П резидентът на САЩ Доналд Тръмп не спря войната в Украйна в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност, както обеща по време на предизборната си кампания миналата година. Но три седмици след началото на неговото управление събитията започнаха да се развиват с главоломна скорост в тази посока. 

Това пише Леонид Рагозин за Al Jazeera.    

На 12 февруари Тръмп се обади на руския президент Владимир Путин, след което публикува в Truth Social, че двамата са се съгласили да работят заедно, за да спрат „милионите смъртни случаи“ в руско-украинската война. Последва и съобщение за възможна среща на върха между двамата в Саудитска Арабия.   

На 13 февруари министърът на отбраната Пийт Хегсет представи някои от конкретните предложения на САЩ за прекратяване на войната по време на реч в централата на НАТО в Брюксел.   

В рязък разрив с ключовите позиции на предишната администрация на САЩ той заяви, че Украйна не може да се надява да възстанови суверенитета си върху цялата си територия и че членството ѝ в НАТО трябва да бъде изключено от дневния ред, за да започнат преговорите, припомня Рагозин.   

Ключов разговор между Зеленски и Макрон, какво се разбраха

С тези изявления администрацията на Тръмп на практика анулира Хартата за стратегическо партньорство между САЩ и Украйна, която предвиждаше взаимна ангажираност с териториалната цялост на Украйна и нейната интеграция в евроатлантическите институции (НАТО и Европейския съюз) като приоритет, пише той.   

Някои западни медии побързаха да обявят „предателството на Украйна“ след изявленията на Тръмп и Хегсет. Вашингтон наистина изоставя Киев, но това не е изненадващо развитие. Изоставянето винаги е било вероятен изход от американския подход към отношенията с Украйна, посочва авторът Al Jazeera. 

И не Тръмп е този, който е подготвил почвата за това. Киев беше предаден от онези, които му обещаваха членство в НАТО и ЕС, за да го използват като инструмент срещу Русия, като същевременно отхвърлят всякакъв компромис във война, която Украйна не може да спечели, допълва Леонид Рагозин. 

Защо САЩ и Русия се срещат в Саудитска Арабия

През последните три години Западът достигна горната граница на възможностите си за доставка на оръжие и налагане на икономически санкции, без да предизвика Трета световна война или да нанесе тежки щети на световната икономика. Продължаването на тази скъпоструваща подкрепа не би променило факта, че Русия е по-голяма и по-богата от Украйна и може да поддържа армия, която се е адаптирала към съвременната война и не може да бъде победена само с модерни западни военни технологии. Най-важното е, че като основна ядрена сила Русия винаги ще има последната дума във всеки регионален конфликт – фактор, който ограничава западната намеса във войната, смята Рагозин.  

Рано или късно някоя американска администрация щеше да прекрати подкрепата за Украйна, защото тя беше несъстоятелна. Просто така се случи, че решението беше взето от републиканска администрация. Демократите имат късмет, че не им се наложи да го направят, и сега могат да използват това в своята вътрешнополитическа битка срещу Републиканската партия, посочва той.   

Междувременно, въпреки няколко гневни реакции през последните дни, европейските партньори на Украйна може да започнат да се съобразяват с позицията на САЩ относно украинското членство в НАТО. На 14 февруари генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че никога не е имало гаранция Украйна да стане част от алианса като част от мирно споразумение с Русия, припомня авторът на Al Jazeera.   

Ще прати ли Европа войски в Украйна

Това твърдение противоречи на някои от предишните му обещания. През декември 2024 г. новоназначеният Рюте каза на съвместна пресконференция с украинския президент Володимир Зеленски, че „пътят на Украйна към членство е необратим“ и че тя е „по-близо до НАТО от всякога“.   

