С ветът все още е в шок след смъртта на руския опозиционер Алексей Навални. В шок, но от тези, които не са били неочаквани. Специално за NOVA говори Марина Овсянникова – журналистката, осъдена от режима на Путин, след като по време на новинарска емисия излезе с плакат срещу войната в Украйна.

Госпожо Овсянникова, радвам се, че сте добре и в безопасност. Как научихте за смъртта на Навални?

Получих обаждане от един румънски журналист и просто ми каза тази ужасна новина. Не можех да повярвам, наистина. Не можех да си представя този път на Навални. Няма значение каква е медицинската причина. Дали е било откъснат тромб или друг спешен случай. Всеки човек може да разбере - Путин уби Навални. Путин се опита да го отрови и след това го хвърли в затвора. И можете ли да си представите - Навални прекара повече от 300 дни в специална наказателна килия. Те просто го убиха мъчително и бавно.

Той беше най-големият опонент на Путин и сега вече е мъртъв. Изненадана ли сте?

Не очаквах това, защото знам, че Навални беше силен. Той можеше да оцелее. Той ще бъде героят на Русия. Той трябваше да бъде следващият президент на Русия. Това е ужасна новина. Не мога да го проумея.

В друго интервю казвате: "Путин няма достатъчно Навичок за всичките си опоненти." Но от тук насетне какво остава? Това ли е краят на играта? Спечели ли Путин?

Не, абсолютно не. Путин не спечели, но и Путин не губи войната. Сега сме точно по средата. Ситуацията зависи от Запада. Ако Западът даде достатъчно оръжия на Украйна ще спечелим войната колкото се може по-скоро. Всичко е в ръцете на Запада.

Защо Навални изобщо се върна в Русия? Защо не остана в Европа, където е по-безопасно?

Защото Навални е руски политик и иска да е при руснаците. Той искаше да покаже на руснаците да не се страхуват от Путин. Че можеше да се спечели тази битка за демокрацията. Ако беше останал в Германия, никой нямаше да му повярва. Никой нямаше да го подкрепи. Всеки би си помислил, че го е страх от Путин и просто се опитва да оцелее, да предпази семейството си и себе си. Но Навални се превърна в истински герой на Русия и жертва живота си за бъдещето.

Познавахте ли Навални? Някога срещнахте ли го?

Не, никога не съм се срещала с него. Но след моя протест на живо по телевизията той ме подкрепи. Казал е много мили думи за мен.

По някакъв начин говорили ли сте си?

Не, той вече беше в затвора, когато предприех моите действия против политиката на Кремъл.

Като имаме предвид какво се случи с него, какво щеше да се случи с Вас, ако не бяхте напуснали Русия? Ако още бяхте там.

Не мога да кажа много. Аз бях в затвора там. Те ме осъдиха на 8 и половина години затвор, защото аз просто казах истината за Руско-украинската война. Това е престъпление. Знаете, ако наричате войната война, а не специална военна операция, веднага отивате в затвора. 

Самата Вие сте била в затвора. Навални загуби живота си в един от най-строгите затвори, в арктичния затвор в Арктика. Знаете ли какво се случва там. Има ли случаи на изтезания?

Да, разбира се. Той прекара над 3 години по руските затвори. И прекара повече от 300 дни в специална наказателна клетка. Не е възможно човек да оцелее в такива условия. Те просто го убиха бавно и мъчително.

Какви са реакциите в Русия сега? Какво мислят хората за неговата смърт и опитаха ли се хората да излязат навън и да протестират мирно?

Само видях някои кадри от Русия и има някои смели хора, които тръгнаха по улиците с различни плакати и цветя. Но полицията веднага ги залови и изхвърлиха цветята от паметниците на политически репресии.

Какво е бъдещето на Русия? Кога можете да си представите да се върнете обратно у дома? Скоро ли ще бъде?

Когато режимът на Путин най-накрая се разпадне, искам да си отида вкъщи, в Москва. Това е моята страна. Много е важно за мен какво се случва в Русия, защото част от семейството ми все още е там. Майка ми, синът ми.

Те в безопасност ли са?

Те са в безопасност, защото ги е страх да говорят с мен. Казват ми, че съм предала нашата родина, нашето семейство. Войната разделя и унищожава толкова много семейства в Русия. Те спряха всякаква комуникация с мен и показаха, че подкрепят режима на Путин и просто е много трудна семейна ситуация. Те са добре, но се притеснявам за тях. Толкова ме е страх, че руските власти могат да мобилизират сина ми във войната. Той учи в университет, но знае ли се.

Вие чувствате ли се в безопасност, където и да сте в Европа? Спокойно ли се разхождате по улицата?

Просто следвам някои правила за безопасност. Не мога да ви кажа какви са, но не бих се срещнала с някой непознат руснак.

Навални казваше: "Не ви е позволено да се отказвате. Ако решат да ме убият, това означава, че сме невероятно силни." Чувствате ли се силна, руснаците чувстват ли се силни все още?

Опитвам се да бъда силна. Опитвам се да не се предавам. Опитвам се да се усмихвам. Британския премиер Уинстън Чърчил е казал - ако преминаваш през ада, продължавай да вървиш. А аз обикновено добавям - и продължавай да се усмихваш. Трябва да се борим за по-доброто бъдеще на нашата страна. Трябва да се борим за демокрацията, за човешки права.

По темата

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Vivacom ще бъде на най-горещите музикални събития със специален интерактивен кът и топ награди

Vivacom ще бъде на най-горещите музикални събития със специален интерактивен кът и топ награди

Любопитно Преди 1 час

Голямата награда за посетителите ще бъде семейно приключение в една от топ дестинации по избор в Лондон, Мадрид или Рим 

Моделът Наталия Водянова обяви изненадващо, че е бременна с шестото си дете

Моделът Наталия Водянова обяви изненадващо, че е бременна с шестото си дете

Любопитно Преди 1 час

Руският супермодел, която роди за първи път на 19, скри бременното си коремче зад перфектни визии. Милиардерският наследник Антуан Арно и емблематичната красавица успяха да запазят в пълна тайна голямата новина за шестото си дете

Румен Радев посети високотехнологичен център в Белгия

Румен Радев посети високотехнологичен център в Белгия

Свят Преди 1 час

Центърът се разглежда като ключов елемент от европейските усилия за технологична автономия

Военноморските сили спасиха бедстващи в Черно море

Военноморските сили спасиха бедстващи в Черно море

България Преди 1 час

Двамата бедстващи са извадени от водата и са транспортирани до Военноморска база – Бургас

Хиляди проверки при специализирана полицейска операция

Хиляди проверки при специализирана полицейска операция

България Преди 1 час

По криминална линия са профилактирани повече от 15 000 души и са съставени над 5000 предупредителни протокола

Наркодепо с дрога за 200 000 евро разкри полицията в Бургас

Наркодепо с дрога за 200 000 евро разкри полицията в Бургас

България Преди 1 час

Наркотиците са били предназначени за разпространение в курортите по Южното Черноморие

С викове "Аллах акбар", мъж рани хора на гара в Швейцария

С викове "Аллах акбар", мъж рани хора на гара в Швейцария

Свят Преди 1 час

Той е тичал пред гарата и е викал "Аллах акбар"

Неочаквани кариерни обрати в „Шеф под прикритие - Аватар“

Неочаквани кариерни обрати в „Шеф под прикритие - Аватар“

Любопитно Преди 2 часа

Не пропускайте новия епизод в петък от 21:00 ч. по NOVA

Приеха правилника на новото Народно събрание

Приеха правилника на новото Народно събрание

България Преди 2 часа

Парламентът няма да излиза във ваканция по време на предизборна кампания

Условна присъда за сина на Атанас Бобоков

Условна присъда за сина на Атанас Бобоков

България Преди 2 часа

Той бе заловен с наркотичното вещество в курортен комплекс "Пампорово"

Коулрофобия, чиклефобия и атаксофобия: От какво се ужасяват Меган Фокс, Джони Деп и Опра Уинфри?

Коулрофобия, чиклефобия и атаксофобия: От какво се ужасяват Меган Фокс, Джони Деп и Опра Уинфри?

Любопитно Преди 2 часа

От кучето на Путин, което уплаши Меркел, до паническия страх на Опра от дъвки – известните личности също имат своите странни кошмари. Вижте кои са най-необичайните фобии в Холивуд и световната политика, които надхвърлят човешкото въображение.

ЕК започва наказателна процедура срещу България заради етикетите на стоките

ЕК започва наказателна процедура срещу България заради етикетите на стоките

България Преди 2 часа

Европейските правила целят повишаване на надеждността и прозрачността на твърденията на етикетите

Пеевски за разпита на кмета на Кърджали: Огромен скандал

Пеевски за разпита на кмета на Кърджали: Огромен скандал

България Преди 2 часа

Пеевски: Полицейски произвол, за който ще сезираме всички компетентни органи

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Любопитно Преди 2 часа

Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите

ЕК глоби Temu с 200 млн. евро заради опасни играчки и фалшиви стоки

ЕК глоби Temu с 200 млн. евро заради опасни играчки и фалшиви стоки

Свят Преди 2 часа

Доказателствата, с които Комисията разполага, показват, че има много голяма вероятност потребителите в ЕС да се натъкнат на незаконни стоки в Temu