И зобретяването на електрическата крушка през XIX век предизвикало истинска революция. В наши дни изкуственото осветление е неделима част от живота ни.

Според проучване, извършено преди няколко години, над 80 процента от човечеството живее под небеса, които са „замърсени“ от изкуствена светлина. На пръв поглед изглежда, че в това няма нищо лошо. Истината обаче е друга.

Светлинното замърсяване всъщност причинява сериозни проблеми, които се отразяват както на околната среда, така и на нашето здраве.

Умора и проблеми със съня

През 2011 г. група учени решили да проведат едно любопитно изследване, свързано с изкуственото осветление. Те изложили няколко мишки на цикъл от 20 часа светлина и 4 часа тъмнина. Това незабавно се отразило на мозъчната им дейност. Животните, които били поставени в специални лабиринти, започнали да изпитват сериозни затруднения с ориентацията. Освен това при някои мишки се забелязало затлъстяване и повишаване на нивата на инсулин и лептин.

Всички живи същества, включително и хората, имат „вътрешен часовник“, наречен циркаден ритъм. Въпросният биологичен процес подлежи на адаптация и е с период на цикъла от около 24 часа. Той се проявява както при наличие, така и при липса на светлина. Системите, свързани с циркадния ритъм, реагират на въпросната светлина посредством пигмента меланопсин, намиращ се в човешката ретина. Те оказват голямо влияние върху тялото ни и му дават инструкции кога да сме будни, кога да си починем, кога органите трябва да са по-активни, кога да се храним и т.н.

Нашите настроения, които в голяма степен зависят от производството на хормони, също са силно повлияни от циркадния цикъл. Подобно на мишките в споменатото изследване, изкуственото осветление влияе негативно и върху мозъчната ни дейност. То води до поведенчески проблеми и смущения на съня. Изследване, проведено през 2013 г., разкри, че изкуственото осветление оказва въздействие върху нивата на мелатонин в телата ни, което ни кара да се чувстваме уморени и сънливи.

Показателни са резултатите от следния експеримент: две групи доброволци били изпратени на къмпинг, където нямало изкуствена светлина. Те можели да разчитат единствено на Слънцето и на огъня, който си палели вечер. Едната група била съставена от хора, които обичали да се събуждат рано и били най-активни в сутрешните часове. В другата група пък имало единствено хора, които ненавиждали ранното ставане и предпочитали да си лягат късно. Само за няколко дни циркадните ритми на всички участници в експеримента се изравнили в съответствие с продължителността на слънчевите часове. Според учените сутрешната сънливост, която мнозина изпитват, е причинена основно от изкуственото осветление, което пречи на този естествен цикъл.

Стряскащи предупреждения

Светлинното замърсяване се е превърнало в толкова сериозен проблем за човешкото здраве, че преди няколко години Американската медицинска асоциация го обяви за причина за редица заболявания. Резултатите от десетки проучвания сочат, че изкуствената светлина потиска имунната ни система. Експертите също така изчисляват, че ако бъде изготвена ефективна програма за нейното намаляване, само в САЩ могат да бъдат спестени по над 10 млрд. долара всяка година.

Съветът на Европа на свой ред предупреждава, че светлинното замърсяване е свързано с повишаване на случаите на диабет, депресия, затлъстяване и затруднена концентрация. То може да доведе до проблеми с развитието на циркадния ритъм при новородени. Много лекари алармират, че светлинното замърсяване е особено опасно за жените, тъй като увеличава риска от рак на гърдата. Проучване, проведено през 2001 г., установи, че работата на нощни смени води до ръст на случаите на това заболяване.

Изкуствената светлина – опасна за животни и растения

Светлинното замърсяване е сериозен проблем не само за хората. То оказва негативно влияние и върху околната среда. Примерите в това отношение са много – изкуствената светлина забавя растежа на коралите, а много птици губят ориентация. Тя също така обърква новоизлюпените костенурки в крайбрежните райони, които използват лунната светлина, за да се ориентират накъде да поемат. Осветлението на хотелите и заведенията обаче често ги заблуждава и вместо към водата те тръгват към сушата, където вероятността да намерят смъртта си е много по-голяма.

Всеки знае, че светлината привлича насекомите. Някои от тях също използват Луната като ориентир, а лампите ги объркват. Това, че те обикалят неуморно около източниците на изкуствена светлина, всъщност има пагубен ефект. Причината е, че те буквално остават без сили, а на следващия ден много от тях умират или биват изядени от хищници. Ентомолозите предупреждават, че това може да доведе до изчезването на цели видове.

Има и още един проблем – заразните болести. Насекомите, които ги пренасят, са привлечени от изкуствената светлина в населените места. В резултат вероятността да заразят някой човек нараства. Пример в това отношение са комарите, пренасящи малария.

Особено тежко засегнати от проблема със светлинното замърсяване са прелетните птици. Те използват Слънцето, Луната и нощното небе, за да се ориентират в каква посока да летят. Ярките светлини на градовете обаче ги примамват, в резултат на което те губят ориентация и често се удрят в сгради, в резултат на което умират или стават лесна плячка за хищниците. Преди няколко години небостъргачът „Джон Ханкок“ в Чикаго (това е четвъртата най-висока сграда в САЩ. Тя се извисява на цели 344 метра над земята) изгаси напълно светлините си в опит да спаси хиляди животни. По официални данни, когато осветлението е включено, всяка нощ в зданието се удрят по около 1500 птици по време на тяхната миграция.

Флората също страда от светлинното замърсяване. Изследване от 2017 г. установи, че растенията, които се намират близо до улични лампи, нощем биват опрашвани много по-малко и дават по-малко плодове в сравнение с други представители на същия вид, които не са осветени. Освен това с намаляването на количеството слънчева светлина, което дърветата получават през есента, фотосинтезата се забавя. За да намалят консумацията на енергия и да оцелеят през зимата, те изхвърлят листата си. Нощното осветление обаче на практика удължава деня за много растения, в резултат на което те не преминават в състояние на покой и губят големи количества енергия, което застрашава тяхното съществуване.

Още от автора:

Малтусианският проблем: Обречено ли е човечеството

Стряскаща прогноза за климата в България: Опасни топли вълни и тропически нощи

Съдбата на могъщите владетели на Арктика

Битката за бъдещето на Земята – ще я спечелим ли?

Жегите, които може да ни убият

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 1 час

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 2 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 3 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 3 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 4 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 4 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 5 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 5 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 5 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 6 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 6 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 7 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 7 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 7 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов