К огато след много дискусии в края на май, Световната здравна организация обяви, че е решила да наименува вариантите на коронавируса с букви от старогръцката азбука, всички си помислиха, че докато се стигне до последната буква в нея - Омега, нещата ще се нормализират, вирусът или ще изчезне, или ще е поставен под контрол.

САЩ: Омикрон може да не е толкова опасен като Делта

В края на ноември се появи нов вариант, който в крайна сметка бе кръстен Омикрон и хората изведнъж си дадоха сметка, че 15 от 24-те букви в гръцката азбука са изчерпани, а ситуацията изобщо не се нормализирала и пандемията не е под контрол.

Защо СЗО прескочи две букви от гръцката азбука, за да кръсти новия вариант на коронавируса Омикрон

Докато учените се опитват да разгадаят мистериите на Омикрон, много хората се запитаха какво ще се случи, като се изчерпат оставащите девет букви. Не малко обаче бяха и тези, които с изненада установиха, че след шумно обсъждания вариант Делта е имало още варианти.

5 опасни мита за COVID-19 и защо не трябва да им вярвате

Най-известните варианти на коронавируса досега, освен Омикрон и Делта, са Алфа, открит през октомври 2020 г. в Обединеното кралство, Бета, открит през декември 2020 г. в Република Южна Африка, и Гама, открит в Токио в началото на януари, но у хора, които пристигнаха от Бразилия, след което беше намерен в тази страна.

Най-смъртоносните пандемии в историята

Самият Делта вариант беше открит за първи път в Индия, но толкова се разпространи по света, че хората почти забравиха откъде е тръгнал. Заедно с Омикрон тези варианти са дефинирани от СЗО като варианти, будещи безпокойство.

Източник: iStock/Getty Images

Друга категория, дефинирана като варианти, предизвикващи интерес, са Ламбда, открит в Перу през август 2020 г. и Мю, открит в Колумбия през януари.

А бивши варианти, пораждащи интерес, са именно тези, които останаха встрани от вниманието на широката общественост.

Това са Епсилон, наблюдаван за първи път през юли 2020 г. в Калифорния, Дзета, открит за първи път миналата година в щата Рио де Жанейро, Ета, открит за първи път през декември 2020 г. в Обединеното кралство и в Нигерия, Тета, открит през февруари във Филипините, Йота, открит през ноември 2020 г. в Ню Йорк и Капа, открит също в Индия през декември 2020 г.

Пет варианта, будещи безпокойство, два, пораждащи интерес и шест варианта, които са бивши пораждащи интерес - това прави 13 изхабени старогръцки букви. Но Омикрон е 15-ата по ред в гръцката азбука. Така че на пръв поглед сметките не излизат.

Източник: iStock/Getty Images

В действителност първоначално Омикрон е трябвало да се нарича Ню, защото е вариантът, който идва след варианта Мю. Но понеже произношението на старогръцкото Ню е като английската дума New (нов), имало риск вариантът Ню да продължи да се възприема като New variant (нов вариант) месеци след като той вече няма да е нов, а напротив ще е вече стар познайник на учените. Така, че буквата Ню била пропусната от СЗО.

Както и следващата буква в азбуката Кси. Причината тук, пак според СЗО, била, че буквата Кси така както се изписва на латиница (Xi) приличала на широкоразпространеното китайско име Си, както то се изписва на латиница. Произношението може и да е различно, но по-наблюдателни веднага се сетиха за Си Цзинпин и предположиха, че СЗО е решила да не използва тази буква, за да не обиди китайския лидер.

Не вярвайте на тези неща за ваксините срещу COVID-19

Пекин реагира остро, когато Доналд Тръмп наричаше коронавируса китайски вирус, какво остава за вариант, чието име наподобява това на китайския лидер. Правозащитници обаче упрекнаха СЗО, че не е използвала буквата Кси, за да не подразни Си Цзинпин. СЗО отрича да се е отказала от Кси поради тази причина. Каквито и да са били причините, новият вариант вече е кръстен на 15-ата буква от старогръцката азбука.

Подобни пропускания на букви може да се очакват и в бъдеще. Следващата на Омикрон буква Пи веднага препраща към математическата константа Пи, известна и като Лудолфово число и може би ще бъде пропусната също.

Буквата Хи, която е почти накрая на гръцката азбука, пък ще се бърка по произношение с английското местоимение за мъжки род He (той) и вероятно също ще бъде прескочена, за да не се обиди целият мъжки пол, че вариант се кръщава на него. Много вероятно е прескачане и на буквата Пси заради асоциациите с психиатрия, психология, психоанализа, психар и др.

Същото може да се случи и със старогръцката буква тау, която съвременните гърци произнася таф. Тау напомня на чешкия филмов и литературен герой Господин Тау, притежаващ магически способности, но коронавирусен вариант, асоцииран с магически способности, би бил плашещ, а таф пък е като френските думи taf и taffe, означаващи съответно бачкане и шубе и глътка цигарен дим.

Ако действително има такива прескачания на букви, гръцката азбука ще се изчерпа още по-бързо.

Още преди да се спрат на използването на гръцките букви, експертите от СЗО обмисляли да използват имената на гръцки божества, на съзвездия или на цветя за кръщаване на вариантите на вируса.

Дали следващите варианти след Омега (последната буква в гръцката азбука) няма да са например Афродита, Касиопея или Бугенвилия за ужас на митолозите, астролозите и цветарите.

Пред в. "Дейли телеграф" експертката от СЗО Мария ван Керхов каза, че биха могли да се използват именно имена на съзвездия, включително такива на зодиакалните съзвездия, когато гръцките букви се изчерпат, така че представителите на зодия Овен може да се готвят за вирус кръстен в тяхна чест.

Подобни проблеми имаха и експертите от Центъра за наблюдение на ураганите в САЩ

Подобни проблеми с изчерпване на имената миналата година имаха и експертите от Центъра за наблюдение на ураганите в САЩ. Всяка година за сезона на тропическите бури и урагани те използват списък от имена според латинската азбука.

Списъците се изготвят предварително за шест години напред. След шест години започват да се повтарят, но имената на онези стихии, отличили се с особена опустошителност, се изваждат от списъка и се заменят с други със същата начална буква, като например ураганът Катрина в Атлантическия океан.

Подобни списъци, ротиращи се на шест години, се изготвят за стихиите в Атлантическия океан и северните части на Тихия океан.

Така например първите тропически бури в Атлантика догодина и през 2023, 2024, 2025 и 2026 г. ще се казват съответно Алекс, Арлин, Алберто, Андреа и Артър, а последните Уолтър, Уитни, Уилям, Уенди, Уилфрид.

Дали експертите на СЗО трябва да се проучат от тази предвидливост на експертите от Центъра за ураганите на САЩ?

Миналата година въпреки своята предвидливост последните също имаха неприятна изненада. Сезонът на ураганите в Атлантика беше рекордно активен и списъкът с подготвените имена беше изчерпан, но стихии продължиха да се формират и тогава на помощ им се притече именно старогръцката азбука.

Няколко новосформирани бури бяха кръстени именно с първите букви от нея и така се появиха субтропическата буря Алфа, тропическата буря Бета и ураганите Гама, Делта, Епсилон, Дзета, Ета и Йота.

Всички все пак се надяват, че пандемията ще бъде поставена под контрол, преди на СЗО да се наложи да се вдъхновява от примера на различни конкурси, обявени от известни лица и учреждения за кръщаване на нещо си. Като например конкурсът, обявен от руския президент Владимир Путин за кръщаване на кучето, получено преди десетина години като подарък от България, който беше спечелен от 5-годишен малчуган, предложил името Бъфи, или конкурсът, който тече сега в Египет за кръщаване на новостроящата се супермодерна столица.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 26 минути

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 2 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 3 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 3 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 3 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 4 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 5 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 5 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 6 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 6 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 6 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 7 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 7 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 7 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година