4

М истериозните отношения на Михаил Булгаков със съветската власт и по-специално с Йосиф Сталин отдавна се смятат за резултат от естетическата оценка на диктатора за ранното творчество на писателя. В епохата на Сталиновия терор Булгаков избягва бурните 30-те години на ХХ век сравнително невредим, тъй като никога не е арестуван, камо ли екзекутиран.

Това не означава, че Булгаков не е имал труден живот по време на Сталиновия режим - натискът, оказван върху него от държавата, почти сигурно е изострил основни здравословни проблеми, които са довели до ранната му смърт. Бруталните атаки срещу творчеството му също са причинили финансови и психологически трудности и са довели до това, което той нарича свое "унищожение".

Въпреки това, той е пощаден от по-жестоки преследвания (като тези, с които се сблъскват много негови съвременници), въпреки факта, че творчеството му включва остра критика на комунизма и Съветския съюз, както и факта, че Булгаков е недвусмислен в антисъветската си политика.

Макар че всеки опит да се придаде твърде голяма рационалност или логика на решенията на Сталин по време на чистките е невъзможен, има някои фактори, които правят впечатление.Тези фактори включват естеството на сатирата на Булгаков и взаимодействието му със съветската държава, статута му на политически аутсайдер и връзките му с чужденци в Съветския съюз и извън него.

"Ръкописите не горят."

.
Източник: Getty images/ iStock

Тази емблематична реплика превръща "Майстора и Маргарита" на Михаил Булгаков в основна част от руския литературен канон. Тя се цитира постоянно, както на оригиналния си език, така и във всички свои преводи. Непосветените читатели може би ще се изненадат да разберат, че тези думи са изречени от Дявола, който в романа възкресява и връща изоставения писмен проект на главния герой след опит да го унищожи в пожар.

Това е алегорична размяна между нашия и онзи свят, която показва, че дори свръхестествените същества не притежават инициативата да потушат силата на човешкото творчество. Както Дяволът на Булгаков - маскиран като чуждестранен професор и действащ под името Воланд - внушава чрез простите си думи, истинските шедьоври ще оцелеят и ще се издигнат от опитите за унищожение като митичния феникс, както доказва самият "Майстора и Маргарита", излязъл непокътнат от катастрофалния пламък на съветската цензура и дори успява да бъде издадена през 1967 г. През май – юни 1938 г. пълният текст на романа е отпечатан за първи път. Авторската редакция продължава почти до самата смърт на писателя, който умира през 1940 г.

Не е благосклонна съдбата и към друга творба на Михаил Булгаков - "Животът на г-н Дьо Молиер". При нея се засяга темата за конформизма на Жан-Батист и услужливостта му към Краля-слънце, който го е покровителствал, която явно е вълнувала дълбоко Булгаков, защото и пиесата му "Съзаклятието на лицемерите" е посветена на нея.  Поради асоциациите с режима на Сталин и това произведение на Булгаков не е било публикувано, докато той е още жив. 

Първоначалният път на "Майстора и Маргарита" към публикуване е донякъде загадъчен. Следвайки болезнения и естествен цикъл на живота, раждането му започва на смъртно легло. Третата съпруга на Булгаков, Елена, която го вдъхновява за отмъстителния характер на Маргарита, се заклева пред леглото на страдащия Булгаков - той умира на 10 март 1940 г. на 48-годишна възраст - че ще превърне неговия magnum opus в мисия на живота си; ще надделее над потисничеството.

Но за съжаление, за разлика от измислената Маргарита, Елена не е имала достъп до съчувстващ кръг от демони, които да ѝ предложат силата да събуди изгубената мечта на своя любим. Тя е била човешка жена и е получила съвсем човешки, предупредителни съвети от близкия приятел на Булгаков Павел Попов, както е записано в читателското приложение към романа на Дж. А. Къртис:

"Колкото по-малко хора знаят за романа, толкова по-добре - пише Попов на Елена, - майсторството на един гений винаги ще си остане майсторство, но в момента романът би бил неприемлив. Ще трябва да минат 50-100 години."

Както посочва Къртис, прогнозата на Попов се разминава с около тридесет години. За издаването на книгата са били необходими двадесет години. Но две десетилетия все още са дълъг период от време, в който един роман може да остане в нелегалност, подобно на престъпник, който избягва закона.

Това, което прави романа толкова неприемлив за съветската цензура, е не само изобразяването на нерегламентирана женска сила и сексуалност, но и представянето на СССР, който съществува паралелно с небесните сфери на отвъдното.

Един от основните принципи на Съветския съюз е твърдата светска позиция - от гражданите се очаква да бъдат лоялни първо към своята комунистическа суперсила, а след това към своята вяра, ако изобщо вярват в институцията на религията. 

Това, което "Майсторът и Маргарита" се осмелява да представи, е една Москва от 30-те години на ХХ век, подложена както на паранормални явления, така и на всеобхватно християнско-библейско присъствие, безпомощна да спре или пренебрегне нито едно от тях.

Държавата в нито един момент от книгата не е представена като висша сила - основна заплаха за свръхмодерната правителствена програма - и затова Елена се оказва неспособна да изпълни обещанието си да публикува книгата своевременно. Дори директното писмо до Сталин, който се е възхищавал на писателския талант на Булгаков, не допринася за придвижването на нещата.

Това, което Елена прави обаче, е да запази и защити ръкописа като запазена част от наследството на своя съпруг-автор, а през 1963 г. тя старателно редактира и препечатва нова версия на ръкописа - акт на отдаденост и постоянство, който я нарежда сред великите гениални съпруги в историята.

През годините между завършването и публикуването на "Майстора и Маргарита" съществуването му се превръща в нещо като публична тайна в руските литературни среди.

През 1966 г. списание "Москва" взема дръзкото решение най-накрая да публикува "Майстора и Маргарита", но тази версия е цензурирана до безобразие, а много от хитроумните послания на Булгаков изчезват в процеса на издаване. Изчезва например сексуалната свобода на Маргарита, както и подигравката на Булгаков с корупцията и некомпетентността на СССР като комунистическа държава. За да може книгата да бъде публикувана в пълния си, несъкратен блясък, тя трябва да бъде изнесена контрабандно в чужбина.

Издателството Eesti Raamat в Естония може да се похвали, че през 1967 г. излиза първото нередактирано издание, но трябва да се отбележи, че това е само превод. Публикувано на естонски, а не на руски, то, за съжаление, не може да се тълкува като собствения глас на Булгаков.

Естествено, романът предизвиква полемика и масово недоумение, когато съгражданите на Булгаков успяват да се сдобият с публично достъпни копия, които не са били филтрирани от цензурата или изгубени в превода. Трябва да се признае, че това е странна книга и, както обяснява Стефан Лавъл, "читателите, свикнали със съветската класика, не са били подготвени да разтълкуват сложната мрежа от символи и сюжетни нива на романа, необичайното отношение към времето, използването на ирония и фантастика, както и препратките към християнството и мита".

Майсторът и Маргарита е толкова различна от праволинейните битови спорове на Лев Толстой и Антон Чехов или от относителните трагични романи на Александър Пушкин. Днес той се приема като един от най-добрите романи, излезли от политическото безпокойство на ХХ век, като съвременната читателска аудитория е по-добре подготвена да признае достойнствата му. 

"Ръкописите не горят", наистина, дори тези създадени по времето на Сталин.

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Голям пожар край Божурище

Голям пожар край Божурище

България Преди 28 минути

Изпратен е и автомобил, измерващ замърсяването на въздуха

Националният алианс в Турция се разпадна

Националният алианс в Турция се разпадна

Свят Преди 36 минути

Угур Пойраз: Всички съюзи са предизборни и когато изборите приключат, всички съюзи изчезват

Демерджиев: 160 полицаи охраняват лица, които се съмнявам да имат нужда

Демерджиев: 160 полицаи охраняват лица, които се съмнявам да имат нужда

България Преди 2 часа

Към момента 16 патрула плюс още 2 охраняват тези лицата

Сирия

Двама души са загинали, а 49 са ранени по време на сватба в Сирия

Свят Преди 2 часа

На сватба в централната сирийска провинция Хомс вчера е възникнал конфликт между два враждуващи клана, който ескалирал в сблъсък, като са се хвърляли ръчни гранати и е имало и стрелба

Природният газ поевтинява с 15% през юни

Природният газ поевтинява с 15% през юни

България Преди 3 часа

Основен фактор за това е устойчивата тенденция за намаление на борсовите индекси на международните газови пазари и по-ниското потребление

Жесток побой на мъж в Банско

Жесток побой на мъж в Банско

България Преди 4 часа

След незабавни издирвателни действия е разкрит извършителят - 33-годишен от Банско

<p>Механизмът за разследване на главния прокурор стана закон</p>

Крум Зарков подпечата механизма за разследване на главния прокурор

България Преди 4 часа

В срок до три месеца избират нов Висш съдебен съвет

Доналд Тръмп

CNN: Тръмп признава в запис, че разполага със секретен документ за атака срещу Иран

Свят Преди 4 часа

Той съдържал собствения план на генерал Марк Мили да атакува Иран, разполагайки огромен брой войски

ЕК започва наказателни процедури срещу България

ЕК започва наказателни процедури срещу България

България Преди 4 часа

Процедурите са в областта на прането на пари, борбата с измамите със средства от ЕС, качеството на въздуха и морската безопасност

Главният прокурор Иван Гешев

Главният прокурор върна предложението за свалянето на имунитета на Делян Добрев

България Преди 4 часа

Мотивът е, че не е достатъчно мотивирано и не е придружено с необходимия обем материали

НЗОК лого Здравна каса

БЛС и НЗОК се споразумяха за лимита при направленията

България Преди 4 часа

Към момента нищо не сме приели, уточни Мавров и посочи, че се обсъжда облекчаване на лекарите по отношение на санкциите, като предстои да се доуточни кое нарушение ще се възприеме като първи случай

Затвор за бивш преподавател от СУ, изнасилил мъж

Затвор за бивш преподавател от СУ, изнасилил мъж

България Преди 4 часа

Казал, че е служител на ДАНС, и го бил с колан

Лена Бориславова

Лена Бориславова: Обявена е война на парламента

България Преди 4 часа

Бориславова: Не бива да вярваме, че сегашната война на Гешев е дългосрочното решение

Окончателни резултати: Ердоган печели президентските избори в Турция с 52%

Окончателни резултати: Ердоган печели президентските избори в Турция с 52%

Свят Преди 5 часа

Той се изправи на балотажа в неделя срещу кандидата на опозиционния Национален алианс Кемал Кълъчдароглу

Радев към Рюте: Очакваме съдебната реформа в България да промени позицията на Нидерландия за Шенген

Радев към Рюте: Очакваме съдебната реформа в България да промени позицията на Нидерландия за Шенген

България Преди 5 часа

Това заяви президентът, който в Молдова разговаря с нидерландския министър-председател

Трифонов за сблъсъците в НС: Жалки хорица, препълнени от стремеж към власт, слава и пари

Трифонов за сблъсъците в НС: Жалки хорица, препълнени от стремеж към власт, слава и пари

България Преди 6 часа

Това, което се случи сутринта в българския парламент, не е само срамно, то е омерзително, коментира лидерът на ИТН