Германия на прага на политическа трансформация - графики и анализи разкриват новите реалности
Източник: iStock/Getty Images

Н а 23 февруари се проведоха предсрочни избори в Германия, които разместиха политическия пейзаж в страната.

Общо 50 млн. души упражниха правото си на глас при рекордна избирателна активност от 83% според данни на избирателната комисия. Кампанията бе белязана от сериозна полемика между партиите, повечето от които преформатират и изострят позициите си в хода ѝ.

Източник: Землевеж

Графиката показва предварителния резултат за представените формации в следващия Бундестаг според техния политически уклон, застъпен в програмите им, по преценка на Землевеж.

Социалдемократическата партия на досегашния канцлер Олаф Шолц (SPD) остава едва трета сила с 16% от резултата, като подкрепата намалява и за нейните по-малки коалиционни партньори - Зелените (12%) и Свободните демократи - FDP. Последните всъщност напускат управляващата коалиция, предизвиквайки така предсрочните избори, но все пак изпадат от бъдещия парламент, оставайки под прага за влизане от 5%. Избирателите наказват партиите, от чието управление са недоволни.

Победител с 29% от гласовете са десните християндемократи от CDU/CSU, предвождани от Фридрих Мерц, които в прелюдията към изборите правят осезаем консервативен завой. Програмата им залага както на ограничаване на миграцията, така и на намаляване на бюрокрацията и данъчното бреме. Очаква се да оглавят следващото правителство, вероятно в "голяма" коалиция с SPD при успешни преговори. Липсата на други потенциални партньори поставя в неудобно положение Мерц, който дори в изборния ден остро критикува левите.

На второ място с удвоена до 21% подкрепа се нарежда “Алтернатива за Германия” или AfD, известна с ксенофобски, евроскептични и проруски позиции. AfD доминира в източногерманските провинции и според анкети пред изборните секции успява да привлече много гласове както сред младите, така и сред работническата класа. Същевременно икономическата ѝ програма има пропазарен уклон с големи данъчни облекчения за богатите. Тя бива наблюдавана от Службата за защита на конституцията по подозрения в десен екстремизъм. Въпреки голямата ѝ парламентарна тежест, останалите играчи изключват сътрудничество с нея.

Донякъде неочаквано в парламента с 9% влиза и крайнолявата партия Die Linke, която според анкетите привлича достатъчно гласоподаватели чак във финалните седмици на кампанията. Така в 630-членния парламент ще са представени 5 формации и още един депутат от малцинствена партия, за която не важи 5-процентният праг.

Анализатори в немските медии описват резултата на победилите християндемократи като сравнително нисък предвид обстоятелствата и изтъкват, че те не са изпълнили потенциала си. Като възможни причини се сочат както недостатъчното одобрение към водача ѝ Мерц от по-умерени избиратели, така и обвинението към партията, че носи вина за силната миграция, от по-крайни такива. Притокът на бежанци от Близкия Изток към Германия се усилва най-вече при управлението на Ангела Меркел около 2014-2017, която също е представител на CDU.

Впечатляващ е изборът на младите до 25-годишна възраст, чиито гласове отиват най-вече за крайнолевите (Linke) и крайнодесните (AfD) според проучвания за националната телевизия. В навечерието на изборите лидерката на AfD - Алис Вайдел, е редовен гост в медийни участия и с обран тон легитимира партията пред по-широка публика. Вероятно страхът пред високия очакван резултат на AfD мотивира и порасналата в последния момент подкрепа за нейния привиден антипод - крайнолевите. И двете партии се възползват успешно от социалните мрежи, вкл. ТикТок, за привличане на избиратели, а на практика вотът на по-възрастното поколение “спасява” традиционните партии.

Избирателите припознават като най-важни вътрешни теми икономиката и миграцията. Страната е притегателна точка за бежанци и социални мигранти в ЕС, като медиите отделят особено внимание на престъпления, извършени от хора без немско гражданство. Според Агенцията за труда към 2023 цели 48% от получаващите социални помощи, познати като Bürgergeld, са чужденци, докато те съставят само около 15% от населението. Същевременно чужденци биват уличени в престъпления тройно по-често от средното според полицейската статистика, макар различни проучвания да обясняват това със социални и демографски фактори, правещи престъпността при дадени групи по-вероятна независимо от произхода.

Източник: Землевеж

Ако Германия има един неоспорим проблем, видим от данните, той несъмнено е икономическата стагнация. Страната от години е в състояние на нисък растеж, “изяждан” от инфлацията. Графиката сравнява реалния ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението в Германия с този на всички останали държави в Европейския съюз (ЕС) според Евростат. Докато различните членки показват различни стойности, при почти всички се наблюдава положително развитие спрямо 2017. Германия се откроява като “черната овца” - единствената голяма европейска икономика, която днес не е в по-добро състояние, отколкото преди цели 7 години.

В действителност корените на този проблем се появяват или затвърждават още при последното управлението на християндемократите - продължило в различни коалиции от 2005 до 2021. Тогава Германия решава постепенно да изключи ядрените си централи след аварията в японската АЕЦ Фукушима през 2011, а освен това съзнателно развива силна зависимост от руски газ. Нападението на Русия над Украйна през 2022 и последвалите смущения на енергийния пазар поставят в шок немската индустрия, повишават цените на енергията и допринасят за инфлационната вълна.

Германия се нарежда на второ място след Белгия по данъчно бреме според последните данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, но всъщност трайно присъства в челните места на тази класация, откакто се публикува за пръв път преди две десетилетия. Така високата данъчна тежест, сочена за проблем сега, е била толерирана и поддържана от ред предходни правителства с участие на различни партии. Сходно стои въпросът с бюрокрацията, превърнала се в немски стереотип.

Предвид водещите теми за избирателите най-добър резултат закономерно получават партии с пропазарни и консервативни позиции. Това развитие следва по-широки тенденции, които се наблюдават на скорошни избори и в други страни. Същевременно пред победителите в най-голямата европейска икономика предстои да адресират конструктивно очакванията и страховете на немското общество едва след преговори за крехка коалиция с нетипични партньори, стоящи в противовес на “дясната” вълна.

За автора:

Иван Люцканов
Иван ЛюцкановИзточник: Личен архив

Иван е горд варненец и икономист със страст към статистиката. Живял е в Германия, Чехия и САЩ, а в свободното си време обича да изучава обществото от структурната му страна - чрез данни. През 2019 създава Землевеж - платформа в социалните мрежи, където представя света и България в числа. Там той смила сложни теми по достъпен начин със стотици инфографики, достигащи до растяща аудитория от младежи и възрастни.

Още от автора: 

Смъртността на пътя: пик или спад - какво разкриват данните?

Българският парадокс: Защо жилищата поскъпват, когато 39% стоят празни?

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 6 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 8 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 9 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 10 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 10 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 11 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 11 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 11 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 11 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 11 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 12 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 12 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 12 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 12 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала