Д окато Китай затвърждава амбициите си, а световни лидери се борят за влияние, Доналд Тръмп предприема дипломатическо настъпление към Владимир Путин в опит да сложи край на войната в Украйна.

Карта, публикувана от Newsweek, очертава как може да изглежда тази глобална игра на шах.   

Телефонен разговор между Тръмп и Путин през март и водената от САЩ дипломация в Саудитска Арабия показаха решимостта на американския президент, въпреки че войната продължава, независимо от преговорите, довели до предложение за 30-дневно примирие и до споразумение за прекратяване на ударите в Черно море.   

Процесът по прекратяване на конфликта обаче напомня на конференцията в Ялта през 1945 г. между лидерите на САЩ, Великобритания и Съветския съюз, която предшества разделението на Европа в условията на Студената война, отбелязва Весела Чернева, заместник-директор на Европейския съвет за външна политика (ECFR).   

„Това беше момент, в който великите сили решаваха бъдещето на Източна Европа“, заявява тя пред Newsweek и добавя: „Сега същото изглежда се случва и по отношение на Украйна.“   

„Да се решава бъдещето на Украйна без самата Украйна означава и да се решава бъдещето на Европа без Европа“, допълва Чернева.   

Обсъждането на съдбата на Украйна предизвиква и други исторически паралели, според професора по международна сигурност в Университета на Бирмингам Стефан Волф.   

Той твърди, че отказът на Тръмп да предостави гаранции за сигурността на Украйна напомня за умиротворяването на нацисткия лидер Адолф Хитлер на Мюнхенската конференция през 1938 г. Според Волф, настоящият президент на САЩ възприема света като място, където великите сили си поделят сферите на влияние и не се намесват взаимно.   

„Вероятно ще станем свидетели на това как суперсилите си поделят света — Китай и САЩ — и все още не е напълно ясно какво ще се случи с Русия — дали ще бъде самостоятелен играч или ще стане още по-зависима от Китай.“   

Руското влияние в Източна Европа 

Мюнхен бе и мястото, където вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс отправи остри критики към демокрациите в ЕС, обвинявайки ги, че потискат свободата на словото и не спират масовата миграция, като същевременно настоя за по-голяма отвореност към десни популисти — позиция, приветствана от съюзника на Путин, бившия руски президент Дмитрий Медведев.   

Речта му последва изказване на секретаря по отбраната на САЩ Пийт Хегсет, според когото е нереалистично да се възстановят границите на Украйна от преди 2014 г.. Той призова европейските държави да поемат повече отговорност за собствената си отбрана, тъй като САЩ трябва да се фокусират върху противодействие на Китай в Тихоокеанския регион.   

Чернева посочва, че позицията на администрацията на Тръмп подсказва, че Източна Европа може да бъде оставена на произвола на съдбата — нещо тревожно, като се има предвид влиянието на Русия върху вътрешната политика в страни като Чехия, Словакия, България, Румъния и Полша.   

Според нея Русия се опитва да подкопае демокрациите в Източна Европа и „работи за оформяне на нов обществен консенсус, който изглежда все по-комфортен в ерата на Тръмп“.   

Сянката на Путин тегне и над протестите и изборите в няколко източноевропейски държави през последните месеци.   

Москва е обвинявана от прозападни политици в намеса в референдума за членство в ЕС и в президентските избори в Молдова, а в съседна Румъния изборите бяха отменени от проевропейските лидери, след като крайнодесният кандидат Калин Джорджеску спечели първия тур на вота, на фона на подозрения за руска намеса.   

В няколко европейски държави се провеждат протести срещу правителства, възприемани като все по-близки до Кремъл.   

В Словакия протестиращи излязоха по улиците на Братислава срещу изменение в закона, ограничаващ неправителствените организации, действие, което беше сравнено с руското законодателство за чуждестранните агенти. Управляващият страната Роберт Фицо е критикуван заради връзки с Москва.   

През март имаше протести и в Сърбия, където президентът Александър Вучич поддържа тесни връзки с Кремъл. В Унгария, възприеманата намеса на Русия в политиката предизвика недоволство срещу премиера Виктор Орбан, един от най-близките съюзници на Путин в ЕС.   

По на юг, напрежението в Грузия също ескалира, като протестите са насочени срещу управляващата партия „Грузинска мечта“, обвинявана в близки връзки с Москва и в стремеж към укрепване на властта си в стратегически важната заради достъпа си до Черно море страна от Южен Кавказ.   

Източник: istockphoto/БТА

Китай и Централна Азия   

Централна Азия може да се превърне в арена на съперничество между Русия и Китай.   

Знак за дипломатическите амбиции бе топлото посрещане на Путин в Монголия през септември миналата година — първата му визита в страна, член на Международния наказателен съд, откакто съдът издаде заповед за ареста му за предполагаеми военни престъпления. Монголия разчита на Русия за горива и електричество, а на Китай — за инвестиции в минната си индустрия.   

Волф отбелязва, че първото задгранично пътуване на китайския лидер Си Дзинпин след пандемията от COVID-19 беше именно до бившата съветска република Казахстан, чийто президент Касъм-Жомарт Токаев осъди руската инвазия в Украйна.   

„В Астана винаги е имало тревога, че страната може да бъде следващата цел на руската експанзия“, казва Волф, посочвайки значителното руско население в страната.   

„Казахстанците могат да си позволят повече скептицизъм по отношение на Русия и Украйна, защото знаят, че Китай ясно е заявил, че няма да позволи на Русия да се меси в Северен Казахстан.“   

Китай, Тръмп и Западното полукълбо   

Тръмп нееднократно е заявявал, че иска да придобие Гренландия и да поеме контрола над Панамския канал. Той разгневи Канада с твърдението, че тя би могла да стане 51-ви щат на САЩ. Тръмп дори преименува Мексиканския залив в духа на своята политика „Америка на първо място“.   

Волф твърди, че Тръмп се оттегля в рамките на Западното полукълбо, но може да се сблъска с отпор от страна на Китай, особено в Латинска Америка.   

„Това вероятно ще насърчи Тръмп още повече да се съсредоточи върху Западното полукълбо и да се откаже от онова, което смята за безполезни ангажименти другаде“, казва той.   

Тръмп обаче все още не е получил това, което иска от Путин по отношение на споразумение за Украйна, и ако Москва не успее да постигне сделка със САЩ, зависимостта ѝ от Китай ще нарасне.   

Заглавията, свързани с Украйна, вече отстъпват пред изострянето на търговската война на Тръмп с Китай, която сега включва мита от 145 процента. Това потенциално може да отслаби Путин, ако Си пренасочи икономическите си интереси към Европа.   

„Китай тогава ще трябва да прецени отношенията си с Русия спрямо тези с Европейския съюз“, казва Волф.   

Остава и въпросът дали ще има някакво споразумение между САЩ и Китай относно Тайван — автономния остров, който Пекин разглежда като отцепническа провинция, която трябва да бъде обединена с континентален Китай, при нужда със сила.   

Последните военни учения на Източното командване на китайската армия около Тайван тази седмица отново изостриха въпроса какво би направил Тръмп, ако Пекин реши да нахлуе.   

Волф смята, че Си може би все още не е готов да завземе Тайван със сила, тъй като има и други горещи точки в Южнокитайско море, където САЩ потенциално ще бъдат задължени да се намесят срещу китайската агресия, например във Филипините.   

„Възможно е да има мълчаливи договорки, при които Китай натиска, а САЩ не отвръщат. И тогава става ясно, че всъщност има негласно признание, че Южнокитайско море е зона на влияние на Китай“, казва Волф. 

Не пропускайте още от Vesti.bg:

Тръмп закрива посолства на САЩ по целия свят

Бившата съпруга на Майкъл Джексън изглежда неузнаваема (СНИМКИ)

Принц Уилям бесен заради посещението на Хари в Украйна

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 5 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 7 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 8 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 10 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 10 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 10 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 11 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 11 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 11 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 11 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 11 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 11 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 12 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 12 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала