К итай заяви, че е „дълбоко обезпокоен“ от предложения от президента на САЩ Доналд Тръмп противоракетен щит „Златен купол“ и призова американския лидер да се откаже от проекта, предаде Newsweek.
(Във видеото: Тръмп: САЩ ще защитят съюзниците, които отделят повече пари за отбрана)
Американски военни ръководители нееднократно са предупреждавали, че държави като Китай и Русия разработват напреднали ракетни технологии, които надминават съществуващите системи за защита на САЩ. „Златен купол“ има за цел да запълни тази празнина.
„Тази крайно настъпателна система нарушава принципа за мирно използване на Космоса“, заяви Мао Нин, говорителка на китайското външно министерство, по време на брифинг в сряда сутринта.
„Тя ще засили риска Космосът да се превърне в бойно поле, ще подхрани надпреварата във въоръжаването и ще разклати международната система за сигурност и контрол върху въоръженията.“

- „Златен купол“ на Тръмп изпълнява визията на Рейгън за „Звездни войни“
Тръмп представи предпочитания от администрацията му вариант на програмата „Златен купол“ – мащабна инициатива на стойност 175 милиарда долара, която би отбелязала първия случай, в който САЩ разполагат оръжия в Космоса.
Изказвайки се от Овалния кабинет, Тръмп заяви, че очаква системата да бъде „напълно функционираща” преди края на мандата му, който изтича през 2029 г., и твърди, че тя ще може да прихваща ракети „дори ако бъдат изстреляни от Космоса“.
Програмата на президента Роналд Рейгън „Звездни войни“, официално известна като Инициатива за стратегическа отбрана (SDI), бе предложена през 1983 г. по време на Студената война. Инициативата целеше да защити САЩ от ядрени ракетни атаки – особено от страна на Съветския съюз – чрез използване на космически технологии, като лазери и сателитни прехващачи, за откриване и унищожаване на междуконтинентални балистични ракети (ICBM), преди да достигнат американска територия.
Макар идеята да плени общественото въображение и да промени глобалния дебат за въоръжаването, SDI беше остро критикувана заради технологичната си неосъществимост и прекомерната ѝ цена по онова време.
„Ние окончателно ще завършим това, което президентът Рейгън започна преди 40 години – ще сложим край на ракетната заплаха за родината“, заяви Тръмп.
#FMSays Chinese FM spokesperson Mao Ning @SpoxCHN_MaoNing said on Wednesday that the so-called "Golden Dome" missile defense system is a global, multi-level, multi-domain missile defense system. It carries clear offensive implications, violates the principle of peaceful use of… pic.twitter.com/GSDf089Hd9
— China News 中国新闻网 (@Echinanews) May 21, 2025
- Китай: САЩ са обсебени от абсолютната сигурност
Китай и Русия вече са разположили настъпателни оръжия в Космоса, като например сателити, способни да деактивират критично важни американски сателити, което прави САЩ уязвими за атаки.
„САЩ, поставяйки себе си на първо място и обсебени от стремежа към абсолютна сигурност, нарушават принципите на сигурността за всички и подкопават глобалния стратегически баланс и стабилност“, заяви Мао от китайското външно министерство.
Доналд Тръмп планира отбранителна система „Златен купол“ над САЩ за десетки милиарди долари
- „Китай е дълбоко обезпокоен от това”
"Призоваваме САЩ възможно най-скоро да се откажат от разработването и разполагането на глобална противоракетна система и да предприемат конкретни действия за укрепване на стратегическото взаимно доверие между великите сили и за опазване на глобалната стратегическа стабилност.“
Donald trump's "Golden Dome," which he'll award to Elon Musk, is a fucking scam the likes of which have never been seen before.
— BrooklynDad_Defiant!☮️ (@mmpadellan) May 20, 2025
A $25 billion "down-posit," which balloons into $175 billion? It reeks of waste, fraud, and abuse to me. pic.twitter.com/XjZOVj48wX
- Космическите оръжия по програмата „Златен купол“ отговарят на китайската заплаха
Програмата „Златен купол“ предвижда както наземни, така и космически способности, които да могат да откриват и неутрализират ракети на всеки от четирите основни етапа на евентуална атака: още преди изстрелване, в най-ранния етап на полет, в средата на траекторията им във въздуха или в последните минути, когато се спускат към целта си.
През последните няколко месеца стратези от Пентагона разработват различни опции – които американски служител описва като средна, висока и „изключително висока“, в зависимост от цената – включващи и космически прехващачи.
Разликите между трите варианта се отнасят главно до броя на сателитите и сензорите – и за първи път – на прехващачите в Космоса, които ще бъдат закупени.
Конгресната бюджетна служба на САЩ оцени този месец, че само космическите компоненти на „Златен купол“ биха могли да струват до 542 милиарда долара през следващите 20 години.
Тръмп е поискал първоначално финансиране в размер на 25 милиарда долара за програмата чрез проектозакон за данъчни облекчения, който в момента се разглежда в Конгреса.
Пентагонът от години предупреждава, че новите ракети, разработвани от Китай и Русия, са толкова напреднали, че е необходимо актуализиране на системите за противодействие.
Допълнителните сателити и прехващачи, които съставляват основната част от разходите по програмата „Златен купол“, ще бъдат насочени към неутрализирането на тези модерни ракети още в началото или в средата на техния полет.
„Космическите оръжия, предвидени в програмата „Златен купол“, представляват нови изисквания за мисии, които досега никога не са били изпълнявани от военни космически организации“, заяви генерал Чанс Солтзман, ръководител на Космическите сили на САЩ, по време на изслушване пред законодатели във вторник.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Англичани в България: Всичко се подпечатва, подписва, подпечатва
Почина обичан български музикант
Близо 2 000 ученици не са се явили на матурата по БЕЛ, има анулирани изпитни работи