С лед месеци еуфория и големи очаквания през тази година сгъваемите смартфони най-сетне започнаха да стават реалност. Тази реалност обаче се оказа малко по-горчива и охлади ентусиазма, а проблемите на Galaxy Fold на Samsung доведоха дори и до отлагането на продажбите на модела. Всичко това изглежда като предначертаване на края на амбициозните сгъваеми устройства, но така ли е наистина?

Samsung отлага дебюта на Galaxy Fold заради проблемите

Проблеми с качеството вгорчиха старта на Galaxy Fold

Сгъваемите смартфони са блян на индустрията от години. Компаниите отделят доста време и ресурси в тяхната разработка и действително постигнаха доста, като очакванията са, че ще има още модели, които ще се появят през тази година.

Galaxy S10+ е "телефонът за всичко" на Samsung (ревю)

Samsung иска да събуди пазара с Galaxy Fold и S10

Първоначално всичко изглеждаше доста атрактивно и за потребителите. Все пак кой не би искал да има удобно, компактно устройство, което е лесно за пренасяне и с едно движение може да се разгъне и да стане по-голямо и практично за работа.

Ясно беше, че цената на тези устройства в началото ще бъде висока. Тя обаче се оказа доста по-висока и от най-смелите прогнози. Galaxy Fold е на цена от 2000 долара и нагоре, в зависимост от версията. А Mate X на Huawei е още по-скъп - 2600 долара.

Това направи тези устройства далеч от достъпни за масовия потребител. Компаниите побързаха да успокоят потребителите и да кажат, че това все още е нова технология и е нормално тя да бъде скъпа, но с времето ще поевтинее и сравнително скоро ще има модели с по-достъпни цени.

Ново поколение чипове подобрява смартфоните

Високата цена на първите модели обаче допълнително вдигна очакванията към тези устройства. Те може и да са първата пазарна версия на нова технология, но при подобна цена очакванията от тези, които могат да си я позволят, ще са много високи.

Реалността обаче е по-различна

През тази седмица Samsung обяви, че отлага старта на продажбите на Galaxy Fold. Причината е поредицата от съобщения за повредени тестови устройства, които са били изпратени до много медии. Броят на повредените устройства остава неизвестен, но със сигурност се оказа достатъчно голям, за да предизвика голям отзвук.

Huawei отговаря на Samsung със своя сгъваем смартфон

При това не става дума за един и същи проблем. Тествалите устройствата съобщиха за поне три различни причини за сериозното или пълното увреждане на смартфона. Samsung отделно обяви, че някои от върнатите тестови устройства са имали и следи от падания.

Всичко това показва, че Galaxy Fold има слабости, които трябва да бъдат отстранени. Samsung обяви същото и отложи продажбите докато не направи нужните подобрения в качеството на устройството

Последствията от гафа

Очакваната първосигнална реакция е, че "сгъваемите смартфони бяха до тук". Дори и в някои специализирани издания имаше подобни коментари, че провалът на Galaxy Fold слага край на тази пазарна ниша и никой няма да иска да си купи подобно скъпо, но чупливо устройство. Други сравниха сгъваемите смартфони с 3D телевизорите - много големи очаквания, но накрая са нищо особено.

Държим ли бъдещето в ръцете си с Huawei Mate X

Въпреки това има известни разлики. При сгъваемите телефони действително има доза практичност и полезност. Освен това не се изискват жертви от потребителя, т.е. да носи допълнителни аксесоари или да чака дълго време за подходящо и съвместимо съдържание. А тествалите здрави бройки на Galaxy Fold съобщиха, че телефонът действително може да работи добре и има какво да предложи от гледна точка на практичност и софтуер. Краткият опит на Vesti.bg с ранна версия на Mate X на Huawei също показва, че този тип устройства имат голям потенциал.

Huawei Mate X
Huawei Mate X Източник: Vesti.bg

Къде е Apple?

Покрай целия шум около сгъваемите телефони липсва името на Apple - компанията, която създаде днешната интерпретация на смартфона и го превърна в пазарен хит. Този път Apple извади късмет.

Компанията традиционно не бърза да представя нови продукти. Затова често е обвинявана, че изостава от останалите и губи пазар, защото не предлага най-новите технологии. Ако Galaxy Fold нямаше проблеми и отзивите бяха само положителни, то Apple отново щеше да бъде критикувана, че пак е пропуснала момента да поведе пазара и пак разчита само на старите си постижения.

Смартфоните от висок клас вече са само за избрани

Но тъй като Galaxy Fold подчерта основното притеснение към сгъваемите телефони, а именно здравината им, сега Apple е хвалена от мнозина, че умело и търпеливо разработва своята версия на подобно устройство, не бърза и чака технологията да се усъвършенства достатъчно преди да се впусне в нея. И действително, за сега очакванията се, че сгъваем телефон може да има от Apple най-рано следващата година, ако не и по-късно.

Какво предстои

Проблемите на Galaxy Fold най-вероятно няма да сложат край на този тип телефони. Те са неизбежна стъпка от еволюцията на мобилните устройства. Случилото се с Galaxy Fold по-скоро ще доведе до стягане на редиците.

Сега всички производители осъзнават, че не трябва да прибързват. Отзивите показват, че все още има интерес към тези устройства, но очакванията на всички са, че те ще работят дори на по-високо ниво от сегашните топ смартфони. А това означава, че вероятно част от очакваните модели ще се забавят, като доста компании със сигурност ще използват уязвимостта на Samsung, за да рекламират своите алтернативи.

iPhone губи инерция, идва ли краят на ерата на Apple

Така че сгъваемите смартфони все още не са се запътили към своя край. Те може да позабавят своя очакван бърз възход, но няма да се откажат.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха близо 48 кг кокаин за 4.4 млн. евро на "Капитан Андреево"

Задържаха близо 48 кг кокаин за 4.4 млн. евро на "Капитан Андреево"

България Преди 7 минути

Камионът пътува от Белгия през България за Турция

UDIH демонстрира реални AI решения за комуналния сектор в партньорство с Фондация Konrad Adenauer, BESCO и Института за икономическа политика

UDIH демонстрира реални AI решения за комуналния сектор в партньорство с Фондация Konrad Adenauer, BESCO и Института за икономическа политика

Любопитно Преди 11 минути

По време на панела участниците демонстрираха в реално време създаването на работеща платформа за подаване на сигнали от граждани

<p>Беларус започна&nbsp;учения за използване на ядрено оръжие</p>

Беларус започна учения за използване на ядрено оръжие с участието на Русия

Свят Преди 46 минути

В маневрите участват ракетните войски и военната авиация

Прокуратурата разследва пенсионер, стрелял по деца от терасата си във Велико Търново

Прокуратурата разследва пенсионер, стрелял по деца от терасата си във Велико Търново

България Преди 55 минути

Две деца са с леки наранявания, назначена е психиатрична експертиза

Мисия „Евровизия“: Готова ли е България за домакинството през 2027 г.?

Мисия „Евровизия“: Готова ли е България за домакинството през 2027 г.?

България Преди 1 час

Зали, хотели, милиони евро бюджет и „Евровизионни селища“ – какво всъщност означава за страната ни да бъде домакин на най-голямото шоу в света

Румен Радев назначи четирима нови заместник-министри в кабинета

Румен Радев назначи четирима нови заместник-министри в кабинета

България Преди 1 час

Промените засягат транспортното, регионалното, социалното и външното министерство

Доналд Тръмп

Тръмп „взриви“ мрежите с фалшива снимка на арестувано извънземно

Свят Преди 1 час

Президентът пусна кадри от изкуствен интелект веднага след като Пентагонът разсекрети досиетата за НЛО. Потребителите се питат дали това е истинско разкритие, или просто най-големият трол в историята

Сърцераздирателен момент на "Евровизия": Певецът Сам Батъл бил оставен сам на британското сепаре

Сърцераздирателен момент на "Евровизия": Певецът Сам Батъл бил оставен сам на британското сепаре

Свят Преди 1 час

Британският участник в "Евровизия" бе забелязан да седи сам в огромната арена във Виена, което предизвика вълна от реакции и въпроси защо останалата част от британската делегация не е с него

Новата супердвойка: Ким Кардашиян и Луис Хамилтън вече не се крият

Новата супердвойка: Ким Кардашиян и Луис Хамилтън вече не се крият

Любопитно Преди 1 час

Романтичен следобед със сърф в Малибу и първата им обща снимка в социалните мрежи изкараха наяве дълго пазената тайна. Ким Кардашиян и Луис Хамилтън вече не се крият от обективите, а медиите говорят за новата гореща двойка

Победителят на Евровизия 2026 DARA

Тайната на „Евровизия“: Глобални продуцентски картели и лагери за хитове диктуват победителите

Любопитно Преди 1 час

Зад блясъка, конфетите и триминутните изпълнения на сцената се крие една от най-строго пазените и печеливши тайни на модерната музикална индустрия – международните фабрики за хитове

Казусът „Израел срещу Русия“: „Евровизия" е изправена пред трудни въпроси относно участието на страните

Казусът „Израел срещу Русия“: „Евровизия" е изправена пред трудни въпроси относно участието на страните

Свят Преди 1 час

Разследване на „Ню Йорк Таймс“ разкри кампания на Израел за узурпиране на вота, докато EBU се оправдава пред обществените медии защо е изгонил Русия, но не и Тел Авив

Неловкият селфи момент на Илон Мъск с китайски милиардер в Пекин

Неловкият селфи момент на Илон Мъск с китайски милиардер в Пекин

Свят Преди 1 час

Няколко секунди неловкост между Илон Мъск и Лей Дзюн, основател на технологичния гигант Xiaomi, взривиха социалните мрежи в Китай. Потребителите съзряха лична драма и ожесточено съперничество зад кадрите от държавния банкет в Пекин

Руски дрон удари китайски кораб в Черно море

Руски дрон удари китайски кораб в Черно море

Свят Преди 1 час

Плавателният съд е превозвал товар за пристанище в Украйна

Мъж е задържан за палеж на пет автомобила и валяк в Белослав

Мъж е задържан за палеж на пет автомобила и валяк в Белослав

България Преди 2 часа

Полицията във Варна разследва умишлен пожар с тежки щети Белослав

<p>DARA:&nbsp;Няма магия - има по 9 часа работа на ден и никаква омраза</p>

DARA след историческия триумф на „Евровизия“: Няма магия – има по 9 часа работа на ден и никаква омраза

България Преди 2 часа

Тя сподели, че ако не е бил съпругът ѝ, е нямало да участва в конкурса

Пищна сватба: 16-годишната дъщеря на Тайсън Фюри се омъжи в рокля с 15-метров шлейф

Пищна сватба: 16-годишната дъщеря на Тайсън Фюри се омъжи в рокля с 15-метров шлейф

Любопитно Преди 2 часа

Най-голямата дъщеря на боксовата легенда Тайсън Фюри, Венецуела, каза „Да“ на годеника си Ноа Прайс. Пищната церемония на остров Ман събра куп знаменитости, 18 шаферки, екип на Netflix и завърши с екстравагантно парти въпреки дъждовното време