„Най-големият враг на ГЕРБ сме си ние самите и, когато допускаме грешки, съм безкомпромисен. Струва ми безсъние и нерви. Хората, които отстраняваме, са кадри, допринесли много, но идва момент, в който трябва да се разделим. Защото ние не сме БСП. Два пъти в мандат на БСП падат банки. Виждате, навсякъде, където възникне проблем, изникват скрити клетки, които веднага провокират". Това каза премиерът Бойко Борисов по повод оставките на вътрешния, регионалния и транспортния министри, подадени в петък.

Валентин Радев, Николай Нанков и Ивайло Московски се оттеглиха от постовете си след като Борисов поиска оставките им след катастрофата, при която загинаха 17 души край Своге. От БСП настояха за оставки на всички, а от ВМРО поискаха съвет, защото не са били уведомени. От ГЕРБ отговориха на БСП с това, че Корнелия Нинова не е понасяла отговорност. Днес и Валери Симеонов заяви, че ще свика ръководството на партията си, за да реши ще останат ли във властта. В понеделник коалицията се събира, посочи Борисов. 

"Може би се питате защо приех оставките. Министър Нанков е прекрасен специалист. Още им ремонтираме тяхното строителство, аз по никакъв начин не ги съдя. Те са опозиция, да си говорят. Ние си гледаме нашата работа", заяви Борисов.

„БСП нямат никакво право да говорят за строителство и инфраструктура. Много бързо и удобно забравиха в какво състояние бяха магистралите „Хемус“, „Тракия“ и „Марица“ по тяхно време“, отбеляза Борисов. Той посочи, че дадените милиарди от предходни правителства за модернизация на ВВС не са изхарчени целесъобразно и закупените самолети и вертолети не са имали договори за поддръжка, което налага днес да бъдат използвани само за транспорт.

Той е във Варна, където провери изпълнението на инфраструктурните проекти, а за оставките говори пред над 250 младежи от цялата страна в рамките на летния университет на Младежи ГЕРБ, който тази година се провежда под мотото „Само истината, не на фалшивите новини“. Все пак той посочи, че ще посочат от ГЕРБ новите министри и че има имена. 

"Можеха ли отговорните министерства с действията си да предотвратят трагедията край Своге? Можеха. Разбира се, всички агенции, лаборатории и надзор също имат вина и затова в момента всички те са на разпит и имат обвинения. Ние обаче трябваше да понесем своята политическа отговорност чрез оставките на тримата министри", заяви Борисов. 

Той бе категоричен, че автобусните фирми ще трябва да инвестират в закупуването на  седалки с колани за превозните средства.

„Ако не, няма да возят хора. Тук вече не трябва да се коментира дали браншът щял да загуби. Ако искаш да караш, трябва да бъдеш с колан. Това трябва да бъде незабавно въведено. Новият министър трябва да се погрижи за това. Много се направи и за шофьорските книжки, и за коланите, но не е достатъчно. Фактът е, че трима министри отговарят и това се е случило. И се размива отговорността. Аз мисля, че трябва да се поеме политическа отговорност за това. Като има проблем трябва да се носи отговорност", категоричен е премиерът.

За инцидента с колата на бащата на президента, при който Георги Радев удари с мъж в електрическа триколка, той каза.

За случая в Харманли не искам да коментирам. 45 минути мърлява работа. Идва една патрулка, чуди се. Чак на 25-ата минута предприема някакви действия", заяви министър-председателят.

Във Варна бе и Цветан Цветанов: 

„Когато се създава усещане, че нещо не е наред, ние от ГЕРБ поемаме политическа отговорност. Не казваме, че тези министри носят пряка отговорност. Но трябва да се поеме отговорност, за да могат всички институции да продължат да работят”. Така председателят на парламентарната група на управляващата партия Цветан Цветанов коментира трите министерски оставки, подадени в петък заради трагедията край Своге. 

Цветанов подчерта, че отговорност трябва да носи всеки човек, които заема висок държавен пост.

„Насреща си имаме креслива опозиция, която раздава морални оценки, а самата тя не може да излезе от това, което е създала като модел. ГЕРБ е по-различна от столетницата. В БСП да се носи политическа отговорност - такова нещо няма“, категоричен бе Цветанов.

