А мериканският президент Доналд Тръмп наложи в петък икономически санкции и ограничения за пътуване, насочени към хора, работещи по разследвания на Международния наказателен съд (МНС) срещу граждани на САЩ или на техни съюзници като Израел, повтаряйки действията, които предприе по време на първия си мандат, предаде Ройтерс.

В указа на Тръмп се казва, че МНС е заплаха за „суверенитета“ на САЩ, която „подкопава критичната работа в областта на националната сигурност и външната политика“ на страната и съюзници като Израел, посочва в. „Файненшъл таймс“.

Санкциите включват замразяване на всички американски активи на санкционираните лица и забрана те и семействата им да посещават САЩ.

„Файненшъл таймс“ припомня, че през ноември МНС издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху и тогавашния му министър на отбраната Йоав Галант „за престъпления срещу човечеството и военни престъпления“.

В указа на Тръмп се посочва, че „неотдавнашните действия на МНС срещу Израел и САЩ създават опасен прецедент“ и че Вашингтон „недвусмислено се противопоставя и очаква нашите съюзници да се противопоставят на всякакви действия на МНС“ срещу САЩ или Израел.

Политически реакции, след като Тръмп наложи санкции на МНС

Нито САЩ, нито Израел са членове на съда и не признават неговата юрисдикция, посочва „Файненшъл таймс“.

МНС разкритикува санкциите, въведени срещу него от Тръмп, като призова своите 125 страни членки да подкрепят служителите му.

„Международният наказателен съд осъжда обнародването от САЩ на указ, който предвижда да бъдат въведени санкции срещу служителите на съда и да бъде възпрепятствана неговата независима и безпристрастна съдебна дейност“, се казва в изявление на съда.

Тръмп наложи санкции срещу МНС

„Съдът застава твърдо зад служителите си и поема ангажимент да продължи да раздава правосъдие и да връща надеждата на милиони невинни жертви на жестокости по целия свят във всички ситуации, с които се сблъсква“, изтъква МНС.

Ходът на Тръмп съвпадна с посещението във Вашингтон на израелския премиер Бенямин Нетаняху, срещу когото, наред с бившия му министър на отбраната Йоав Галант, както и покойния лидер на палестинското ислямистко движение „Хамас“ Мохамед Деиф, има заповед за арест от Международния наказателен съд заради войната в ивицата Газа, посочва Ройтерс.

Не е ясно още колко бързо САЩ ще обявят имената на санкционираните лица.

Нидерландия, страната домакин на базирания в Хага МНС, изрази съжаление по повод на санкциите.

„Работата на съда е от съществено значение в борбата срещу безнаказаността“, написа нидерландският външен министър Каспар Велдкамп в платформата „Екс“.

Украйна: Санкциите на Тръмп срещу МНС са разбираеми

Унгарският премиер Виктор Орбан, верен съюзник на Тръмп, обаче заяви, че санкциите показват, че може би е време да се напусне Международния наказателен съд.

„Време е Унгария да преразгледа какво правим в една международна организация, която е под санкциите на САЩ! В международната политика духат нови ветрове. Наричаме го торнадо на Тръмп“, написа на свой ред Орбан в платформата "Екс".

Израел приветства указа, с който американският президент Доналд Тръмп налага санкции срещу МНС, съобщи Франс прес.

Международният наказателен съд действа „по агресивен начин срещу заемащите изборни длъжности лидери на Израел, който е единствената демокрация в Близкия изток“, написа в „Екс“ израелският външен министър Гидеон Саар.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен защити в петък в публикация в социалните мрежи МНС и служителите му.

Израел приветства санкциите на Тръмп срещу МНС

„МНС гарантира понасянето на отговорност за престъпления (против международното право) и дава трибуна на жертви от целия свят. Той трябва да може да води свободно битката срещу безанаказаността по света. Европа винаги ще се бори за справедливост и зачитане на международното право“, написа тя.

„Санкциите ще подронят сериозно всички текущи разследвания, като може да се наложи съдът да затвори своите клонове по места“, се казва в декларация от петък на 79 държави - две трети от страните членки на МНС, отбелязва Ройтерс.

„Като твърди поддръжници на МНС ние съжаляваме за всеки опит за подкопаване на независимостта на съда“, се казва още в изявлението по инициатива на Словения, Люксембург, Мексико, Сиера Леоне и Вануату, към която се присъединиха световни сили като Великобритания, Франция, Германия и Канада, посочва Франс прес.

Великобритания подкрепя независимостта на МНС и не планира да санкционира негови служители, обяви също в петък говорител на британския премиер Киър Стармър, цитиран от Ройтерс.

Говорителят беше запитан за МНС по повод санкциите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп.

ЕС: Санкциите на Тръмп срещу МНС застрашават неговата независимост

„Това си е работа на САЩ", заяви говорителят на британския премиер. „Що се отнася до Великобритания, ние подкрепяме независимостта на Международния наказателен съд и съответно не планираме да налагаме индивидуални санкции на служители на съда", допълни той.

Председателката на МНС осъди в петък санкциите, наложени на институцията, от  Доналд Тръмп и я определи като „тежка атака“ срещу международния ред, посочва Франс прес.

„Такива заплахи и принудителни мерки са тежка атака срещу страните, признаващи МНС, срещу международния ред, основан на върховенството на закона и срещу милиони жертви“, заяви Томоко Акане в изявление.

Независимият МНС е създаден през 2002 г., за да преследва извършителите на геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления. Създаването му последва кървавите конфликти в Босна и Руанда.

През 2020 г. Тръмп също въведе санкции срещу служители на МНС, като разреши замразяване на активите им и блокира влизането на членове на семействата им в САЩ, след като съдът започна да разследва предполагаеми нарушения на международното право на САЩ в Афганистан, припомня „Файненшъл таймс“.

* Във видеото: Тръмп наложи санкции на Международния наказателен съд

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ванс: Европа да вземе думите на Тръмп за Гренландия сериозно

Ванс: Европа да вземе думите на Тръмп за Гренландия сериозно

Свят Преди 5 часа

Ако не, „САЩ ще трябва да предприемат нещо по въпроса“

БСП планира цялостна промяна на имиджа си

БСП планира цялостна промяна на имиджа си

България Преди 6 часа

Сред основните цели на левицата е да представи смела и различна мечта за бъдещето на България

Ураганен вятър помете Меден кладенец

Ураганен вятър помете Меден кладенец

България Преди 10 часа

Вятърът е скъсал електропроводи и повалил няколко дървета и седем електрически стълба в селото

Аварии оставиха голяма част от София без парно и топла вода

Аварии оставиха голяма част от София без парно и топла вода

България Преди 11 часа

В „Люлин“ 3,4,5 и 6 няма парно и топла вода от вчера вечерта

Дрон удари свързан с Русия танкер в Черно море

Дрон удари свързан с Русия танкер в Черно море

Свят Преди 11 часа

Това го е накарало да поиска помощ от турската брегова охрана

Неочаквано завръщане: Кейт Мидълтън и принц Уилям с първи ангажимент за 2026 г.

Неочаквано завръщане: Кейт Мидълтън и принц Уилям с първи ангажимент за 2026 г.

Любопитно Преди 11 часа

Принцът и принцесата на Уелс са съвместни покровители на NHS Charities Together и прекараха време в разговори със здравните работници за натиска, пред който са изправени по време на зимния вирусен сезон

Олимпийска шампионка загуби попечителството над дъщеря си

Олимпийска шампионка загуби попечителството над дъщеря си

Свят Преди 12 часа

Оксана Баюл представя родната си Украйна на Зимните олимпийски игри в Лилехамер през 1994 г., където печели злато в индивидуалната програма по фигурно пързаляне като 16-годишна

Ескалация, какво става в Иран, ще падне ли режимът

Ескалация, какво става в Иран, ще падне ли режимът

Свят Преди 12 часа

Пахлави призова полицията и армията да се обърнат срещу режима

Предадоха на съд обвинените за побоя над шефа на полицията в Русе

Предадоха на съд обвинените за побоя над шефа на полицията в Русе

България Преди 12 часа

Разследването е довършено под ръководството на Окръжна прокуратура – Велико Търново

Русия остави стотици хиляди украинци на тъмно и студено

Русия остави стотици хиляди украинци на тъмно и студено

Свят Преди 12 часа

Метеорологичните условия също създават проблеми за енергоснабдяването на Украйна

Ще се ожени ли Барън Тръмп за принцеса Изабела от Дания заради Гренландия?

Ще се ожени ли Барън Тръмп за принцеса Изабела от Дания заради Гренландия?

Любопитно Преди 12 часа

Ако Доналд Тръмп иска Гренландия, а Дания продължава да отказва да му я предостави, тогава може би проблемът не е в стратегията, а във въображението

Кристин Лагард: Една седмица от присъединяването на България към еврото!

Кристин Лагард: Една седмица от присъединяването на България към еврото!

България Преди 12 часа

Лагард добави, че българските евромонети са влезли в обращение на 1 януари, включително монетата от 1 евро, на която е изобразен свети Иван Рилски,

Шокиращата история на мъжа, починал от най-ужасната смърт

Шокиращата история на мъжа, починал от най-ужасната смърт

Любопитно Преди 12 часа

Смъртта на Джон Едуард Джоунс в пещерата Нъти Пъти в Юта остава един от най-страшните пещерни инциденти, регистрирани някога

17 души са приети в "Пирогов", пострадали от поледиците в София

17 души са приети в "Пирогов", пострадали от поледиците в София

България Преди 12 часа

Две 60-годишни жени са с по-тежки счупвания. Най-младият пострадал е на 20 г., най-възрастният на 80