54

С лед месеци на военен блокаж в Либия, подкрепените от Турция сили на международно признатото правителство в Триполи, започнаха контраофанзива срещу частите на генерал Халифа Хафтар, които атакуват столицата от близо година. Събитията в Либия от последните седмици, привличат вниманието на международните наблюдатели. Използването на високи технологии като дроновете, показват как биха се водили битките в близкото бъдеще не само в Близкия изток, а и по света. Новият етап от войната в Либия извади на преден план турската кампания за местно производство на дронове, като Анкара е вече в топ три на страните, които произвеждат и използван дронове при военни операции. За Русия, последната седмица беше трудна и показа несъвършенства във военната й индустрия: само за няколко дни турски дронове унищожиха произведени в Русия ПВО системи, дадени на Хафтар.

Турция подготвя над 3000 наемници за войната в Либия

Силите на правителството в Триполи не са имали скоро по-добър период от сегашния. След като през април 2019 подкрепеният от Франция, Русия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) генерал Халифа Хафтар стартира военната си кампания за превземането на либийската столица, Триполи беше подложен на редица бомбардировки, а правителствените сили едвам удържаха фронтовите линии.

Сега, обаче, събитията показват обръщане на серията от успехи. Използвайки турски дронове, предоставени от Анкара вследствие на постигнатите миналата есен споразумения, правителствените сили атакуваха редица постове на Хафтар. По този начин, силите на Хафтар загубиха много военна техника – особено тежки са пораженията по руските системи „Панцир“ С-1. Тези ПВО системи бяха рекламирани от Москва като високотехнологичен отговор срещу натовски самолети и дронове. Това не се случи – само за два дни бяха унищожени седем подобни системи, като някои от тях бяха дори с включен радар. Унищожени бяха и заглушителни системи като „Красуха“.

СЗО: COVID-19 може да убие 190 000 в Африка за година

Постепенно, либийските правителствени сили започнаха да връщат под свой контрол важните крайбрежни градове около границата с Тунис. Успешни офанзиви бяха извършени и навътре в посока източна и южна Либия. Крепостите на Хафтар -  градовете Тархуна и Бани Уалид, където има разположени и руски наемници от „Вагнер“ – са обсадени и има данни за изтегляне на руски сили от района. Най-тежкото поражение за силите на генерал Хафтар беше падането на най-важната либийска военновъздушна база, „Ал Уатия“. Тя е разположена южно от Триполи, а завземането й разтревожи страните, подкрепящи Халифа Хафтар. 

"Шугалей" – филмът, който не разказа всичко за ролята на Русия в Либия

Имайки предвид залога, ОАЕ и Русия, които в момента са най-важните поддръжници на генерала, вероятно ще отвърнат на ударите и ще ескалират конфликта с разполагането на военна техника. Пристигането на руски военни самолети в Бенгази, дислоцирани от руската база в Латакия, Сирия, е ясен сигнал за това, а Москва и Анкара рискуват да попаднат в капана на ескалация. Анализаторите често обвързват събитията в Сирия и Либия. Русия и Турция имат редица договорки в Сирия, където действат заедно за поддържане на споразумението за спиране на огъня в северозападната част на страната, постигнато през март тази година. В Либия, обаче, те имат различни политики. Руския щаб видя използването на подобрените турски дронове първо в Сирия, след като в началото на годината при руски удар бяха убити турски войници. В отговор, Анкара извърши редица атаки по силите на Асад, а двете страни избегнаха директна конфронтация след редица отстъпки и компромиси. Либия обаче представлява ново предизвикателство за отношенията между руснаците и турците.

Хафтар основно е поддържан от Русия, ОАЕ, Гърция, Франция и Саудитска Арабия. Отколешният съюзник Египет напоследък стои встрани заради пораженията и се носят слухове, че Кайро смята да подкрепи нов играч в Либия. Въпреки подкрепата, включително на руски, сирийски и судански наемници, Хафтар не успя да превземе Триполи. Турция също изпрати сирийски наемници на страната на правителствените сили, а Средиземно море стана арена на икономически сблъсъци с Гърция, която смята, че споразуменията между Либия и Турция засягат интересите й. Италия, която също подкрепя правителството в Триполи, е все по-активна на терен, защитавайки достъпа на държавната си енергийна компания ENI до огромните ресурси на Либия.

Въпреки обещанията пред Меркел, доставки на оръжия заливат Либия

Последните събития показват как се променя войната като цяло. Турция и Русия използват добре пресметнати ходове, с разполагането на високотехнологично оборудване и наемнически групи, за да избегнат не само директната конфронтация, но и загуби сред своите военни сили. Междувременно, САЩ, които под управлението на Тръмп само наблюдават конфликта в Либия, изразиха опасения от засилването на участие на външни сили във войната. Тези притеснения през миналата седмицата изрази и френският президент Еманюел Макрон. Страната му има директни интереси в Либия, подкрепя Хафтар и контролира европейската мисия за спиране на влизането на оръжия в размирната държава – до този момент неуспешна мисия.  

Какво може да се обърка с отбранителния план на Европа  

Имайки предвид огромните залежи в Либия и сегашната надпревара за достъп до петрола и газта в източното Средиземноморие, силно вероятно е външните играчи да продължат ескалацията. Засега Анкара има най-силно предимство, подписвайки договори в края на 2019 с правителството в Триполи, което обеща право на експлоатация на резервите в Средиземно море.

Битката за природните ресурси на Либия се изостря

Конфликтът в Либия има и още един залог. Още от 2011, Либия е основна отправна точка за африкански бежанци в опита им да достигнат до сигурните европейски брегове. Криминални групи, някои от които ООН свързва с Халифа Хафтар, разширяват мрежите си заради хаоса и трафикът на хора е в разцвет, докато е все по-трудно за хуманитарните организации да оперират на терен.

Последните сблъсъци доведоха до разселването на близо 200 000 души. За външните играчи, Либия е по-важна от конфликтите в Йемен или Сирия заради геополитическите залози и енергийните ресурси. Това е една от причините да се вярва, че войната в Либия скоро няма да бъде спряна посредством мирно споразумение, което ще доведе до хуманитарна криза и увеличаване на бежанците и разселените цивилни. Европейските правителства следят отблизо Либия и имат още едно опасение: подновения бежански поток се случва в момент, когато в Африка се развива все по-силно разпространението на Covid-19.

Коментари 54
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

54 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
След решението на КС може да започне избор на главен прокурор

След решението на КС може да започне избор на главен прокурор

България Преди 9 часа

Проф. Киров отбеляза, че изборът на главен прокурор може да направи нов състав на Висшия съдебен съвет

Отново критична ситуация на границата с Гърция

Отново критична ситуация на границата с Гърция

България Преди 9 часа

Пожарникари, горски служители и военни с пръскачки и лопати опитват да не допуснат огъня на наша територия

Трите сестри, които искат да спасят планетата (ВИДЕО)

Трите сестри, които искат да спасят планетата (ВИДЕО)

Свят Преди 12 часа

Проектът за устойчива мода има икономическо, екологично и социално въздействие

Чакъров заподозря натиск, Пеевски изпрати сигнал

Чакъров заподозря натиск, Пеевски изпрати сигнал

България Преди 12 часа

От НАП категорично отхвърлиха обвиненията, отправени от Чакъров

Престъпност, убийства, трафик на наркотици: Насилието в Еквадор продължава

Престъпност, убийства, трафик на наркотици: Насилието в Еквадор продължава

Свят Преди 12 часа

Експерт посочва, че гражданите са загубили доверието си в парламентарната институция

<p>Пластичен хирург посочи името на най-красивата жена</p>

Определиха Аня Тейлър Джой за най-красивата жена в света

Любопитно Преди 12 часа

Според хирург пропорциите ѝ са 94,66 процента близки до съвършенството

Харви Уайнстийн е в болница с COVID-19

Харви Уайнстийн е в болница с COVID-19

Свят Преди 12 часа

През февруари 2020 г. съдебните заседатели в Манхатън го признаха за виновен по обвинения в изнасилване

Главният секретар на МВР: Няма горящ огън, има тлеене в складовете за фойерверки край Елин Пелин

Главният секретар на МВР: Няма горящ огън, има тлеене в складовете за фойерверки край Елин Пелин

България Преди 13 часа

Калганджиев посочи, че са направени няколко облитания и обливания над горящите складове

Съдът потвърди: Васил Терзиев е кмет на София

Съдът потвърди: Васил Терзиев е кмет на София

България Преди 13 часа

Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд

<p>НС реши - ускоряваме приемането на еврото</p>

Народното събрание реши - ускоряваме приемането на еврото

България Преди 13 часа

Костадинов коментира, че това е национално предателство

КС отсъди за промените в Конституцията

КС отсъди за промените в Конституцията

България Преди 13 часа

Остават в сила приетите промени за съставянето на служебен кабинет

Имение в Дубай, самолет, луксозни коли: Подаръците за сватбата на Амбани

Имение в Дубай, самолет, луксозни коли: Подаръците за сватбата на Амбани

Любопитно Преди 13 часа

Няколко дни след тържеството беше оповестен списък с екстравагантни подаръци, ето какви

Песков за задържането на руснак в Париж: Това е куриозно

Песков за задържането на руснак в Париж: Това е куриозно

Свят Преди 14 часа

В сряда френските власти арестуваха 40-годишен руснак, за когото заявиха, че е замесен в заговор за дестабилизиране на Олимпиадата

<p>Срина се системата на градския транспорт в София</p>

Внимание! Временно е спряно зареждането на превозни документи за столичния транспорт

България Преди 14 часа

От ЦГМ информират, че работят за отстраняването на проблема

Световни лидери призоваха за незабавно прекратяване на огъня в Газа

Световни лидери призоваха за незабавно прекратяване на огъня в Газа

Свят Преди 14 часа

Снощи вицепрезидентът на САЩ оказа натиск върху израелския министър-председател Бенямин Нетаняху

БЧК изпрати хуманитарна помощ на засегнатото население край Елин Пелин

БЧК изпрати хуманитарна помощ на засегнатото население край Елин Пелин

България Преди 14 часа

Два екипа на БЧК са се отзовали на терен след избухването на първия взрив в складовете за фойерверки