Той заяви, че оставките на Радев, Нанков и Московски ще бъдат обсъдени с коалиционните партньори на ГЕРБ в кабинета. Цветанов обаче не коментира темата за това кои ще са следващите министри на вътрешните работи, транспорта и регионалното равитие.

Той коментира още, че „удобният за БСП момент”, свързан с автобусната катастрофа, бил, че така социалистите успели „по някакъв начин да се отклонят от темата с инцидента с колата на бащата на президента”.

„Искам да попитам президента как така дава една оценка за трагедията край Своге и друга - за инцидента с неговия баща. Нека да има доблестта и да застане като президент на страната, а не като партиен функционер на БСП”, каза още Цветанов.

Около 17 часа в събота автобус, превозващ екскурзианти, падна от 20 метра, загинаха 17 души, трима са в тежко състояние в "Пирогов" и една жена в Окръжна. Шофьорът е карал с превишена скорост - 53 км/ч, при 40 км/ч. 

Повечето от загиналите са от софийското село Световрачане, сред тях е и момче на 13 години.

До този момент разследващите не са установили точната причина за трагичния инцидент. Основните направления, по които се работи, са действията на водача и техническото състояние на пътния участък.

В понеделник полицаи и следователи влязоха в сградата в на „Трейс груп” - фирмата, ремонтирала пътя, а във вторник полиция и жандармерия влязоха в офиса на "Мегаинвест холд” в Дупница.

Те изземат документи, свързани с договора, сключен за ремонта на кървавия участък край Своге.

От агенция „Пътна инфраструктура” са подали общо пет сигнала до фирмата изпълнител „Трейс Своге” за спешен ремонт на рисковите участъци от трасето. Крайният срок е бил 15 август или 10 дни преди катастрофата. Регионалният министър Николай Нанков поясни, че нито един от участъците не е ремонтиран.

Шофьорът е задържан за 72 часа от прокурор. Той е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост. Пуснат бе под домашен арест.

СНИМКИ ОТ МЯСТОТО НА ИНЦИДЕНТА МОЖЕ ДА ВИДИТЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ

Симеонов решава остава ли във властта

Затварят пътя Своге-София, взимат проби

Жители на Своге излизат на протест пак, трима от ранените с опасност за живота

Съдът пусна шофьора на автобуса

Разказ на жена, оцеляла в автобуса

Борисов: Към никого няма да има пощада

Свидетелите на катастрофата: Какво е станало

Министър: Използваният асфалт край Своге е недопустим

Във Варна Борисов коментира и темата за охраната на границите: 

Министър-председателят Борисов бе категоричен, че България е пример как трябва да се охранява външната граница на Европейския съюз. Той подчерта, че редица европейски лидери лично са се убедили в това по време на посещенията си у нас. „По въздух и вода могат да ни приемат в Шенген още сега“, заяви премиерът. Бойко Борисов изрази мнение, че в момента международната обстановка е по-сложна от всякога. „Непрекъснато има санкции между най-големите държави и икономики. Тонът между някои европейски лидери се изостри. Свидетели сме на най-мащабните военни учения в Европа от 80-те години насам. Милиарди се дават са превъоръжаване сега вместо за социални услуги, здраве и др.“, обясни той и допълни, че само когато европейските страни работят заедно могат да бъдат конкуренти на САЩ, Китай, Русия и т.н.

По темата с феномена фалшиви новини, българският министър-председател подчерта, че те са голяма заплаха, която е способна дори да събори правителство. „Затова мислете. Проверявайте всяка информация, която достига до вас, без значение от автора, и се замислете дали определени политически и икономически интереси не се крият зад нея“, обърна се към младежите от ГЕРБ Бойко Борисов. 

"Фалшивите новини пряко кореспондират с учебника на КГБ за създаване на компромати. В този учебник пише, че трябва да се създаде такъв компромат, че когато засегнатият го чете, самият той да се отврати от себе си", подчерта Бойко Борисов.

Той изброи няколко фалшиви новини, които са били тиражирани за него - как е купил остров в Гърция, как е подарил диамант за 12.5 млн. долара, къща в Барселона, как дъщеряма му е фучала с 300 км/час, а тя трябвало да роди в този момент. Борисов припомни и фалшивата новина за Цветан Цветанов от 2009 година, когато се твърдеше, че очаквал незаконно дете. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 4 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 5 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 6 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 7 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 8 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 8 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 8 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 9 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 9 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 10 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 10 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 10 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 11 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 11 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 11 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 11 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.