А встралийските пътнически превозни средства отделят 50% повече въглероден диоксид (CO₂) от средното за големите пазари в света. А ситуацията в реалния свят е дори по-лоша, отколкото показват официалните данни. Това е откритието на ново проучване, сравняващо емисиите на CO₂ от автомобили, SUV и леки търговски превозни средства в Австралия и в чужбина. 

Сравнението предполага, че Австралия вероятно ще изостане доста по-малко от целта за 2050 г. за нетни нулеви емисии за автомобилния транспорт. За да се постигне целта, политиките за намаляване на емисиите от превозни средства трябва да бъдат засилени и подкрепени от набор от други политики. Този месец австралийското правителство обяви варианти за нов стандарт за ефективност на превозните средства. При всеки от вариантите ще се определи национално ограничение за грамажите CO₂, които могат да се отделят за всеки изминат километър, осреднено за всички продадени нови автомобили. Задължителните стандарти за емисии на CO₂ или горивна ефективност са международно признати като основен градивен елемент за намаляване на емисиите от транспорта.  

За да осигурят допълнителен контекст и принос към разработването на австралийски стандарт, базираното в Австралия Изследване на транспортната енергия и Международният съвет за чист транспорт (ICCT) си сътрудничиха за наскоро публикуван кратък документ. 

Независимият анализ показва спешната необходимост Австралия да приеме строг, добре разработен и задължителен стандарт за горивна ефективност. Този стандарт и допълнителни политики са от съществено значение, за да бъдете в крак с технологичния напредък и декарбонизацията в други развити страни. 

Проучване: Е-колите носят милиарди под формата на социални ползи

Как изостанахме толкова много? 

Както горивната ефективност, така и стандартите за емисии целят приблизително едно и също нещо: намаляване на разхода на гориво и емисиите на парникови газове. По този начин те също така намаляват разходите за гориво за потребителите и подобряват енергийната сигурност. 

Около 85% от световния пазар на леки автомобили е възприел тези стандарти с течение на времето, в някои случаи преди десетилетия. Съединените щати, Европейският съюз, Канада, Обединеното кралство, Япония, Китай, Южна Корея, Бразилия, Мексико, Нова Зеландия, Чили и Индия ги имат. Австралия и Русия са двете изключения в развития свят. 

Австралия има дълга история, която проследява дебатите около стандартите,  задължителни за пътнически и лекотоварни превозни средства. Федералното правителство публикува шест документа за обществени консултации от 2008 г. насам, без да постигне задължителни стандарти. Това е на път да се промени. 

Австралия има доброволни стандарти от 1978 г. насам. Тези цели не винаги са били постигани поради липса на правоприлагане. Те бяха критикувани за липса както на амбиция, така и на ефективност при намаляване на емисиите в реалния свят.  

Изглежда сегашното предложение на правителството ще бъде по-амбициозно. Потенциално има за цел да се доближи до целите на САЩ през 2027 г. – макар и да не достига до това, което се прави в Европа. Ефективността на австралийския стандарт за постигане на реални намаления на емисиите и нетни нулеви емисии през 2050 г. все още ще трябва да бъде проучена, след като дизайнът и детайлите станат по-ясни. 

Как се сравнява Австралия, използвайки официални данни? 

Новото проучване сравнява официално отчетените показатели за емисии на CO₂ от пътнически и лекотоварни превозни средства в Австралия, Китай, ЕС, Япония и САЩ. Установихме, че емисиите на CO₂ от австралийските пътнически превозни средства са били с 53% по-високи от средното за тези големи пазари през 2021 г. 

Важно е, че без адекватни действия тази разлика в ефективността се очаква да нарасне през следващите години. Това е така, защото други пазари се движат към агресивно приемане на стандарти, които стимулират прехода към автомобилен парк с ниски или нулеви емисии. 

Как да намалим замърсяването от колите?

Как се сравнява Австралия в действителност? 

Официалните австралийски данни се основават на тестов протокол, наречен New European Drive Cycle (NEDC). Разработен е в началото на 70-те години. 

Основният проблем е, че разликата между резултатите от теста NEDC и действителните емисии на пътя постоянно се увеличава. Действителните емисии на пътя се оценяват на около 10% по-високи през 2007 г., нараствайки до над 45% през 2021 г. 

Всъщност ЕС вече не използва остарелия протокол NEDC. Той е приел по-реалистична тестова процедура, Световната хармонизирана тестова процедура за леки превозни средства (WLTP). 

Информационният документ използва предишни изследвания на австралийските и международните емисии в реалния свят, за да създаде по-точно сравнение. Въпреки че официалните данни показват, че новопродадените австралийски пътнически превозни средства имат относително високи емисии, поне изглежда, че те се подобряват всяка година. Картината е много различна, когато погледнем емисиите на пътя.  

Нашите оценки предполагат, че емисиите от новопродадените австралийски пътнически превозни средства всъщност се покачват от 2015 г. насам. Тази тенденция е резултат от увеличаване на размера и теглото на превозното средство, преминаването към повече SUV и големи автомобили със задвижване на четирите колела и липсата на задължителни стандарти или цели. 

Австралийските емисии в реалния свят също са много по-лоши, отколкото на четирите основни пазара. Преди 2016 г. средната разлика беше средно с около 20% по-висока. До 2021 г. австралийските емисии са били почти 50% по-високи от пътническите превозни средства. 

И Сърбия забранява вноса на трошки в страната си

Какво означава това за политиката? 

Нашият анализ показва, че както официално отчетените, така и действителните емисии на CO₂ по пътищата от новите австралийски лекотоварни превозни средства са много по-високи, отколкото в други развити нации. Наличните доказателства сочат, че това лошо представяне ще се влоши без въвеждането на строги задължителни стандарти. 

Добрата новина е, че правителството действа поради липсата на ефективен стандарт. Задължителните стандарти вероятно ще бъдат приети тази година. Новият стандарт за ефективност на превозните средства трябва да влезе в сила през 2025 г. Стандартът обаче трябва да бъде внимателно проектиран, за да се постигнат реални намаления на емисиите за нови превозни средства. 

Например официалният австралийски тестов протокол (NEDC) е остарял и все повече подценява емисиите на пътя. Той предоставя нереалистична и изкривена картина, подкопавайки ефективното намаляване на емисиите. Правителството казва, че възнамерява да приеме по-реалистичен протокол за изпитване.  

Стандартите трябва също така да включват бордов мониторинг на разхода на гориво – както сега прави ЕС. Жизненоважно е да се измерва ефективността на горивото и емисиите в реалния свят на новите превозни средства и да се направи тази информация публична, за да се гарантира, че стандартите постигат целите си. 

Задължителен стандарт за горивна ефективност отдавна е необходим в Австралия. Това може да помогне за преодоляване на разликата в производителността между Австралия и останалия свят. 

* Вижте и това видео от архива ни: ЕС иска рязък спад на въглеродните емисии от автомобили

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 23 минути

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 39 минути

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 8 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 8 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 9 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 9 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 9 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Свят Преди 10 часа

Руските власти набират 30 000 до 40 000 души в армията всеки месец

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 11 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Намериха мъртво изчезналото момиче от Хасково

Намериха мъртво изчезналото момиче от Хасково

България Преди 12 часа

Магдалена Русева изчезна в събота сутринта

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 12 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 14 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 14 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 14 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 14 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 14 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя