Е два ли има човек, който да не е чувал името Пабло Ескобар. Известен с прякора „Краля на кокаина“, той е един от най-могъщите и жестоки наркобарони в историята. Отговорен е за смъртта на над 200 съдии, 1000 полицаи, както и десетки журналисти и политици. През 80-те и 90-те години на миналия век оглавяваният от него картел Меделин установил монопол върху търговията с кокаин в САЩ.

В своя пик, организацията внасяла в страната по 15 тона наркотици на ден. В резултат на престъпната си дейност, Ескобар натрупал внушително състояние в размер на около 30 млрд. долара. През 1989 г. той дори заел седмо място в класацията на списание „Форбс“ на най-богатите хора на планетата. Тъй като не можел да депозира незаконните си пари в банки, наркобаронът държал огромни суми в склад, където около една десета от банкнотите били изядени от плъхове или унищожени от влагата.

По думите на счетоводителя му, всеки месец картелът харчел по 2500 долара само за ластици, които били слагани на пачките с пари. 

Хипопотамите на Ескобар

Богатството, което Пабло Ескобар успял да натрупа в резултат на търговията с наркотици, било огромно. Спокойно може да се каже, че той не знаел какво да прави с всичките си пари. Доказателство за това е фактът, че Ескобар разполагал със собствена зоологическа градина. В нея имало хипопотами, внесени в Колумбия лично от наркобарона. Животните се приспособили сравнително лесно към условията за живот в Южна Америка, като днес те обитават както бившия зоопарк (превърнат впоследствие в увеселителен парк), така и района на река Амазонка.

Дебатите за съдбата на хипопотамите не спират. Някои настояват те да бъдат убити, за да бъде напълно заличено наследството на Ескобар, докато други са на мнение, че трябва да бъдат взети мерки за опазването им, тъй като въпросните животни са се превърнали в част от историята на Колумбия. 

Трансформацията на Меделин

Меделин е един от най-големите градове в Колумбия (по-многобройно е населението единствено на столицата Богота). През 70-те и 80-те години на миналия век той се превърнал в своеобразна крепост на картела, оглавяван от Ескобар. В наши дни, градът е популярна туристическа дестинация, а сред най-известните атракции са огромното ранчо на наркобарона, неговият гроб, както и къщата, върху покрива на която бил убит.

Трансформацията на Меделин не била никак лесен процес. За да се справят с насилието и престъпността, властите инвестирали значителни суми в града през последните три десетилетия.

Показателен е фактът, че именно там се намира единственото метро на територията на Колумбия. Освен това, преди няколко години правителството на южноамериканската страна взе решение да разруши сградата „Монако“, превърнала се в символ на лукса, в който живеел Ескобар. Днес, на мястото на зданието има мемориален парк, посветен на жертвите на наркобарона и оглавявания от него картел. 

Кандидат за президент

Въпреки че бил отговорен за извършването на редица жестоки престъпления, Пабло Ескобар се радвал на завидна популярност в Меделин. Той раздавал огромни суми на бедните, с което си спечелил любовта на значителна част от местните жители. По тази причина, те не просто си затваряли очите за неговата незаконна дейност, но и много често му помагали. Всеизвестен факт е, че Ескобар се разправял с враговете си, използвайки метод, наречен plata o plomo, което означава „сребро или олово“.

Когато някой застанел на пътя му, той първо се опитвал да го подкупи, а ако въпросният човек откажел да приеме парите, Ескобар нареждал убийството му. 

В интерес на истината, толкова много хора симпатизирали на наркобарона, че той дори решил да се кандидатира за президент на Колумбия. Кампанията му се оказала изключително успешна и Ескобар имал реален шанс да стане държавен глава. Срещу него обаче застанал Родриго Лара Бония, който през 1983 г. бил избран за министър на правосъдието. Той разкрил голяма част от престъпленията на Ескобар, заради което бил убит през 1984 г. Именно благодарение на смелостта на Бония, наркобаронът така и не успял да стане президент. 

Затворът „Ла Катедрал“

През 1991 г. Пабло Ескобар сключил споразумение с колумбийското правителство, в резултат на което се съгласил да прекара пет години в затвор. По този начин той избегнал опасността да бъде екстрадиран в САЩ, където наказанието му несъмнено щяло да е значително по-сурово. Освен това, Ескобар трябвало да излежи присъдата си в своя частен затвор „Ла Катедрал“ – луксозен комплекс, разполагащ с футболно игрище, бар, билярдна зала, джакузи и още много удобства. След като заживял там, той продължил да ръководи своята престъпна империя. 

На 22 юни 1992 г. правителството все пак взело решение да го премести в обикновен затвор. Ескобар научил за намеренията на властите предварително и избягал, което дало начало на мащабна операция по издирването му. В нея се включили и специални части от САЩ. Освен това била създадена група за саморазправа с Ескобар, наречена „Лос Пепес“.

Тя била финансирана от съперниците му, включително картела Кали и паравоенната организация на наркотрафиканта Карлос Кастаньо. „Лос Пепес“, които получавали помощ от американските и колумбийските разузнавателни служби, избили около 300 от роднините и най-близките сътрудници на Ескобар. 

Смъртта на Ескобар

Официалната версия за смъртта на Пабло Ескобар гласи, че той бил застрелян на 2 декември 1993 г. в Меделин по време на специална операция на колумбийските и американските власти. Наркобаронът бил прострелян три пъти, като единият от куршумите попаднал в главата му. Някои обаче смятат, че истината е друга.

Сред тях е синът на Ескобар – Хуан Пабло. Ето какво споделил той в интервю, дадено за „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ преди няколко години: „Баща ми се е застрелял сам. Трупът му не е бил открит от полицията, а от Карлос Кастаньо…нито колумбийската полиция, нито американските агенти имаха нещо общо с операцията, довела до смъртта на баща ми…казаха ми го патоанатоми, които са извършили аутопсията на трупа. Те били заплашвани и принудени да фалшифицират заключението си. Освен това, баща ми неведнъж ми е казвал къде ще се простреля, ако бъде обкръжен от врагове“. 

Още от автора:

Три мистерии, които никога няма да бъдат разгадани​

Как борбата с едрата шарка помогна на САЩ да извоюват своята независимост​

Реформи и иновации: Как САЩ се справиха с петролната криза от 1973 г.

Изненадващи факти за Студената война, които вероятно не знаете

Кой е „Генерал Мраз“ и къде е била най-голямата танкова битка в историята

„Гей бомба“, „Леден червей“: Най-абсурдните проекти на американската армия

Невероятната история на космическата надпревара: СССР и САЩ планирали да взривят атомна бомба на Луната

Шест знаменитости, свързани с нацисткия режим на Хитлер

Най-абсурдните политически скандали в историята на САЩ

Светът след 11 септември 2001 г. – успех или провал е войната срещу терора

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 6 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 6 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 9 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 10 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 12 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 12 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 12 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 12 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 12 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 13 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 13 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 13 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 14 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 14 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала

На финала сме за картовите разплащания в евро

На финала сме за картовите разплащания в евро

България Преди 14 часа

В евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите

<p>Май започва със студено време&nbsp;🥶</p>

Май започва със студено време 🥶

България Преди 14 часа

От 2 до 33 градуса ще са температурите през месец май