"Мисля че живея втори живот. Вече няма да празнувам рождения си ден на 21-и август, а на 25-и". Това каза специалнои за NOVA Таня Макрис, една от оцелелите след автобусната катастрофа край Своге.

Тя сподели, че пред очите й е починала нейна близка приятелка. Разтърсващата картина, която е видяла, ще остане с нея за цял живот.

Жената призова да бъдат взети мерки за ремонт на опасния участък. По думите й вината за трагедията не трябва да се търси единствено в шофьора на автобуса. 

Петицията в подкрепа на шофьора на катастрофиралия край Своге автобус Григор Григоров продължава.

Стотици хора, пътували с него през годините, го описват като отговорен човек, който спазва правилата.

С подписите си хората настояват единственият обвинен да не се превърне в единствения виновен, информира репортер на NOVA.

С него са пътували всички деца от училището в Божурище. Именно Григор сядал зад волана при почти всички организирани екскурзии през последните 10 години.

"Мога да кажа, че е изключително отговорен човек. Обикновено ние, преподавателите, сме в началото и в края и, гледайки километража, никога не сме забелязвали превишаване на скоростта”, казва Теодора Танева, заместник-директор на училището.

Софийски учебни заведения също използвали услугите на Григоров. Леда Аврамова две години работила в столичното 58-о училище. Тя и колегите й пътували с шофьора на обучения най-малко два пъти годишно. Казва, че винаги се е чувствала сигурна, когато той е бил зад волана. Разбрала за катастрофата от телевизията. Чула, че водачът е от Божурище, но до последно се надявала, че няма да се окаже Григор.

Сега всички, които подкрепят Григоров, се надяват на правилно решение на съда.

И тази вечер жители на Своге се събраха на протест 

Те настояват за спешен ремонт на участъка и наказания за виновните, причинили смъртта на 17 души.

Цялата истина за катастрофата, ревизия на проекта за ремонт на пътя, както и нов ремонт на проблемните участъци от него, който да го обезопаси, наказание за виновните - това са основните искания на хората тук.

Днешният протест не е на самия път, а долу на площадката край реката, където падна автобусът.

Хората дойдоха с цветя, запазиха минута мълчание в памет на жертвите. Присъстващите не скриха, че са разочаровани от това, че никой от държавниците не ги е потърсил и не е отишъл при тях, за да ги чуе. Затова се заканват, че всеки ден до 7-ми септември включително, ще бъдат на мястото на катастрофата, на пътя, в опит да привлекат вниманието към проблема си, а ако властите не вземат мерки, се заканват да преместят протеста си в София.

Ръководството на "Пирогов" даде информация за състоянието на най-тежко пострадалите при катастрофата в Своге. Шест души продължават да са на лечение там. Три от жените, които са в реанимацията в „Пирогов”, все още са с опасност за живота.

„Все пак общото им състояние се подобрява. Все още са интубирани. Предстоят да се направят контролни рентгенови снимки и скенери”, поясни директорът на болницата проф. Асен Балтов.

„Вчера беше оперирана една от пациентките, която е с фрактура на бедрото и таза. Операцията е успешна. Тя е в реанимация и се чувства добре, контактна е. Предстои най-късно утре гръбначна стабилизация на петата пациентка, която също е контактна. Жената с лицево-челюстна травма има фрактура и на шийните прешлени, което усложнява преценката дали да бъде оперирана. Предстои това да бъде уточнено. Ако не се стигне до операция, най-вероятно тя ще бъде изписана до края на седмицата”, уточни Балтов.

Шест души продължават да се намират в болница „Света Анна”. 52-годишната жена, която беше с опасност за живота, е стабилизирана. Във ВМА е останал само един пациент – 30-годишен мъж. Другата пациентка е изписана.

Държавата реши да има орган, който да отговаря за всички пътища, а вчера съдът остави шофьора на автобуса под домашен арест. 

СНИМКИ ОТ МЯСТОТО НА ИНЦИДЕНТА МОЖЕ ДА ВИДИТЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ

Съдът пусна шофьора на автобуса

Разказ на жена, оцеляла в автобуса

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Израелската армия заяви, че се готви да премести цивилните в южната част на ивицата Газа

Свят Преди 2 часа

"Хамас" казва, че няма да се разоръжи, докато не бъде създадена независима палестинска държава

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Свят Преди 3 часа

На въпросната среща в края на февруари Тръмп многократно прекъсваше Зеленски

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

Свят Преди 4 часа

Aмериканското дипломатическо ведомство публикува съобщение по темата

,

Пет месеца от трагедията в Кочани: Градът почита загиналите в дискотека „Пулс“

Свят Преди 5 часа

Нощният клуб е функционирал незаконно в продължение на години

,

Българка е била намушкана 10 пъти с нож и пребита със стол в Гърция

Свят Преди 6 часа

Сочен за извършител е нейният партньор, който е арестуван

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

България Преди 7 часа

Задържан е съсед на пострадалия

.

Масирани проверки за фалшиви книжки в София

България Преди 7 часа

Задържани са четирима, съставени са над 200 фиша

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

Любопитно Преди 7 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

,

Макрон призова за бдителност и продължаване на натиска върху Русия

Свят Преди 8 часа

Френският президент приветства и "готовността на Съединените щати" да допринесат за даване на гаранции за сигурността на Украйна

,

Два мотоциклета се удариха на пътя Благоевград - Дупница, има пострадали

България Преди 8 часа

Всички участници в произшествието са закарани за преглед

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Свят Преди 9 часа

Това написа той в своя Telegram канал

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

Свят Преди 9 часа

Полицията е на терен с жива сила и бронирани автомобили

,

Мелания Тръмп получи благодарности от Украйна за загрижеността си за децата, отведени в Русия

Свят Преди 9 часа

Първата дама на САЩ написа писмо, касаещо отвлечените украински деца

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

България Преди 9 часа

От пожарната служба в Бургас заявиха, че на терен са изпратени 6 противопожарни автомобила

Принц Уилям и принцеса Катрин с децата им: Джордж, Шарлот и Луи

Принцът и принцесата на Уелс Уилям и Катрин се местят в нов кралски дом

Любопитно Преди 10 часа

Кралската двойка планира да се установи в имота Форест лодж с осем спални, разположен в Уиндзорския парк

<p>Какво каза Европа след срещата в Аляска</p>

Какво каза Европа след срещата в Аляска

Свят Преди 11 часа

Група от няколко европейски лидери съвместно се ангажираха да продължат да подкрепят Украйна и да поддържат натиска върху Русия