53

Б орбата с климатичните промени е едно от най-големите предизвикателства, пред които човечеството някога се е изправяло. Учените непрекъснато алармират, че ако не бъдат взети спешни мерки за ограничаването на парниковите газове, които се отделят в атмосферата в резултат на човешката дейност – като въглероден диоксид, метан и азотен оксид, последиците ще са катастрофални.

Въпреки това, някои хора все още не вярват, че климатичните промени са реален проблем. Необходимостта от по-добра информираност на обществото по този въпрос и полагането на повече усилия за ограничаването на фалшивите новини и дезинформацията е един от основните акценти в доклада „Климатичното предизвикателство за България“, изготвен от WWF България с подкрепата на фондация „Конрад Аденауер“.

„По отношение на климата е изграден един от най-сериозните научни консенсуси в историята на човечеството. 99,7 процента от всички учени, които се занимават с природни науки, свързани с климата, считат, че случващите се промени са причинени от човека“, отбелязва Апостол Дянков, който е старши експерт от WWF България и един от авторите на доклада.

Сред темите, засегнати в него, са притеснителните прогнози за глобалното затопляне,  мерките, които трябва да бъдат взети за ограничаването на емисиите на парникови газове, както и плановете на Европа да стане климатично неутрална до 2050 г. Специално място в доклада е отделено на илюстрациите, дело на Теодор Георгиев. С тяхна помощ експертите се опитват да отговорят по разбираем начин на някои от най-често задаваните въпроси и да развенчаят едни от най-разпространените заблуди и митове, свързани с темата за климатичните промени. 

Източник: WWF България

Ролята на слънчевата радиация

Несъмнено, дългосрочната променливост на климата на нашата планета зависи от вариациите на слънчевата активност и периодичните промени в земната орбита. Именно те причиняват ледникови периоди и са известни като цикли на Миланкович (терминът е кръстен на сръбския геофизик и астроном Милутин Миланкович. През 1920 г. той изказва хипотеза, според която вариации в наклона на оста, ексцентрицитета и прецесията на земната орбита водят до периодични изменения в слънчевото лъчение, достигащо до нашата планета, което на свой ред влияе върху климата). 

Слънчевата активност се е увеличила осезаемо в периода 1750 – 1980 г., но тук трябва да се отбележи нещо много важно – ефектът от това е приблизително 50 пъти по-слаб от този на емисиите на въглероден диоксид. Освен това, от 1980 г. слънчевата активност е намаляла, докато температурите не спират да се покачват. Учените са единодушни, че глобалното затопляне не е свързано по никакъв начин с настоящата ни позиция в орбиталните цикли на Земята. 

Климатичните промени са нещо напълно естествено

В историята на нашата планета са известни няколко случая на бързи промени в климата, довели до катастрофални последици. Преди 55 млн. години, например, в резултат на повишаването на температурата с около 5 градуса в продължение на хиляди години, изчезнали редица океански видове. Сегашното покачване на глобалните температури и количествата въглероден диоксид в атмосферата, обаче, се случва десетки пъти по-бързо от естественото изменение на климата.

Това представлява огромен проблем за човечеството – и особено за селското стопанство, което понася тежки щети.  „Никой не оспорва факта, че това не е първият път, в който се случват подобни дестабилизиращи процеси. Това, обаче, е първият път, в който те са причинени от нас и съответно води до такива последици, които в миналото са предизвикали глобални изчезвания на видове“, подчертава Дянков. 

Вулканите причиняват глобалното затопляне? 

Вулканичните изригвания действително отделят въглероден диоксид и други газове в атмосферата, които имат потенциала да въздействат върху климата. Редица проучвания, обаче, показват по неоспорим начин, че хората отделят между 40 и 100 пъти повече въглероден диоксид от всички вулкани на Земята, взети заедно. В интерес на истината, най-големите вулканични изригвания през последните десетилетия са изхвърлили толкова въглероден диоксид в атмосферата, колкото хората отделят само за няколко часа. Нещо повече – въглеродният диоксид, който човечеството отделя за 10 години, е съизмеримо с това, изхвърлено при едни от най-катастрофалните изригвания и метеоритни удари в историята на планетата ни. 

Водната пара също е парников газ

Всеки ученик знае, че облаците се образуват от водна пара. Те имат двоен климатичен ефект – от една страна поглъщат топлината, а от друга – блокират слънчевата светлина. Водната пара е краткотраен газ и няма как да се натрупа в атмосферата. Тя няма нищо общо с въглеродния диоксид и други дълготрайни парникови газове, които могат да останат в атмосферата в продължение на години или дори векове.

Данните, с които учените разполагат, са особено притеснителни – в момента концентрацията на въглероден диоксид е най-високата за последните 14 млн. години. Основните причини за това са обезлесяването и изгарянето на изкопаеми горива. Между 30 и 40 процента от въглеродния диоксид, отделян от хората, се разтваря в океаните, което променя тяхната киселинност. 

Източник: WWF България

Застрашена ли е България? 

Климатичните промени са глобален проблем, последиците от който няма как да подминат нашата страна.

„Въпреки очевидните доказателства, все още има известна неяснота относно усложненията, които те ще имат за България. Много българи нямат представа в кои сектори е необходимо да бъдат предприети важни политически действия. По тази причина, една от целите на изготвения доклад е да изясним какво представляват климатичните промени и какви са едни от най-често срещаните заблуди и митове, свързани с въпросната тема“, отбелязва директорът на фондация „Конрад Аденауер“ България Торстен Гайслер. 

Прогнозите за нашата страна не са никак благоприятни. Ако не бъдат спрени емисиите на въглероден диоксид, температурата на въздуха може да се повиши с между 2 и 4 градуса до 2100 г. Това би довело до зачестяване на опасните топлинни вълни, а през лятото ще има по около 40 тропически нощи – т.е. такива, в които температурата не пада под 20 градуса. Горските пожари са се увеличили драстично от 1990 г., а наводненията вече засягат около 80 000 българи и причиняват щети в размер на около 350 млн. евро всяка година.

В същото време, общият брой на валежите през летните месеци ще намалее с между 10 и 20 процента. Това ще доведе до продължителни суши, които ще имат крайно негативен ефект върху земеделието.

Коментари 53
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

53 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
змия

Мъж откри отровна змия под възглавницата си

Любопитно Преди 25 минути

„Не е нещо, което искате да имате в леглото си“

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

България Преди 55 минути

Съпредседателят на "Продължаваме - Промяната" коментира още и Бюджет 2025

Сарафов обсъди с ФБР опитите за зловредно влияние и манипулиране на изборите

Сарафов обсъди с ФБР опитите за зловредно влияние и манипулиране на изборите

България Преди 2 часа

Във фокуса на разговорите е било и взаимодействието между българските и американските правоохранителни институции

Лена Бориславова: Ще се откажа от имунитетa си преди да стигне до зала

Лена Бориславова: Ще се откажа от имунитетa си преди да стигне до зала

България Преди 3 часа

"Призовавам г-н Борисов незабавно да подпише декларацията заради всички тези проблеми, които съществуват от много време в България", каза тя

Тежка катастрофа с пострадали на АМ „Тракия”

Тежка катастрофа с пострадали на АМ „Тракия”

България Преди 3 часа

След няколко часа блокада заради пътното произшествие, движението е възстановено

Зафиров: Рискуваме да станем свидетели на абсолютен колапс на демократичната система

Зафиров: Рискуваме да станем свидетели на абсолютен колапс на демократичната система

България Преди 3 часа

Това ще стане, ако не бъде съставено устойчиво правителство, заяви той

Борисов: ГЕРБ ще застане зад Лена Бориславова, ако ѝ бъде поискан имунитетът

Борисов: ГЕРБ ще застане зад Лена Бориславова, ако ѝ бъде поискан имунитетът

България Преди 4 часа

Бюджет 2025 е плод на 4-годишна колективна безотговорност, заяви той

Банско официално даде старт на зимния си сезон

Банско официално даде старт на зимния си сезон

Любопитно Преди 4 часа

Специален гост е австрийската легенда в алпийските ски Михаел Валхофер

Путин

Путин: Нова смъртоносна ракета на Русия прави ядрените оръжия излишни

Свят Преди 6 часа

Тя носи шест конвенционални бойни глави и има обсег до 4 988 км

"Продължаваме промяната" на протест заради арестувания сътрудник на Асен Василев

"Продължаваме промяната" на протест заради арестувания сътрудник на Асен Василев

България Преди 6 часа

Според Кирил Петков това е опит да се уязви партията

Русия изтегля военното си оборудване от Сирия (СНИМКИ)

Русия изтегля военното си оборудване от Сирия (СНИМКИ)

Свят Преди 6 часа

Това показват сателитни кадри

Силно земетресение разтърси Чили

Силно земетресение разтърси Чили

Свят Преди 7 часа

Трусът е бил с дълбочина 100 километра

"Щом Сирия падне, очаквайте война": Предсказанията на Ванга за Третата световна война

"Щом Сирия падне, очаквайте война": Предсказанията на Ванга за Третата световна война

Свят Преди 7 часа

След падането на Асад в Сирия бяха открити поне 4 признака, че предсказанието на Ванга за Третата световна война може да се сбъдне

.

Колко време отнема пътуването до Луната?

Любопитно Преди 7 часа

Отговор на този въпрос може да прочетете в следващите редове

Джордж Вашингтон

14 декември – ден на ярки исторически личности

Любопитно Преди 7 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Как да организираме файловете си в Windows

Как да организираме файловете си в Windows

Технологии Преди 7 часа

Добрата организация може да пести доста време в ежедневието