М ножество влиятелни фамилии в историята са имали силата и влиянието да променят света.

От съвременни елитни фамилии като Кенеди до древни, дългогодишни династии като Шанг в Китай, силните фамилии на високи позиции, ако изиграят картите си правилно, винаги са били в състояние да контролират политическия, културния и финансовия климат на своето време.

Може би най-яркият пример за широкообхватно династично родословно дърво и за потенциала на тяхната власт е Домът на Хабсбургите.

Хабсбургите са една от най-дълго управлявалите династии в света, която в една или друга степен поддържа властта си почти хилядолетие. Трудно е да се сетим за голямо събитие в историята на Европа, в което Хабсбургите да нямат пръст.

Всъщност да познавайки историята на Хабсбургите познаваме историята на Европа. Затова нека разгледаме цъфтежа на рода им и неговото погиване.

Домът на Хабсбургите

Първото споменаване на името Хабсбурги идва от Швейцария, когато замъкът Хабсбург е построен в началото на XI в. от граф Радбот, граф на графство Келтгау.

Хабсбургите става фамилно име, когато Ото II, племенник на Радбот, добавя "фон Хабсбург" към името си, след като наследява замъка.

Леополд Хабсбург(1326-)
Леополд Хабсбург(1326-) Източник: Getty images/ iStock

Според легендата думата "Хабсбург" произлиза от немската дума habicht, която се превежда като "ястреб". Твърди се, че след като строежът на замъка бил завършен, граф Радбот забелязал ястреб, който седял на стените му, и нарекъл новия си дом в чест на тази птица.

Миграция в Австрия 

Седем поколения по-късно, през 1270 г., Рудолф Хабсбургски е коронован за крал на Германската империя. Първата му задача като крал е да отнеме териториите на Австрия и Щирия от своя съперник Отокар II, крал на Бохемия.

След като тези територии вече са под германска власт, Рудолф се премества в днешна Виена.

Крал Филип I (1478-1506)
Крал Филип I (1478-1506) Източник: Getty images/ iStock

Лидери на Свещената Римска империя 

Още 200 години по-късно Фридрих III, който е четвъртият Хабсбург, управлявал Германската империя, е коронясан от папата за император на Свещената римска империя през 1442 г., което на практика го превръща в един от най-могъщите мъже в Европа.

Възкачването на Фридрих III на трона поставя началото на една от най-големите и устойчиви династии в Европа.

Хабсбургите запазват трона на Свещената Римска империя до 1740 г., а членовете на фамилията управляват Португалия, Испания, Хърватия, Бохемия и много други кралства и империи

Максимилиан

Синът и наследник на Фридрих III, Максимилиан I, значително разширява обхвата на фамилията Хабсбурги чрез поредица от стратегически уредени бракове. Самият той се жени за Мария Бургундска през 1977 г.

Най-значимият брак, уреден от Максимилиан, е този на сина му Филип Красивия с Йоана Безумната, която ще стане кралица на Кастилия и Арагон - територии, които съставляват голяма част от това, което скоро ще се превърне в Испанска империя.

Филип Хубави 

Филип бързо се превръща в една от най-могъщите фигури в Европа. След смъртта на майка си, Мария Бургундска, той се възкачва на престола на четиригодишна възраст и започва да управлява бургундските херцогства, които се простират от Северна Франция до по-голямата част от северното европейско крайбрежие.

След като към него се присъединяват териториите на Испания чрез брак, управлението на Филип става толкова обширно, колкото и Свещената римска империя.

Знаехте ли, че тези известни личности са със синя кръв?

Карл I

Синът на Филип и Йоана, Карл I, наследява още по-голяма империя. След като по-възрастните членове на семейството му умират, Карл става император на Свещената Римска империя, ерцхерцог на Австрия, херцог на Бургундия и крал на Испания.

Всички тези титли, взети заедно, дават на Карл I (или Карл V, както е известен, след като става император) господство над цяла Западна Европа (без Франция, Англия и Португалия), както и над бързо разрастващата се колониална мрежа на Испания в Америка.

"Мечти за католическа Европа"

Карл V е посветен на Католическата църква и се стреми да обедини цяла Европа под ценностите на Църквата, като изразходва богатствата, идващи от Америка, за опити да осъществи тази цел.

През 1555 г., след години на конфликти с лутераните, чийто брой бързо и постоянно нараства, Карл V подписва религиозния договор, известен като Аугсбургския мир, и на практика слага край на насилието между двете църкви.

Краят на една империя

Малко след подписването на Аугсбургския мир здравето на Карл V започва да се влошава и тъй като империята му е отслабена поради борбите на други Хабсбурги, които смятат, че имат различни претенции към различни територии, той решава да раздели огромната си империя на две, като даде половината на тези, които сега са известни като испански Хабсбурги, и половината на австрийските Хабсбурги.

В края на тези абдикации бившият император се оттегля в Испания и скоро след това умира.

След абдикацията на Карл V източните територии на старата империя, включително балканските държави и Свещената римска империя, отиват в ръцете на по-малкия му брат Фердинанд I. Фердинанд ще продължи да защитава източния фронт на Европа срещу нарастващата заплаха от османско нашествие.

В Испания старите територии на Карл V отиват при сина му Филип II, известен още като крал Филип Благоразумния.

Той управлява цяла Испания и части от Италия, а след победата над Антонио, приор на Крато, в битката при Алкантара през 1580 г., поема контрола и над Португалия.

Златният век на Испания 

По време на управлението на Филип II Испания навлиза в златния си век на колониализма и изследванията. По това време Филипините са завладени и наречени в негова чест, а империята на инките е окончателно подчинена.

След разрива между испанските и австрийските Хабсбурги започва параноята, свързана със загубата на територии, които веднъж са били придобити чрез брак.

За да не загубят влиянието си, браковете стават все по-чести, като много испански Хабсбурги се женят за австрийски Хабсбурги и обратно.

Това се оказало катастрофална грешка в бъдеще.

Краят на XVI в. се оказва връхната точка на влиянието на Хабсбургите върху света.

Нарастващата сила на протестантската реформация създава много врагове на строго католическите владетели и предизвиква войни за независимост като Осемдесетгодишната война, която завършва с окончателната загуба на Нидерландия, Белгия и Люксембург от испанските Хабсбурги.

Луи Жозеф, херцог на Вандом, връчва на Филип V Испански пленените австрийски знамена на Хабсбургите
Луи Жозеф, херцог на Вандом, връчва на Филип V Испански пленените австрийски знамена на Хабсбургите Източник: Getty images/ iStock

Тридесетгодишната война

Едно от тези въстания, Бохемското въстание от 1618 г., довежда до Тридесетгодишната война - един от най-кръвопролитните и разрушителни конфликти, които европейският континент някога е виждал.

Обхватът и продължителността на войната дестабилизират по-голямата част от Европа, а Хабсбургите губят големи части от бившата си империя, които получават независимост или са предадени на новоизгряващи суперсили като Франция.

През този период управляващата фамилия във Франция, Домът на Бурбоните, непрекъснато набира сила и влияние.

Тяхната власт и експанзионистични амбиции достигат връхната си точка с прочутия крал Луи XIV, наричан Краля Слънце. Луи XIV скоро ще се превърне в най-могъщия лидер в Европа.

Краят на испанските Хабсбурги

Дълбоките последици, които повече от век междуособици оказват върху Карл II, представляват и екзистенциална заплаха за испанската династия на Хабсбургите.

Чарлз II умира през 1700 г. на 38-годишна възраст, без да има наследник, с което се слага край на контрола на Хабсбургите върху испанския престол и се поставя началото на Войната за испанското наследство.

След като испанската линия на Хабсбургите е окончателно и трайно заличена, австрийската линия преминава през свои собствени трудности.

Нарастващият натиск и агресия от страна на Прусия и Бавария в средата на XVIII в. водят до това, че Хабсбургите изпадат от властта в Свещената римска империя за първи път от повече от 300 години и Свещената римска империя попада в ръцете на Карл Баварски .

Ерцхерцог Йозеф Арпад Хабсбургски и принцеса Мария от Лоуенщайн
Ерцхерцог Йозеф Арпад Хабсбургски и принцеса Мария от Лоуенщайн Източник: Getty images/ iStock

Хабсбургите днес

Фамилията запазва контрола си над Австрия още 200 години, докато монархията им не се разпада след Първата световна война. като фамилия Хабсбургите са живи и днес, като за настоящ патриарх се смята Карл фон Хабсбург.

До 1999 г. той е член на Европейския парламент от Австрия.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 15 минути

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 7 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 9 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 9 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Свят Преди 10 часа

Руските власти набират 30 000 до 40 000 души в армията всеки месец

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 11 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 12 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 13 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 13 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 14 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 14 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 14 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 14 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 15 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 15 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 15 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