З дравословното състояние на чеченския лидер Рамзан Кадиров, който по-рано този месец изрази желание да подаде оставка, се влошава бързо, съобщиха източници и наблюдатели пред Al Jazeera.
(Във видеото: След слуховете за тежка болест Рамзан Кадиров пусна видео от фитнеса)
Но според тях руският президент Владимир Путин не желае Кадиров да бъде наследен от третия си син.
По-рано този месец 48-годишният Кадиров, който отдавна нарича себе си "пехотинец на Путин", заяви, че иска да се оттегли.
„Друг чеченски лидер ще има своя собствена инициатива, свое собствено виждане. Надявам се молбата ми да бъде подкрепена“, каза Кадиров пред прокремълското издание „Днес в Чечения“ преди срещата си с Путин на 7 май.
Chechnya’s Kadyrov wanted to resign. Or did he? https://t.co/8omBBeC4Ct
— Kamal Mustafa ✪ (@mekamalmustafa) May 19, 2025
По време на срещата в кабинета на Путин Кадиров се похвали с 55 000 чеченски военнослужещи, които воюват в Украйна, и изреди списък с икономически постижения по време на своето управление в Чечения – регион с население от 1,5 милиона души.
Кадиров, известен като любител на бокса и вдигането на тежести, прочете думите си от карти с едър шрифт.
Нито той, нито Путин споменаха оставката. Кадиров внесе яснота по въпроса ден по-късно, като по навик възхвали Путин.
„Каквото и да кажа, колкото и настоятелно да моля, решението се взема само от един човек – нашия Върховен главнокомандващ“, написа Кадиров в "Телеграм". „Аз съм пехотинец. Ако има заповед – изпълнявам я.“
Двама чеченски източници, запознати с вътрешната работа на правителството на Кадиров, заявиха пред "Ал-Джазира", че въпреки привидно подчинителния тон, Кадиров е влязъл в разрив с Путин заради избора на наследник – третия си син Адам Кадиров, който навърши 17 години през ноември.
Източниците са пожелали анонимност, тъй като правозащитни организации са документирали сурови репресии срещу несъгласните в Чечения, включително преследване на критици на Кадиров и техни близки.
„Путин отказа Адам да бъде наследник“, казал единият от източниците.
През 2023 г. Рамзан публикува видео, за което се твърдеше, че показва сина му в следствен арест, където той напада руски мъж, изгорил копие от Корана.
Рамзан заяви, че се „гордее“ с Адам, като федерални разследващи уточниха, че той не може да бъде подведен под отговорност заради възрастта си.
Младият Кадиров вече е назначен на няколко официални поста, включително ръководител на Съвета за сигурност на Чечения.
Chechen leader Ramzan Kadyrov:
— Sprinter Observer (@SprinterObserve) December 27, 2023
I call on all people who have committed shameful things in their lives and who are viewed with indignation by society, to participate in the war in Ukraine and become heroes in the eyes of everyone. pic.twitter.com/27X2Xj4mQy
Но според един от източниците той е „отгледан като принц“ и има ограничен опит с „реалния свят“.
Според конституцията на Чечения никой под 30-годишна възраст не може да оглави региона.
По времето на атентата срещу баща му Ахмат през 2004 г. Рамзан е бил на 28 години.
Ахмат е бил мюфтия и сепаратистки командир, който преминава на страната на Москва след конфликти с пуритански сепаратисти, отхвърлящи суфитските традиции на Чечения.
Той е убит при бомбен атентат, а Рамзан тогава използва формални фигуранти, преди официално да поеме ръководството на Чечения през 2007 г.
Адам ще навърши 30 години през 2037 г.
Според информацията Кадиров-старши страда от некротизиращ панкреатит – заболяване с ниска преживяемост, както и от бъбречни проблеми, изискващи честа диализа.
Източниците на "Ал-Джазира" твърдят, че Кадиров е бил хоспитализиран няколко пъти в критично състояние и прекарва часове всеки ден в клиника AiMed Family в административната столица Грозни, като често остава да нощува там.
Кадиров също така прибягва до предварително записани видеа, които се излъчват в продължение на няколко последователни дни, за да се създаде илюзия за натоварен и непрекъснат работен график, твърдят те.
"Ал-Джазира" не успя независимо да потвърди тези твърдения, но те съвпадат с други медийни публикации относно влошеното здраве на Кадиров.
Ramzan Kadyrov Army at work 🇷🇺 pic.twitter.com/1oERTJ5wzf
— The world is patriots.🇺🇸🇷🇺 (@bertalanzoli) May 19, 2025
Заболяването очевидно го е принудило да наруши неписани правила.
За първи път от две десетилетия насам той не е записал телевизионно обръщение по случай края на свещения месец Рамадан в края на март.
Не е присъствал и на тазгодишното възпоменание на 24 февруари по повод депортирането на целия чеченски народ в Централна Азия от сталинския режим през 1944 г.
Кадиров е „много притеснен“ за съдбата на семейството си след смъртта си, казва Ансар Дишни от Telegram-канала Nyiso, който публикува вътрешна информация от Чечения.
„Разбира се, Кремъл е дал гаранции за сигурността на семейството му, но всичко може да се промени, защото и Путин не е вечен“, казва Дишни пред "Ал-Джазира".
Засега 51-годишният висш служител по сигурността Апти Алаудинов е предпочитаният от Кремъл наследник, твърдят източниците.
Алаудинов е показван като лице на чеченците, воюващи на страната на Русия в Украйна, въпреки че неговите сили често са осмивани заради инсценирани видеа на тяхно участие в бойни действия.
"Ал-Джазира" съобщи, че тези сили не са се отличили особено в сраженията и най-вече изпълняват полицейски функции в окупираните от Русия украински територии.
От години Кадиров инвестира в недвижими имоти и бизнеси в Обединените арабски емирства и други страни от Близкия изток, създавайки финансово убежище за семейството си.
И други са го последвали.
Ramzan Kadyrov declared DEAD by Ukraine - Reanimates to do shoulder workout online 💪🇷🇺 pic.twitter.com/mdRBeGKQtG
— James Porrazzo (@JamesPorrazzo) April 22, 2024
„Чеченците са сред най-добрите ни купувачи“, казва руски брокер на недвижими имоти в Дубай пред "Ал-Джазира". „Появяват се с торби с пари в брой.“
Преди три десетилетия Чечения е била огнище на сепаратизъм, раздирано от отвличания, убийства и крайна бедност.
„В един момент някои вярваха, че статутът на Чечения като част от Руската федерация може да служи като гаранция срещу по-нататъшна деградация на правата на човека“, казва Ивар Дале, старши политически съветник в Норвежкия хелзинкски комитет.
Но след две опустошителни войни и десетилетия на жестоко потушаване на „екстремизма“ в Северен Кавказ, Чечения се е превърнала в най-привилегирования регион на Русия.
Москва налива средства, които според информации се присвояват от Кадиров, който е построил пищни, силно укрепени резиденции, притежава колекция от луксозни спортни коли и е канил шампиона по бокс Майк Тайсън, както и западни знаменитости да изнасят концерти на рождения му ден.
Правозащитни организации го обвиняват, заедно с личната му охрана, в извънсъдебни екзекуции, изтезания, отвличания и разрушаване на имоти, принадлежащи на предполагаеми „екстремисти“.
Според Дале нарушенията на човешките права в Чечения вече се копират в други руски региони и в окупираните от Русия части на Украйна.
„Най-ужасяващите злоупотреби в Чечения се превърнаха в стандарт за Русия като цяло“, казва той.
Наблюдателите смятат, че след смъртта на Кадиров и назначаването на наследник, малко ще се промени.
Но който и да управлява Чечения след него, „може да използва образа на Кадиров в негативна светлина – като фигура, от която народът се е отървал, за да се представи като добронамерен реформатор“, заключава Дишни от канала Nyiso.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Ново президентско унижение в Овалния кабинет
Звезда от OnlyFans влезе в болница след секс маратон с 583 мъже
Земетресение от 6 по Рихтер край о. Крит, издадоха предупреждение за цунами