Н ерон е един от най-скандалните и противоречиви императори в историята на Римската империя. Той най-често е определян като жесток и развратен тиранин, отговорен за извършването на редица убийства, включително тези на майка му и неговия доведен брат. Именно по време на неговото управление започнали и гоненията срещу християните.

Мнението за Нерон в голяма степен се основава на разказите на негови съвременници, повечето от които го представят в крайно неблагоприятна светлина. Някои историци обаче поставят под съмнение достоверността на тези източници и смятат, че Нерон всъщност имал немалко положителни черти. По думите им това обяснява защо той се радвал на завидна популярност сред простолюдието, особено в източните провинции на империята.

Големият пожар в Рим

Един от най-мрачните моменти в историята на Рим е големият пожар от 64 г. Пламъците избухнали в нощта на 18 срещу 19 юли в постройки, разположени в близост до Големия цирк. Стотици хиляди души загинали или загубили домовете си. По това време Нерон не бил в града, но когато разбрал за случилото се, веднага се завърнал, за да помогне на пострадалите. Въпреки славата му на жесток тиранин, императорът всъщност положил големи усилия, за да помогне на жителите на Рим. Той организирал спасителни групи и осигурил храна за нуждаещите се. Нерон също така отворил вратите на дворците си за бездомните хора.

След пожара, който бушувал в продължение на 6 дни и 7 нощи, императорът разработил градоустройствен план за възстановяването на Рим. В него било отбелязано, че всички новостроящи се сгради трябва да бъдат каменни, а не дървени. Освен това било въведено правило за задължително отстояние между постройките, както и изискване за минимална широчина на улиците. Мерките имали за цел да минимизират пораженията при евентуалното избухване на нов пожар.

Въпреки усилията на Нерон да помогне на пострадалите и да подобри условията на живот в Рим, много хора смятали, че именно той стои зад избухването на катастрофалната огнена стихия. Древноримският историк Светоний дори заявил, че подпалвачите били инструктирани какво да правят лично от императора. Според противниците на Нерон по време на пожара той бил облечен в театрален костюм и свирел на арфа, докато рецитирал поема за гибелта на Троя.

Съвременните историци са по-склонни да вярват на думите на друг древноримски историк – Тацит, който опровергава слуховете за подобно поведение на Нерон. Самият император пък обвинил за пожара християните, в резултат на което започнали масови гонения, а много хора били екзекутирани.

Данъчни реформи

По време на управлението си Нерон извършил значителни реформи, с които се опитал да стабилизира икономиката на империята. Той наложил ограничения върху размерите на глобите и се опитал да премахне всички косвени данъци. Сенатът обаче разкритикувал идеята на Нерон и го обвинил, че по този начин ще доведе Рим до банкрут. Като компромис, данъците били намалени от 4,5 на 2,5%. Редица съвременни историци на свой ред смятат, че благодарение на политиката, водена от императора, били открити много нови работни места.

За да намали цените на храните, Нерон решил да освободи от данъци търговските кораби. Освен това, той прехвърлил отговорността за събирането на финансовите задължения към комисионери, тъй като бирниците, които изпълнявали тази функция до този момент, били постоянно обвинявани, че се отнасят твърде жестоко с бедните. След избухването на големия пожар обаче Нерон бил принуден да увеличи данъците, тъй като се нуждаел от значителни средства за възстановяването на Рим.

Почитател на изкуството и спорта

Нерон обичал изкуството и отделял значителни средства, за да спонсорира различни творци. Самият той също се изявявал като артист, което често предизвиквало присмех и негодувание сред гражданите на Рим. Императорът редовно пеел, а освен това съчинявал песни и стихове. Запазени са няколко фрагмента от негови произведения.

Предполага се, че първата публична изява на Нерон била в Неапол. Светоний твърди, че след изпълнението му, силно земетресение сринало театъра, в който пял. Императорът също така участвал в редица конкурси, които неизменно „печелил“. В повечето случаи неговата публика била принуждавана да го аплодира, но според някои той действително притежавал известен музикален талант. Самият Нерон се смятал за гениален творец. Показателни за самочувствието му са неговите последни думи: „Какъв велик артист умира!“

Императорът бил любител и на спорта. Той непрекъснато организирал състезания, както и големи гладиаторски борби. Нерон обожавал надбягванията с колесници и дори взел участие в подобна надпревара по време на Олимпийските игри през 67 г. Състезателите имали право да използват по четири коня, но това ограничение не се отнасяло за императора. По тази причина неговата колесница била теглена от десет коня. Въпреки това неговото представяне се превърнало в истинска катастрофа. Малко след началото на състезанието Нерон изгубил контрол над колесницата и получил тежки наранявания, докато се опитвал да завие. Въпреки това той успял да спечели надпреварата, тъй като никой не се осмелил да го изпревари.

Войната с Партското царство

Някои историци смятат, че въпреки всичките му негативни черти Нерон всъщност бил опитен политик. Като доказателство в подкрепа на тезата си те изтъкват мирното споразумение, което той сключил с един от най-опасните противници на Римската империя – Партското царство.

В основата на конфликта между тях било желанието им да утвърдят влиянието си в района на Армения. През 62 г. римските войски нахлули в Алиабене. В отговор партите започнали да подготвят нападение срещу Сирия. Въпреки призивите да продължи войната, Нерон решил да потърси друго решение. В резултат, през 63 г. бил подписан мирен договор.

По силата на сключеното споразумение, Тиридат I станал арменски цар, но като васал на императора. През 66 г. той пристигнал лично в Рим, където бил коронясан от Нерон на тържествена церемония. Тиридат I също така бил обявен за приятел на империята и получил богати дарове. Мирът, сключен през 63 г., се счита за важен политически успех на Нерон, който увеличил значително неговата популярност в източните провинции. Условията на договора пък били спазвани в продължение на повече от половин век.

Още от автора:

Кръвосмешение, заговори, убийства: Кървавият път на една владетелка 

Възмутените жени, които се опълчиха на краля на Франция 

Ужасяващите фобии на "безстрашните" диктатори

Чингис хан, Клеопатра, Атила... Загадките на изчезналите гробници

Бронзовият гигант, който не знаеше, че е робот

Църквата на Сатаната: 9 гряха и 11 задължителни правила

"Носоотрязаният" император, провъзгласил хан Тервел за "кесар"

От Месалина до Гала Плацидия: Кои са жените, управлявали Римската империя

Той е един от най-жестоките диктатори в историята на Европа

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 7 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 7 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 10 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 11 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 13 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 13 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 13 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 13 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 13 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 14 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 14 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 14 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 14 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 15 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала

На финала сме за картовите разплащания в евро

На финала сме за картовите разплащания в евро

България Преди 15 часа

В евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите

<p>Май започва със студено време&nbsp;🥶</p>

Май започва със студено време 🥶

България Преди 15 часа

От 2 до 33 градуса ще са температурите през месец май