П резидентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че прекратяването на огъня между Израел и Иран "вече е в сила" и призова двете страни да не го нарушават, предаде Ройтерс.

"ПРЕКРАТЯВАНЕТО НА ОГЪНЯ ВЕЧЕ Е В СИЛА. МОЛЯ, НЕ ГО НАРУШАВАЙТЕ!", заяви Тръмп в публикация в социалната си мрежа Truth Social.

Иран отвърна на удара, експлозии над Катар

Иранските медии също съобщиха, че прекратяването на огъня с Израел е влязло в сила, отбелязва ДПА.

Според иранската страна Корпусът на гвардейците на ислямската революция (КГИР) е изстрелял 11 ракети по Израел преди този момент. Около 5 ч. сутринта в Израел въоръжените сили на страната са съобщили за подновени ирански атаки. Според израелските медии четирима души са били убити при ирански удар по сграда в южния град Беершеба.

По-рано днес външният министър на Иран Абас Арагчи заяви в X, че "военните операции на нашите мощни въоръжени сили за наказване на Израел за неговата агресия продължават до последната минута". 

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза, че Израел и Иран са се договорили за "пълно и тотално" прекратяване на огъня, което Арагчи първоначално изглежда отрече в публикация в социалните мрежи, заявявайки, че "към настоящия момент НЯМА "споразумение" за каквото и да е прекратяване на огъня или спиране на военните операции".

"Напълно е договорено от и между Израел и Иран, че ще има цялостно и тотално прекратяване на огъня... за 12 часа, след което войната ще се смята за ПРЕКРАТЕНА!", написа Тръмп.

"Ако приемем, че всичко върви както трябва, което ще стане, бих искал да поздравя двете страни, Израел и Иран, за това, че имат Издръжливостта, Смелостта и Интелигентността да сложат край на това, което може да се нарече "12-дневната война", заяви Тръмп в социалната си мрежа.

Преди това американският президент написа в Truth Social, че се надява да "няма да има по-нататъшна омраза".

"Може би сега Иран ще може да пристъпи към мир и хармония в региона и аз с ентусиазъм ще насърча Израел да направи същото", каза Тръмп.

По-късно иранските държавни медии потвърдиха прекратяването на огъня, докато от израелска страна за момента нямаше потвърждение, отбелязва Асошиейтед прес.

Агенцията подчертава, че ракетите са били изстреляни след 4 ч. сутринта местно време в Техеран - времето, когато иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че Иран ще спре атаките си, ако Израел прекрати въздушните си удари.

Тръмп към Иран: Слаб отговор, време е за мир

Най-малко четирима души са загинали при обстрела рано сутринта. Израелските спасителни служби "Маген Давид Адом" съобщиха, че още най-малко осем души са били ранени. Вълните от ракети накараха израелците да се приберат в бомбоубежищата за почти два часа сутринта.

Прякото попадение в най-големия град в южната част на Израел, Беершеба, се случи само няколко дни след като болницата в града получи значителни щети при ракетен удар.

Израелските авиационни власти заявиха, че обстрелът от Иран ги е принудил да затворят небето за всички пътнически самолети, включително за спешните полети, които се очакваше да кацнат и да отлетят днес.

Според израелските медии някои полети са били принудени да кръжат над Средиземно море.


Какво се случи преди това

Високопоставен представител на Белия дом, цитиран от Ройтерс, съобщи, че американският президент Доналд Тръмп е посредничил по споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Иран в телефонен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху и контакт на екипа му с ирански официални лица.

По думите му, Израел се е съгласил на предложението на САЩ за прекратяване на ударите при условие, че Техеран не предприема нови въздушни атаки.

"Иран даде знак, че ще спазва споразумението", добави американският представител.

В пряк и непряк контакт с Иран са били също така и вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, американският държавен секретар Марко Рубио и специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф, каза още представителят на Белия дом.

Саудитска Арабия се намеси, осъди атаката на Иран

Премиерът на Катар шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани е осигурил съгласието на Техеран по предложението на САЩ за прекратяване на огъня в конфликта между Израел и Иран по време на разговор с ирански официални представители, проведен след въздушните удари на Техеран срещу американската военновъздушна база "Ал Удейд". Това съобщи агенция Ройтерс, като се позова на изявление, направено рано тази сутрин от официален катарски представител.

Телефонният разговор е бил проведен, след като американският президент Доналд Тръмп е съобщил на емира на Катар, че Израел се е съгласил на предложението на САЩ за прекратяване на огъня. Тел Авив е поискал помощта на Доха да убеди Техеран също да приеме споразумение за прекратяване на огъня, добави катарският представител.

Малко по-късно иранският министър на външните работи Абас Арагчи заяви, че няма "споразумение" за каквото и да било прекратяване на огъня между Израел и Иран, предаде Ройтерс, като се позова на негов пост в платформата X.

Арагчи добави обаче, че ако Израел спре "незаконната си агресия" срещу иранския народ не по-късно от 4.00 ч. тази сутрин техеранско време (00:30 ч. по Гринуич), след това Иран няма намерение да продължи да отговаря.

"Към момента НЯМА "споразумение" за прекратяване на огъня или военните операции", написа Арагчи, цитиран от ДПА. "Въпреки това, при условие че израелският режим прекрати незаконната си агресия срещу иранския народ не по-късно от 4 ч. сутринта техеранско време, нямаме намерение да продължим с отговора си след това", добави иранският външен министър.

"Окончателното решение относно прекратяването на военните ни операции ще бъде взето по-късно", каза още Арагчи.

Прах, кръв и огън: Галерия от сърцето на атаката Иран в Израел

 

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Евакуацията на жители от Николово заради свлачището на язовирната дига до русенското село се отменя

Отмениха евакуацията за Николово, в сила е 72-часова готовност

България Преди 1 час

По-рано започнаха първите укрепителни действия на дигата на езерото „Липник”

The Telegraph: Русия засилва ударите по енергетиката на Украйна преди зимата

The Telegraph: Русия засилва ударите по енергетиката на Украйна преди зимата

Свят Преди 1 час

Руски удари вече парализираха почти 60% от производството на газ в страната

Израел нанесе удари в Южен Ливан - има жертва и ранени

Израел нанесе удари в Южен Ливан - има жертва и ранени

Свят Преди 3 часа

Ливанският президент Жозеф Аун осъди среднощните израелски удари срещу „граждански обекти“, в Южен Ливан

<p>Гешев и Калоян от &bdquo;Игри на волята&rdquo;: Георги Шопа прекалява със стратегиите (ВИДЕО)</p>

Гешев и Калоян от „Игри на волята”: Георги Шопа прекалява със стратегиите (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 часа

От признания за липсата на детето си и живота на блатото, до неподозирани коментари за стратегиите и героите от новия сезон на „Игри на волята”

Владимир Путин

Владимир Путин: Русия ще покаже ново ядрено оръжие, надпреварата е в ход

Свят Преди 4 часа

Според Федерацията на американските учени, Русия разполага с общо 5459 ядрени бойни глави, от които 1718 са разположени. САЩ имат 5177 бойни глави, от които 1770 са разположени

Уредите, които поглъщат ток: ето как да намалите разходите си

Уредите, които поглъщат ток: ето как да намалите разходите си

Любопитно Преди 4 часа

Как да ги използвате възможно най-ефективно, за да поддържате сметките си за комунални услуги възможно най-ниски

Теодор-Чикагото и Гордиенко потънаха в дълбините на Блатото в “Игри на волята”

Теодор-Чикагото и Гордиенко потънаха в дълбините на Блатото в “Игри на волята”

Любопитно Преди 4 часа

Изгнаничката Карина напусна надпреварата за 100 000 лв. по собствено желание

Евакуацията на жители от Николово заради свлачището на язовирната дига до русенското село се удължава

Дъжд връща напрежението в Николово: дигата остава опасна

България Преди 5 часа

Около 60 жители на Николово са подписали декларации, че отказват евакуация, въпреки предупрежденията на властите

Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

България Преди 5 часа

„Не може да се ангажираме с прогнози, но със сигурност очакваме да има повишение на цените след въвеждането на еврото“, допълват експертите

Цената на кафето расте: до 50 стотинки повече за вашата глътка

Цената на кафето расте: до 50 стотинки повече за вашата глътка

България Преди 5 часа

По думите на кафе експерта Йордан Дъбов „между 3 и 4 лева струва добро кафе, 4–5 лева — много добро, а над 6 лева — отлично“

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп: Мария Мачадо посвети Нобеловата си награда на мен

Свят Преди 6 часа

По-рано Белият дом критикува решението на Нобеловия комитет

Служител на шерифската служба на окръг Хъмфрис дежури пред входа на предприятието за производство на военни взривни вещества

Трагедия в Тенеси: 19 души са изчезнали след експлозията в завод за експлозиви

Свят Преди 6 часа

Шерифът на окръг Хъмфрис Крис Дейвис отказа да уточни колко точно души са загинали

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

България Преди 6 часа

Промените в движението и маршрутите на градския транспорт ще важат от 04:30 ч. на 11 октомври до приключване на маратона на 12 октомври

Алберт Айнщайн

11 октомври: Писмото на Айнщайн до Рузвелт, което промени хода на историята

Любопитно Преди 7 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Опасно време &ndash; каква е прогнозата за уикенда</p>

Опасно време – каква е прогнозата за уикенда

България Преди 7 часа

Обявено е предупреждение за силен вятър, но идва затопляне

Как да търсим още по-ефективно в Google

Как да търсим още по-ефективно в Google

Технологии Преди 7 часа

Няколко семпли съвета могат да направят голяма разлика