Учен напада колегите си на Антарктида, екипът моли за евакуация
Източник: Istock

Г рупа учени, които трябва да работят заедно в продължение на месеци в отдалечена антарктическа изследователска станция, бяха разтърсени, след като един от членовете на екипа беше обвинен във физическо нападение, предаде ВВС.

Екип от девет изследователи трябваше да прекара антарктическата зима в управляваната от Южна Африка база, разположена на около 170 км от ръба на ледения шелф, в трудно достъпна зона.  

Говорител на южноафриканското правителство заяви пред BBC, че в станцията е имало "нападение", след като по-рано бяха отправени твърдения за неподходящо поведение в лагера.  

В допълнително съобщение, видяно от BBC, южноафриканското министерство на околната среда заяви, че разглежда случая с "изключителна спешност".  

Южноафриканският Sunday Times, който пръв съобщи за инцидента, разкри, че членовете на екипа са молили за евакуация.  

Министерството подчерта, че всички членове на екипа са преминали през "редица оценки, включващи проверки на миналото, референтни проверки, медицински прегледи и психометрична оценка от квалифицирани специалисти", които са били одобрени от всеки участник.  

В последващо изявление министерството добави, че "не е необичайно" хората да изпитват първоначален стрес при пристигане в изключително отдалечени райони, дори когато предварителните оценки не показват признаци на проблеми.  

Според министерството, когато корабът е отплавал за Антарктида на 1 февруари, "всичко е било наред".

Инцидентът е бил докладван на властите за първи път на 27 февруари.  

В изявлението се допълва, че ведомството "незабавно е активирало план за реагиране с цел посредничество и възстановяване на взаимоотношенията в базата".  

"Този процес продължава почти ежедневно, за да се гарантира, че хората в базата знаят, че департаментът ги подкрепя и е готов да направи всичко необходимо за възстановяване на междуличностните отношения, но също така е решен да се справи с дисциплинарните проблеми", се казва още в съобщението.  

Министерството потвърди, че се разследват и твърдения за сексуален тормоз, но отрече появилите се в медиите информации за сексуално насилие.  

Ведомството добави, че правителствен министър лично се е ангажирал с разглеждането на инцидента, а предполагаемият извършител е "доброволно преминал допълнителна психологическа оценка, изразил е разкаяние и активно съдейства за всякакви препоръчани интервенции".  

Съобщава се, че предполагаемият нападател е написал официално извинение на жертвата.  

Изследователската база Sanae IV се намира на повече от 4000 км от континенталната част на Южна Африка, а суровите метеорологични условия означават, че учените могат да останат откъснати от външния свят през по-голямата част от годината.  

Базата обикновено приютява персонал, който остава там през антарктическата зима за период от около 13 месеца.  

Южноафриканските изследователски експедиции в региона се провеждат от 1959 г. Екипът на Sanae IV обикновено включва лекар, двама механици, трима инженери, метеорологичен техник и двама физици.  

Тези експедиции, въпреки суровите климатични условия и дългото време, прекарано в затворени пространства, обикновено протичат без инциденти.  

В неделя обаче Sunday Times съобщи, че един от членовете на екипа е изпратил имейл, предупреждаващ за "дълбоко обезпокоително поведение" от страна на свой колега и описващ "среда на страх".  

Говорител на южноафриканското правителство заяви пред BBC, че предполагаемото нападение е било предизвикано от "спор относно задача, която ръководителят на екипа е възложил – задача, зависима от атмосферните условия, изискваща промяна в графика".  

Инциденти в Антарктида са рядкост, но не са безпрецедентни. През 2018 г. бяха съобщени случаи на намушкване с нож в управляваната от Русия изследователска станция Белингсхаузен.  

Психолозите подчертават, че изолацията може да окаже силно влияние върху човешкото поведение.  

"Едно нещо, което знаем от тези редки случаи, когато в условия на принудителна изолация или капсулна работа възникват инциденти, е, че често дребните неща могат да прераснат в сериозни конфликти", коментира Крейг Джаксън, професор по психология на здравето на работното място в Бирмингамския градски университет и дипломиран член на Британското психологическо дружество.  

"Така че проблеми, свързани с йерархията, разпределението на работните задачи или дори дребни въпроси като времето за отдих, дажбите или порциите храна, могат бързо да ескалират и да се превърнат в нещо много по-сериозно, отколкото обикновено биха били", каза той пред BBC.  

Габриел Уокър, учен и автор, която е участвала в антарктически експедиции, отбелязва, че животът в такава непосредствена близост с малка група колеги крие своите рискове.  

"Знаете точно как слагат чашата си за кафе и в каква посока сочи дръжката; знаете, че три пъти се чешат по носа, преди да седнат; знаете абсолютно всичко за тях.  

И при неблагоприятни обстоятелства това може да започне да ви дразни... защото няма нищо друго – липсват други стимули и вие сте с тези хора 24/7", казва тя.  

Източници от антарктическата изследователска общност съобщиха пред BBC, че Южна Африка разполага с ледоразбивач и самолет, годни за кацане на лед, в случай че се наложи евакуация.  

Но всяка спасителна операция ще трябва да се справи със суровия климат, с температури много под нулата и възможност за силни ветрове.  

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Изненадващи данни за еврото и инфлацията в България

Изненадващи данни за еврото и инфлацията в България

България Преди 23 минути

За последните 5 години инфлацията в над 40%

.

„Петрохан“: Най-заплетеният случай в историята на българската криминалистика

България Преди 50 минути

Хронологията на събитията започна на 2 февруари сутринта, когато полицията съобщи за три трупа на мъже, открити с огнестрелни рани в главите пред кучешка колиба в хижата „Петрохан“

Нет Инфо обединява силата на изкуствения интелект с богатия журналистически опит

Нет Инфо обединява силата на изкуствения интелект с богатия журналистически опит

Свят Преди 58 минути

Новата платформа NewsBuild.ai осигурява по-голяма ефективност на уеб редакциите

Как малък арктически град с 20 000 жители се превърна в тестова площадка за Новия световен ред

Как малък арктически град с 20 000 жители се превърна в тестова площадка за Новия световен ред

Свят Преди 1 час

Канадската решителна външна политика срещу Тръмп дебютира в Гренландия

САЩ преустановиха всички полети от и до летище „Ел Пасо“ в Тексас

САЩ преустановиха всички полети от и до летище „Ел Пасо“ в Тексас

Свят Преди 1 час

То е близо до военновъздушна база и до мексиканския град Хуарес

Историческа промяна: България за първи път има повече от един жп превозвач

Историческа промяна: България за първи път има повече от един жп превозвач

България Преди 1 час

Гроздан Караджов подписа договорите за пътническите жп превози в страната

<p>Какво следва след избора на Гюров?</p>

След избора на Андрей Гюров: Всичко, което трябва да знаете за процедурата оттук нататък

България Преди 1 час

Кандидатът за служебен премиер има седмица да предложи кабинет, а изборите се очертават на първата възможна дата след Великден

Орландо Блум напусна Супербоул под ръка с 28-годишна швейцарска манекенка

Орландо Блум напусна Супербоул под ръка с 28-годишна швейцарска манекенка

Любопитно Преди 2 часа

Орландо Блум беше забелязан да напуска Супербоул 2026 ръка за ръка с 28-годишната швейцарска манекенка Луиза Лаемел, месеци след раздялата си с Кейти Пери, с която има 5-годишна дъщеря

Френският външен министър не изключва още дипломати да са свързани с досиетата "Епстийн"

Френският външен министър не изключва още дипломати да са свързани с досиетата "Епстийн"

Свят Преди 2 часа

Жан-Ноел Баро вече е подал сигнал до правосъдната система за френски пратеник, който се твърди, че е бил в контакт с Епстийн

Европа срещу дроновете: Комисията представи план с AI, 5G и бързо реагиращи екипи

Европа срещу дроновете: Комисията представи план с AI, 5G и бързо реагиращи екипи

Свят Преди 2 часа

В последните години подобни заплахи нарастват и засягат дейностите във въздушното пространство, посочват от ЕК