П рез последните години крайнодесни партии в немскоезичното пространство бележат безпрецедентни досега изборни успехи. На парламентарните избори през септември Партията на свободата на Австрия печели с 29% от гласовете, оставяйки след себе си по-умерената дясна Австрийска народна партия.
През февруари пък немската “Алтернатива за Германия” удвоява резултата си спрямо предходните избори, достигайки второ място с 21%. Скорошни анкети на агенциите INSA и Forsa обаче показват, че тя изравнява с около 25% от очакваната подкрепа победителя - консерваторите от Християндемократическия съюз. Докато подобно развитие се наблюдава и в други европейски държави, избирателните системи напр. във Великобритания и Франция позволяват потискане на парламентарната тежест на тамошните крайнодесни. Същевременно в Австрия и Германия те биват изолирани от властта въпреки значителния си брой депутати.
До голяма степен успехът им навсякъде се дължи на твърди позиции срещу имиграцията, която действително играе все по-силна роля в демографската картина на Запад. Върху подобна платформа лежи и успехът на Партията на свободата на Австрия, подплатена с умело използвани данни за етническия състав в големите градове.

Графиката показва разпределението на учениците в публичното основно образование във Виена по религия. Данните се събират включително с оглед на учебните часове по религия, които са нашумяла тема и в България. Така по информация на града през последната учебна година едва 17,5% от учениците до около 14 години са католици - традиционната за Австрия религия, а още 23% не принадлежат към никое вероизповедание. Вероятно в тях влиза и висок дял деца на етнически австрийци. 41% от разглежданите ученици са мюсюлмани, а още 14,5% - православни.
Това отразява многобройните мигрантски групи от Близкия Изток, Турция, Балканите и бившия СССР, но и сочи към по-висок брой деца в тези групи, отколкото предполага общият им дял от градското население. Важно е уточнението, че данните не включват около 12 хил. ученици в католически частни училища, популярни във Виена, от които 3/4 са християни. С тях общият дял християни сред основните ученици в града би се покачил от 34,5 на 38,3%. Въпреки това мюсюлманите остават по-многобройна група, отколкото християните. Виена, заедно с Берлин, Хамбург и Мюнхен, е сред най-големите градове в немскоезичното пространство. Същевременно към 2024 общо 45% от виенчани са или с чуждо гражданство, или родени в чужбина, а малко над 50% са с поне един родител с чуждестранен произход. Подобен е делът в останалите големи населени места в региона - напр. 49% в Мюнхен, 39% в Берлин и 34% в Хамбург според местната статистика.
Данните в Германия и Австрия различават хора с чуждестранни корени независимо от гражданството и месторождението им, като делът чужди поданици логично е по-нисък. Същевременно наличието на повече ученици с различен етнос или религия в образователната система не прави резултатите ѝ непременно по-лоши. Така напр. според международното проучване PISA към 2022 немските и австрийските ученици постигат около и над средните успехи по трите разглеждани дисциплини - четене, математика и природни науки спрямо развитите държави, членки на Организация за икономическо сътрудничество и развитие.
Страховете от претопяване или замяна на населението се оказват силен инструмент за мобилизация на политическа подкрепа. Наличието на голям брой жители с чуждестранен произход, вкл. и на техните деца, е незаобиколим фактор в Западна Европа и конкретно в Австрия - най-вече в големите градове, от десетилетия. На практика широки слоеве от мигрантското население са претърпели успешна интеграция в обществото, макар да остават и достатъчно изключения, които се използват за обосновка на съответните страхове.
За автора:

Иван е горд варненец и икономист със страст към статистиката. Живял е в Германия, Чехия и САЩ, а в свободното си време обича да изучава обществото от структурната му страна - чрез данни. През 2019 създава Землевеж - платформа в социалните мрежи, където представя света и България в числа. Там той смила сложни теми по достъпен начин със стотици инфографики, достигащи до растяща аудитория от младежи и възрастни.
Още от автора:
Смъртността на пътя: пик или спад - какво разкриват данните?
Българският парадокс: Защо жилищата поскъпват, когато 39% стоят празни?
Германия на прага на политическа трансформация - графики и анализи разкриват новите реалности
Север срещу Юг, Изток срещу Запад: Регионалните различия в българската икономика
Заплатите в България растат, но не навсякъде еднакво – кои региони изостават
Новините в дигиталната ера: Как социалните мрежи променят информираността?
Разликата в заплащането между половете в България – тенденции и перспективи
България между застаряващото и младото поколение: Какво наистина се случва с населението ни?
Образование на две скорости: Какво показват резултатите от НВО на българските ученици?
От сеч към залесяване: Вековната борба за българските гори
Миграция и икономика: Чуждестранните работници в България
Етническата мозайка на Македония
Европа на две скорости: Ще догонят ли източните икономики Запада?
Автопаркът на България: Немски марки и дълголетие на колелата
Заплатите в София – с близо 40% над средното: Какво означава това за останалите области?
От възход към спад: Какво се случва с чуждите инвестиции в България?
Млади не работят, възрастни не се пенсионират – накъде отива пазарът на труда в България?
България е четвърта по брой полицаи на глава от населението в Европа - има ли резултат?
Австрия е централноевропейска страна, известна със своето богато културно наследство и живописни алпийски пейзажи. Страната е република с федерална структура, състояща се от девет федерални провинции, а столицата е Виена. Австрия е известна със своите исторически забележителности, включително дворци, катедрали и музеи, които отразяват дългата й история, свързана с Хабсбургската династия. Австрия е дом на множество известни композитори, като Моцарт, Бетовен и Шуберт, и играе важна роля в развитието на класическата музика. Страната е член на Европейския съюз и е известна със своите високи стандарти на живот, образователна система и социални услуги. Австрийската икономика е разнообразна, с акцент върху индустрията, туризма и услугите. Природните красоти, включително Алпите, привлекат туристи от цял свят, а зимните спортове и летните активности са важна част от австрийската култура.