Когато музиката се превърне в оръжие
Източник: iStock/Getty Images

М узиката е форма на изкуство, което е способно да ни откъсне от реалността, да ни накара да мечтаем и да забравим поне за малко за проблемите, с които се сблъскваме в нашето ежедневие. За мнозина, тя е не просто средство за предаване на мисли и чувства, но и истинско богатство, както и несравним катализатор на емоции. В същото време, музиката може да бъде използвана и като оръжие или метод за сплашване, манипулиране и психологически тормоз. От бойните полета през древността до разпитите на терористи след атентатите от 11 септември, примерите в това отношение са многобройни. Ето малка част от тях:

  • Барабани на бойните полета

В продължение на векове, барабаните били използвани като психологическо оръжие по цял свят. В Древен Китай, например, всяка армия разполагала с няколко огромни барабана, като звуците, които те издавали, повдигали духа на войниците и всявали ужас сред враговете им. Удрянето им целяло да имитира сърдечния ритъм, засилвайки чувството за тревожност у тези, които ги чуват. Подобна тактика използвали и монголите. С приближаването на техните войски, ехтящият звук, идващ от барабаните, често предизвиквал паника сред противниците им. Зулуските воини в Южна Африка на свой ред използвали сложни ритми, с които комуникирали помежду си и сплотявали редиците си. В повечето случаи те били съпроводени от песни и бойни викове, засилващи психологическия ефект. Дори и в наши дни звукът от барабани може да предизвиква известно напрежение, показвайки как това древно „оръжие“ продължава да резонира в съвременната култура.

  • Викингският лур

Викингите са известни като жестоки и безстрашни воини, които постоянно извършвали набези и били истински кошмар за всеки, проявил неблагоразумието да се изправи срещу тях. Едно от оръжията, използвани от викингите, представлявало музикален инструмент, наречен лур – рог, най-често направен от дърво, който издавал дълбок и силен звук. Той се чувал на големи разстояния и сигнализирал за предстоящо нападение. С негова помощ, те предизвиквали паника сред населението на крайбрежните села, които възнамерявали да опустошат – нещо, което е описано в голям брой исторически извори. Лур не само затвърдил репутацията им на безмилостни бойци, но и представлявал изключително полезно средство за комуникация, с което екипажите на корабите координирали своите действия.

  • Класическата музика и концлагерите

По време на Втората световна война, класическата музика се превърнала в средство за психологически тормоз в нацистките концентрационни лагери. Затворниците били принуждавани да свирят на различни инструменти или да пеят, докато съкилийниците им били екзекутирани. В Аушвиц, например, еврейски хор изпълнявал „Аве Мария“ на Франц Шуберт или симфониите на Лудвиг ван Бетовен, създавайки смразяваща атмосфера, съчетаваща красотата на тези музикални произведения и ужасите на Холокоста. По този начин нацистите искали да създадат усещането, че масовите убийства са нещо напълно рутинно. Те също така използвали музиката, за унижават затворниците, принуждавайки ги да пеят немски патриотични творби или подигравателни песни. Всеки, който се осмелявал да се противопостави на нарежданията на надзирателите, бил разстрелван на място. Години след края на Втората световна война, оцелели от Холокоста споделили, че вече не могат да слушат някои музикално произведения, които преди това им били любими, тъй като им напомняли за преживените от тях ужаси.

  • Операция „Блуждаеща душа“

В хода на войната във Виетнам, американската армия използвала различни тактики, за да срине бойния дух на своите противници. Сред тях е операция „Блуждаеща душа“. В основата ѝ стои едно поверие, в което вярвали редица жители на азиатската страна. Според него, ако човек, който умре, не бъде погребан и почетен от своите близки, то душата му няма да може да напусне нашия свят и ще бъде обречена на вечни мъки. В опит да се възползват от въпросното суеверие, американските войници започнали да излъчват аудиозаписи с помощта на високоговорители, съдържащи зловещи звуци, призрачни ридания и викове за помощ. Това се случвало предимно през нощта, а сред най-често използваните послания били изречения като „Братко, прибирай се вкъщи, преди да е станало твърде късно“ и „Защо умря толкова далеч от семейството си“. Дали операция „Блуждаеща душа“ постигнала своята цел или не е въпрос, на който и до днес няма категоричен отговор.

  • Залавянето на Мануел Нориега

1989 г. се оказала повратен момент в живота на тогавашния панамски диктатор Мануел Нориега. Именно тогава неговият основен покровител – САЩ, се превърнали в най-големия му враг. Американският президент Джордж Буш-старши го обявил за наркотрафикант номер едно и дал началото на военна операция с кодово име "Справедлива кауза". Тя била планирана отдавна, а конкретният повод за започването ѝ станало убийството на морски пехотинец в столицата Панама. Нориега потърсил убежище в посолството на Ватикана, но американски войници обсадили сградата. За да го накарат да излезе от нея, те прибягнали до една необичайна стратегия – разположили мощни високоговорители около зданието и започнали да пускат силна музика (предимно рок – стил, който Нориега ненавиждал). Денонощният шум лишил диктатора и персонала на посолството от сън – нещо, заради което Ватиканът отправил остри критики срещу САЩ. В крайна сметка, военните постигнали своята цел. Нориега издържал на психоатаката една седмица, след което се предал. Случилото се показало как несмъртоносни средства могат да бъдат използвани за постигането на военни цели и до днес е сред най-извесните примери за използването на музика като оръжие.

  • Войната с тероризма

След атентатите в САЩ, извършени на 11 септември 2001 г., ЦРУ започнало да използва силната музика като средство за оказване на психологически натиск над задържани терористи по време на разпит. Подобна стратегия била използвана в затвора, намиращ се на територията на американската военноморска база в кубинския град Гуантанамо. Екстремистите били вкарвани в малки помещения, в които била пускана оглушителна музика. Въпросните „сесии“ продължавали с часове и дори дни, като сред най-често използваните песни била Enter Sandman на „Металика“. По този начин, разпитващите подлагали терористите на огромен стрес, лишавайки ги от сън и предизвикайки чувство на дезориентация. Прилагането на въпросния метод, както и други противоречиви практики, станаха повод за разпалени дебати относно използването на музиката като средство за мъчение. Въпреки възмущението на много хора и критиките, отправени от правозащитни организации, представители на ЦРУ нееднократно защитиха тези действия, обяснявайки, че са били необходими за защитата на националната сигурност на САЩ.

Още от автора:

Република Сръбска – бурето с барут, което може да избухне съвсем скоро

Непостижима цел ли е мирът в Украйна

Шокиращата история на най-корумпирания държавен лидер в историята

Единството като непостижима цел: Застрашено ли е бъдещето на ЕС

Тръмп срещу Зеленски – скандалът, който раздели Запада на две

Кой ще спечели войната в Украйна

Климатичната криза, която заплашва бъдещето на човечеството

Изборите в Германия и неясното бъдеще на Европа

Държавите, които поеха доброволно по пътя на диктатурата

Как Европа се оказа изолирана от преговорите за Украйна

Секретните военни бази в САЩ, за които повечето хора дори и не са чували

Един век по-късно – събитията, които промениха света

Успехи и провали – какво е наследството на Байдън

„Последният диктатор в Европа“ отива на избори

Задава ли се разрив в отношенията между САЩ и Германия

Непостижима цел ли е присъединяването на Турция към ЕС

Неизбежната промяна в отношенията между САЩ и Куба

Най-сериозните икономически проблеми, пред които Тръмп ще се изправи

Операция „Вълшебният свирач“ - как Великобритания евакуира 800 000 деца за три дни

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 1 минута

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 2 минути

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 7 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 7 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 8 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 9 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 9 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Свят Преди 10 часа

Руските власти набират 30 000 до 40 000 души в армията всеки месец

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 11 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 12 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 13 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 13 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 14 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 14 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 14 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 14 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили