М инистър-председателят Хан Док-су, който стана изпълняващ длъжността президент на Южна Корея след импийчмънта на Юн Сук-йол, е технократ от кариерата, чийто богат опит и репутация на рационален човек биха могли да му послужат добре в новата му роля, отбелязва Ройтерс.

Южнокорейските депутати отстраниха президента Юн Сук-йол

След като по-рано днес Националното събрание (еднокамарният южнокорейски парламент) гласува импийчмънт на Юн след краткотрайното военно положение, което той въведе, Юн бе лишен от правото да упражнява президентските си правомощия, а конституцията на страната предвижда министър-председателят да поеме функциите му като и. д. президент.

В страна, която е силно разделена от партийната реторика, Хан е рядко срещан кадър, чиято разнообразна кариера надхвърля партийните граници, отбелязва Ройтерс.

Хаосът в Южна Корея: Арестуваха бившия министър на отбраната

Хан е изправен пред трудната задача да поддържа функциониращо правителството в най-тежката политическа криза от четири десетилетия насам, 

като същевременно се бори със заплахите от страна на въоръжената с ядрено оръжие Северна Корея и със забавянето на темповете на икономическо развитие на страната. 

Мандатът му на изпълняващ длъжността президент може да бъде застрашен и от наказателни разследвания за ролята му в решението на Юн за въвеждане на военно положение.

75-годишният Хан е заемал ръководни постове в продължение на повече от три десетилетия

под ръководството на петима различни президенти - както консервативни, така и либерални. Длъжностите му включват посланик в Съединените щати, министър на финансите, министър на търговията, президентски секретар за координация на политиката, министър-председател, посланик в Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и ръководител на различни мозъчни тръстове и организации. С докторска степен по икономика от Харвардския университет, експертните познания на Хан в областта на икономиката, търговията и дипломацията, както и репутацията му на рационален, умерен и трудолюбив човек, го превръщат в редовен участник в южнокорейската политика, отбелязва Ройтерс.

Политически хаос: Провал на вота за импийчмънт на президента на Южна Корея

Хан е министър-председател от началото на мандата на Юн през 2022 г.,

като това е вторият му път на тази длъжност след назначаването му за министър-председател при бившия президент Но Му-хьон в периода 2007 - 2008 г. Той има и дългогодишен опит в работата с ключовия съюзник на Южна Корея - Съединените щати, тъй като участва активно в процеса по подписване на Споразумението за свободна търговия между САЩ и Южна Корея. 

Владеещ свободно английски език, той е назначен за посланик на Южна Корея в САЩ през 2009 г., работи във Вашингтон по време, когато настоящия американски президент Джо Байдън е вицепрезидент, и допринася за одобряването на Споразумението за свободна търговия от Конгреса на САЩ през 2011 г.

Хан е бил и член на управителния съвет на южнокорейска петролна и рафинираща компания "Ес-ойл" (S-Oil), дъщерна компания на петролния гигант "Сауди Арамко" (Saudi Aramco).

Очаква се ролята на Хан в ръководството на държавата да продължи няколко месеца,

докато Конституционният съд реши дали да отстрани Юн или да възстанови правомощията му. Ако Юн бъде отстранен, до 60 дни след решението на съда трябва да се произведат президентски избори, а дотогава Хан ще остане на поста и. д. президент.

Президентът на Южна Корея нареди "силово извеждане" на депутати от парламента

Основната опозиционна Демократическа партия, която има абсолютно мнозинство от 180 депутати в 300-местното Национално събрание,

е подала жалба срещу Хан, за да бъде включен в разследванията за това, че не е успяла да блокира опита на Юн за въвеждане на военно положение. Ако парламентът реши да наложи импийчмънт на Хан, министърът на финансите е следващият по ред сред членовете на кабинета, който ще изземе функциите на и. д. президент, отбелязва Ройтерс.

Конституцията на Южно Корея не уточнява до каква степен министър-председателят е упълномощен да изпълнява ръководната роля.

Голяма част от учените твърдят, че премиерът трябва да разполага с ограничение правомощия до степен да предотврати неизпълнението на държавните дела и не повече от това, въпреки че според някои той може да упражнява всички правомощия на президента, тъй като конституцията не поставя никакви ограничения.

*Във видеото: Парламентът на Южна Корея отстрани президента Юн Сук Йол

 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мъж хвърли фойерверки във влак в Германия, рани пътници

Мъж хвърли фойерверки във влак в Германия, рани пътници

Свят Преди 48 минути

Заподозреният се е заключил в тоалетна на влака

Смъртна присъда в Техеран - екзекутираха 18-годишен след протести

Смъртна присъда в Техеран - екзекутираха 18-годишен след протести

Свят Преди 1 час

Мъжът е бил признат за виновен, че е действал по поръчение на Израел и САЩ по време на протестите

,

Сърцето ви ще ви благодари: Кои храни са вашият щит срещу болести

Любопитно Преди 3 часа

Подобно на тялото като цяло, сърдечно-съдовата система изисква балансирана диета

,

Пийте тази напитка преди лягане - тя решава много здравословни проблеми

Любопитно Преди 3 часа

Намира се в почти всяка кухня и освен това насърчава по-добрия сън

Накратко: Защо сметката за ток е непредвидима и как да плащате по-малко?

Накратко: Защо сметката за ток е непредвидима и как да плащате по-малко?

България Преди 3 часа

Вече не е важно колко ток ползвате, а кога. Цената се мени на 15 мин. и зависи от газа и емисиите. Умният бизнес управлява този риск, като мести консумацията в евтините часове. Дисекция на енергийния пазар от Василена Василева

Кадър от София от 1912 г.

3 април: Раждането на новото сърце на България

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Пролетни капризи: Дъжд в петък и бързо затопляне през почивните дни

Пролетни капризи: Дъжд в петък и бързо затопляне през почивните дни

България Преди 3 часа

Дневните температури ще се повишат и максималните ще са между 11° и 16°, в София – около 11°

Калас: ЕС трябва да разшири военноморската си мисия

Калас: ЕС трябва да разшири военноморската си мисия

Свят Преди 11 часа

Военноморската мисия на ЕС „Аспидес“ вече е оказала съдействие на 1700 кораба в Червено море

КЗП наложи глоби за над милион евро за вдигане на цените

КЗП наложи глоби за над милион евро за вдигане на цените

България Преди 11 часа

Проверките обхващат широк кръг търговски обекти

ЦИК поиска да бъдат сменени двама членове на избирателни секции в Белица

ЦИК поиска да бъдат сменени двама членове на избирателни секции в Белица

България Преди 13 часа

ЦИК реши да изпрати писма до парламентарно представените коалиции, които са ги предложили

Наградиха полицаите, спасили момчето от балкон в Ямбол

Наградиха полицаите, спасили момчето от балкон в Ямбол

България Преди 14 часа

Днес полицаите, участвали в акцията, бяха наградени за професионализма и адекватната реакция

ООН: Близкият изток е на ръба на по-голяма война

ООН: Близкият изток е на ръба на по-голяма война

Свят Преди 14 часа

Гутериш призова за незабавно прекратяване на ударите на Израел и САЩ по Иран

Намушкаха до смърт украински военен от наборната служба

Намушкаха до смърт украински военен от наборната служба

Свят Преди 14 часа

Това е пореден знак за напрежение около мобилизацията

Мост на магистрала се срина в Италия

Мост на магистрала се срина в Италия

Свят Преди 15 часа

В резултат на срутването пътищата, водещи до съседната област Абруцо, бяха прекъснати

Присъда от 8 г. затвор за бившия главен архитект на Кърджали

Присъда от 8 г. затвор за бившия главен архитект на Кърджали

България Преди 15 часа

Наложена му е и глоба в размер на 15 000 лв.