2

В икингите най-често са описвани като безстрашни и жестоки воини, които били истински кошмар за всеки, който се осмелявал да се изправи срещу тях на бойното поле.

В същото време те били и опитни мореплаватели – неслучайно се смята, че достигнали бреговете на Северна Америка около пет века преди Христофор Колумб.

Съществуват редица предания за могъщи викингски владетели и подвизите, извършени от тях. Повечето изследователи обаче отбелязват, че тези разкази не са достоверни исторически източници и представляват крайно идеализирани описания на реални личности и събития.

Какво всъщност знаем за някои от най-известните викингски крале?

Първият крал на Норвегия

Когато става въпрос за легендарни викингски владетели, няма как да не бъде споменато името на Харалд Прекраснокосия (наричан още Харал Хорфарге). Той е полумитологична фигура и често е определян като първия крал на Норвегия. Повечето историци смятат, че Харалд наистина е съществувал, макар че достоверността на повечето биографичните факти за него, съдържащи се в староисландските саги, е повече от спорна.

Предполага се, че той успял да обедини под властта си обширни части от територията на съвременна Норвегия, въпреки че не е ясно кои точно са те. Решаващ момент се оказала битката при Хафърсфиорд. Тя се състояла между 870 и 900 г., като в нея взели участие редица мести владетели. Победата, която Харалд постигнал, му помогнала да затвърди своята власт. На мястото, на което се предполага, че се провела битката, днес е издигнат 10-метров монумент в памет на Харалд и владетелите, които победил.

В сагите се разказва още, че той пристъпил към подчиняването на норвежките територии, за да се ожени за Гийда, дъщеря на Айрик, владетел на Хордалан. Тя отхвърлила предложението за брак на Харалд, заявявайки, че не желае да се омъжи за незначителен владетел. Тогава бъдещият крал се зарекъл, че няма да подстригва косите си, докато не стане достоен за ръката на Гийде и не я спечели за жена. Именно оттук идва и прозвището му „Прекраснокосия“. Според повечето исторически източници, след като постигнал редица военни успехи, Харалд предал властта на сина си Ейрик Кървавата брада през 930 г.

Рюрик, основателят на Русия

Знаете ли кои са варягите? Това са викинги от Швеция и Норвегия, които се занимавали с търговия, наемничество и пиратство. Някои от тях пътували до Каспийско море, Константинопол и дори Багдад. Значението на думата „варяги“ е обект на много спорове. Повечето изследователи смятат, че тя означава „похвала“, „обещание“ или „клетва“. Причината е, че някои опитни скандинавски воини се заклевали във вярност на византийските императори и техните васали, преди да започнат да им служат.

Според редица историци през IX век свързваната с варягите народност рус поставила основите на една от най-големите държави в Европа през Средновековието – Киевска Рус, която оцеляла до монголските нашествия. Варяжкият военачалник Рюрик установил контрол над Ладога през 862 г. и построил селището Холмгард в Новгород. В написаната през XII век „Начална руска летопис“ се твърди, че той бил поканен от няколко славянски племена, за да им помогне да въдворят ред в контролираните от тях територии. Някои историци, обаче, оспорват достоверността на този документ и дори поставят под въпрос самото съществуване на Рюрик.

Варяжкият владетел починал през 879 г., след което на престола се възкачил Олег. Той управлявал в продължение на повече от 30 години от името на сина на Рюрик, княз Игор. Именно представителите на династията на т. нар. Рюриковичи преместила столицата в Киев. Няколко днешни княжески рода произлизат по права линия от Рюрик, като последния Рюрикович, управлявал Русия, е Василий IV, който починал през 1612 г.

Обширното кралство на Кнут I

В началото на XI век английският крал Етелред II наредил да бъдат извършени масови кланета на датчани, живеещи на територията на Англия. В резултат на това, през следващите години кралят на Дания Свен I Вилобради организирал няколко похода, а през 1013 г. лично повел голямо нашествие в Англия, подчинил цялата страна и влязъл в Лондон като крал. Етелред на свой ред бил принуден да избяга в Нормандия.

След смъртта на Свен I през 1014 г. властта преминала в ръцете на сина му Кнут I Велики. Много скоро, обаче, английските благородници му обърнали гръб и подкрепили Етелред, който се завърнал триумфално в Лондон, а Кнут избягал в Дания. Там той веднага се заел със задачата да събере мощна армия, като се обърнал за помощ към своя брат (и крал на Дания) Харалд II. Привлечени от обещанията за богата плячка, под знамената на Кнут се събрали около 10 000 воини, сред които имало не само датчани, но и много шведи, както и поляци.

През 1015 г. въпросната армия нахлула в Уесекс. След решителната битка при Ашингтън, която Кнут спечелил, той отново станал крал на Англия. През 1018 г. поел властта и над Дания, след като брат му починал, а през 1028 г. успял да превземе Норвегия след продължителни и кървави конфликти с местните владетели. По време на управлението на Кнут I Велики било поставено началото на рицарството в Дания, а освен това започнало и регулираното сечене на монети. Той се утвърдил като един от най-могъщите монарси в цяла Европа, но обширната държава, която създал, се разпаднала скоро след смъртта му през 1035 г.

Последният викингски крал

Олаф III, известен с прозвището Тихия, според мнозина е последният истински викингски крал. Той бил син на Харалд Хардрада (който направил неуспешен опит да превземе Англия и бил убит в битката при Стамфорд Бридж през 1066 г.) и останал в историята като опитен политик, успял да модернизира Норвежкото кралство. Управлението му често се определя като период на мир и разцвет. В продължение на четвърт век кралството не взело участие в нито една война. На Олаф III се приписва създаването на търговските гилдии и построяването на първите каменни църкви. Освен това той бил първият норвежки крал, който умеел да чете и пише.

Олаф III също така основал Берген през 1070 г., като градът останал столица на Норвегия до 1299 г. По време на управлението му за пръв път били записани редица закони. От брака си с Ингерид Датска той нямал деца, но имал син от наложницата си Тора – бъдещият крал Магнус III Босоносия. Олаф III умрял от болест на 22 септември 1093 г. и бил погребан в катедралата в норвежкия град Тронхайм.

Още от автора:

Смелият воин, изправил се сам срещу цяла армия

Четири забравени битки, които промениха историята

Биеха се голи и не създадоха държава, но промениха историята

"Носоотрязаният" император, провъзгласил хан Тервел за "кесар"

Ужасяващата история на кралските раждания

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Мъж простира в 5 сутринта: - Абе, комши, какво правиш, бе? - Простирам. - Че кога изпра? - Докато готвех. - Докато готвеше? Че кога…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радев: Отговорност на първата политическа сила е да състави качествено правителство

Радев: Отговорност на първата политическа сила е да състави качествено правителство

България Преди 7 минути

Много е важно парламентът сам да защити независимостта си, посочи държавният глава

Макдоналдс отново става посланик на доброто

Макдоналдс отново става посланик на доброто

Любопитно Преди 20 минути

За поредна година веригата ресторанти за бързо обслужване организира дарителска кампания в подкрепа на деца в неравностойно положение.

<p>Пеевски: Президентът подготвя нова партия&nbsp;начело с Крум Зарков</p>

Делян Пеевски: Никой не може да заобиколи ДПС-Ново начало

България Преди 30 минути

Ето какво каза лидерът на ДПС-Ново начало, минути преди старта на първото заседание на 51-вото НС

Петима загинали при руски атаки в южна Украйна, 19 са ранени

Петима загинали при руски атаки в южна Украйна, 19 са ранени

Свят Преди 1 час

В цяла Украйна е обявена въздушна тревога

Ракета предизвика пожар близо до Йерусалим

Ракета предизвика пожар близо до Йерусалим

Свят Преди 1 час

Причина за пожара са осколки от паднала или прехваната ракета

<p>Рожденикът Hyundai Tucson черпи щедро (тест драйв)</p>

Рожденикът Hyundai Tucson черпи щедро (тест драйв)

Технологии Преди 1 час

Един от най-продаваните компактни SUV в Европа се обнови, добавяйки и специален пакет по повод 20-ата годишнина, предлага вече и плъг-ин хибрид, но за „купона“ по случай рождения ден трябва да се отчетете подобаващо в парични знаци

<p>Зеленски: Това е единственият начин да се&nbsp;сложи край на войната</p>

Зеленски: Силата и дипломацията трябва да се комбинират, за да приключи войната

Свят Преди 1 час

"Много ясно разбираме, че дипломацията няма перспективи без силата", каза той

Над 80% от училищата в България са докладвали инцидент на насилие над дете. Кампанията “Сила за новото поколение” се стреми да промени това

Над 80% от училищата в България са докладвали инцидент на насилие над дете. Кампанията “Сила за новото поколение” се стреми да промени това

България Преди 1 час

Средно 30 прояви на тормоз в училище се случват на ден. За да се противопостави на тази тревожна статистика и да стимулира сигурна образователна среда без агресия, Olympus стартира кампанията “Сила за новото поколение” в партньорство с психолог и с участието на Изабел Овчарова и Дара Екимова

Реакциите на полтиците за протестите в София (СНИМКИ/ВИДЕО)

Реакциите на полтиците за протестите в София (СНИМКИ/ВИДЕО)

България Преди 1 час

Позволено е провеждането на общо седем демонстрации в столицата

София под блокада: Седем протеста в центъра на столицата (СНИМКИ/ВИДЕО)

София под блокада: Седем протеста в центъра на столицата (СНИМКИ/ВИДЕО)

България Преди 1 час

По първоначални данни се очаква в тях да се включат около 5000 души

Катастрофа блокира движението в прохода "Петрохан"

Катастрофа блокира движението в прохода "Петрохан"

България Преди 1 час

Според информация на преминаващи, пътният инцидент е преди моста на Гинци

<p>Тръмп и Путин разговаряха за&nbsp;войната в Украйна</p>

Тръмп и Путин са разговаряли по телефона за войната в Украйна

Свят Преди 1 час

Тръмп е призовал Путин да не ескалира военните действия на руските сили в съседната държава

<p>Кой е Силви Кирилов, най-възрастният депутат, който ще открие 51-вото НС</p>

Силви Кирилов открива първото заседание на 51-вото НС

България Преди 1 час

Той е най-възрастният депутат в парламента, от ИТН

От днес в аптеките: Нови 2000 дози от назалната противогрипна ваксина за деца

От днес в аптеките: Нови 2000 дози от назалната противогрипна ваксина за деца

България Преди 2 часа

Тя се прилага чрез впръскване във всяка от двете ноздри на носа

10 квартала на София останаха без ток

10 квартала на София останаха без ток

България Преди 2 часа

Електрозахранването е прекъснало тази нощ заради пожар в подстанция „Подуяне”

Новите 240: Вижте кои са депутатите от 51-вото НС (ВИДЕО)

Новите 240: Вижте кои са депутатите от 51-вото НС (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Най-много свои представители изпращат гласоподавателите на най-големия избирателен район в страната – 23 МИР София