И сторическият дворец “Долмабахче” в Истанбул днес е домакин на решаващи мирни преговори за конфликта в Украйна.
(Във видеото: Преговорите между Украйна и Русия ще се проведат в двореца "Долмабахче")
Какво знаем за него
“Долмабахче” е грандиозен и пищен дворец, разположен в Истанбул, Турция. Поръчан от султан Абдулмеджид I, той е построен по време на османското владичество и служи като главен административен център на Империята. В него има над 285 богато украсени стаи с кристални полилеи и изящни тавани. Дворецът се гордее и с красив парк, който предлага впечатляващи гледки към Босфора.
Могат ли преговорите в Истанбул да проправят пътя към край на войната в Украйна?
Хронология на историята на двореца “Долмабахче”
- 1843 г.: Султан Абдулмеджид I възлага построяването на нов дворец, който да замени по-стария дворец “Бейлербей”.
- 1846 г.: Започва строителството на двореца, ръководено от османските архитекти Гарабет Амирa Балян и неговия син Никогос Балян.
- 1856 г.: Строителството на двореца “Долмабахче” е завършено и той става новият главен административен център на Османската империя.
- 1861 г.: В двореца “Долмабахче” е подписан първият международен договор между Османската империя и европейските сили – известен като Парижкия мирен договор.
- 1876 г.: В двореца “Долмабахче” е открит първият османски парламент, което отбелязва нова ера на конституционно управление в империята.
- 1909 г.: Султан Абдулхамид II е свален от власт и заточен в Истанбул, където е поставен под домашен арест в двореца “Долмабахче”.
- 1922 г.: Османската империя е разпусната, а дворецът е конфискуван от новата Турска република.
- 1927 г.: Мустафа Кемал Ататюрк, основателят на съвременна Турция, премества президентската резиденция от Анкара в двореца “Долмабахче”.
- 1984 г.: Дворецът “Долмабахче” е превърнат в музей и отворен за посещения от обществеността, позволявайки на посетителите да се запознаят с богатата му история и културно наследство.
Строителството на двореца “Долмабахче”
Строителството на двореца е продължило 13 години, от 1843 до 1856 г. Проектиран от архитектите Гарабет и Никогаюс Балян, той е изграден в неокласически, бароков и османски архитектурни стилове.
Симетричното разпределение на двореца включва централна сграда, към която от двете страни са разположени крила. Европейски мотиви като колони и куполи украсяват фасадата, а грандиозно бароково стълбище води към Церемониалната зала. Фасадата на двореца е богато орнаментирана, а османският почерк се проявява в централния купол.
Пищните интериори на двореца “Долмабахче” показват елементи като кристалното стълбище и големия полилей в церемониалната зала, който е подарък от кралица Виктория на Великобритания. Луксозният дизайн включва сложни орнаменти, позлатени детайли и изискани мебели, съчетаващи хармонично османски и западни влияния.
Интериор в двореца “Долмабахче”
Построен от султан Абдулмеджид през 1856 г., дворецът Долмабахче се състои от три основни части: Селамлик, Харем и Императорската зала.
Селамликът е предназначен за официални дела и церемонии на султана. Включва няколко големи зали, приемни и кабинети, всички богато декорирани с позлата, кристални полилеи и сложни фрески.
Харемът е частният сектор на двореца, където живеят султанът и неговото семейство.
Императорската зала е най-внушителната част от двореца и се използва за държавни приеми и церемонии. Тя разполага с грандиозно стълбище, което води към централния купол, украсен с огромен кристален полилей с тегло около 4,5 тона. Залата също е украсена с орнаменти, изобразяващи важни събития от османската история.
Дворецът “Долмабахче” днес
Със своя великолепен неокласически външен вид и грандиозен размер, дворецът “Долмабахче” днес е популярна туристическа атракция и музей, който предлага на посетителите поглед към пищния начин на живот на османските султани. Независимо дали е кристалният полилей или красивото стълбище, дворецът ще ви впечатли със своята пищност и величие. Той съхранява множество артефакти, датиращи още от времето на Османската империя. През годините дворецът е претърпял обширни реставрационни дейности с цел запазване на великолепието и красотата му и сега е отворен за посещения и турове.
Вижте повече в нашата галерия:
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Могат ли преговорите в Истанбул да проправят пътя към край на войната в Украйна?