов: Guardian - системата на самолета "Спартан", има множество ограничения

България Преди 12 часа

Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев

Моника Селеш

Тенис легендата Моника Селеш страда от рядка болест

Свят Преди 12 часа

51-годишната звезда на тениса разкри, че е била диагностицирана с рядко автоимунно заболяване

5 зловещи тайни, скрити в миналото на Чингис хан

5 зловещи тайни, скрити в миналото на Чингис хан

Любопитно Преди 12 часа

От таен гроб и мистериозна смърт до огромен харем и милиони потомци – животът на Великия хан е пълен с легенди и невероятни истории

<p>Туск: Русия цели раздор между Полша и Украйна</p>

Туск: Русия цели раздор между Полша и Украйна преди среща между Путин и Тръмп

Свят Преди 13 часа

Полша е един от най-верните поддръжници на Украйна

САЩ обмислят военни действия срещу наркобосове в Мексико

САЩ обмислят военни действия срещу наркобосове в Мексико

Свят Преди 13 часа

Президентът на САЩ Тръмп заяви, че мексиканските власти са "ужасени“ от наркокартелите

Севернокорейци са изпратени да работят „като роби“ в Русия

Севернокорейци са изпратени да работят „като роби“ в Русия

Свят Преди 13 часа

Всички интервюирани потвърдиха един и същ изтощителен режим – ставане в 6 сутринта и строителство до 2 часа след полунощ

<p>&quot;Отношенията с Берлин са обтегнати&quot;</p>

Израелският посланик в Германия: Отношенията с Берлин са обтегнати

Свят Преди 13 часа

Това е тежък удар за отношенията между двете страни, каза Рон Просор

Нямах никакви симптоми, но тялото ми беше превзето от рак - лекарите премахнаха 7 органа

Нямах никакви симптоми, но тялото ми беше превзето от рак - лекарите премахнаха 7 органа

Свят Преди 13 часа

След рутинен ултразвук 50-годишна жена открива, че има напреднал рак на яйчниците - и оцелява след премахване на седем органа

Нова WhatsApp измама: Жена загуби 6000 лв след заплахи

Нова WhatsApp измама: Жена загуби 6000 лв след заплахи

България Преди 13 часа

Няколко дни по-късно пострадалата подала сигнал в полицията