Докато членството на Украйна в НАТО вече изглежда напълно изключено, администрацията на Тръмп не изглежда напълно да пренебрегва Украйна. В отговор на украинските искания за западни гаранции за сигурност, Хегсет спомена възможността за разполагане на европейски и неевропейски миротворци, които да наблюдават и прилагат примирието. Той обаче категорично изключи участието на американски войски и заяви, че мироопазващите сили от страни членки на НАТО не трябва да попадат под закрилата на член 5 от Северноатлантическия договор, който предвижда колективен отговор на атака срещу който и да е член на алианса, коментира Леонид Рагозин.   

Това предложение едва ли ще успокои украинците. Зеленски многократно е заявявал, че западните гаранции за сигурност нямат стойност без американско участие. В същото време Кремъл вероятно ще възприеме присъствието на всякакви войски на НАТО в Украйна като „троянски кон“, така че идеята едва ли ще се реализира в рамките на предстоящите преговори, категоричен е Рагозин.   

Неевропейските войски от държави извън НАТО не би трябвало да представляват проблем за Москва, но страни като Австрия и Сърбия могат да осигурят само няколко хиляди войници. Основният контингент, следователно, ще трябва да дойде от държави от Глобалния юг, пише авторът на Al Jazeera.    

Същевременно въпросът с миротворците е преувеличен. Единственият начин да се гарантира стабилен мир е да се утвърди истинският неутралитет на Украйна и да се насърчи сближаването между Русия и Запада, смята още той.   

Означава ли това победа за Кремъл?  

Да, но това беше единственият реалистичен изход от момента, в който Украйна беше хвърлена под „булдозера на Путин“ от западните ястреби, посочва Леонид Рагозин.   

Въпреки множеството прогнози на Запад, че руската икономика ще се срине и режимът ще падне под натиска на войната, Русия успя да се справи сравнително добре. Икономиката ѝ процъфтява благодарение на огромните разходи за отбрана, а – за разлика от украинците – руското население е ефективно изолирано от войната, която не се е превърнала в значим фактор в ежедневния им живот, посочва авторът на Al Jazeera.     

Путин не може да бъде победен на бойното поле. Той може да бъде свален само ако руският народ застане срещу него. Но Западът и Украйна направиха всичко възможно да отблъснат дори най-яростните антипутински руснаци чрез ксенофобска реторика и дискриминационни политики. Изглежда, че ястребите на Запад винаги са искали война, а не по-добро бъдеще за Украйна и Русия, посочва журналистът.   

Висши представители на САЩ и Русия преговарят в Рияд

Изборите пред Украйна са мрачни. Това беше очевидно в речта на Зеленски на Мюнхенската конференция по сигурността, която трябваше да демонстрира решителност, но вместо това излъчваше отчаяние, смята Рагозин.   

Той предложи на ЕС украинската армия да стане основата на нови европейски въоръжени сили – идея, която е малко вероятно да бъде осъществена, тъй като ще въвлече ЕС в пряк конфликт с Русия. Зеленски също се опита да привлече вниманието на Тръмп с богатствата на Украйна от минерали, само за да получи ултиматум от администрацията му, който на практика представляваше империалистическа конфискация на украинските ресурси, посочва още Леонид Рагозин за Al Jazeera.   

Зеленски трябва да покаже, че е опитал всичко – дори най-малко вероятните варианти – и че Западът все пак го е предал. След това ще може да приеме неизбежното, категоричен е Рагозин. 

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позицията на Vesti.bg като цяло.

Политикът с хиляди лица – Володимир Зеленски

* Във видеото: Срещата в Рияд: Какво могат да постигнат на разговорите представителите на САЩ и Русия

Най-четеното от Vesti.bg:

Сделката на Тръмп превръща Украйна в колония на САЩ

Анализатори: Какво иска Путин?

Защо САЩ и Русия се срещат в Саудитска Арабия

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 55 минути

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 1 час

Това е едно от най-значимите събития в българската история

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 1 час

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 2 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 2 часа

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 2 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 4 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 4 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 4 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 4 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 12 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 12 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 12 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област